– Ingen kan lide at spille mod os

Det danske landshold er så svært at vinde over, at ingen bryder sig om at møde det, mener Jannik Vestergaard.



Hvis man skal tage Jannik Vestergaards ord for gode varer, har det belgiske landshold ikke glædet sig til i aften. Her venter Danmark nemlig i den afgørende Nations League-kamp, og ingen kan lide at møde danskerne, mener midtstopperen.

Han hæfter sig blandt andet ved, at Danmark har holdt England bag sig i Nations League-gruppen, og at kun to landshold i A-grupperne havde hentet flere point forud for sidste spillerunde.

Læs også:Før Danmark: Belgien er en ufortjent nummer et

– Jeg tror ikke, at nogen kan lide at spille mod os. Seneste måned tog vi til Wembley og tænkte: “Vi kan vinde her.” Det var ikke arrogant, vi var ikke uden respekt for et rigtig god engelsk hold – men vi havde vindermentalitet og en god, velfunderet tro på os selv som hold, siger Jannik Vestergaard til Goal.

– Vi er nye på A-niveau, men vores resultater viser, at vi hører til blandt de bedste hold. Efter fem runder i Nations League har kun Belgien og Frankrig flere point end os på tværs af alle A-grupperne. Det er en stor bedrift, men vi går også ind til den sidste kamp for at vinde den – selv om Belgien har et imponerende hold.

Læs også:Hjulmand modsiger tidligere Anderlecht-træner: Belgien er bedst i verden

Belgierne er eksempelvis nummer ét på verdensranglisten, og det er velfortjent, mener landstræner Kasper Hjulmand.

– At møde Belgien er den største udfordring, man kan få som landshold lige nu. Belgien har et meget komplet hold, og det er det landshold, der har imponeret mig mest i forhold til, hvor mange forskellige ting de kan, sagde han tidligere på dagen ifølge Ritzau.

Vinderen af onsdagens opgør tager førstepladsen i Nations League-gruppen. Der er kickoff fra Belgien klokken 20.45.

Læs også:Optakt: Belgien – Danmark
Læs også:– Det er ikke kun angribernes skyld
Læs også:Morten Olsen tvunget foran tv’et: Det er så trist




Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Brian Riemer peger på tre årsager

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Atletico Madrid – Arsenal

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Snart kan det give rødt kort

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Bo Svensson svært utilfreds

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker