Portugal leverede en skuffende præstation i Parken i torsdags, da Cristiano Ronaldo og co. blev spillet ud af banen og tabte med 1-0 til Danmark.
Søndag aften i Lissabon fik portugiserne dog vist sig markant bedre frem, og efter 3-2 i den ordinære spilletid endte Portugal med at vinde opgøret 5-2.
Efter slutfløjtet glædede Portugals landstræner Roberto Martinez sig over præstationen mod Danmark.
– Vi mødte et hold med stor selvtillid. Der findes ingen nemme kampe. Frankrig slog Kroatien efter straffesparkskonkurrence, og Spanien slog Holland efter straffesparkskonkurrence. Vi udnyttede den fordel, som vores fans gav os. Vi var Danmark overlegne i kampen.
– Vi indkasserede et mål på grund af en fejl, men vi fik et straffespark og scorede yderligere et mål. Overordnet set præsterede holdet rigtigt godt. Jeg synes, at spillerne kan være stolte, lød det, ifølge Tribuna Expresso, fra Roberto Martinez.
Roberto Martinez havde held med sine indskiftninger mod Danmark, og landstræneren var også klar med ros til indskifterne.
– Det er præcis det, som fodbold handler om. At skabe et kompetitivt miljø med stor respekt. Det har vi. Vi har spillere med forskellige kvaliteter. I dag så vi spillere komme ind og gøre en vigtig forskel.
– Men vi startede også godt, vi leverede en god præstation. Jotas indskiftning hjalp os meget. Trincao har stor kvalitet, han er en vigtig spiller, men jeg var også meget tilfreds med Francisco Conceicao, lød det fra Roberto Martinez.
Med sejren over Danmark er Portugal nu klar til semifinalen i Final Four, hvor modstanderen er Tyskland.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
MEDIE
Transferbombe på vej
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
OPTAKT
Holland – Marokko
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT