Hjulmand jubler over sin assistent: Jeg er meget beæret

Mens Kasper Hjulmand den kommende tid er ansat af DBU som konsulent, indtil han selv skal være landstræner, er den kommende assistent Morten Wieghorst uden arbejde. Kasper Hjulmand er beæret.



Danmarks kommende landstræner hedder Kasper Hjulmand, og den kommende assistenttræner hedder Morten Wieghorst.

De to overtager landstrænertjansen fra Åge Hareide og Jon Dahl Tomasson den 1. august – altså efter EM i 2020, der blandt andet spilles i Danmark.

Men det er også den eneste lighed mellem de to, for mens Kasper Hjulmand er ansat som konsulent for DBU frem til sin ansættelse som landstræner, er Morten Wieghorst uden arbejde.

– Det betyder meget for mig, at Morten er med. Morten er for det første fagligt rigtig dygtig. Han kan se spillet og se spillere. Så har han en integritet i sig og personlighed, som er rigtig, rigtig stærk.

– Det betyder noget at have trænere og stab omkring mig, som har spillerbaggrund på landsholdet, og som også har trænerbaggrund på landsholdet, som morten har. Det skal være et godt miks af det. Det kan man ikke forestille sig noget bedre end Morten Wieghorst, siger Kasper Hjulmand og forklarer, at han er stolt over, at Wieghorst vil vente, uden løn og job det næste år, fordi han 1. august 2020 sætter sig i assistentrollen.

– Vi havde jo troet, vi skulle rive i noget denne sommer. Det er et stort privilegie. Jeg er meget beæret over, at Morten vil gøre det, men ligesom med mig kan jeg mærke, at landsholdet betyder meget for Morten. Han har haft mange fantastiske timer med landsholdet – både som træner på U21-landsholdet og også som spiller – så jeg kunne også mærke på Morten, at det betyder meget, så jeg synes, det er stort af Morten, og det bliver godt.

De to kommende landstrænere har tidligere arbejdet sammen – det gjorde de, da Kasper Hjulmand var assistent for Morten Wieghorst i FC Nordsjælland. Nu er rollerne byttet om, når de sætter sig i landstrænerstolen.

Kasper Hjulmand har en fortid som træner for Lyngby, FC Nordsjælland af to omgange samt tyske Mainz, mens Morten Wieghorst har været U21-landstræner og haft job som cheftræner for FC Nordsjælland, AGF og AaB. Han har også været assistent for Michael Laudrup, da de to var i Premier League-klubben Swansea.



Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Det kommer til at trække ud

Store navne kan forlade Brøndby IF

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

Intet aftryk!

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Aldrig nogensinde FCK

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

To danskere færdige i norsk klub

Er dette Oliver Christensens næste klub?

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Vild Diant Ramaj-historie

Salah har undskyldt

AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive

Jages af FCK – nu blander storklub sig

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

Dansker trukket ind i skandalesag

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Varsler straf til Dortmund-stjerne

Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte

SMS midt om natten: ‘Så var det slut’

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

Chelsea og Newcastle delte efter comeback

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”

‘Han skal ingen steder’

FC Barcelona går på rov i danskerklub

Cremonese kan overraske i Rom

Mohamed Salah har sagt undskyld

Storklubber følger FCN-juvel

Dansk stjerne pønser på klubskifte

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag