Tipsbladet i Helsingør.
Forud for de kommende EM-kvalifikationskampe mod San Marino og Finland har landsholdet igen indlogeret sig på det mondæne i Marienlyst Strandhotel i Helsingør, og her blev Kasper Hjulmand hurtigt omringet af den fremmødte presse, da landstræneren satte sig i en af de luksuriøse sofaer for at svare på spørgsmål.
Første spørgsmål gik på rygtet om Kasper Schmeichels skifte til Anderlecht, men den historie afviste landstræneren kategorisk at kommentere. Anderledes ligefrem var Kasper Hjulmand, da han blev spurgt til konkurrencen på målmandspositionen, hvor Frederik Rønnow har storspillet i sæsonstarten, mens Kasper Schmeichel i øjeblikket er klubløs efter bruddet med OGC Nice.
Her ekendte landstræneren, at det har været vigtigt at tage en beslutning allerede nu.
– Ja, det skal afklares hurtigt, så det ikke bliver et tema. Kasper står. Sådan kommer det til at være, lød det fra Kasper Hjulmand, der herefter åbnede døren på klem for Frederik Rønnow.
– Samtidig vil jeg sige, som jeg har sagt før, at konkurrencesituationen aldrig har været hårdere. Og det gælder både nu og i fremtiden. Frederik har taget nogle rigtigt, rigtigt store skridt i det sidste år. Specielt hen over foråret, og nu banker han virkelig på. Det er klart, at konkurrencesituationen er til stede. Men Kasper står.
Kasper Hjulmand blev herefter spurgt til, hvorfor han ikke føler sig klar til at skifte ud på målmandspositionen, selvom det umiddelbart kunne virke logisk at starte med Rønnow, når nu Schmeichel endnu ikke har spillet en betydende kamp i denne sæson.
– For det første er der lidt forskellige omstændigheder. For det første er målmandsposten ikke noget, man bare lige skifter ud på. Jeg synes, at det er lidt anderledes med målmanden, i forhold til andre positioner, i forhold til at lave det skifte. Vi har kort tid, ingen forberedelse, ingen nye træninger til at sætte noget ind, lød svaret fra Kasper Hjulmand.
– Og jeg vil sige, at Kasper – ligesom mange andre spillere – har haft en måned i limbo. Det er der andre spillere, der også har haft. Og han er faktisk ikke den i truppen, der kommer ind med færrest minutter. Der er andre, der har haft endnu færre minutter. Dem spørger I ikke til.
Kasper Hjulmand fortalte herefter, at han har været en tur til det sydlige Frankrig for at følge Kasper Schmeichel på nærmeste hold, hvor den rutinerede keeper formåede at overbevise landstræneren.
– Jeg har været i Nice, jeg har set træninger, og jeg har set al dokumentation for, hvad han har lavet. Og Kasper er en vigtig spiller, som ved præcis, hvad vi gør. Han er i en rigtig fin forfatning, så ja, han har haft et limbo i en måned, som flere andre spillere også har. Jeg har valgt at melde den ud i dag, så der ikke er mere tvivl om det, og så vi behøver ikke snakke om det resten af ugen, fordi det er sådan, det er.
– Samtidig banker Frederik enormt meget på, og der er en enorm konkurrencesituation, og det vil der nok være fremadrettet.
Frederik Rønnow snuppede for nyligt to straffespark i samme Bundesliga-kamp, og den 30-årige keeper skal i efteråret stå overfor klubber som Real Madrid og Napoli i Champions League, så på den baggrund vil det være svært at bebrejde Rønnow, hvis målmanden efterhånden kan komme i tvivl om, hvad han mangler at bevise for at blive førstevalg på landsholdet, når rivalen samtidig ikke spiller.
Den tidligere Brøndby-målmand kan dog ikke gøre andet end at fortsætte det gode arbejde, lyder det fra landstræneren, der ikke virkede interesseret i at give Frederik Rønnow og Kasper Schmeichel en kamp hver i denne uge, hvor Danmark møder San Marino og Finland.
– Han kan fortsætte sin udvikling, og fortsætte med at gøre det, han gør. Den her lejr er ikke sådan en, hvor man siger: ‘Så får du den ene kamp, og så får du den anden’. For begge to kunne bruge begge kampe, uanset hvad jeg valgte. Sådan er det jo ikke med målmandsposten. Det kunne jeg godt gøre med nogle af de andre, men det synes jeg ikke, at jeg kan gøre med en målmand. Det er et lidt mere markant skifte, lød det fra Kasper Hjulmand.
– Så han kan jo ikke meget mere, end det han gør, og blive ved med at være så god, som han er. Han skal skubbe på. Han har nogle fantastiske Champions League-kampe foran sig i en klub, som har taget nogle skridt.
Det var sent fredag aften, få timer før afslutningen på sommerens transfervindue, at OGC Nice meldte ud, at man havde ophævet aftalen med Kasper Schmeichel.
Målmandens kontrakt med Ligue 1-klubben løb ellers frem til 2025, men det blev altså kun til et enkelt år i Frankrig for Kasper Schmeichel.
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
INTERVIEW
‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
TIPSBLADETS DOM
Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!
FANKLUBBEN
Han kan blive en topspiller for Brøndby
NYHEDER
‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt
AVIS
Slog transferrekord – nu jagter de dansker
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen
AVIS
Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
NYHEDER
Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’
INTERVIEW
Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om
NYHEDER
AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’
TOPNYHED
Brian Riemer giver råd til storklub
MEDIE
Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner
INTERVIEW
Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik
NYHEDER
Højlund med helterolle for Napoli
NYHEDER
Katastrofal start for Jacob Rasmussen
EKSKLUSIVT
Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’
NYHEDER
Vildt drama til sidst: City slår Liverpool
NYHEDER
FC Barcelona trækker sig fra turnering
INTERVIEW
Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby
NYHEDER
FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
FANKLUBBEN
Til tider virkede han modløs og opgivende
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
INTERVIEW
I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét
EKSKLUSIVT
– Det skriger til himlen i Brøndby!
HELT VILDT
Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen
NYHEDER
‘Det virker fuldstændig gakket!’
NYHEDER
Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’
INTERVIEW
‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’
INTERVIEW
Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
NYHEDER
Lyon tager stor Nartey-beslutning
MEDIE
FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Rådvild i Rom
Løst krudt: Brøndby og Randers deler
Cooper overrasker: Giver stortalent chancen
NYHEDER
Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller
NYHEDER
AGF-fans hjælper med snerydning
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
Sådan gik det til: FCM slår FCK!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen
NYHEDER
Peger på særligt problem for Superligaen
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
NYHEDER