Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Ceres Park, Aarhus
Dommer: Deniz Aytekin
På TV: Kanal 5
Hashtag: #denwal #dbutweet #landsholdet
Holdnyt:
Danmark:
Normalt vil dette afsnit blive indledt med en lille påmindelse om, hvordan den seneste kamp gik, og hvad de seneste par dages udtalelser kan give os af forventninger til kampen. Men den seneste uge har ikke været normal.
Langt fra.
Siden den første officielle danske landskamp mod Frankrig under de Olympiske Lege i 1908 stillede et dansk landshold i onsdags op med 11 debutanter i startopstillingen, da en venskabskamp mod Slovakiet i Trnava efterlod et sort hul i den danske landsholdsshistorie og gjorde danskerne vidner til en af de mest vanvittige danske landskampe nogensinde.
Et landshold bestående af amatørspillere fra 2. division, Danmarksserien og futsal-landsholdet gik under ledelse af den vikarierende landstræner John “Faxe” Jensen på banen i Slovakiet som konsekvens af, at DBU og de danske landsholdsspillere, repræsenteret af Spillerforeningen, ikke kunne blive enige om en ny landsholdsaftale.
Torsdag blev DBU og Spillerforeningen så enige om en midlertidig aftale, der gælder for resten af måneden, og fredag mødte Åge Hareide og hans 23 udvalgte så ind i landsholdslejren. Nu venter den første danske landskamp i på søndag i Aarhus, og de sædvanlige forberedelser er allerede i gang.
Nu kan alt snakken om landsholdskonflikt pakkes foreløbigt væk og erstattes af fortællingen om den første “rigtige” landskamp siden VM-slutrunden i Rusland.
William Kvists landsholdsstop betyder, at der er blevet plads til Christian Nørgaard i landsholdstruppen, og han kan dermed få debut, hvis han kommer på banen. Både Lasse Schøne og Andreas Christensen spillede dog også pladsen ved siden af Thomas Delaney på den centrale midtbane til VM, så det bliver spændende at se, hvilket konstellation Åge Hareide vælger.
Også Malmö FF’s Anders Christiansen kan få comeback på det danske landshold efter tre år i kulden.
Wales:
Waliserne har omvendt haft en ganske normal optakt til kampen mod Danmark.
Manchester United-legenden Ryan Giggs stod torsdag aften for første gang i spidsen for det walisiske landshold i en kamp med noget på spil, da Wales mødte Irland i B-ligaens gruppe 4 i Nations League, hvor Danmark er med som det tredje og sidste hold.
Trænerdebuten gik strålende for Giggs, der kunne se sit mandskab tæske Irland med 4-1 i en kamp, hvor særligt Gareth Bale viste vejen for waliserne, som altså nu topper gruppen med tre point.
Wales var ikke med til VM, men Premier League-kendere vil genkende flere navne fra den bedste engelske række i den walisiske startopstilling, så danskerne skal ikke tage let på Gareth Bale og kompagni, der kommer med selvtillid til Aarhus søndag aften.
Karantæner:
Danmark: Ingen
Wales: Ingen
Bud på startopstillinger:
Danmark (4-2-3-1): Schmeichel – Dalsgaard, Kjær, “Zanka”, Stryger Larsen – Christensen, Delaney – Poulsen, Eriksen, Sisto – Cornelius
Wales (4-2-3-1): Hennessey – Roberts, Williams, Mepham, Davies – Allen, Ampadu – Lawrence, Ramsey, Brooks – Bale
Profilen:
Ryan Giggs gav torsdag aften det blot 17-årige Chelsea-talent Ethan Ampadu chancen fra start mod Irland i midtbanespillerens tredje optræden for Wales. Waliseren endte med at stjæle alle overskrifter i hjemlandet, så han er formentlig også en spiller, som de danske fodboldfans kan glæde sig til at se i aktion. Om ikke andet så også for den karakteristiske frisure.
Vidste du, at..:
Venstrebacken Ben Davies, der til dagligt spiller i Tottenham,. Da Davies’ far fik arbejde i Danmark, tilbragte waliseren to år i Viborg, der kun ligger en lille time fra Aarhus, hvor han søndag vender tilbage for at møde det danske landshold.
Dom:
Danmark vil under normale omstændigheder være favoritter til kampen, men det er svært at forudsige, hvorvidt de færre forberedelsesminutter og den mærkelige optakt til kampen kan komme til at påvirke Danmark negativt.
Omvendt vil man nemlig også kunne argumentere for, at de danske spillere efter de mange skriverier i den forgangne uge har noget at bevise overfor de danske fodboldfans, der må siges at have lidt mest under landsholdskonflikten.
Buddet herfra lyder på 1-1.

TransferLIVE: Martí Cifuentes tæt på stort job

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben

Afsløring: Ajax sælger Christian Rasmussen

Vildt skifte? Jamie Vardy tilbudt kæmpeklub

Tottenham præsenterer FC København-emne

Angriber Højlund: En blind havde været bedre

Monstersæson – dansk stjerne overgår alle

Afsløring: Nyt FCK-scoop – køber stjernen Kotarski

Leverer sæsonens Superliga-handel på mini-budget

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne

Brøndby betaler transfersum for Julius Ohnesorge

Stor stjerne bekræfter nu FC Københavns interesse

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

FC København har spændende hollænder på blokken

To spillere på vej væk fra FC Midtjylland

Helten mod Danmark: Havde læst Eriksen

Lance Armstrong har bemærket noget ved Vingegaard

Yussuf kan skabe intern kamp: ‘Jeg er ikke naiv’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Jonas Vingegaard deler vildt nyt

Gylden chance for Roony Bardghji

FC København bekræfter

Afsløring: Bombe – FCM byder på La Liga-spiller

Kvistgaarden solgt – det siger Benjamin Schmedes

Havde ‘langt bedre’ tilbud fra FC Midtjylland

Her er prisen på Mathias Kvistgaarden

– Mesterklub vild med Luca Kjerrumgaard

Klokkeklar melding: Oliver Christensen skal væk

Stor transfer på vej? Melder Brøndby-profil færdig

FCM-scoop? Stjernetræner så et stort potentiale

Zorniger med iskold Moukoko-bemærkning

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger

De kommer alle til at henvende sig til Højlund

Glæd jer bare, FCK: Kotarski en klasse over Ramaj

FCM-spiller solgt – her er prisen

Afsløring: Superliga-bud på Esbjerg-angriber

Varme rygter – dybt utilfreds med Liverpool-løn

I ekstase: Fansene vil straks elske ham!

Her er fem bud på Kvistgaardens afløser i Brøndby

Kan købes til spotpris

Dublin sætter sig på Belfast

Danmark taber knebent til Tyskland ved EM

Afsløring: Elfsborg køber farlige Frederik Ihler

Pogacar slår Van der Poel og Vingegaard i spurt

Politiet deler nye oplysninger om Jota-dødsfald

Hvid røg – Kvistgaarden består lægetjek i Norwich

Elyounoussi havde skrevet sin afskedstale

FCK-boss ellevild: Kontrakten er nu under kontrol

Brøndby ansætter teknisk direktør

‘Ny FCK-keeper har haft sin klart dårligste sæson’

I dag kan Moukoko komme i kamp for FCK

Afsløring: Hillerød Fodbold henter B.93-legende

Havde slået rekord – nu afviser Manchester United

Chelsea sender gamle brasilianere hjem