Optakt: Danmark – Wales

Den mest turbulente uge i dansk landsholdsfodbolds 110-årige lange historie afsluttes med Danmarks første Nations League-kamp nogensinde mod Ryan Giggs’ tropper fra Wales.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Ceres Park, Aarhus
Dommer: Deniz Aytekin
På TV: Kanal 5
Hashtag: #denwal #dbutweet #landsholdet

Holdnyt:
Danmark:
Normalt vil dette afsnit blive indledt med en lille påmindelse om, hvordan den seneste kamp gik, og hvad de seneste par dages udtalelser kan give os af forventninger til kampen. Men den seneste uge har ikke været normal.

Langt fra.

Siden den første officielle danske landskamp mod Frankrig under de Olympiske Lege i 1908 stillede et dansk landshold i onsdags op med 11 debutanter i startopstillingen, da en venskabskamp mod Slovakiet i Trnava efterlod et sort hul i den danske landsholdsshistorie og gjorde danskerne vidner til en af de mest vanvittige danske landskampe nogensinde.

Et landshold bestående af amatørspillere fra 2. division, Danmarksserien og futsal-landsholdet gik under ledelse af den vikarierende landstræner John “Faxe” Jensen på banen i Slovakiet som konsekvens af, at DBU og de danske landsholdsspillere, repræsenteret af Spillerforeningen, ikke kunne blive enige om en ny landsholdsaftale. 

Torsdag blev DBU og Spillerforeningen så enige om en midlertidig aftale, der gælder for resten af måneden, og fredag mødte Åge Hareide og hans 23 udvalgte så ind i landsholdslejren. Nu venter den første danske landskamp i på søndag i Aarhus, og de sædvanlige forberedelser er allerede i gang.

Nu kan alt snakken om landsholdskonflikt pakkes foreløbigt væk og erstattes af fortællingen om den første “rigtige” landskamp siden VM-slutrunden i Rusland.

William Kvists landsholdsstop betyder, at der er blevet plads til Christian Nørgaard i landsholdstruppen, og han kan dermed få debut, hvis han kommer på banen. Både Lasse Schøne og Andreas Christensen spillede dog også pladsen ved siden af Thomas Delaney på den centrale midtbane til VM, så det bliver spændende at se, hvilket konstellation Åge Hareide vælger. 

Også Malmö FF’s Anders Christiansen kan få comeback på det danske landshold efter tre år i kulden. 

Wales:
Waliserne har omvendt haft en ganske normal optakt til kampen mod Danmark.

Manchester United-legenden Ryan Giggs stod torsdag aften for første gang i spidsen for det walisiske landshold i en kamp med noget på spil, da Wales mødte Irland i B-ligaens gruppe 4 i Nations League, hvor Danmark er med som det tredje og sidste hold. 

Trænerdebuten gik strålende for Giggs, der kunne se sit mandskab tæske Irland med 4-1 i en kamp, hvor særligt Gareth Bale viste vejen for waliserne, som altså nu topper gruppen med tre point.

Wales var ikke med til VM, men Premier League-kendere vil genkende flere navne fra den bedste engelske række i den walisiske startopstilling, så danskerne skal ikke tage let på Gareth Bale og kompagni, der kommer med selvtillid til Aarhus søndag aften.

Karantæner:
Danmark: Ingen
Wales: Ingen

Bud på startopstillinger:
Danmark (4-2-3-1): Schmeichel – Dalsgaard, Kjær, “Zanka”, Stryger Larsen – Christensen, Delaney – Poulsen, Eriksen, Sisto – Cornelius

Wales (4-2-3-1): Hennessey – Roberts, Williams, Mepham, Davies – Allen, Ampadu – Lawrence, Ramsey, Brooks – Bale

Profilen:
Ryan Giggs gav torsdag aften det blot 17-årige Chelsea-talent Ethan Ampadu chancen fra start mod Irland i midtbanespillerens tredje optræden for Wales. Waliseren endte med at stjæle alle overskrifter i hjemlandet, så han er formentlig også en spiller, som de danske fodboldfans kan glæde sig til at se i aktion. Om ikke andet så også for den karakteristiske frisure. 

Vidste du, at..:
Venstrebacken Ben Davies, der til dagligt spiller i Tottenham,. Da Davies’ far fik arbejde i Danmark, tilbragte waliseren to år i Viborg, der kun ligger en lille time fra Aarhus, hvor han søndag vender tilbage for at møde det danske landshold.

Dom:
Danmark vil under normale omstændigheder være favoritter til kampen, men det er svært at forudsige, hvorvidt de færre forberedelsesminutter og den mærkelige optakt til kampen kan komme til at påvirke Danmark negativt.

Omvendt vil man nemlig også kunne argumentere for, at de danske spillere efter de mange skriverier i den forgangne uge har noget at bevise overfor de danske fodboldfans, der må siges at have lidt mest under landsholdskonflikten. 

Buddet herfra lyder på 1-1.







LIVE

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Spår: Her ender Mohamed Salah

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

‘Derfra moser vi dem’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!

‘FC København var en mulighed’

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

Danmark – Nordmakedonien

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

Riemer melder stjerne klar

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Danske stjerner kan være fortid

Philip Billing tabte kæben



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Ny VM-melding fra Iran

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

– Vi håber men skal ikke regne med det!

Nægter at undskylde til Steve Cooper

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Brøndby-handel er kollapset

FC København jagter Neestrup-erstatning

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Senegal har appelleret vild dom

– Det er Neestrups tre største fejl

Sigter 32 personer for matchfixing

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?