Kampfakta:
Kampstart: Onsdag klokken 19.30
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Espen Eskas, Norge
På TV: Kanal 5
Hashtag: #dansve #fordanmark #landsholdet
Holdnyt:
Danmark:
Først udtog han 23 mand, landstræner Kasper Hjulmand, siden blev ni nye indkaldt på grund af engelske coronavirus-restriktioner. En af de nye kunne ikke være med på grund af skade, og så kom Sviatchenko i truppen. Og søndag aften udtog landstræneren så yderligere et par folk, men den ene af de to, Magnus Kofod Andersen fra FC Nordsjælland, har forladt truppen igen, efter en holdkammerat i FCN er testet positiv for Covid-19.
Det er ikke let at være landstræner for tiden, hvor det ikke er til at sige, hvem der er til rådighed, og hvem der ikke er, og nemmere er det heller ikke blevet for Hjulmand, efter Robert Skov tirsdag testede positiv for Covid-19 sammen med en holdleder. Dermed er Skov ude af opgøret, og det samme er en stribe spillere, der har haft tæt kontakt til Hoffenheim-danskeren. Ude er Hjulmand nemlig selv sammen med assistent Morten Wieghorst, da de har været i tæt kontakt med en af de smittede. Ebbe Sand er dermed landstræner.
Ude er også Frederik Rønnow, Yussuf Poulsen, Rasmus Falk Jensen, Pione Sisto, Anders Dreyer, Erik Sviatchenko, Alexander Scholz, Jesper Hansen, Martin Braithwaite samt nogle få medlemmer af staben.
Nu håber man så på, at de spillere, der ikke er med, tester negativ torsdag og dermed kan indgå i truppen til de to Nations League-kampe. Samtidig er man til Sverige-opgøret uden folk som Schmeichel, Højbjerg, Andreas Christensen og flere.
Dermed kommer en række “nye” spillere formentlig i aktion mod Sverige. Spillere, som enten har få minutter i rødt og hvidt eller som endnu ikke har spillet.
Da det er en testkamp, og der venter yderligere to kampe, må man formode, at lansdholdet sparer nøglespillere som Simon Kjær, og Thomas Delaney. Christian Eriksen kan måske komme i spil fra start, da han på klubholdet ikke spiller mange minutter.
Tirsdag blev der indkaldt nye folk.
Sverige:
Ligesom Danmark har coronavirus ramt Sverige, og det er ikke landstræner Janne Andersson, der er i spidsen for holdet onsdag i Brøndby. Det er derimod assistenttræner Peter Wettergren, efter landstræneren er røget i coronakarantæne.
Læs også:Anders Dreyers vilde 2020: Det havde jeg ikke troet på
Også truppen er ramt af restriktioner fra England og Skotland, og derfor er hverken Victor Lindelöf, Robin Olsen, Emil Kraft, Filip Helander eller Ken Sema med onsdag mod Danmark.
Janne Andersson har allerede udtalt, at der vil være udskiftninger i Sveriges startopstilling, og dermed siger han, at man vil bringe flere af de normale reserver fra start i opgøret mod Danmark. Så forvent ikke at se spillere som Emil Forsberg og Dejan Kulusevski fra start, da de sikkert skal spares til de to kommende svenske Nations League-opgør.
Fungerende landstræner, Petter Wettergren, afslørede tirsdag den svenske startopstilling, der ganske rigtigt består af breddespillerne i den svenkse trup.
Karantæner:
Danmark: Ingen
Sverige: Ingen
Bud på startopstillinger:
Danmark (4-3-3): Christensen – Mæhle, “Zanka”, Nelsson, Stryger Larsen – Eriksen, Jønsson, Delaney – Andersen, Wind, Damsgaard
Sverige (4-4-2): Nordfeldt – Johansson, Starfelt, Danielson, M. Olsson – Svanberg, Svensson, Cajuste, Hiljemark – Isak, Quaison
Profilen:
Jens-Lys Cajuste har udviklet sig enormt i FC Midtjylland, og nu står den centrale midtbanespiller foran sin første landskamp for Sverige. Det er ventet, at han starter inde og får muligheden for at vise sig frem. Hold øje med den dygtige svensker.
Læs også:Island kan komme i klemme af dansk besøg: UEFA forsøger at finde løsning
Vidste du, at..:
Opgøret mod Sverige er møde nummer 107 mellem Danmark og Sverige. Svenskerne er den nation, Danmark har spillet flest landskampe mod, og svenskerne har også overtaget i det indbyrdes regnskab, hvor Sverige har vundet 46 af de kampe 106 kampe. Danmark står noteret for 40 sejre, mens 20 af kampene er endt uden vinder.
Dom:
Det bliver en kamp, hvor de to landstrænere kan se truppens bredde an, men man skal alligevel huske, at Kasper Hjulmand og teamet meget gerne vil vinde, da det tæller til verdensranglisten, hvor Danmark lige nu ligger snublende nær et første seed i den kommende VM-kvalifikation.
Det er meget muligt, at folk som Christian Eriksen, der ikke spiller så meget på klubholdet, får kampen fra start for at sikre dem minutter i benene.
Det bliver ikke nødvendigvis et opgør med masser af lækker fodbold og mange chancer, men vi tror alligevel, at de få tilskuere på stadion i Brøndby får sig et par mål at gå hjem på. 1-1 ender det.
Tidligere indbyrdes kampe og form:
Læs også:Ung VB’er fik uvant rolle mod FCN: Opgaven var klart defineret
Læs også:Lindstrøm om sit drømmehug: Ramte den faktisk ikke perfekt
Læs også:Galca glæder sig over Vejles organisation og evne til at skabe chancer
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
MEDIE
Afviser utroligt tilbud
Peter Schmeichel taget på sengen
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
EKSKLUSIVT
Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
TOPNYHED
Dansk bomber med vildt mål i England
LIGE NU
Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
EKSKLUSIVT
Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
TOPNYHED
Arsenal ansætter dansk toptræner
TOPNYHED
FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
EKSKLUSIVT
Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
INTERVIEW
Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser
NYHEDER
Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
NYHEDER
Går langt ned i løn
TRANSFER
Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland
INTERVIEW
Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’
TOPNYHED
Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’
NYHEDER
Dansker med vigtig scoring i Serie A
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start
TOPNYHED
FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp
TOPNYHED
Bekræfter FC Midtjylland-interesse
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
TOPNYHED
FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte
TRANSFER
Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys
NYHEDER
Thomas Frank mærker fuld opbakning
DAGENS SPILFORSLAG
Rangers rundbarberer Dons igen
TOPNYHED
– Ikke alle beskeder har været lige søde
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
NYHEDER
Nyt nederlag til Thomas Frank
NYHEDER
Stor ydmygelse
TOPNYHED
Neestrup reagerer på brudt aftale
TOPNYHED
Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!
NYHEDER
