Tipsbladet i Helsinki.
85 minutter skulle der gå, før de omkring 2.000 medrejsende danske fans havde noget at juble over.
Pierre-Emile Højbjergs hammer fra kanten af straffesparksfeltet strøg forbi Lukas Hradecky i det finske bur til 1-0. Danmark holdt stand i den resterende del af kampen, og så kunne jublen for alvor bryde ud.
Det danske landshold var hurtige til at bevæge sig mod det ene hjørne af det olympiske stadion, tage opstilling på løbebanen og brøle forløsningen ud sammen med de medrejsende fans.
Og her fik Rasmus Højlund en ny rolle, som han kan skrive ved siden af "Manchester United-angriber" på cv'et.
– Det var super fedt. Det var lidt en drengedrøm. Det var hyggeligt at få fat i mikrofonen og snakke med fansene, siger Rasmus Højlund, der var med til at starte slagsangen "Vi er danskerne," efter kampen.
– Jeg tror gerne, at de [landsholdskollegaerne, red.] vil have, at jeg tager noget mere ansvar. Og at jeg er en af de unge, som ligesom skal op nu og vise mit værd på landsholdet. Det giver et boost, og jeg er glad for det.
Der er dog lidt mere til den historie end måden Rasmus Højlund, der iøvrigt fik de sidste 45 minutter på banen, fremlægger det på.
– De sidste par dage har han stukket lidt til mig, fordi han synes, at jeg mumlede lidt nede foran fansene i Parken. Nu ville jeg gerne sende ham ud, så vi andre kunne grine lidt af, at det er ham, der mumler, siger Pierre-Emile Højbjerg, der stod med mikrofonen efter sejren i Parken over San Marino.

Pierre-Emile Højbjerg med mikrofonen efter sejren på 4-0 over San Marino (Foto: Lars Rønbøg/Getty Images).
– Det handler mest af alt om, at vi gerne vil give noget tilbage, og at de også får en følelse af, at vi ser, at de kommer. Det gør vi, og det var klasse. Det blev gjort ordentligt fra alles side, og det er i sidste ende det vigtigste at kunne fejre tingene sammen, siger Højbjerg, der bakkes op af Yussuf Poulsen.
– Det var fedt. Det er fedt, når der er så mange, der rejser med. Vi er glade for, at danskerne gider tage turen. Det gør en forskel både før, under og efter kampen. Det er fantastisk, siger Yussuf Poulsen til Tipsbladet og resten af den skrevne presse efter kampen.
Nu rejser de danske landsholdsstjerner tilbage til deres klubhold med to friske sejre i bagagen og en delt førsteplads i deres EM-pulje. Næste samling finder sted i oktober, hvor man møder Kasakhstan og San Marino.
LIVE
LIVE: Messi køber klub
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
– Han vinder Ballon d’Or!
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
Harry Maguire ryger i skammekrogen
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
NYHEDER
Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
Hugo Ekitike misser VM
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
CUSTOM