Kasper Schmeichel fnyser af kritikken af sin vægt

Kasper Schmeichel afviser kategorisk, at han ikke er i den samme fysiske forfatning som tidligere i karrieren. Han fastslår, at han sågar er i bedre form nu, end da han blev engelsk mester med Leicester i 2016.



Den danske landsholdsmålmand Kasper Schmeichel har været udsat for en del kritik det seneste års tid. Noget af kritikken har været rettet mod hans præstationer på banen – andet har været i den mere usædvanlige afdeling. Da Schmeichel tørnede ud for Nice i sidste sæson, gik der blandt andet flere historier om, at danskeren ganske enkelt vejede for meget.

I et interview med DR Sporten taler Anderlecht-keeperen nu om de mange vægthistorier, der især ramte de franske avisspalter, mens han vogtede målet i middelhavsbyen. 

37-årige Kasper Schmeichel understreger, at han slet ikke kan genkende, at hans fysiske forfatning skulle have været dårligere det seneste års tid end tidligere i karrieren – snarere tværtimod. 

– Jeg er fittere nu, end da vi vandt mesterskabet (i Leicester, red.). Jeg har fysisk ikke ændret mig i mange år, men der er selvfølgelig ting, jeg er nødt til at gøre anderledes med den alder, jeg har.

– Men jeg var ikke i dårligere form i Nice, end jeg var i Premier League, og jeg var i meget bedre form i Nice, end jeg var det år, jeg blev engelsk mester, siger Kasper Schmeichel til DR Sporten. 

Han fastslår, at det i det hele taget er en debat, han har lidt svært ved at forholde sig til.

– Der er ingen, der ved, hvad jeg vejer, så ens vægt er en underlig ting at diskutere. Der er i hvert fald ikke noget, der er anderledes, siger den danske landsholdsmålmand og tilføjer:

– Jeg tror, at der var mange ting, der blev sagt i Nice, som ikke var helt sande. 

Kasper Schmeichel har etableret sig som fast mand i Anderlecht, og han stod ligeledes samtlige kampe for Danmark i den netop overståede EM-kvalifikationen, der var en blandet fornøjelse set med danske briller, men trods alt endte med EM-billetter til Kasper Hjulmands tropper. 

Hvis Kasper Schmeichel som ventet også er Danmarks førstekeeper til EM, runder målmanden 100 landskampe under slutrunden. 





LIVE

TransferLIVE: FCM kan gå glip af millioner

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

FCK misser landsholdsspiller

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Tonni Adamsen stjæler overskrifter



INTERVIEW

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Bayern München på plads til Superliga-brag

Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Randers FC – Silkeborg IF

Derfor bliver Andrea Pirlo ikke landstræner

Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter

Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Gaveregn over FC Midtjylland

Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Fremlægger FC Midtjyllands salgsplan