Danmarks kommende landstræner hedder Kasper Hjulmand, og den kommende assistenttræner hedder Morten Wieghorst.
De to overtager landstrænertjansen fra Åge Hareide og Jon Dahl Tomasson den 1. august – altså efter EM i 2020, der blandt andet spilles i Danmark.
Men det er også den eneste lighed mellem de to, for mens Kasper Hjulmand er ansat som konsulent for DBU frem til sin ansættelse som landstræner, er Morten Wieghorst uden arbejde.
– Det betyder meget for mig, at Morten er med. Morten er for det første fagligt rigtig dygtig. Han kan se spillet og se spillere. Så har han en integritet i sig og personlighed, som er rigtig, rigtig stærk.
– Det betyder noget at have trænere og stab omkring mig, som har spillerbaggrund på landsholdet, og som også har trænerbaggrund på landsholdet, som morten har. Det skal være et godt miks af det. Det kan man ikke forestille sig noget bedre end Morten Wieghorst, siger Kasper Hjulmand og forklarer, at han er stolt over, at Wieghorst vil vente, uden løn og job det næste år, fordi han 1. august 2020 sætter sig i assistentrollen.
– Vi havde jo troet, vi skulle rive i noget denne sommer. Det er et stort privilegie. Jeg er meget beæret over, at Morten vil gøre det, men ligesom med mig kan jeg mærke, at landsholdet betyder meget for Morten. Han har haft mange fantastiske timer med landsholdet – både som træner på U21-landsholdet og også som spiller – så jeg kunne også mærke på Morten, at det betyder meget, så jeg synes, det er stort af Morten, og det bliver godt.
De to kommende landstrænere har tidligere arbejdet sammen – det gjorde de, da Kasper Hjulmand var assistent for Morten Wieghorst i FC Nordsjælland. Nu er rollerne byttet om, når de sætter sig i landstrænerstolen.
Kasper Hjulmand har en fortid som træner for Lyngby, FC Nordsjælland af to omgange samt tyske Mainz, mens Morten Wieghorst har været U21-landstræner og haft job som cheftræner for FC Nordsjælland, AGF og AaB. Han har også været assistent for Michael Laudrup, da de to var i Premier League-klubben Swansea.
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Arsenal-træner er rasende
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
AVIS
AC Milan kigger på dansker
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
Bo Svensson skriver Superliga-historie
Brian Riemer peger på tre årsager
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
