Den danske landsholdsmålmand Kasper Schmeichel har været udsat for en del kritik det seneste års tid. Noget af kritikken har været rettet mod hans præstationer på banen – andet har været i den mere usædvanlige afdeling. Da Schmeichel tørnede ud for Nice i sidste sæson, gik der blandt andet flere historier om, at danskeren ganske enkelt vejede for meget.
I et interview med DR Sporten taler Anderlecht-keeperen nu om de mange vægthistorier, der især ramte de franske avisspalter, mens han vogtede målet i middelhavsbyen.
37-årige Kasper Schmeichel understreger, at han slet ikke kan genkende, at hans fysiske forfatning skulle have været dårligere det seneste års tid end tidligere i karrieren – snarere tværtimod.
– Jeg er fittere nu, end da vi vandt mesterskabet (i Leicester, red.). Jeg har fysisk ikke ændret mig i mange år, men der er selvfølgelig ting, jeg er nødt til at gøre anderledes med den alder, jeg har.
– Men jeg var ikke i dårligere form i Nice, end jeg var i Premier League, og jeg var i meget bedre form i Nice, end jeg var det år, jeg blev engelsk mester, siger Kasper Schmeichel til DR Sporten.
Han fastslår, at det i det hele taget er en debat, han har lidt svært ved at forholde sig til.
– Der er ingen, der ved, hvad jeg vejer, så ens vægt er en underlig ting at diskutere. Der er i hvert fald ikke noget, der er anderledes, siger den danske landsholdsmålmand og tilføjer:
– Jeg tror, at der var mange ting, der blev sagt i Nice, som ikke var helt sande.
Kasper Schmeichel har etableret sig som fast mand i Anderlecht, og han stod ligeledes samtlige kampe for Danmark i den netop overståede EM-kvalifikationen, der var en blandet fornøjelse set med danske briller, men trods alt endte med EM-billetter til Kasper Hjulmands tropper.
Hvis Kasper Schmeichel som ventet også er Danmarks førstekeeper til EM, runder målmanden 100 landskampe under slutrunden.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
OPTAKT
Holland – Marokko
OPTAKT
Brasilien – Japan
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
NYHEDER