Optakt: Danmark – Israel

Danmark kan tage et kæmpe skridt mod VM med en sejr over Israel i Parken.



Kampfakta:
Kampstart: Tirsdag klokken 20.45
Spillested: Parken, København 
Dommer. Tobias Stieler, Tyskland
På TV: Kanal 5
Hashtag: #danisr #landsholdet 

Holdnyt:
Danmark
Fem kampe, fem sejre og nul indkasserede mål. 

VM-kvalifikationen kunne ikke være startet bedre for Kasper Hjulmands tropper, og det ligner efterhånden, at der godt kan sættes kryds i kalenderen i vinteren 2022. Særligt hvis det bliver til en sejr over Israel tirsdag aften. 

Det er dog ikke alt, det er værd at løfte på klaphatten for. Det seneste opgør på Færøerne var ikke prangende, og der var alt for mange reserver, der ikke greb chancen. I sidste ende sluttede det godt, da Jonas Wind dukkede op og sikrede en 1-0-sejr.

I kølvandet på opgøret mod Færøerne har Anders Christiansen forladt den danske lejr, og han er blevet erstattet af Andreas Cornelius. 

Der er ingen tvivl om, at Kasper Hjulmand går tilbage til at stille med A-kæden mod Israel.

Israel:
Det var ventet, at Østrig ville være Danmarks hårdeste konkurrent i VM-kvalifikationen, men det er Israel, der har indtaget den rolle, og de understregede det blot ved at tæve netop Østrig med 5-2 lørdag aften.

Kasper Hjulmand fremhæver især israelernes offensiv, og man må da også bare erkende, at 14 mål i fem kampe er ganske godt gået af et hold, der normalt ikke regnes som noget særligt.

Hvis Israel vil gøre sig forhåbninger om førstepladsen, skal holdet helst vinde i Parken, og det skal blive spændende at se, om gæsterne vil blæse til angreb, eller om de vil være mere påpasselige som de fleste udehold i den danske nationalarena.

Israel er nummer 81 på FIFA’s verdensrangliste.

Karantæner:
Danmark: Ingen
Israel: Ingen

Bud på startopstillinger:
Danmark (3-4-3): Schmeichel – Andersen, Kjær, Christensen – Wass, Højbjerg, Delaney, Mæhle – Poulsen, Wind, Damsgaard 

Israel (5-3-2): Marricano – Dasa, Dgani, Tibi, Bitton, Menahem – Abd Elhamed, Solomon, Natcho – Zahavi, Dabbur

Profilen:
Der er én ubetinget stjerne på det israelske landshold, og det er angriberen Eran Zahavi, som Danmark skal holde et meget vågent øje med. Zahavi er på en delt andenplads på den samlede VM-kvalifikations topscorerliste med seks mål, og det er ikke nyt for PSV-angriberen at lægge så højt. I den seneste EM-kvalifikationen var det kun Harry Kane, der scorede flere mål end Zahavis 11. 

Vidste du, at:..:
Uanset hvordan det går i Parken tirsdag aften, bliver der fest i Israel. Det jødiske nytår falder nemlig i denne uge, og det markeres blandt andet med stor festivitas. 

Dom:
Danmark er favoritter, men skal være på vagt over for den israelske offensiv, der har kvalitet nok til at straffe Simon Kjær og co., hvis de rød-hvide bliver for ukoncentrerede. Vi tror dog på en dansk sejr.

Israel har stort set stillet med det samme hold i de seneste to kampe, og snart skal de spille kamp tre på en uge. Kasper Hjulmand fik derimod sparet et par nøglespillere mod Færøerne, og det tæller i danskernes favør. Og så er Danmark bare svære at slå i Parken.

Vi byder en 2-0-sejr til Danmark, og dermed kommer VM-billetterne så godt som i hus.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:



Lothar Matthaüs storroser dansker

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

– Det er fuldkommen meningsløst

AaB-talent prøver sig af i Italien

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Thomas Frank afviser at tale om det

– De skal skille sig af med ham!

Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu 

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Kæmpe triumf for Frank

Steve Cooper skifter tre mand

Spanske medier i ekstase

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

Klubboss i angreb på FCK

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Viktor Claesson bliver i FC København

Her sætter Vingegaard grænsen

Vejle Boldklub – Brøndby IF

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

Brøndby skuffer fælt mod Vejle

Dansk bomber i tårevædet afsked

Nu drømmer de stort i AGF

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996

– Der er nogle ting, der stadig nager mig

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Krisemøde: Stjernetræner på vej?

Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’

Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

Sejr til Vitoria i lokalderby