Hvis man skal tage Jannik Vestergaards ord for gode varer, har det belgiske landshold ikke glædet sig til i aften. Her venter Danmark nemlig i den afgørende Nations League-kamp, og ingen kan lide at møde danskerne, mener midtstopperen.
Han hæfter sig blandt andet ved, at Danmark har holdt England bag sig i Nations League-gruppen, og at kun to landshold i A-grupperne havde hentet flere point forud for sidste spillerunde.
Læs også:Før Danmark: Belgien er en ufortjent nummer et
– Jeg tror ikke, at nogen kan lide at spille mod os. Seneste måned tog vi til Wembley og tænkte: “Vi kan vinde her.” Det var ikke arrogant, vi var ikke uden respekt for et rigtig god engelsk hold – men vi havde vindermentalitet og en god, velfunderet tro på os selv som hold, siger Jannik Vestergaard til Goal.
– Vi er nye på A-niveau, men vores resultater viser, at vi hører til blandt de bedste hold. Efter fem runder i Nations League har kun Belgien og Frankrig flere point end os på tværs af alle A-grupperne. Det er en stor bedrift, men vi går også ind til den sidste kamp for at vinde den – selv om Belgien har et imponerende hold.
Læs også:Hjulmand modsiger tidligere Anderlecht-træner: Belgien er bedst i verden
Belgierne er eksempelvis nummer ét på verdensranglisten, og det er velfortjent, mener landstræner Kasper Hjulmand.
– At møde Belgien er den største udfordring, man kan få som landshold lige nu. Belgien har et meget komplet hold, og det er det landshold, der har imponeret mig mest i forhold til, hvor mange forskellige ting de kan, sagde han tidligere på dagen ifølge Ritzau.
Vinderen af onsdagens opgør tager førstepladsen i Nations League-gruppen. Der er kickoff fra Belgien klokken 20.45.
Læs også:Optakt: Belgien – Danmark
Læs også:– Det er ikke kun angribernes skyld
Læs også:Morten Olsen tvunget foran tv’et: Det er så trist
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
FCM stanger lang karantæne ud til fan
Brian Riemer peger på tre årsager
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
Snart kan det give rødt kort
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
TRANSFER
