Landsholdet er efterladt et sted, hvor tømmermændene efter det dårlige VM i Qatar alligevel ikke er helt væk.
Det mener forfatter og journalist Joakim Jakobsen, der i mange år har fulgt landsholdet tæt.
Tirsdag kunne han ligesom resten af danskerne se årets VM glippe, da det ikke lykkedes at besejre Tjekkiet i den sidste og altafgørende playoff-kamp.
– Der er noget galt. Og der har været noget galt længe. Den der følelse af at det er akut, siger han til Tipsbladet med henvisning til bare den seneste kamp, hvor Danmark spillede en stærk anden halvleg. Men alligevel manglede der noget.
De store chance, følelsen af at banen står i brand, forklarer Joakim Jakobsen til Tipsbladet.
– Det skal det i sådan en kamp, det er nu eller aldrig. Nogle kommer måske ikke nogensinde til VM. Der mangler absolut ild i øjnene. Så nu sidder vi i den der ulykkelige tunghed, som vi har oplevet i årene efter Qatar. Den er vi tilbage i. Det er spildte år, siger han.
I et historisk perspektiv rangerer skuffelsen også ‘enormt højt’, lyder det.
– Når man ser tilbage på de kvalifikationer, der tidligere er kikset, mener jeg ikke, der var nogen, hvor mulighederne har været så gode. Dels på grund af puljen, dels på grund af materialet på landsholdet. Det er folk, der spiller i meget store klubber og har vigtige roller. Den dødhed fra årene efter Qatar, den er ikke væk, siger Joakim Jakobsen.
Og den manglende kvalifikation efterlader ikke ligefrem landsholdet det bedste sted.
– Det er frygteligt. Nu kommer der VM, så skal vi se på Skotland og Tjekkiet. Vi er ikke med i det selskab. Vi hører ikke til der længere. Det er helt forfejlet, når man ser materialet. Der er noget galt med hovederne igen, siger han med henvisning til den kultur, der tidligere har været.
Joakim Jakobsen fremhæver Sepp Piontek som en landstræner, der netop revolutionerede dansk landsholdsfodbold. Han arbejdede meget med attitude. Indstilling. Han ‘ændrede hovederne’, som forfatteren formulerer det.
– Nu er det blevet slattent igen at kigge på. De to scoringer mod Belarus (i efteråret, red.) var to kæder, hvor ingen tager det helt alvorligt, ingen tager ansvar. Ting de aldrig ville lade ske i deres klubber, lader de ske i de situationer. Så er der noget galt, når det kan ske, siger han om målene, der blev scoret i kampen, der endte 2-2.
For en ting havde været, hvis det blot havde været ét mål. Én sekvens, hvor det gik galt, lyder det fra Joakim Jakobsen om de to mål mod Belarus.
Men der blev ikke reageret efter første forskrækkelse, siger han om det, der generelt gennemsyrer landsholdet lige nu. Der mangler en reaktion. Der mangler ild i øjnene.
– Når man efter den katastrofe ikke har beredskabet… de kværner løs og dominerer, men der er ikke denne her vildskab over det. Følelsen af ‘jeg er pisse ligeglad, vi skal til det VM’. Du så det ikke hos nogen. Jo, måske lidt hos Højlund, siger Joakim Jakobsen.
Og han ved knap, hvor den massive skuffelse efterlader landsholdet, der altså formåede at smide flere matchbolde væk.
– Det er frygteligt. Der er kæmpe stor forskel denne gang på at komme med og ikke komme med. Var de kommet med, havde de fortsat en styrke, i form af at kunne sige, at vi kvalificerer os til de her slutrunder. Nu sidder de fast i depressionen fra Qatar fremfor at overvinde den. Derfor er det katastrofalt. Nu er det et hold med et helt andet ry i verden, end hvis de var kommet med, siger Joakim Jakobsen.
– Vi var dem der hørte med. Det gør vi ikke længere. Det er et faktum, der nu kryber ind i hovedet på alle omkring landsholdet. Vi er ikke med, og det er ikke sikkert, vi hører med. Det er et forfald, der er sket fra Qatar og frem til nu. De havde muligheden for at vriste sig fri af den depression. Den mulighed er ikke grebet, og vi hører ikke til dem, der kommer med til de her slutrunder, siger forfatteren.
Næste opgave for Brian Riemers mandskab er til september, hvor der er Nations League på programmet.
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
Henter FC København-spiller
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
LIVE
LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
Kæk Wass: Han filmede!
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
Joakim Mæhle åbner op
Skal han med Bo Svensson til FC København?
– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller
INTERVIEW
Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
KARAKTERER
En historisk katastrofe for Danmark
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
Tottenham præsenterer ny træner
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
Kæmpe stjerne besøger København
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
NYHEDER
Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
NYHEDER
Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager
Åbner op om hård tid efter racismekontrovers
DAGENS SPILFORSLAG
Orient kan vinde i Vest
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
Undskylder efter italiensk fiasko
‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’
TOPNYHED
Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale
MEDIE
Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’
Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringer på Stamford Bridge
NYHEDER