Fra ekstase under EM i København til tvivl og rådvildhed efter VM-fadæsen i Qatar.
Kasper Hjulmands tid som dansk landstræner har været lidt af en rutsjebanetur, og fredagens 1-0-sejr over Nordirland har ikke taget presset af Kasper Hjulmand, der blev reddet af et ekstraordinært langt VAR-tjek i tillægstiden, hvor gæsternes udligning blev underkendt.
Landsholdslegenden Thomas Gravesen, der nu fungerer som ekspert hos Discovery, er ikke i tvivl om, at vi lige nu ser en helt anden version af Kasper Hjulmand end den, der overtog landsholdet i efteråret 2020.
– Resultaterne er frygtelige nok i sig selv, men der, hvor jeg kan se noget, det er rådvildheden i Kasper Hjulmands beslutninger. Måden, han gør tingene på. Der mangler et eller andet, som spillerne kan holde sig til, siger Thomas Gravesen til Tipsbladet.
– Hvis man spoler tiden helt tilbage til dengang, han startede som landstræner, da var han håndfast. Han var direkte og frembrusende. Han havde en struktur og noget ledelse, som alle forholdt sig til. Det er væk. Det er helt væk, i forhold til den måde, som han gør tingene på nu.
Thomas Gravesen, der selv opnåede 66 kampe for Danmark, peger på, at de danske landsholdsstjerner lige nu 'ligner en flok spillere, der ikke aner, hvad det er, de skal'. Og ifølge den tidligere Real Madrid-spiller kan man sagtens tale om, at Kasper Hjulmand i øjeblikket fremstår som en træner, der er begyndt at tvivle på egne evner efter Danmarks famøse optræden i Qatar.
Mohamed Daramy har fået spilletid i Danmarks seneste tre kampe, men mod Slovenien er kantspilleren ikke engang med på bænken (Foto: Lars Rønbøg/Getty Images).
Efterlyser tydeligere Daramy-kommunikation
Aftenens udekamp mod Slovenien har fået en usædvanlig optakt, idet Kasper Hjulmand søndag valgte at sende Mohamed Daramy hjem fra landsholdstruppen, efter at FC København-stjernen blev indskiftet i slutningen af Nordirland-kampen.
B.T. har efterfølgende afsløret, at Kasper Hjulmand lørdag gav Daramy 'en brutal besked', da landstræneren fortalte den unge stjerne, at han blot besidder to ud af 12 kriterier for, hvad landstræneren ser i en god landsholdsspiller. Efterfølgende har DBU's kommunikationschef over for samme medie afvist, at det er den melding, Daramy har fået.
Ifølge Thomas Gravesen, der har talt med Tipsbladet inden publiceringen af B.T.-historien, bør Kasper Hjulmand snarere kigge indad, hvis landstræneren ikke er tilfreds med Mohamed Daramys præstationer.
– Det falder jo tilbage på Kasper Hjulmand. Alt det, der foregår omkring landsholdet, det er Kasper Hjulmands beslutninger. Det er Kasper Hjulmand, som skal stå til ansvar for, at Mohamed Daramy ved, hvad han skal, når han kommer på banen, siger Thomas Gravesen.
– Nu tager vi ham som et eksempel, for der er ikke blevet sat navne på (i forhold til de mangelfulde tilbageløb, som Hjulmand brokkede sig over efter Nordirland-kampen, red.). For vi kan se, hvad det er, der sker. Vi er jo ikke dumme.
Thomas Gravesen peger på, at det er Kasper Hjulmands opgave at lægge armen rundt om den enkelte spiller og forklare præcis, hvad han forventer af spilleren.
– Hvis Daramy så ikke gør det, så det er klart, at han skal ud, for så er han ikke god nok. Men hvorfor skulle han ikke gøre det? Vi har fulgt ham i Superligaen hele vejen igennem, hvor han har vist storspil hele året. Så igen, det falder tilbage på Kasper Hjulmand, hvordan spillerne agerer under ham.
Ifølge landsholdets tidligere midtbanemotor har Kasper Hjulmand ikke håndteret kommunikationen omkring Daramys hjemsendelse særligt overbevisende.
– Jeg håber, og jeg tror inderst inde, at Kasper Hjulmand har været stor nok til at trække Mohamed Daramy til side og give ham en forklaring på, hvad der foregår. Når han så havde snakket med Daramy, så kunne han sagtens have delt den snak med resten af os, så der ikke kommer alt det her fnidder-fnadder rundt omkring A-landsholdet, siger Thomas Gravesen, og tilføjer, at Hjulmand eksempelvis kunne have sagt, at Daramys tilbageløb ikke er gode nok, hvis det er et af problemerne.
Discovery-eksperten studser samtidig over kontrasten mellem Mohamed Daramys udstråling i FC København og kantspillerens udstråling på landsholdet.
– I min verden falder det tilbage på træneren. Er træneren god nok til at vide, hvad han skal sige til Daramy, så han får det bedste ud af ham? Vi har set, hvordan Jacob Neestrup har fået Daramy til at skinne i den tid, han har været træner for ham, siger Gravesen.
– Vi ved alle sammen, hvordan Jacob Neestrup er som træner. Han er ligetil. Han fortæller dig, hvad han har brug for, og hvordan han vil have, at tingene skal gøres. Gør man det ikke, så er man ikke med. Det er det, jeg mangler fra Kasper Hjulmand.
Ifølge B.T. fik Mohamed Daramy en 'brutal' besked fra Kasper Hjulmand lørdag, hvor FCK-stjernen blev sendt hjem (Foto: Lars Rønbøg/Getty Images).
'Verdens ringeste pulje'
Udover en klar Hjulmand-udmelding om Daramy savner Thomas Gravesen også en mere åben evaluering af VM-nedturen, og landsholdslegenden peger på, at det generelt ikke klæder landsholdet at være præget af lukkethed, som man til dels også ser i sagen omkring Mohamed Daramy.
– Man må ikke gøre A-landsholdet til en lukket fest igen. Vi havde lige fået lukket det op. Vi så under EM i Danmark, hvad det kan gøre, når Danmark og befolkningen rotter sig sammen. Så vi må aldrig komme derhen igen, fordi man nu har fået par rap over næbbet.
Kasper Hjulmand har op til aftenens kamp omtalt Sloveniens målmand Jan Oblak – der sidder ude med en skade – som en af verdens bedste, men ifølge Thomas Gravesen er det forfejlet at begynde at omtale de andre hold i Danmarks gruppe som svære modstandere.
– Vi er i verdens ringeste pulje. Vi skal under ingen omstændigheder tale nogen af de hold op. Det her skulle have været 29-0 igen (en reference til VM-kvalifikationen, hvor Danmark undervejs havde en målscore på 29-0, red.). Så dårlige er de modstandere, vi skal spille imod. De er ufatteligt ringe, lyder meldingen fra Thomas Gravesen.
Aftenens kamp mellem Slovenien og Danmark sparkes i gang klokken 20.45, med optakt på TV 2 fra klokken 20.00.

Afslører detaljer – så meget tjener Tadej Pogacar

Rune i vildt millionkøb – har bare ét problem

Hemmeligt møde – stjernetræner tæt på jobbet

Tour de France-hold lukker og slukker

Elyounoussi slagtet – nu forklarer han

LIVE: Silkeborg og FC København tørner sammen

Brøndby-boost: Profil er tilbage

Peter Schmeichel er dybt uforstående

Vil sprænge banken for Harry Kane

Bekræfter: Brøndby betaler erstatning

Silkeborg IF – FC København

– Han er en toptræner

Katastrofekursen fortsætter for Sverige

Hylder dansk landsholdsstjerne: ‘Et unikum’

Tøffe: ‘Jeg er en smule forelsket i ham’

Stjerne i løbesko: FCK melder ud senere

Gratis om lidt – Neestrup hylder ham

Afslører interesse for dansk stjerne

Pogacars mor bekymret: ‘Forstår, hvis han stopper’

Kom med forslag til Riemer

Tvivl om Eriksen: ‘Det er en hemmelighed’

Blev snydt – nu får Mølby særlig hæder

Elver bliver hjemme fra VM-test

Viktor Claesson siger stop

– Han er på radaren hos de allerstørste

Rolf Sørensen forstår ikke Vingegaard-beslutning

Ny dansker til United? ‘Amorim elsker ham’

Ærkerivaler gode venner

Medie kalder rygte “sæsonens overraskelse”

Kæmpe hyldest venter Yussuf Poulsen

Her er de 10 danske cheftrænere med de største job

Mathias Hebo revser træner: Den suverænt dårligste

Stor mystik omkring Emil Højlund

Nyt rygte: – Han skulle have et godt øje til ‘AC’

Efter drama: ‘Det er fandeme vigtigt!’

– Det skal I ikke sige til FCK!

FCK-stjernes video går viralt

Choksejr over Pogacar: ‘Lidt dårlig samvittighed’

Stor FCK-bet: Profiler ude

Kæmpe forløsning på vej for Magnus Cort og Uno-X

Nyt vildt Victor Froholdt-rygte

Skader værre end først antaget

Vild kamp venter for Lucas Høgsberg

Afsløring: U21-landsholdsspiller gør klar til salg

Rasmus Bertelsen trives i Randers FC

Tung topkamp i Paris

Afsløret på video

Holger Rune vinder sikkert

Deler glimrende Christian Eriksen-nyt
