Kasper Schmeichel fnyser af kritikken af sin vægt

Kasper Schmeichel afviser kategorisk, at han ikke er i den samme fysiske forfatning som tidligere i karrieren. Han fastslår, at han sågar er i bedre form nu, end da han blev engelsk mester med Leicester i 2016.



Den danske landsholdsmålmand Kasper Schmeichel har været udsat for en del kritik det seneste års tid. Noget af kritikken har været rettet mod hans præstationer på banen – andet har været i den mere usædvanlige afdeling. Da Schmeichel tørnede ud for Nice i sidste sæson, gik der blandt andet flere historier om, at danskeren ganske enkelt vejede for meget.

I et interview med DR Sporten taler Anderlecht-keeperen nu om de mange vægthistorier, der især ramte de franske avisspalter, mens han vogtede målet i middelhavsbyen. 

37-årige Kasper Schmeichel understreger, at han slet ikke kan genkende, at hans fysiske forfatning skulle have været dårligere det seneste års tid end tidligere i karrieren – snarere tværtimod. 

– Jeg er fittere nu, end da vi vandt mesterskabet (i Leicester, red.). Jeg har fysisk ikke ændret mig i mange år, men der er selvfølgelig ting, jeg er nødt til at gøre anderledes med den alder, jeg har.

– Men jeg var ikke i dårligere form i Nice, end jeg var i Premier League, og jeg var i meget bedre form i Nice, end jeg var det år, jeg blev engelsk mester, siger Kasper Schmeichel til DR Sporten. 

Han fastslår, at det i det hele taget er en debat, han har lidt svært ved at forholde sig til.

– Der er ingen, der ved, hvad jeg vejer, så ens vægt er en underlig ting at diskutere. Der er i hvert fald ikke noget, der er anderledes, siger den danske landsholdsmålmand og tilføjer:

– Jeg tror, at der var mange ting, der blev sagt i Nice, som ikke var helt sande. 

Kasper Schmeichel har etableret sig som fast mand i Anderlecht, og han stod ligeledes samtlige kampe for Danmark i den netop overståede EM-kvalifikationen, der var en blandet fornøjelse set med danske briller, men trods alt endte med EM-billetter til Kasper Hjulmands tropper. 

Hvis Kasper Schmeichel som ventet også er Danmarks førstekeeper til EM, runder målmanden 100 landskampe under slutrunden. 





Rygtet til Premier League: Nu kommenterer Cooper


Derfor var Højlund pludselig ude

Di Marzio med klar melding

Topholdet kvajer sig – Horsens storsejrer

Medie roser brandvarm dansker

Eriksen sætter ord på ydmygelse: ‘Undskyld’

Vanvittig Pogacar-klausul 

Vanvittig danskerdyst – Hjulmand slog Henriksen

Superliga-chok: Helt vanvittigt at være vidne til!

Brøndby IF – AGF

Spændende nyt om Simon Kjær

Vilde Kane nedlægger Dortmund

FC Midtjylland – Vejle Boldklub

– Han er en toptræner

Hylder 17-årig dansker: ‘Alle kan lide ham’

Imponerende hyldest af Yussuf Poulsen

Melder sin afsked

Modbeviser eksperter og Superliga-fans

Vingegaard bliver velbetalt prøvekanin

Katastrofekursen fortsætter for Sverige

Fik comeback i 6 minutter – profil skadet igen

– Det er den største fodboldhistorie i Danmark

Viborg FF – OB

– Det er rigtig vildt det her!

Cooper er overrasket over Jacob Ambæk-beslutning

Skriver historie – alle hylder Superliga-målmand

Jacob Neestrup til “KEP”: ‘Det må du ikke sige!’

Iskoldt Moukoko-svar

Bekræfter skrækskade til Holger Rune

Chokemne til jobbet i Manchester United?

Verdensstjerne ked af Runes skade

Stort dansk cykelresultat på kongeetape i Kina

Beundrere i Danmark: ‘Verdens bedste forsvarer’

FC Nordsjælland – Randers FC

– Meget bedre end i Danmark!

Skidt nyt for Andersen – Arsenal på førstepladsen

– Jeg bliver virkelig rasende over det

OB-fans kan ånde lette op – skyder rygte ned

Gravesen: ‘Det skal da ikke gå ud over Lerager!’

Er han på vej til Lyngby?

Vildt rygte: Chelsea scouter Superliga-angriber

FCK-direktør: ‘En irritationsfaktor hver dag’

Helgenklub taber i Hamburg

Stort medie: Forest overvejer Cooper

Katastrofe for McLaren – verdensstjerne vinder

Hansi Flick misser El Clásico

Træls resultat for Axelsen

Sønderjyske – FC Fredericia

Haaland banker City på førstepladsen

Skrækskade til Rune – nu melder spørgsmål sig

Trist melding fra Napoli – Højlund ude med skade