‘Nej, nej, nej, det kommer aldrig til at ske!’

Nogle danske stadions skal ikke forvente, at landsholdet kigger forbi i den nærmeste fremtid.



Brøndby (Tipsbladet): Fyn er fin.

Og det synes DBU også.

Landsholdsspillerne kan nemlig se frem til, at de, inden deres formentlig længe ventede sommerferie, skal spille deres sidste kamp på Odense Stadion mod Litauen. Nu forklarer DBU’s fodbolddirektør, Peter Møller, valget.

– Vi spiller i Parken, og så skal vi tre dage senere spille mod Litauen. Jeg synes, at det var en god mulighed for at komme lidt rundt i landet også og spille for de fynske fans. Så er der også nogle, der har lidt kortere til en landskamp, og det var også i forhold til, hvilke stadions der var godkendt af UEFA – der er ikke frit valg på alle hylder.

– Mange stadions skal også lægge græs, så vi kan ikke spille mange steder. Herning og Randers lægger nyt græs, mig bekendt, så der er nogle stadions, der bruger sommerpausen til at lave en ny bane, og så ville vi også gerne spille en kamp væk fra Sjælland.

Fodboldfeberen har cruiset derudad efter slutrunden i 2021 – og det er også med til at påvirke, hvilke stadions der er i spil til at få landsholdet på besøg.

– Der er mange, der gerne vil se os, så et handler det om stadions – hvad er der af muligheder blandt dem, der er godkendt? Så handler det også om, at vi kan sælge 35.000 billetter. Det kunne vi ikke for otte år siden, siger en smilende Peter Møller.

Det var også oppe at vende, om kampen skulle spilles i Aalborg. Det skulle have været en mulighed for DBU, men der er to Superliga-stadions, der diskvalificerer sig selv.

– Silkeborg kunne vi også godt, hvis det var, men det har vi ikke nogen interesse i. Farum kunne vi også, men det er også kunstgræs. Det er bare for at sige, at vi ikke har ret mange stadions i Danmark. Jeg tror, de er godkendt, men så sidder der 7-8000 fans, hvilket er ærgerligt, når vi kunne sælge 20.000, forklarer han, inden han slår fast, at kunstgræs er udelukket.

– Nej, nej, nej det kommer aldrig til at ske

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Nu skal landsholdet dominere
Modstanden i de kommende træningskampe er ikke, hvad der kan betegnes som øverste øverste hylde, men det er der en fin forklaring på.

– Vi har haft et samarbejde med Portugal. Det var lidt de muliges kunst, hvem der ikke skal spille kvalifikationskampe og Nations League. Så havde vi et kriterie om, at vi ville spille på hjemmebane i begge kampe, så vi kan være oppe i Helsingør. Vi havde ikke håbet, det var aktuelt, men det blev det desværre. Hvis Portugal havde tabt, så havde det været dem, der skulle møde Litauen og Nordirland.

– Vi ville også gerne finde nogle modstandere, hvor vi vidste, at vi ville få bolden rigtig meget, fordi det tror vi på, at vi kommer til i vores VM-kvalifikation – i hvert fald vores hjemmekampe. Og mod Belarus er vi også storfavorit i begge kampe, aflsutter Peter Møller.

Det er den 7. juni og 10. juni, at de to testkampe er fastlagt til at blive spillet.





LIVE

VM-LIVE: Stjerne skælder ud efter fiasko

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Blæst bagover af 18-årig

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Brøndby melder duo færdig og teaser

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

‘Zanka’ melder ud om fremtiden



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet

Spottet i København

Stolt over dansk transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Jagter tidligere FCK-stjerne

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Tyskland – Curacao

Raser over VM-tiltag

Han tager hjem fra VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

AGF køber ham

De vil have Victor Nelsson

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Skotland henter første VM-sejr i 36 år

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

Holland – Japan