Liverpool-stjerne vil tvinge sig til OL-deltagelse

Formanden for det egyptiske fodboldforbund påstår, at Liverpool-stjernen, Mohamed Salah, vil forsøge at overtale klubben til at lade ham spille OL.



Liverpool har tidligere afvist Mohamed Salahs ønske om at spille OL for Egypten, fordi turneringen foregår midt i klubbens vigtige forberedelser til den kommende sæson, der begynder en uge efter OL-turneringen slutter.

Derudover skal de i forvejen undvære ham i januar måned, da han er med det egyptiske landshold skal spille African Nations Cup.

Liverpool er ikke forpligtet til af frigive Mohamed Salah til OL-turneringen, der spilles fra 22. juli til 7. august, og de ser det angiveligt som værende i deres bedste interesse at beholde den 29-årige angriber i klubben i den periode.

Men formanden for det egyptiske fodboldforbund, Ahmed Megahed, fortæller, at den egyptiske stjerne vil forsøge en gang til at få lov at tage til OL.

– Jeg vil ikke sige, at det umuligt for Salah at komme med til OL, men det bliver svært, siger han til det egyptiske medie ifølge Sky Sports og fortsætter:

– Vi har kontaktet Liverpool og bedt om få lov til at udtage Salah til OL, og de sagde til os, at de afventede godkendelse fra den tekniske stab. I sidste ende afviste Liverpool vores anmodning, fordi de ikke ønsker at miste spilleren i starten af sæsonen.

Formanden fortæller, at de efterfølgende har været i kontakt med Mohamed Salah, der ikke har opgivet at smøre Jürgen Klopp og co. til at lade ham deltage ved legene i Tokyo.

– Han har fortalt os, at han vil give det et skud mere med den tekniske stab for at løse problemet, og indenfor de næste par dage vil han finde en løsning.

Mohamed Salah er ikke den eneste Liverpool-spiller, der har fået afslag på at tage til OL. Det har klubbens nyeste spiller Ibrahima Konate også fået, selvom Frankrig gerne ville have ham med. Japanske Takumi Minamino blev ikke udtaget til det japanske landshold, og det er usikkert, om det er fordi, Liverpool også har afvist deres anmodning om frigivelse af spilleren.





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Klar for FC København

Flere slagter dansker efter grim aktion

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Frankrig – England



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

Smadrer transferrekord

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Derfor trækker FC København-transfer ud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Han bestemmer det hele

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme