Den danske landsholdsmålmand Kasper Schmeichel har været udsat for en del kritik det seneste års tid. Noget af kritikken har været rettet mod hans præstationer på banen – andet har været i den mere usædvanlige afdeling. Da Schmeichel tørnede ud for Nice i sidste sæson, gik der blandt andet flere historier om, at danskeren ganske enkelt vejede for meget.
I et interview med DR Sporten taler Anderlecht-keeperen nu om de mange vægthistorier, der især ramte de franske avisspalter, mens han vogtede målet i middelhavsbyen.
37-årige Kasper Schmeichel understreger, at han slet ikke kan genkende, at hans fysiske forfatning skulle have været dårligere det seneste års tid end tidligere i karrieren – snarere tværtimod.
– Jeg er fittere nu, end da vi vandt mesterskabet (i Leicester, red.). Jeg har fysisk ikke ændret mig i mange år, men der er selvfølgelig ting, jeg er nødt til at gøre anderledes med den alder, jeg har.
– Men jeg var ikke i dårligere form i Nice, end jeg var i Premier League, og jeg var i meget bedre form i Nice, end jeg var det år, jeg blev engelsk mester, siger Kasper Schmeichel til DR Sporten.
Han fastslår, at det i det hele taget er en debat, han har lidt svært ved at forholde sig til.
– Der er ingen, der ved, hvad jeg vejer, så ens vægt er en underlig ting at diskutere. Der er i hvert fald ikke noget, der er anderledes, siger den danske landsholdsmålmand og tilføjer:
– Jeg tror, at der var mange ting, der blev sagt i Nice, som ikke var helt sande.
Kasper Schmeichel har etableret sig som fast mand i Anderlecht, og han stod ligeledes samtlige kampe for Danmark i den netop overståede EM-kvalifikationen, der var en blandet fornøjelse set med danske briller, men trods alt endte med EM-billetter til Kasper Hjulmands tropper.
Hvis Kasper Schmeichel som ventet også er Danmarks førstekeeper til EM, runder målmanden 100 landskampe under slutrunden.
LIVE
TransferLIVE: Andreas Maxsø til Brøndby?
Sporting ringede – Helenius tog i biografen
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen
TOPNYHED
Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
LIVE
Superliga-LIVE: Dickoh hylder Brøndby for transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Klar besked om AGF
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
NYHEDER
Infantino dropper udskældt FIFA-plan
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
INTERVIEW
‘En trøstepræmie af en turnering’
NYHEDER
Blev jagtet af Brøndby – tager til Bundesligaen
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha