Brøndby (Tipsbladet): Fyn er fin.
Og det synes DBU også.
Landsholdsspillerne kan nemlig se frem til, at de, inden deres formentlig længe ventede sommerferie, skal spille deres sidste kamp på Odense Stadion mod Litauen. Nu forklarer DBU’s fodbolddirektør, Peter Møller, valget.
– Vi spiller i Parken, og så skal vi tre dage senere spille mod Litauen. Jeg synes, at det var en god mulighed for at komme lidt rundt i landet også og spille for de fynske fans. Så er der også nogle, der har lidt kortere til en landskamp, og det var også i forhold til, hvilke stadions der var godkendt af UEFA – der er ikke frit valg på alle hylder.
– Mange stadions skal også lægge græs, så vi kan ikke spille mange steder. Herning og Randers lægger nyt græs, mig bekendt, så der er nogle stadions, der bruger sommerpausen til at lave en ny bane, og så ville vi også gerne spille en kamp væk fra Sjælland.
Fodboldfeberen har cruiset derudad efter slutrunden i 2021 – og det er også med til at påvirke, hvilke stadions der er i spil til at få landsholdet på besøg.
– Der er mange, der gerne vil se os, så et handler det om stadions – hvad er der af muligheder blandt dem, der er godkendt? Så handler det også om, at vi kan sælge 35.000 billetter. Det kunne vi ikke for otte år siden, siger en smilende Peter Møller.
Det var også oppe at vende, om kampen skulle spilles i Aalborg. Det skulle have været en mulighed for DBU, men der er to Superliga-stadions, der diskvalificerer sig selv.
– Silkeborg kunne vi også godt, hvis det var, men det har vi ikke nogen interesse i. Farum kunne vi også, men det er også kunstgræs. Det er bare for at sige, at vi ikke har ret mange stadions i Danmark. Jeg tror, de er godkendt, men så sidder der 7-8000 fans, hvilket er ærgerligt, når vi kunne sælge 20.000, forklarer han, inden han slår fast, at kunstgræs er udelukket.
– Nej, nej, nej det kommer aldrig til at ske
Artiklen fortsætter under billedet.

Nu skal landsholdet dominere
Modstanden i de kommende træningskampe er ikke, hvad der kan betegnes som øverste øverste hylde, men det er der en fin forklaring på.
– Vi har haft et samarbejde med Portugal. Det var lidt de muliges kunst, hvem der ikke skal spille kvalifikationskampe og Nations League. Så havde vi et kriterie om, at vi ville spille på hjemmebane i begge kampe, så vi kan være oppe i Helsingør. Vi havde ikke håbet, det var aktuelt, men det blev det desværre. Hvis Portugal havde tabt, så havde det været dem, der skulle møde Litauen og Nordirland.
– Vi ville også gerne finde nogle modstandere, hvor vi vidste, at vi ville få bolden rigtig meget, fordi det tror vi på, at vi kommer til i vores VM-kvalifikation – i hvert fald vores hjemmekampe. Og mod Belarus er vi også storfavorit i begge kampe, aflsutter Peter Møller.
Det er den 7. juni og 10. juni, at de to testkampe er fastlagt til at blive spillet.
LIVE
LIVE: Taget til nåde af Steve Cooper
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
TOPNYHED
Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
TOPNYHED
På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
TRANSFER
På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
OPTAKT
Brøndby IF – FC Midtjylland
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
Bayern slår rekord i ny storsejr
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
OPTAKT
Randers FC – FC København
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
EKSKLUSIVT
Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder
TOPNYHED
Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
OPTAKT
Silkeborg IF – OB
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
OPTAKT
Sønderjyske – Viborg FF
Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADETS DOM
Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
Tottenham under stregen
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
EKSKLUSIVT
– Det kommer til at gå fuldstændig amok!
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
INTERVIEW
SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter
BIZART
Raser efter Slimane-dom: Han snyder!
DAGENS SPILFORSLAG
Sky Blues deprimererer Blues på Broen
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden
Arsenal snublede i guldkampen
Brøndby-fans sender åbent brev
Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino
‘Jeg er rørt og glad’