Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Ceres Park, Aarhus
Dommer: Deniz Aytekin
På TV: Kanal 5
Hashtag: #denwal #dbutweet #landsholdet
Holdnyt:
Danmark:
Normalt vil dette afsnit blive indledt med en lille påmindelse om, hvordan den seneste kamp gik, og hvad de seneste par dages udtalelser kan give os af forventninger til kampen. Men den seneste uge har ikke været normal.
Langt fra.
Siden den første officielle danske landskamp mod Frankrig under de Olympiske Lege i 1908 stillede et dansk landshold i onsdags op med 11 debutanter i startopstillingen, da en venskabskamp mod Slovakiet i Trnava efterlod et sort hul i den danske landsholdsshistorie og gjorde danskerne vidner til en af de mest vanvittige danske landskampe nogensinde.
Et landshold bestående af amatørspillere fra 2. division, Danmarksserien og futsal-landsholdet gik under ledelse af den vikarierende landstræner John “Faxe” Jensen på banen i Slovakiet som konsekvens af, at DBU og de danske landsholdsspillere, repræsenteret af Spillerforeningen, ikke kunne blive enige om en ny landsholdsaftale.
Torsdag blev DBU og Spillerforeningen så enige om en midlertidig aftale, der gælder for resten af måneden, og fredag mødte Åge Hareide og hans 23 udvalgte så ind i landsholdslejren. Nu venter den første danske landskamp i på søndag i Aarhus, og de sædvanlige forberedelser er allerede i gang.
Nu kan alt snakken om landsholdskonflikt pakkes foreløbigt væk og erstattes af fortællingen om den første “rigtige” landskamp siden VM-slutrunden i Rusland.
William Kvists landsholdsstop betyder, at der er blevet plads til Christian Nørgaard i landsholdstruppen, og han kan dermed få debut, hvis han kommer på banen. Både Lasse Schøne og Andreas Christensen spillede dog også pladsen ved siden af Thomas Delaney på den centrale midtbane til VM, så det bliver spændende at se, hvilket konstellation Åge Hareide vælger.
Også Malmö FF’s Anders Christiansen kan få comeback på det danske landshold efter tre år i kulden.
Wales:
Waliserne har omvendt haft en ganske normal optakt til kampen mod Danmark.
Manchester United-legenden Ryan Giggs stod torsdag aften for første gang i spidsen for det walisiske landshold i en kamp med noget på spil, da Wales mødte Irland i B-ligaens gruppe 4 i Nations League, hvor Danmark er med som det tredje og sidste hold.
Trænerdebuten gik strålende for Giggs, der kunne se sit mandskab tæske Irland med 4-1 i en kamp, hvor særligt Gareth Bale viste vejen for waliserne, som altså nu topper gruppen med tre point.
Wales var ikke med til VM, men Premier League-kendere vil genkende flere navne fra den bedste engelske række i den walisiske startopstilling, så danskerne skal ikke tage let på Gareth Bale og kompagni, der kommer med selvtillid til Aarhus søndag aften.
Karantæner:
Danmark: Ingen
Wales: Ingen
Bud på startopstillinger:
Danmark (4-2-3-1): Schmeichel – Dalsgaard, Kjær, “Zanka”, Stryger Larsen – Christensen, Delaney – Poulsen, Eriksen, Sisto – Cornelius
Wales (4-2-3-1): Hennessey – Roberts, Williams, Mepham, Davies – Allen, Ampadu – Lawrence, Ramsey, Brooks – Bale
Profilen:
Ryan Giggs gav torsdag aften det blot 17-årige Chelsea-talent Ethan Ampadu chancen fra start mod Irland i midtbanespillerens tredje optræden for Wales. Waliseren endte med at stjæle alle overskrifter i hjemlandet, så han er formentlig også en spiller, som de danske fodboldfans kan glæde sig til at se i aktion. Om ikke andet så også for den karakteristiske frisure.
Vidste du, at..:
Venstrebacken Ben Davies, der til dagligt spiller i Tottenham,. Da Davies’ far fik arbejde i Danmark, tilbragte waliseren to år i Viborg, der kun ligger en lille time fra Aarhus, hvor han søndag vender tilbage for at møde det danske landshold.
Dom:
Danmark vil under normale omstændigheder være favoritter til kampen, men det er svært at forudsige, hvorvidt de færre forberedelsesminutter og den mærkelige optakt til kampen kan komme til at påvirke Danmark negativt.
Omvendt vil man nemlig også kunne argumentere for, at de danske spillere efter de mange skriverier i den forgangne uge har noget at bevise overfor de danske fodboldfans, der må siges at have lidt mest under landsholdskonflikten.
Buddet herfra lyder på 1-1.
LIVE
LIVE: ‘Neestrup har vist, han har tillid til mig’
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
Farzam: En gave for FC København
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
TIPSBLADETS DOM
Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
TOPNYHED
Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København!
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
Supercomputer spår FCM-nedtur
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
OPTAKT
Chelsea – Newcastle
– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
TOPNYHED
Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
INTERVIEW
Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
INTERVIEW
Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille æder impotent modstander
NYHEDER
FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League
FANKLUBBEN
Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!
NYHEDER
Trump: Iran bør blive væk fra VM
Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest
TOPNYHED
Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay
Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland
NYHEDER
Her er FCM’s trup til Europa League-brag
NYHEDER
‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’
NYHEDER
Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder
FCK hyrer Kristoffer Wichmann
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København
INTERVIEW
