Hjulmand jubler over sin assistent: Jeg er meget beæret

Mens Kasper Hjulmand den kommende tid er ansat af DBU som konsulent, indtil han selv skal være landstræner, er den kommende assistent Morten Wieghorst uden arbejde. Kasper Hjulmand er beæret.



Danmarks kommende landstræner hedder Kasper Hjulmand, og den kommende assistenttræner hedder Morten Wieghorst.

De to overtager landstrænertjansen fra Åge Hareide og Jon Dahl Tomasson den 1. august – altså efter EM i 2020, der blandt andet spilles i Danmark.

Men det er også den eneste lighed mellem de to, for mens Kasper Hjulmand er ansat som konsulent for DBU frem til sin ansættelse som landstræner, er Morten Wieghorst uden arbejde.

– Det betyder meget for mig, at Morten er med. Morten er for det første fagligt rigtig dygtig. Han kan se spillet og se spillere. Så har han en integritet i sig og personlighed, som er rigtig, rigtig stærk.

– Det betyder noget at have trænere og stab omkring mig, som har spillerbaggrund på landsholdet, og som også har trænerbaggrund på landsholdet, som morten har. Det skal være et godt miks af det. Det kan man ikke forestille sig noget bedre end Morten Wieghorst, siger Kasper Hjulmand og forklarer, at han er stolt over, at Wieghorst vil vente, uden løn og job det næste år, fordi han 1. august 2020 sætter sig i assistentrollen.

– Vi havde jo troet, vi skulle rive i noget denne sommer. Det er et stort privilegie. Jeg er meget beæret over, at Morten vil gøre det, men ligesom med mig kan jeg mærke, at landsholdet betyder meget for Morten. Han har haft mange fantastiske timer med landsholdet – både som træner på U21-landsholdet og også som spiller – så jeg kunne også mærke på Morten, at det betyder meget, så jeg synes, det er stort af Morten, og det bliver godt.

De to kommende landstrænere har tidligere arbejdet sammen – det gjorde de, da Kasper Hjulmand var assistent for Morten Wieghorst i FC Nordsjælland. Nu er rollerne byttet om, når de sætter sig i landstrænerstolen.

Kasper Hjulmand har en fortid som træner for Lyngby, FC Nordsjælland af to omgange samt tyske Mainz, mens Morten Wieghorst har været U21-landstræner og haft job som cheftræner for FC Nordsjælland, AGF og AaB. Han har også været assistent for Michael Laudrup, da de to var i Premier League-klubben Swansea.





Brøndby henter Alexander Drexel




Aral Simsir FC Midtjylland LIVE

VM-LIVE: Aral Simsir forlader landsholdslejr

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Nu melder Christian Eriksen ud

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

VM: Her er de mest ikoniske “One-Hit Wonders”

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Jens Jønsson flirter med dansk retur



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Optakt: Mexico – Sydafrika

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her kan du se Mexico mod Sydafrika

City med vildt rekordbud