‘Jeg vil slutte af med, at vi vinder hele lortet’

Steffen Højer har store ambitioner for sommerens EM-slutrunde, hvor han også afslutter sin tid som U21-landstræner.



Steffen Højer stopper til sommer som landstræner for U21-landsholdet.

Det blev offentliggjort onsdag, da DBU udsendte en pressemeddelelse om, at han efter slutrunden søger nye græsgange efter mange år som både assistent- og cheftræner for det ældste ungdomslandshold.

Humøret var højt hos Steffen Højer, da han blev spurgt ind til ambitionerne ved U21-slutrunden.

– Jeg vil gerne slutte af med, at vi vinder hele lortet. Nu er der ikke nogen, som kan fyre mig bagefter, hvis det ikke går, siger han grinende til Tipsbladet, inden han kaster et mere professionelt blik på opgaven.

– Ej, vi skal først og fremmest gå efter at komme videre fra puljen, så vi rammer kvartfinalen. Vi er i en pulje, hvor Holland er favoritter, men med to hold, der går videre, skal vi kæmpe med Ukraine og Finland om den sidste plads. Men det tror jeg godt, vi kan – jeg har en kæmpe tro på, at vi kan komme i kvartfinalen, og så må vi tage den derfra.

Sidste EM-slutrunde glippede for Danmark, og derfor glæder den tidligere Superliga-topscorer sig over, at man denne gang er med til den store turnering. Og selvom han lige nu har succes på flere måder med sit virke, mener Steffen Højer, at det passer perfekt at trække stikket, efter de har spillet turneringen, der afvikles i Kroatien og Slovakiet.

– Jeg har haft fem og et halvt rigtig gode år ved DBU. I starten talte vi om, at jeg maksimalt skulle være derinde i fire år, og så skulle jeg ud og vise alt det, jeg havde lært. Når man er landstræner, har man nogle andre muligheder end på et klubhold. Man har bedre tid til at nørde teori og besøge klubber i ind- og udland for at blive lidt klogere på fodbolden.

– Det er så endt med, at jeg er blevet herinde lidt længere tid. Jeg synes bare, at det er fedt, at jeg nu kan stoppe med en lykkelig afslutning – forstået på den måde, at vi har opnået de to hovedmål, der er for U21-landsholdet. Det ene er, at vi skal levere spillere til A-landsholdet, hvor vi har slået alle rekorder med syv udtagne spillere, og samtidigt er vi kvalificeret til EM, som er et stort mål, fordi vi derved giver slutrundeerfaring til de unge, der måske kommer videre til et A-landshold. Så jeg synes, det er en fed måde at slutte på.

– Det har også været vigtigt at få det meldt ud nu, så der er lidt larm nu, men fra næste samling og frem mod slutrunden er der fuldt fokus på det.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Vil gerne være cheftræner igen
Inden ansættelsen hos DBU var Steffen Højer i en periode cheftræner i Viborg FF, og han har netop ambitioner om at finde et godt job igen som cheftræner, men døren står også på klem for det rigtige job som assistent.

– Det kommer an på projektet. Jeg skal være ærlig og sige, at jeg har nydt helt ekstremt meget at være cheftræner i de seneste år og nyder rollen, og så havde jeg også et fedt samarbejde med Jesper Sørensen og Albert Capellas, så det kommer helt an på, hvad det er. Jeg ser mig egentlig i begge roller, forklarer han og uddyber.

– En ting er, hvad jeg drømmer om, noget andet er, hvad der kommer til at ske. Nu må vi se, om det kommer til at matche hinanden. Jeg er selvfølgelig ikke i tvivl om, at tiden i Viborg og de mange år i DBU har gjort mig til en dygtigere træner, så det skal jeg ud at prøve af. Jeg vil selvfølgelig gerne slutte så godt af som muligt til sommer, men nu ved klubberne, at det kan blive en mulighed, så må vi se, hvad der kommer, afslutter Steffen Højer.

Den tidligere Superliga-angriber har indtil nu stået i spidsen for U21-landsholdet i 17 kampe. I sin tid i Viborg FF nåede han at få 66 kampe i spidsen for De Grønne.







LIVE

TransferLIVE: Man Utd jagter ‘den nye Pogba’

‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’

Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF

Topscorer færdig

Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

Medie med dyster Dorgu-melding

Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’

‘Sur over Brøndby-transfer’

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis



MEDIE

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Intet bud fra Brøndby (opdat.)

To ‘gigantsalg’ i Norge: ‘Sygt mange penge!’

Stort medie fremhæver FCM-flop

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Legende med chokmelding

FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere

Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

– Jeg var stiktosset



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber

Her er prisen på Skov Olsen

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Transfer på vej? AaB spørger på profil

– De lignede lort!

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Brøndby er tit på stadion – men har ikke budt

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark

Medier revser chokdebut: ‘Historisk katastrofe’

Her er Tausons vej i Australian Open

Arsenal nærmer sig finale efter brag mod Chelsea

Rønnows berlinere på rov i Sydtyskland

Stor skuffelse

Brøndby-emne var genstand for vildt rygte

Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

Godt nyt for FCK – får grønt lys

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen