– Ingen kan lide at spille mod os

Det danske landshold er så svært at vinde over, at ingen bryder sig om at møde det, mener Jannik Vestergaard.



Hvis man skal tage Jannik Vestergaards ord for gode varer, har det belgiske landshold ikke glædet sig til i aften. Her venter Danmark nemlig i den afgørende Nations League-kamp, og ingen kan lide at møde danskerne, mener midtstopperen.

Han hæfter sig blandt andet ved, at Danmark har holdt England bag sig i Nations League-gruppen, og at kun to landshold i A-grupperne havde hentet flere point forud for sidste spillerunde.

Læs også:Før Danmark: Belgien er en ufortjent nummer et

– Jeg tror ikke, at nogen kan lide at spille mod os. Seneste måned tog vi til Wembley og tænkte: “Vi kan vinde her.” Det var ikke arrogant, vi var ikke uden respekt for et rigtig god engelsk hold – men vi havde vindermentalitet og en god, velfunderet tro på os selv som hold, siger Jannik Vestergaard til Goal.

– Vi er nye på A-niveau, men vores resultater viser, at vi hører til blandt de bedste hold. Efter fem runder i Nations League har kun Belgien og Frankrig flere point end os på tværs af alle A-grupperne. Det er en stor bedrift, men vi går også ind til den sidste kamp for at vinde den – selv om Belgien har et imponerende hold.

Læs også:Hjulmand modsiger tidligere Anderlecht-træner: Belgien er bedst i verden

Belgierne er eksempelvis nummer ét på verdensranglisten, og det er velfortjent, mener landstræner Kasper Hjulmand.

– At møde Belgien er den største udfordring, man kan få som landshold lige nu. Belgien har et meget komplet hold, og det er det landshold, der har imponeret mig mest i forhold til, hvor mange forskellige ting de kan, sagde han tidligere på dagen ifølge Ritzau.

Vinderen af onsdagens opgør tager førstepladsen i Nations League-gruppen. Der er kickoff fra Belgien klokken 20.45.

Læs også:Optakt: Belgien – Danmark
Læs også:– Det er ikke kun angribernes skyld
Læs også:Morten Olsen tvunget foran tv’et: Det er så trist






LIVE

TransferLIVE: Så stor er Winds frikøbsklausul

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Steve Cooper med stor beslutning

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Chelsea henter back til 375 mio.



LIVE

VM-LIVE: Norge melder om svimlende seertal

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

De tager ikke med FC København på træningslejr

Spanien – Østrig

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Det er en interessant spiller’

De køber ham for 740 mio.

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Brøndby med transferscoop?

Brøndby tæt på denne keeper

England – DR Congo

Her er Jonas Winds nye klub

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Belgien – Senegal