Svenske Roony Bardghji har på kort tid opnået stor status i FC København, hvor den purunge kantspiller er blevet enormt folkekær.
I en ellers stjernespækket offensiv får den 17-årige svensker rigeligt med spilletid og tiltro. Senest scorede han, på enormt køligt vis, det afgørende straffespark i mod Sparta Prag i en højdramatisk kamp, der sendte FC København et skridt tættere på Champions League-gruppespillet.
Nu tyder noget på, at danske fodboldfans kan komme til at se endnu mere til fantomsvenskeren – han overvejer nemlig at stille op for det danske landshold. Det oplyser agent Ahmed El Ali til FotbollDirekt.
– Det kan blive aktuelt. Vi ved, at det er en mulighed og kan være det, hvis den svenske landsholdsledelse ikke viser interesse. Der er stadig stille fra det svenske A-landshold. Ingen har kontaktet os, fortæller han til det svenske medie.
Denne udlægning afviser landsholdschef i det svenske fodboldforbund, Stefan Petterson.
– Jeg kommenterer ikke noget, som en agent siger. Men vi har øje med ham, både på U21-landsholdet og A-landsholdet. Janne Andersson (cheftræner, red.) og Petter Wettergren (assistenstræner, red.) har godt fat i ham, fortæller han til det svenske medie Fotbollskanalen.
Roony Bardghji har endnu til gode at få debut for det svenske A-landshold. Han har dog fire kampe for det svenske U21-landshold på cv'et.
Den unge kantspiller er dog klar på mere udfordring og hungrer efter seniorlandsholdsfodbold.
– Det var fantastisk, første gang man blev indkaldt til U21-landsholdet. Den er stor. Men jeg føler mig klar til at kunne spille på A-holdet, for at være ærlig. Jeg venter på det, jeg gør mit bedste i hver kamp. Jeg forsøger at vise, at jeg klare det. Det er det, jeg arbejder for nu. Det er der, jeg vil med, på A-landsholdet, fortalte han tidligere på ugen til svenskafans.com.
Overfor B.T slår DBU-fodbolddirektør Peter Møller fast, at han ikke kender noget som helst til Roony Bardghjis interesse for at spille for Danmark.
Ronny Bardghji kom til Danmark for godt tre år siden fra Malmø FF. Han har siden spillet 52 kampe for FC Københavns førstehold, hvor han har bidraget med syv scoringer.
Nordiske statsborgere som Roony Bardghji kan få dansk statsborgerskab efter to års uafbrudt ophold i landet. Desuden skal en række andre forhold være i orden med henhold til indkomst, arbejde og straffeattest.
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
Bo Svensson skriver Superliga-historie
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
Afvist – Brøndby undrer sig
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
OPTAKT
PSG – Bayern München
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
LIVE: B.93-talent til prøvetræning i kæmpeklub
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Smider Salah-bombe
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
TIPSBLADETS DOM