Tipsbladet i Helsinki.
85 minutter skulle der gå, før de omkring 2.000 medrejsende danske fans havde noget at juble over.
Pierre-Emile Højbjergs hammer fra kanten af straffesparksfeltet strøg forbi Lukas Hradecky i det finske bur til 1-0. Danmark holdt stand i den resterende del af kampen, og så kunne jublen for alvor bryde ud.
Det danske landshold var hurtige til at bevæge sig mod det ene hjørne af det olympiske stadion, tage opstilling på løbebanen og brøle forløsningen ud sammen med de medrejsende fans.
Og her fik Rasmus Højlund en ny rolle, som han kan skrive ved siden af "Manchester United-angriber" på cv'et.
– Det var super fedt. Det var lidt en drengedrøm. Det var hyggeligt at få fat i mikrofonen og snakke med fansene, siger Rasmus Højlund, der var med til at starte slagsangen "Vi er danskerne," efter kampen.
– Jeg tror gerne, at de [landsholdskollegaerne, red.] vil have, at jeg tager noget mere ansvar. Og at jeg er en af de unge, som ligesom skal op nu og vise mit værd på landsholdet. Det giver et boost, og jeg er glad for det.
Der er dog lidt mere til den historie end måden Rasmus Højlund, der iøvrigt fik de sidste 45 minutter på banen, fremlægger det på.
– De sidste par dage har han stukket lidt til mig, fordi han synes, at jeg mumlede lidt nede foran fansene i Parken. Nu ville jeg gerne sende ham ud, så vi andre kunne grine lidt af, at det er ham, der mumler, siger Pierre-Emile Højbjerg, der stod med mikrofonen efter sejren i Parken over San Marino.

Pierre-Emile Højbjerg med mikrofonen efter sejren på 4-0 over San Marino (Foto: Lars Rønbøg/Getty Images).
– Det handler mest af alt om, at vi gerne vil give noget tilbage, og at de også får en følelse af, at vi ser, at de kommer. Det gør vi, og det var klasse. Det blev gjort ordentligt fra alles side, og det er i sidste ende det vigtigste at kunne fejre tingene sammen, siger Højbjerg, der bakkes op af Yussuf Poulsen.
– Det var fedt. Det er fedt, når der er så mange, der rejser med. Vi er glade for, at danskerne gider tage turen. Det gør en forskel både før, under og efter kampen. Det er fantastisk, siger Yussuf Poulsen til Tipsbladet og resten af den skrevne presse efter kampen.
Nu rejser de danske landsholdsstjerner tilbage til deres klubhold med to friske sejre i bagagen og en delt førsteplads i deres EM-pulje. Næste samling finder sted i oktober, hvor man møder Kasakhstan og San Marino.
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
HELT VILDT
‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup
HELT VILDT
Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion
Kevin Diks skriver historie
HELT VILDT
Ikke sket i 70 år
Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
EKSKLUSIVT
Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub
NYHEDER
Voldsom udmelding om Froholdt
INTERVIEW
Han stiller ultimative krav
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
INTERVIEW
TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’
NYHEDER
Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
TIPSBLADETS DOM
Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
TIPSBLADETS DOM
Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!
TIPSBLADET SPECIAL
Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark
OPTAKT
Silkeborg IF – Vejle Boldklub
NYHEDER
Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’
INTERVIEW
Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup
Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
MEDIE
United overvejer disse fem managers
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Bayern er ved at løbe tør for målmænd
TOPNYHED
AGF-fans raser over Superliga-klub
Supercomputer spår FCM-nedtur
NYHEDER
‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’
TOPNYHED
Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne
NYHEDER
Barcelona i kæmpesejr
AGF smider sejren i de døende sekunder
TIPSBLADETS DOM
De må have mareridt om ham i nat!
– En gigantisk nedtur!
HELT VILDT
– Vidste det ikke for tre dage siden!
NYHEDER
Nu bekræfter de: Storkamp aflyst
Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
FANKLUBBEN
Han har været en åbenbaring!
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF
OPTAKT
OB – FC København
Her kan du se Liverpool mod Tottenham
EKSKLUSIVT