– Matt O’Riley har sagt til mig, at han glæder sig

Navnet Matthew O’Riley løb med opmærksomheden, da det danske U21-landshold tirsdag blev udtaget.



Matthew O’Riley.

Navnet klinger ikke særligt dansk, men O’Riley er nyslået dansk U21-landsholdsspiller, efter at han tirsdag blev udtaget til den kommende EM-kvalifikationskamp mod Belgien.

21-årige Matthew O’Riley, der tørner ud for den skotske storklub Celtic, har en dansk mor og en engelsk far, så han kan stille op for begge nationer. Han har spillet flere ungdomslandskampe for England, men nu har han valgt at spille for Danmark – startende på U21-landsholdet.

Han var således den helt store kanin, U21-landstræner Jesper Sørensen hev op af hatten ved tirsdagens udtagelse.

– Matthew er en teknisk rigtig dygtig spiller. Han er ikke den hurtigste, men det kompenserer han for ved at opfatte spillet meget hurtigt. Han er venstrebenet med et rigtig godt spark, og allerede i hans anden kamp for Celtic tog han et frispark. Han optræder meget modent på- og udenfor banen. Jeg glæder mig meget til at se ham, siger Jesper Sørensen og fortsætter:

–  Det vigtigste for ham er at få tænkt igennem, om det her (det danske U21-landshold, red.) er noget, han vil. Om han kan se sig selv stå for at repræsentere Danmark. Det mener han, at han kan. Han har sagt til mig, at han er rigtig glad, og at han glæder sig. 

Den danske U21-landstræner fortæller videre, at Matthew O’Riley både forstår og taler dansk, men at han ikke føler sig helt sikker i det. I landsholdslejren vil der bilve talt dansk til midtbanespilleren.

Matthew O’Riley skiftede til Celtic fra MK Dons i januars transfervindue, og han har foreløbig spillet 12 kampe for skotterne. Det er blevet til en enkelt scoring og to assists. 





LIVE

VM-LIVE: ‘Bruno Fernandes bør nægte at spille!’

Roser Superliga-klub: Godt set! 

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Jagter tidligere FCK-stjerne

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Spottet i København



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

AGF køber ham

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Stolt over dansk transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

De vil have Victor Nelsson

Han tager hjem fra VM

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Rasende stjerne vil flå kontrakten over



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tyskland – Curacao

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

TV-ekspert chokerer på direkte tv

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bizart: Tyveri i VM-lejr

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger