Den danske landsholdsmålmand Kasper Schmeichel har været udsat for en del kritik det seneste års tid. Noget af kritikken har været rettet mod hans præstationer på banen – andet har været i den mere usædvanlige afdeling. Da Schmeichel tørnede ud for Nice i sidste sæson, gik der blandt andet flere historier om, at danskeren ganske enkelt vejede for meget.
I et interview med DR Sporten taler Anderlecht-keeperen nu om de mange vægthistorier, der især ramte de franske avisspalter, mens han vogtede målet i middelhavsbyen.
37-årige Kasper Schmeichel understreger, at han slet ikke kan genkende, at hans fysiske forfatning skulle have været dårligere det seneste års tid end tidligere i karrieren – snarere tværtimod.
– Jeg er fittere nu, end da vi vandt mesterskabet (i Leicester, red.). Jeg har fysisk ikke ændret mig i mange år, men der er selvfølgelig ting, jeg er nødt til at gøre anderledes med den alder, jeg har.
– Men jeg var ikke i dårligere form i Nice, end jeg var i Premier League, og jeg var i meget bedre form i Nice, end jeg var det år, jeg blev engelsk mester, siger Kasper Schmeichel til DR Sporten.
Han fastslår, at det i det hele taget er en debat, han har lidt svært ved at forholde sig til.
– Der er ingen, der ved, hvad jeg vejer, så ens vægt er en underlig ting at diskutere. Der er i hvert fald ikke noget, der er anderledes, siger den danske landsholdsmålmand og tilføjer:
– Jeg tror, at der var mange ting, der blev sagt i Nice, som ikke var helt sande.
Kasper Schmeichel har etableret sig som fast mand i Anderlecht, og han stod ligeledes samtlige kampe for Danmark i den netop overståede EM-kvalifikationen, der var en blandet fornøjelse set med danske briller, men trods alt endte med EM-billetter til Kasper Hjulmands tropper.
Hvis Kasper Schmeichel som ventet også er Danmarks førstekeeper til EM, runder målmanden 100 landskampe under slutrunden.
LIVE
VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal
Portugal skuffede stort mod DR Congo
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
NYHEDER
Succestræner død af kræft
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
OPTAKT
England – Kroatien
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
TOPNYHED
Her er FCM’s Europa League-modstander
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Dansk Champions League-brag: Vi er små favoritter
TOPNYHED