Portugal-boss jubler: ‘Vi var overlegne’

Portugals landstræner Roberto Martinez hylder flere af indskifterne, der gjorde ondt på Danmark søndag aften.



Portugal leverede en skuffende præstation i Parken i torsdags, da Cristiano Ronaldo og co. blev spillet ud af banen og tabte med 1-0 til Danmark.

Søndag aften i Lissabon fik portugiserne dog vist sig markant bedre frem, og efter 3-2 i den ordinære spilletid endte Portugal med at vinde opgøret 5-2.

Efter slutfløjtet glædede Portugals landstræner Roberto Martinez sig over præstationen mod Danmark.

– Vi mødte et hold med stor selvtillid. Der findes ingen nemme kampe. Frankrig slog Kroatien efter straffesparkskonkurrence, og Spanien slog Holland efter straffesparkskonkurrence. Vi udnyttede den fordel, som vores fans gav os. Vi var Danmark overlegne i kampen.

– Vi indkasserede et mål på grund af en fejl, men vi fik et straffespark og scorede yderligere et mål. Overordnet set præsterede holdet rigtigt godt. Jeg synes, at spillerne kan være stolte, lød det, ifølge Tribuna Expresso, fra Roberto Martinez.

Roberto Martinez havde held med sine indskiftninger mod Danmark, og landstræneren var også klar med ros til indskifterne.

– Det er præcis det, som fodbold handler om. At skabe et kompetitivt miljø med stor respekt. Det har vi. Vi har spillere med forskellige kvaliteter. I dag så vi spillere komme ind og gøre en vigtig forskel.

– Men vi startede også godt, vi leverede en god præstation. Jotas indskiftning hjalp os meget. Trincao har stor kvalitet, han er en vigtig spiller, men jeg var også meget tilfreds med Francisco Conceicao, lød det fra Roberto Martinez.

Med sejren over Danmark er Portugal nu klar til semifinalen i Final Four, hvor modstanderen er Tyskland.







LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub forlænger med profil

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Nu melder Christian Eriksen ud

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Supercomputer: De vinder VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM

Jonas Wind til danskerklub?

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Sat til salg – så dyr er han

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kæmpe mystik: I dag sker det

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Klar melding fra Thomas Gravesen

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

De vil købe Munashe Garananga i FCK

– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris