Portugal-boss jubler: ‘Vi var overlegne’

Portugals landstræner Roberto Martinez hylder flere af indskifterne, der gjorde ondt på Danmark søndag aften.



Portugal leverede en skuffende præstation i Parken i torsdags, da Cristiano Ronaldo og co. blev spillet ud af banen og tabte med 1-0 til Danmark.

Søndag aften i Lissabon fik portugiserne dog vist sig markant bedre frem, og efter 3-2 i den ordinære spilletid endte Portugal med at vinde opgøret 5-2.

Efter slutfløjtet glædede Portugals landstræner Roberto Martinez sig over præstationen mod Danmark.

– Vi mødte et hold med stor selvtillid. Der findes ingen nemme kampe. Frankrig slog Kroatien efter straffesparkskonkurrence, og Spanien slog Holland efter straffesparkskonkurrence. Vi udnyttede den fordel, som vores fans gav os. Vi var Danmark overlegne i kampen.

– Vi indkasserede et mål på grund af en fejl, men vi fik et straffespark og scorede yderligere et mål. Overordnet set præsterede holdet rigtigt godt. Jeg synes, at spillerne kan være stolte, lød det, ifølge Tribuna Expresso, fra Roberto Martinez.

Roberto Martinez havde held med sine indskiftninger mod Danmark, og landstræneren var også klar med ros til indskifterne.

– Det er præcis det, som fodbold handler om. At skabe et kompetitivt miljø med stor respekt. Det har vi. Vi har spillere med forskellige kvaliteter. I dag så vi spillere komme ind og gøre en vigtig forskel.

– Men vi startede også godt, vi leverede en god præstation. Jotas indskiftning hjalp os meget. Trincao har stor kvalitet, han er en vigtig spiller, men jeg var også meget tilfreds med Francisco Conceicao, lød det fra Roberto Martinez.

Med sejren over Danmark er Portugal nu klar til semifinalen i Final Four, hvor modstanderen er Tyskland.





Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Peger på ham som ny Superliga-træner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

‘Det er slut’

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Supercomputer: De vinder VM

Succestræner forlader Premier League-klub

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Bud på 1,12 milliard afvist

Storklub har kontaktet Brøndby

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Afsløring: Kolding IF jagter Mikkel Lynge

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Optakt: Mexico – Sydafrika