Danmarks kommende landstræner hedder Kasper Hjulmand, og den kommende assistenttræner hedder Morten Wieghorst.
De to overtager landstrænertjansen fra Åge Hareide og Jon Dahl Tomasson den 1. august – altså efter EM i 2020, der blandt andet spilles i Danmark.
Men det er også den eneste lighed mellem de to, for mens Kasper Hjulmand er ansat som konsulent for DBU frem til sin ansættelse som landstræner, er Morten Wieghorst uden arbejde.
– Det betyder meget for mig, at Morten er med. Morten er for det første fagligt rigtig dygtig. Han kan se spillet og se spillere. Så har han en integritet i sig og personlighed, som er rigtig, rigtig stærk.
– Det betyder noget at have trænere og stab omkring mig, som har spillerbaggrund på landsholdet, og som også har trænerbaggrund på landsholdet, som morten har. Det skal være et godt miks af det. Det kan man ikke forestille sig noget bedre end Morten Wieghorst, siger Kasper Hjulmand og forklarer, at han er stolt over, at Wieghorst vil vente, uden løn og job det næste år, fordi han 1. august 2020 sætter sig i assistentrollen.
– Vi havde jo troet, vi skulle rive i noget denne sommer. Det er et stort privilegie. Jeg er meget beæret over, at Morten vil gøre det, men ligesom med mig kan jeg mærke, at landsholdet betyder meget for Morten. Han har haft mange fantastiske timer med landsholdet – både som træner på U21-landsholdet og også som spiller – så jeg kunne også mærke på Morten, at det betyder meget, så jeg synes, det er stort af Morten, og det bliver godt.
De to kommende landstrænere har tidligere arbejdet sammen – det gjorde de, da Kasper Hjulmand var assistent for Morten Wieghorst i FC Nordsjælland. Nu er rollerne byttet om, når de sætter sig i landstrænerstolen.
Kasper Hjulmand har en fortid som træner for Lyngby, FC Nordsjælland af to omgange samt tyske Mainz, mens Morten Wieghorst har været U21-landstræner og haft job som cheftræner for FC Nordsjælland, AGF og AaB. Han har også været assistent for Michael Laudrup, da de to var i Premier League-klubben Swansea.
INTERVIEW
Afslører “frisk” SMS fra Tyskland
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
Her er Kamil Wilczek i dag
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
– Den her sidder dybt i sjælen
TOPNYHED
Ekspert undrer sig over dommervalg til derby
TRANSFER
Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK
TOPNYHED
Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub
Starter foran Max Verstappen i Las Vegas
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
TOPNYHED
Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan
AGF tilbage på førstepladsen
NYHEDER
OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’
INTERVIEW
Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
EKSKLUSIVT
Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde
STORT INTERVIEW
Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen
Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord
Lyngby går alene i front
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag
NYHEDER
Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit
EKSKLUSIVT
Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne
AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele
NYHEDER
Av, Danmark! Største tab i hele verden
NYHEDER
– Korthuset er væltet
Superstjerne er tilbage for Barcelona
TOPNYHED
Danmark imponerer på talentliste
TOPNYHED
FCK-lejesvend med fantastisk landsholdstermin
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
INTERVIEW
Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
TRANSFER
Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub
DAGENS SPILFORSLAG
Eintracht tæmmer Gedebukke
NYHEDER
Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’
HELT VILDT
Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?
Thomas Frank taler inden derby
NYHEDER
Nu blander borgmesteren sig
TOPNYHED
Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark
INTERVIEW
– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det
NYHEDER
Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM
DBU går på jagt efter fans bag banner
NYHEDER
