Portugal-boss jubler: ‘Vi var overlegne’

Portugals landstræner Roberto Martinez hylder flere af indskifterne, der gjorde ondt på Danmark søndag aften.



Portugal leverede en skuffende præstation i Parken i torsdags, da Cristiano Ronaldo og co. blev spillet ud af banen og tabte med 1-0 til Danmark.

Søndag aften i Lissabon fik portugiserne dog vist sig markant bedre frem, og efter 3-2 i den ordinære spilletid endte Portugal med at vinde opgøret 5-2.

Efter slutfløjtet glædede Portugals landstræner Roberto Martinez sig over præstationen mod Danmark.

– Vi mødte et hold med stor selvtillid. Der findes ingen nemme kampe. Frankrig slog Kroatien efter straffesparkskonkurrence, og Spanien slog Holland efter straffesparkskonkurrence. Vi udnyttede den fordel, som vores fans gav os. Vi var Danmark overlegne i kampen.

– Vi indkasserede et mål på grund af en fejl, men vi fik et straffespark og scorede yderligere et mål. Overordnet set præsterede holdet rigtigt godt. Jeg synes, at spillerne kan være stolte, lød det, ifølge Tribuna Expresso, fra Roberto Martinez.

Roberto Martinez havde held med sine indskiftninger mod Danmark, og landstræneren var også klar med ros til indskifterne.

– Det er præcis det, som fodbold handler om. At skabe et kompetitivt miljø med stor respekt. Det har vi. Vi har spillere med forskellige kvaliteter. I dag så vi spillere komme ind og gøre en vigtig forskel.

– Men vi startede også godt, vi leverede en god præstation. Jotas indskiftning hjalp os meget. Trincao har stor kvalitet, han er en vigtig spiller, men jeg var også meget tilfreds med Francisco Conceicao, lød det fra Roberto Martinez.

Med sejren over Danmark er Portugal nu klar til semifinalen i Final Four, hvor modstanderen er Tyskland.





LIVE

TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

FC København – Lyngby BK

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

På vej til FCK: Her er han ligaens konge



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Her kan du se de danske hold i Europa

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Afsløring: Bischoff på plads i NEC Nijmegen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Spår FCK-fiasko

I dag er det sidste chance for FC København

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

FCK-stjerne klar til Europa-brag



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

Randers FC – Silkeborg IF

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

OB henter forsvarstalent i Brøndby

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’