Portugal-boss jubler: ‘Vi var overlegne’

Portugals landstræner Roberto Martinez hylder flere af indskifterne, der gjorde ondt på Danmark søndag aften.



Portugal leverede en skuffende præstation i Parken i torsdags, da Cristiano Ronaldo og co. blev spillet ud af banen og tabte med 1-0 til Danmark.

Søndag aften i Lissabon fik portugiserne dog vist sig markant bedre frem, og efter 3-2 i den ordinære spilletid endte Portugal med at vinde opgøret 5-2.

Efter slutfløjtet glædede Portugals landstræner Roberto Martinez sig over præstationen mod Danmark.

– Vi mødte et hold med stor selvtillid. Der findes ingen nemme kampe. Frankrig slog Kroatien efter straffesparkskonkurrence, og Spanien slog Holland efter straffesparkskonkurrence. Vi udnyttede den fordel, som vores fans gav os. Vi var Danmark overlegne i kampen.

– Vi indkasserede et mål på grund af en fejl, men vi fik et straffespark og scorede yderligere et mål. Overordnet set præsterede holdet rigtigt godt. Jeg synes, at spillerne kan være stolte, lød det, ifølge Tribuna Expresso, fra Roberto Martinez.

Roberto Martinez havde held med sine indskiftninger mod Danmark, og landstræneren var også klar med ros til indskifterne.

– Det er præcis det, som fodbold handler om. At skabe et kompetitivt miljø med stor respekt. Det har vi. Vi har spillere med forskellige kvaliteter. I dag så vi spillere komme ind og gøre en vigtig forskel.

– Men vi startede også godt, vi leverede en god præstation. Jotas indskiftning hjalp os meget. Trincao har stor kvalitet, han er en vigtig spiller, men jeg var også meget tilfreds med Francisco Conceicao, lød det fra Roberto Martinez.

Med sejren over Danmark er Portugal nu klar til semifinalen i Final Four, hvor modstanderen er Tyskland.





LIVE

Superliga-LIVE: Overrasker i sæsonpremieren

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

AGF – Brøndby IF

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

FC København – Lyngby BK

Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Supercomputer: De vinder Superligaen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AC Horsens – FC Nordsjælland

Randers FC – Silkeborg IF

Viborg FF – OB

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

Sønderjyske – FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Skyder Brøndby-transfer ned

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Køb, køb, køb!

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se