Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Ceres Park, Aarhus
Dommer: Deniz Aytekin
På TV: Kanal 5
Hashtag: #denwal #dbutweet #landsholdet
Holdnyt:
Danmark:
Normalt vil dette afsnit blive indledt med en lille påmindelse om, hvordan den seneste kamp gik, og hvad de seneste par dages udtalelser kan give os af forventninger til kampen. Men den seneste uge har ikke været normal.
Langt fra.
Siden den første officielle danske landskamp mod Frankrig under de Olympiske Lege i 1908 stillede et dansk landshold i onsdags op med 11 debutanter i startopstillingen, da en venskabskamp mod Slovakiet i Trnava efterlod et sort hul i den danske landsholdsshistorie og gjorde danskerne vidner til en af de mest vanvittige danske landskampe nogensinde.
Et landshold bestående af amatørspillere fra 2. division, Danmarksserien og futsal-landsholdet gik under ledelse af den vikarierende landstræner John “Faxe” Jensen på banen i Slovakiet som konsekvens af, at DBU og de danske landsholdsspillere, repræsenteret af Spillerforeningen, ikke kunne blive enige om en ny landsholdsaftale.
Torsdag blev DBU og Spillerforeningen så enige om en midlertidig aftale, der gælder for resten af måneden, og fredag mødte Åge Hareide og hans 23 udvalgte så ind i landsholdslejren. Nu venter den første danske landskamp i på søndag i Aarhus, og de sædvanlige forberedelser er allerede i gang.
Nu kan alt snakken om landsholdskonflikt pakkes foreløbigt væk og erstattes af fortællingen om den første “rigtige” landskamp siden VM-slutrunden i Rusland.
William Kvists landsholdsstop betyder, at der er blevet plads til Christian Nørgaard i landsholdstruppen, og han kan dermed få debut, hvis han kommer på banen. Både Lasse Schøne og Andreas Christensen spillede dog også pladsen ved siden af Thomas Delaney på den centrale midtbane til VM, så det bliver spændende at se, hvilket konstellation Åge Hareide vælger.
Også Malmö FF’s Anders Christiansen kan få comeback på det danske landshold efter tre år i kulden.
Wales:
Waliserne har omvendt haft en ganske normal optakt til kampen mod Danmark.
Manchester United-legenden Ryan Giggs stod torsdag aften for første gang i spidsen for det walisiske landshold i en kamp med noget på spil, da Wales mødte Irland i B-ligaens gruppe 4 i Nations League, hvor Danmark er med som det tredje og sidste hold.
Trænerdebuten gik strålende for Giggs, der kunne se sit mandskab tæske Irland med 4-1 i en kamp, hvor særligt Gareth Bale viste vejen for waliserne, som altså nu topper gruppen med tre point.
Wales var ikke med til VM, men Premier League-kendere vil genkende flere navne fra den bedste engelske række i den walisiske startopstilling, så danskerne skal ikke tage let på Gareth Bale og kompagni, der kommer med selvtillid til Aarhus søndag aften.
Karantæner:
Danmark: Ingen
Wales: Ingen
Bud på startopstillinger:
Danmark (4-2-3-1): Schmeichel – Dalsgaard, Kjær, “Zanka”, Stryger Larsen – Christensen, Delaney – Poulsen, Eriksen, Sisto – Cornelius
Wales (4-2-3-1): Hennessey – Roberts, Williams, Mepham, Davies – Allen, Ampadu – Lawrence, Ramsey, Brooks – Bale
Profilen:
Ryan Giggs gav torsdag aften det blot 17-årige Chelsea-talent Ethan Ampadu chancen fra start mod Irland i midtbanespillerens tredje optræden for Wales. Waliseren endte med at stjæle alle overskrifter i hjemlandet, så han er formentlig også en spiller, som de danske fodboldfans kan glæde sig til at se i aktion. Om ikke andet så også for den karakteristiske frisure.
Vidste du, at..:
Venstrebacken Ben Davies, der til dagligt spiller i Tottenham,. Da Davies’ far fik arbejde i Danmark, tilbragte waliseren to år i Viborg, der kun ligger en lille time fra Aarhus, hvor han søndag vender tilbage for at møde det danske landshold.
Dom:
Danmark vil under normale omstændigheder være favoritter til kampen, men det er svært at forudsige, hvorvidt de færre forberedelsesminutter og den mærkelige optakt til kampen kan komme til at påvirke Danmark negativt.
Omvendt vil man nemlig også kunne argumentere for, at de danske spillere efter de mange skriverier i den forgangne uge har noget at bevise overfor de danske fodboldfans, der må siges at have lidt mest under landsholdskonflikten.
Buddet herfra lyder på 1-1.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
TRANSFER
Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
Medie peger på FC København
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
CHEFENS DOM
Det er jo vanvittigt ringe, FC København!
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
Vild udtalelse om Nathan Trott
INTERVIEW
Trods krise: Freder Superliga-træner
Færdig i Brøndbys bestyrelse
TIPSBLADETS DOM
Han skal jo være Brøndby-mand
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 20. runde
TRANSFER
Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige
NYHEDER
Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu
NYHEDER
Brøndby henter stort målmandstalent
NYHEDER
– Det er absolut bekymrende!
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
– Skal de fyre Neestrup til sommer?
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
Forlænger med stortalent
NYHEDER
Vinteren driller: Superliga-baner i problemer
NYHEDER
Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse
OPTAKT
Celtic – Stuttgart
José Mourinho klarmelder dansker
NYHEDER
Hoff Thorup raser over hjemmepublikum
– Humøret er rigtig dårligt lige nu
NYHEDER
‘Fuldstændig ligeglade med AGF’
NYHEDER
Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
OPTAKT
Benfica – Real Madrid
NYHEDER
Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’
Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
NYHEDER
Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
DAGENS SPILFORSLAG
Parisiske dydsmønstre i Monaco
Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr
Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet
NYHEDER
Endeligt godt nyt om Alexander Bah
AVIS
Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha
NYHEDER
30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’
– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!
Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’
TRANSFER
Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz
HELT VILDT
Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!
DAGENS SPILFORSLAG
Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
NYHEDER
‘Det er udelukkende mit ansvar’
NYHEDER
Viborg besejrede Brøndby i egen hule
NYHEDER
