Kritiserer Ståles brug af Sørloth og Haaland

Norges gamle venstreside John Arne Riise og Morten Gamst Pedersen syntes, Norge fik alt for lidt ud af stjernesangriberne Erling Braut Haaland og Alexander Sørloth mod Tyrkiet.



– Vi brugte ikke vores styrker. Sørloth spillede en respektabel kamp og er den farligste angriber, men han og Haaland blev ikke sat godt nok i scene, siger Morten Gamst til VG efter Norges 3-0 nederlag til Tyrkiet lørdag aften.

Haaland og Sørloth fik hver et mål annulleret for offside. Duoen kom til nogle afslutninger hver, og Sørloth havde endda en træffer på stolpen. Men der var langt mellem snapsene.

– Jeg mener, at Haalands styrke ikke blev brugt tilstrækkeligt. Vi tager ikke omstillingerne alvorligt. Vi har en af Europas varmeste angribere, men får ikke brugt dem, mener Gamst, der har en fortid i engelsk fodbold, men i dag spiller for Alta i 2. division.

– Vi skal have flere indlæg ind i feltet for at kunne udnytte dem. Når vi er i position, skal vi slå dem tidligere. De er ekstremt gode i boksen for deres klubhold og på omstillinger, tilføjer venstrekanten med over 80 landskampe på cv’et.

– Det er ikke altid, der skal så meget til. Ståle er lykkedes så at sige alle steder, han har været, men det tager lidt tid, før han får sat sit spil.

John Arne Riise, der kan bryste sig af at være den nordmand med flest kampe på cv’et, mener, at Norge blev for statiske mod Tyrkiet og savnede løb i bagrummet.

– Vi har to store bjørne på toppen, der er bomstærke. Så skal vi slå nogle lange (bolde, red.), få dueller og kæmpe om andenbolden. Så tvinger vi Tyrkiet til at presse anderledes, lyder hans vurdering.

Den tidligere Liverpool-back mener, at Norge burde variere i angrebet for at presse Tyrkiet mere.

– De indlæg, der kom, var alt for dårlige, uden tvivl. Men det er let at træne. For mig var det variationen i spillet for at åbne Tyrkiet, der skuffede mig, lyder det fra Riise.

Den norske landstræner, Ståle Solbakken, var enig med veteranerne i, at Norge ikke var direkte nok.

– Der var nogle gange, hvor vi spillede lidt for meget. Vi kunne være mere direkte i hver fald fire-fem gange, siger Solbakken til VG.

Tirsdag venter Montenegro på udebane, og i mellemtiden skal Ståle Solbakken forsøge at gøre det norske mandskab klar, hvis ikke de skal være ude af VM-kvalifikationen, inden den nærmest er begyndt.







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Nu er der nyt om Robert Skov

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Et ‘angreb’ på Superligaen

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

– Schwartau-handel giver ingen mening

Laudrup stopper på TV 2

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Afviser monsterbud på Simsir



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jagter stor Liverpool-stjerne

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Portugal – Kroatien

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Australien – Egypten

AGF-scoop: Hijackede transfer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Argentina – Kap Verde