Idrætshistoriker advarer landsholdet: En forvridning af demokratiet

Når Herrelandsholdet vælger at knæle for at støtte kampen mod racisme, er det ikke uproblematisk. Det vurderer en professor i idrætshistorie.



Det har taget – og tager stadig – enormt meget fokus, at det danske landshold har besluttet sig for at knæle sammen med Belgien og England for at støtte kampen mod racisme og diskrimination.

Efter den første af de to kampe lørdag aften, hvor de to mandskaber knælede inden opgøret, udtalte Christian Eriksen efterfølgende, at han slet ikke kunne forstå, “hvorfor det overhovedet skulle være et problem”. 

Det forstår idrætshistoriker ved Københavns Universitet Hans Bonde til gengæld godt.

– Det er en forvridning af demokratiet, at nogle bruger deres popularitet, deres udstråling og placering i mediebilledet til at blande sig i politiske ting, som de ikke er eksperter i, siger professoren til TV 2 og kalder handlingen for en “politisering af sporten”. 

Til Danmarks Radio uddyber Hans Bonde, at de forskellige landsholds markering kan åbne op for, at andre interessenter i højere grad vil kunne forsvare at bruge sportsfolk til at markere et politisk standpunkt – som da Mathias ‘Zanka’ Jørgensen sidste år var tvunget til at støtte op om det tyrkiske militær i Fenerbache.

Dansk Folkepartis næstformand Morten Messerschmidt har også tidligere udtryk bekymring for, at landsholdet kommer til at splitte befolkningen frem for at samle den. Politikeren mener i stedet, at landsholdet – ligesom det er tilfældet med Kongehuset – bør afholde sig fra at markere sig politisk.

Landsholdsanfører Simon Kjær har tidligere forsvaret spillernes beslutning om at knæle med, at “det er en vigtig sag, som betyder noget for os alle på holdet”. 

Målmand Kasper Schmeichel svarede ligeledes på kritikken fredag på følgende måde:

– Debatten er måske mere politisk motiveret. For os har det intet med politik at gøre. Det er en humanitær sag for os, og diskrimination bør ikke tolereres noget sted i samfundet, lød det fra Leicester-målmanden.

Danmark tabte lørdag med 2-0 til Belgien. Tirsdag kommer England så på besøg i Telia Parken, hvor der efter planen vil blive knælet før kick-off igen.



Her er alle VM-puljerne

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

– Det har man nok aldrig set før

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

De er klar til at købe Mohamed Salah

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Her er Danmarks VM-gruppe

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

FC Fredericia – OB

Jonas Wind er i København

OB slår Fredericia og rykker ind i top-6

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Her er alle VM-grupperne

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Her kan du se VM-lodtrækningen

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Dybt skuffet og trist

Froholdt får kæmpe hæder

På rov i FC København

Saver United-stjerne over

Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste

Patrick Da Silva idømt fængsel

Rigmand vild med FC København-aftale

Ikke sket siden Kamil Wilczek

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning

Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark

Kenneth Perez giver interview til Playboy

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

DBU giver fans fem års karantæne

Fifa forventes at give Donald Trump fredspris

Sådan fungerer lodtrækningen til VM

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Manchester United dummede sig mod West Ham