Steffen Højer stopper til sommer som landstræner for U21-landsholdet.
Det blev offentliggjort onsdag, da DBU udsendte en pressemeddelelse om, at han efter slutrunden søger nye græsgange efter mange år som både assistent- og cheftræner for det ældste ungdomslandshold.
Humøret var højt hos Steffen Højer, da han blev spurgt ind til ambitionerne ved U21-slutrunden.
– Jeg vil gerne slutte af med, at vi vinder hele lortet. Nu er der ikke nogen, som kan fyre mig bagefter, hvis det ikke går, siger han grinende til Tipsbladet, inden han kaster et mere professionelt blik på opgaven.
– Ej, vi skal først og fremmest gå efter at komme videre fra puljen, så vi rammer kvartfinalen. Vi er i en pulje, hvor Holland er favoritter, men med to hold, der går videre, skal vi kæmpe med Ukraine og Finland om den sidste plads. Men det tror jeg godt, vi kan – jeg har en kæmpe tro på, at vi kan komme i kvartfinalen, og så må vi tage den derfra.
Sidste EM-slutrunde glippede for Danmark, og derfor glæder den tidligere Superliga-topscorer sig over, at man denne gang er med til den store turnering. Og selvom han lige nu har succes på flere måder med sit virke, mener Steffen Højer, at det passer perfekt at trække stikket, efter de har spillet turneringen, der afvikles i Kroatien og Slovakiet.
– Jeg har haft fem og et halvt rigtig gode år ved DBU. I starten talte vi om, at jeg maksimalt skulle være derinde i fire år, og så skulle jeg ud og vise alt det, jeg havde lært. Når man er landstræner, har man nogle andre muligheder end på et klubhold. Man har bedre tid til at nørde teori og besøge klubber i ind- og udland for at blive lidt klogere på fodbolden.
– Det er så endt med, at jeg er blevet herinde lidt længere tid. Jeg synes bare, at det er fedt, at jeg nu kan stoppe med en lykkelig afslutning – forstået på den måde, at vi har opnået de to hovedmål, der er for U21-landsholdet. Det ene er, at vi skal levere spillere til A-landsholdet, hvor vi har slået alle rekorder med syv udtagne spillere, og samtidigt er vi kvalificeret til EM, som er et stort mål, fordi vi derved giver slutrundeerfaring til de unge, der måske kommer videre til et A-landshold. Så jeg synes, det er en fed måde at slutte på.
– Det har også været vigtigt at få det meldt ud nu, så der er lidt larm nu, men fra næste samling og frem mod slutrunden er der fuldt fokus på det.
Artiklen fortsætter under billedet.

Vil gerne være cheftræner igen
Inden ansættelsen hos DBU var Steffen Højer i en periode cheftræner i Viborg FF, og han har netop ambitioner om at finde et godt job igen som cheftræner, men døren står også på klem for det rigtige job som assistent.
– Det kommer an på projektet. Jeg skal være ærlig og sige, at jeg har nydt helt ekstremt meget at være cheftræner i de seneste år og nyder rollen, og så havde jeg også et fedt samarbejde med Jesper Sørensen og Albert Capellas, så det kommer helt an på, hvad det er. Jeg ser mig egentlig i begge roller, forklarer han og uddyber.
– En ting er, hvad jeg drømmer om, noget andet er, hvad der kommer til at ske. Nu må vi se, om det kommer til at matche hinanden. Jeg er selvfølgelig ikke i tvivl om, at tiden i Viborg og de mange år i DBU har gjort mig til en dygtigere træner, så det skal jeg ud at prøve af. Jeg vil selvfølgelig gerne slutte så godt af som muligt til sommer, men nu ved klubberne, at det kan blive en mulighed, så må vi se, hvad der kommer, afslutter Steffen Højer.
Den tidligere Superliga-angriber har indtil nu stået i spidsen for U21-landsholdet i 17 kampe. I sin tid i Viborg FF nåede han at få 66 kampe i spidsen for De Grønne.
LIVE
TransferLIVE: Chokmelding om Guardiola
NYHEDER
Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’
MEDIE
FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
Dorgu lyner! Manchester United slår City
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
TOPNYHED
Michael Carrick storhylder
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard
INTERVIEW
Er det Narteys kongeløn i Lyon?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig
TOPNYHED
Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’
INTERVIEW
Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
NYHEDER
Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber ny profil for en slik
Verdensstjernes søn landet i København
PL-stjerner misser og koster Egypten bronze
Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund
Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
NYHEDER
Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’
INTERVIEW
Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK
EKSKLUSIVT
– Kunne godt ende i noget værre ballade
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
NYHEDER
Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
NYHEDER
‘Det kommer aldrig til at ske’
Nyt tilbageslag for Hjulmand
TRANSFER
Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark
TOPNYHED
Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk
“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang
EKSKLUSIVT
I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!
TRANSFER
Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub
MEDIE
Nærmer sig aftale
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller imponerer
MEDIE
På blokken i danskerklub
NYHEDER
Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’
NYHEDER
Vilde Jens Stage overgår FCK-tid
DAGENS SPILFORSLAG
Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen
NYHEDER
Jens Stage med smuk scoring i målfest
TIPSBLADETS DOM
Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’
NYHEDER
FCM-profil forventes at misse europæiske brag
EKSKLUSIVT