Brøndby (Tipsbladet): Fyn er fin.
Og det synes DBU også.
Landsholdsspillerne kan nemlig se frem til, at de, inden deres formentlig længe ventede sommerferie, skal spille deres sidste kamp på Odense Stadion mod Litauen. Nu forklarer DBU’s fodbolddirektør, Peter Møller, valget.
– Vi spiller i Parken, og så skal vi tre dage senere spille mod Litauen. Jeg synes, at det var en god mulighed for at komme lidt rundt i landet også og spille for de fynske fans. Så er der også nogle, der har lidt kortere til en landskamp, og det var også i forhold til, hvilke stadions der var godkendt af UEFA – der er ikke frit valg på alle hylder.
– Mange stadions skal også lægge græs, så vi kan ikke spille mange steder. Herning og Randers lægger nyt græs, mig bekendt, så der er nogle stadions, der bruger sommerpausen til at lave en ny bane, og så ville vi også gerne spille en kamp væk fra Sjælland.
Fodboldfeberen har cruiset derudad efter slutrunden i 2021 – og det er også med til at påvirke, hvilke stadions der er i spil til at få landsholdet på besøg.
– Der er mange, der gerne vil se os, så et handler det om stadions – hvad er der af muligheder blandt dem, der er godkendt? Så handler det også om, at vi kan sælge 35.000 billetter. Det kunne vi ikke for otte år siden, siger en smilende Peter Møller.
Det var også oppe at vende, om kampen skulle spilles i Aalborg. Det skulle have været en mulighed for DBU, men der er to Superliga-stadions, der diskvalificerer sig selv.
– Silkeborg kunne vi også godt, hvis det var, men det har vi ikke nogen interesse i. Farum kunne vi også, men det er også kunstgræs. Det er bare for at sige, at vi ikke har ret mange stadions i Danmark. Jeg tror, de er godkendt, men så sidder der 7-8000 fans, hvilket er ærgerligt, når vi kunne sælge 20.000, forklarer han, inden han slår fast, at kunstgræs er udelukket.
– Nej, nej, nej det kommer aldrig til at ske
Artiklen fortsætter under billedet.

Nu skal landsholdet dominere
Modstanden i de kommende træningskampe er ikke, hvad der kan betegnes som øverste øverste hylde, men det er der en fin forklaring på.
– Vi har haft et samarbejde med Portugal. Det var lidt de muliges kunst, hvem der ikke skal spille kvalifikationskampe og Nations League. Så havde vi et kriterie om, at vi ville spille på hjemmebane i begge kampe, så vi kan være oppe i Helsingør. Vi havde ikke håbet, det var aktuelt, men det blev det desværre. Hvis Portugal havde tabt, så havde det været dem, der skulle møde Litauen og Nordirland.
– Vi ville også gerne finde nogle modstandere, hvor vi vidste, at vi ville få bolden rigtig meget, fordi det tror vi på, at vi kommer til i vores VM-kvalifikation – i hvert fald vores hjemmekampe. Og mod Belarus er vi også storfavorit i begge kampe, aflsutter Peter Møller.
Det er den 7. juni og 10. juni, at de to testkampe er fastlagt til at blive spillet.
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
MEDIE
Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic
EKSKLUSIVT
På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
NYHEDER
FCK og FCM interesseret – ny klub på banen
TRANSFER
Transfer på vej? AaB spørger på profil
NYHEDER
‘Med al respekt – FCK er mest interessant’
MEDIE
FC København viser interesse for Udinese-spiller
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
TOPNYHED
Bekræfter FC København-historie
TRANSFER
FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner
TOPNYHED
Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TOPNYHED
Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
TOPNYHED
Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
AVIS
På vej væk? Højbjerg meldes frustreret
NYHEDER
Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel
MEDIE
Ny cheftræner stort set på plads i United
TRANSFER
Afviser millionbud fra Brøndby
TOPNYHED
Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller
Peter Schmeichel taget på sengen
TOPNYHED
Han er ny cheftræner for Real Madrid
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
MEDIE
FCK meldes varm på målfarlig kantspiller
TRANSFER
Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’
TOPNYHED
Xabi Alonso stopper i Real Madrid
NYHEDER
Dansk målsluger færdig
MEDIE
Malmö FF tester dansk midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy
NYHEDER
Juventus kørte Cremonese over
DAGENS SPILFORSLAG
Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
TOPNYHED
Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen
NYHEDER
Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’
MEDIE
Zanka meldes færdig i LA Galaxy
FC København-boss i smuttur
TOPNYHED