Steffen Højer stopper til sommer som landstræner for U21-landsholdet.
Det blev offentliggjort onsdag, da DBU udsendte en pressemeddelelse om, at han efter slutrunden søger nye græsgange efter mange år som både assistent- og cheftræner for det ældste ungdomslandshold.
Humøret var højt hos Steffen Højer, da han blev spurgt ind til ambitionerne ved U21-slutrunden.
– Jeg vil gerne slutte af med, at vi vinder hele lortet. Nu er der ikke nogen, som kan fyre mig bagefter, hvis det ikke går, siger han grinende til Tipsbladet, inden han kaster et mere professionelt blik på opgaven.
– Ej, vi skal først og fremmest gå efter at komme videre fra puljen, så vi rammer kvartfinalen. Vi er i en pulje, hvor Holland er favoritter, men med to hold, der går videre, skal vi kæmpe med Ukraine og Finland om den sidste plads. Men det tror jeg godt, vi kan – jeg har en kæmpe tro på, at vi kan komme i kvartfinalen, og så må vi tage den derfra.
Sidste EM-slutrunde glippede for Danmark, og derfor glæder den tidligere Superliga-topscorer sig over, at man denne gang er med til den store turnering. Og selvom han lige nu har succes på flere måder med sit virke, mener Steffen Højer, at det passer perfekt at trække stikket, efter de har spillet turneringen, der afvikles i Kroatien og Slovakiet.
– Jeg har haft fem og et halvt rigtig gode år ved DBU. I starten talte vi om, at jeg maksimalt skulle være derinde i fire år, og så skulle jeg ud og vise alt det, jeg havde lært. Når man er landstræner, har man nogle andre muligheder end på et klubhold. Man har bedre tid til at nørde teori og besøge klubber i ind- og udland for at blive lidt klogere på fodbolden.
– Det er så endt med, at jeg er blevet herinde lidt længere tid. Jeg synes bare, at det er fedt, at jeg nu kan stoppe med en lykkelig afslutning – forstået på den måde, at vi har opnået de to hovedmål, der er for U21-landsholdet. Det ene er, at vi skal levere spillere til A-landsholdet, hvor vi har slået alle rekorder med syv udtagne spillere, og samtidigt er vi kvalificeret til EM, som er et stort mål, fordi vi derved giver slutrundeerfaring til de unge, der måske kommer videre til et A-landshold. Så jeg synes, det er en fed måde at slutte på.
– Det har også været vigtigt at få det meldt ud nu, så der er lidt larm nu, men fra næste samling og frem mod slutrunden er der fuldt fokus på det.
Artiklen fortsætter under billedet.

Vil gerne være cheftræner igen
Inden ansættelsen hos DBU var Steffen Højer i en periode cheftræner i Viborg FF, og han har netop ambitioner om at finde et godt job igen som cheftræner, men døren står også på klem for det rigtige job som assistent.
– Det kommer an på projektet. Jeg skal være ærlig og sige, at jeg har nydt helt ekstremt meget at være cheftræner i de seneste år og nyder rollen, og så havde jeg også et fedt samarbejde med Jesper Sørensen og Albert Capellas, så det kommer helt an på, hvad det er. Jeg ser mig egentlig i begge roller, forklarer han og uddyber.
– En ting er, hvad jeg drømmer om, noget andet er, hvad der kommer til at ske. Nu må vi se, om det kommer til at matche hinanden. Jeg er selvfølgelig ikke i tvivl om, at tiden i Viborg og de mange år i DBU har gjort mig til en dygtigere træner, så det skal jeg ud at prøve af. Jeg vil selvfølgelig gerne slutte så godt af som muligt til sommer, men nu ved klubberne, at det kan blive en mulighed, så må vi se, hvad der kommer, afslutter Steffen Højer.
Den tidligere Superliga-angriber har indtil nu stået i spidsen for U21-landsholdet i 17 kampe. I sin tid i Viborg FF nåede han at få 66 kampe i spidsen for De Grønne.
LIVE
TransferLIVE: Man Utd jagter ‘den nye Pogba’
EKSKLUSIVT
‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’
TOPNYHED
Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF
NYHEDER
Topscorer færdig
BIZART
Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’
TIPSBLADET SPECIAL
Angriber til Brøndby? Det er foruroligende
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TIPSBLADET SPECIAL
Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper
TOPNYHED
Medie med dyster Dorgu-melding
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’
‘Sur over Brøndby-transfer’
TOPNYHED
Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis
MEDIE Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker
TOPNYHED
Intet bud fra Brøndby (opdat.)
HELT VILDT
To ‘gigantsalg’ i Norge: ‘Sygt mange penge!’
AVIS
Stort medie fremhæver FCM-flop
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
Legende med chokmelding
LIGE NU
FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4
NYHEDER
Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso
TOPNYHED
Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller
MEDIE
Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen
TRANSFER
FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’
MEDIE
Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb
EKSKLUSIVT
FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere
NYHEDER
Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
TOPNYHED
– Jeg var stiktosset
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
AVIS
Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber
MEDIE
Her er prisen på Skov Olsen
TOPNYHED
Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’
NYHEDER
Antonsen bliver væk – får stor bøde
TRANSFER
Transfer på vej? AaB spørger på profil
HELT VILDT
– De lignede lort!
NYHEDER
FCK og FCM interesseret – ny klub på banen
EKSKLUSIVT
Brøndby er tit på stadion – men har ikke budt
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark
HELT VILDT
Medier revser chokdebut: ‘Historisk katastrofe’
Her er Tausons vej i Australian Open
Arsenal nærmer sig finale efter brag mod Chelsea
DAGENS SPILFORSLAG
Rønnows berlinere på rov i Sydtyskland
NYHEDER
Stor skuffelse
TOPNYHED
Brøndby-emne var genstand for vildt rygte
TOPNYHED
Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’
NYHEDER
Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’
NYHEDER
Godt nyt for FCK – får grønt lys
NYHEDER
Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’
TRANSFER