Tipsbladet i Helsinki.
85 minutter skulle der gå, før de omkring 2.000 medrejsende danske fans havde noget at juble over.
Pierre-Emile Højbjergs hammer fra kanten af straffesparksfeltet strøg forbi Lukas Hradecky i det finske bur til 1-0. Danmark holdt stand i den resterende del af kampen, og så kunne jublen for alvor bryde ud.
Det danske landshold var hurtige til at bevæge sig mod det ene hjørne af det olympiske stadion, tage opstilling på løbebanen og brøle forløsningen ud sammen med de medrejsende fans.
Og her fik Rasmus Højlund en ny rolle, som han kan skrive ved siden af "Manchester United-angriber" på cv'et.
– Det var super fedt. Det var lidt en drengedrøm. Det var hyggeligt at få fat i mikrofonen og snakke med fansene, siger Rasmus Højlund, der var med til at starte slagsangen "Vi er danskerne," efter kampen.
– Jeg tror gerne, at de [landsholdskollegaerne, red.] vil have, at jeg tager noget mere ansvar. Og at jeg er en af de unge, som ligesom skal op nu og vise mit værd på landsholdet. Det giver et boost, og jeg er glad for det.
Der er dog lidt mere til den historie end måden Rasmus Højlund, der iøvrigt fik de sidste 45 minutter på banen, fremlægger det på.
– De sidste par dage har han stukket lidt til mig, fordi han synes, at jeg mumlede lidt nede foran fansene i Parken. Nu ville jeg gerne sende ham ud, så vi andre kunne grine lidt af, at det er ham, der mumler, siger Pierre-Emile Højbjerg, der stod med mikrofonen efter sejren i Parken over San Marino.

Pierre-Emile Højbjerg med mikrofonen efter sejren på 4-0 over San Marino (Foto: Lars Rønbøg/Getty Images).
– Det handler mest af alt om, at vi gerne vil give noget tilbage, og at de også får en følelse af, at vi ser, at de kommer. Det gør vi, og det var klasse. Det blev gjort ordentligt fra alles side, og det er i sidste ende det vigtigste at kunne fejre tingene sammen, siger Højbjerg, der bakkes op af Yussuf Poulsen.
– Det var fedt. Det er fedt, når der er så mange, der rejser med. Vi er glade for, at danskerne gider tage turen. Det gør en forskel både før, under og efter kampen. Det er fantastisk, siger Yussuf Poulsen til Tipsbladet og resten af den skrevne presse efter kampen.
Nu rejser de danske landsholdsstjerner tilbage til deres klubhold med to friske sejre i bagagen og en delt førsteplads i deres EM-pulje. Næste samling finder sted i oktober, hvor man møder Kasakhstan og San Marino.
TOPNYHED
Vil ha’ OBer straffet: Ufattelig ringe selvkontrol
TOPNYHED
U19-derby mellem FC København og Brøndby afbrudt
INTERVIEW
‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’
EKSKLUSIVT
FCK har vanvittig Hákon Haraldsson-klausul
FANKLUBBEN
Han er min favorit til jobbet i Vejle Boldklub
OPTAKT
Randers FC – FC Midtjylland
Officielt: Danskerklub skal have ny cheftræner
NYHEDER
Højlund-afløser i problemer: ‘Ingen kan lide det’
EKSKLUSIVT
Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’
NYHEDER
Kæmpe krise i Kvistgaardens klub
HELT VILDT
Vanvittigt: Hjulmands tropper ydmyger modstander
HELT VILDT
Vanvittigt drama: ‘Hans ansigt blev til sten’
TRANSFER
‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
NYHEDER
– Fuldstændig svigtet
NYHEDER
Neestrup helt uenig: ‘Kan man ikke tillade sig!’
NYHEDER
To direktører færdige i Superliga-klub
TOPNYHED
Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland
NYHEDER
Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!
NYHEDER
Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen
INTERVIEW
Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig
TOPNYHED
Stor Brøndby-stjerne skadet
INTERVIEW
Steve Cooper svarer bekymret Ralf Rangnick
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
MEDIE
Eriksen i bedring – tidligere FCK’er helt suveræn
Sunderland spolerer Arsenals sejrsstime
TIPSBLADETS DOM
Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind
NYHEDER
Dansk dommer får ros stor ros
Dramatisk triumf for Bo Henriksen
TOPNYHED
Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser
NYHEDER
Fanfavorit på besøg i Brøndby IF
TOPNYHED
SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’
TOPNYHED
Vanvittig Wolfsburg-katastrofe
EKSKLUSIVT
Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?
INTERVIEW
Mbabu afviser: ‘Så bliver vi dræbt!’
MEDIE
Helt vildt transferrygte om Lionel Messi
NYHEDER
Links-lejren svarer hårdt igen: ‘Er jo til grin’
NYHEDER
Skidt nyt til Brian Riemer?
OPTAKT
FC Fredericia – Viborg FF
EKSKLUSIVT
Angriber er færdig i Randers FC
TOPNYHED
Ståle Solbakken: Indfør denne regel i fodbold!
NYHEDER
Rune deler nyt efter mareridt
TOPNYHED
Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi
NYHEDER
Vild afslutning: Drama for Frank i United-brag
NYHEDER
I svime over sensationel dansker
INTERVIEW
Noah Nartey pavestolt af storebror
NYHEDER
– Jeg tror, det bliver et nej
STORT INTERVIEW
‘De skal nok lære mit navn – Nikolas Nartey’
TOPNYHED
OB’er revser dommer: Helt væk og arrogant
DAGENS SPILFORSLAG