Med en ærlighed uden omsvøb og ved at stille store krav til sig selv og sine omgivelser har Jannik Vestergaard været med til at skærpe ambitionerne på det danske fodboldlandshold.
Det siger landstræner Brian Riemer i en reaktion på, at Vestergaard har valgt at indstille sin landsholdskarriere.
– Det har været med til at sætte en høj standard og er noget, vi skal arbejde med at erstatte på landsholdet efter det her store generationsskifte, siger Riemer.
Den 33-årige forsvarsspiller har fortalt om sin beslutning i et interview med Politiken.
Her lyder det, at han har tænkt en del over fremtiden på landsholdet i den seneste tid.
– Og jeg har egentlig altid ønsket at stoppe på det rigtige tidspunkt. For mig er det naturligt nu, siger Vestergaard.
Riemer mener, at stopperen har en stærk karakter og personlighed. Derudover fremhæver landstræneren Vestergaards “åbenlyse og stabile” kvaliteter på banen.
EM i 2021, hvor Danmark nåede semifinalen, er en milepæl i Vestergaards landsholdskarriere, siger Riemer, der også husker tilbage på Danmarks sejr over Portugal i 2025.
Landstræneren peger på, at Vestergaard havde godt styr på superstjernen Cristiano Ronaldo i 1-0-sejren i Parken i Nations League.
Han “udraderede” portugiseren, mener Riemer.
Vestergaard sad ude efter en operation i lysken i Danmarks to playoffkampe om at komme med til sommerens VM tidligere i marts.
Danmark tabte den afgørende kamp ude mod Tjekkiet, og dermed har Vestergaard valgt at trække stikket med to år til EM-slutrunden.
Han ser ikke sig selv være en del af det projekt, som er sat i gang med flere nye og unge spillere, fortæller han til Politiken.
I efteråret var Vestergaard med i de to skuffende VM-kvalifikationskampe mod Belarus og Skotland, hvor Danmark kunne have sikret sig en billet til slutrunden.
Han kalder tiden på landsholdet fra sin debut i 2013 og frem til i dag for den største og vigtigste ære i sin karriere og i sit liv.
Vestergaard, der siden 2021 har spillet i Leicester, nåede 59 kampe i landsholdsdragten.
/ritzau/
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
Fortryder FC Barcelona-transfer
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
Færdig: Nu er han rejst til København
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
Salah sender særlig besked
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Jess Thorup indlagt
TRANSFER