Portugal-boss jubler: ‘Vi var overlegne’

Portugals landstræner Roberto Martinez hylder flere af indskifterne, der gjorde ondt på Danmark søndag aften.



Portugal leverede en skuffende præstation i Parken i torsdags, da Cristiano Ronaldo og co. blev spillet ud af banen og tabte med 1-0 til Danmark.

Søndag aften i Lissabon fik portugiserne dog vist sig markant bedre frem, og efter 3-2 i den ordinære spilletid endte Portugal med at vinde opgøret 5-2.

Efter slutfløjtet glædede Portugals landstræner Roberto Martinez sig over præstationen mod Danmark.

– Vi mødte et hold med stor selvtillid. Der findes ingen nemme kampe. Frankrig slog Kroatien efter straffesparkskonkurrence, og Spanien slog Holland efter straffesparkskonkurrence. Vi udnyttede den fordel, som vores fans gav os. Vi var Danmark overlegne i kampen.

– Vi indkasserede et mål på grund af en fejl, men vi fik et straffespark og scorede yderligere et mål. Overordnet set præsterede holdet rigtigt godt. Jeg synes, at spillerne kan være stolte, lød det, ifølge Tribuna Expresso, fra Roberto Martinez.

Roberto Martinez havde held med sine indskiftninger mod Danmark, og landstræneren var også klar med ros til indskifterne.

– Det er præcis det, som fodbold handler om. At skabe et kompetitivt miljø med stor respekt. Det har vi. Vi har spillere med forskellige kvaliteter. I dag så vi spillere komme ind og gøre en vigtig forskel.

– Men vi startede også godt, vi leverede en god præstation. Jotas indskiftning hjalp os meget. Trincao har stor kvalitet, han er en vigtig spiller, men jeg var også meget tilfreds med Francisco Conceicao, lød det fra Roberto Martinez.

Med sejren over Danmark er Portugal nu klar til semifinalen i Final Four, hvor modstanderen er Tyskland.





Kæmpekøb retur til FC København?

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Spår stor transferaktivitet i FC København

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Bombe på vej i Real Madrid?

Kompany kommer Hjulmand til undsætning



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Kalder tronskifte i Danmark

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Her er 7 bud på Chelseas næste træner



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer