Schmeichel om Hareide-fyring: Hvorfor ændre på noget, der ikke er gået i stykker

Den danske målmandslegende Peter Schmeichel forstår på ingen måde, hvorfor man vælger at udskifte trænerposten på landsholdet. Det lægger desuden bare et ekstra pres på Kasper Hjulmand, mener han



Åge Hareide har skabt store resultater med landsholdet, hvor han har blandt andet har ført Danmark til 1/8-finalen ved sidste års VM-slutrunde, og landsholdet er uden nederlag i mere end tre år.

Alligevel har DBU valgt at sige farvel til nordmanden næste sommer, og de har i stedet valgt den tidligere FC Nordsjælland-træner Kasper Hjulmand som Danmarks kommende landstræner. En beslutning, som har vakt undren hos mange.

Også hos landsholdslegenden Peter Schmeichel, som absolut ikke er enig i beslutningen. Han forstår ikke, hvorfor Åge Hareide ikke får lov til at fortsætte, når han har leveret resultater. Og se mener han, at det lægger et kolossalt pres på Kasper Hjulmand. Det fortæller han i et interview med Politiken.

– Hjulmand skal vinde, vinde, og hvis du har begrænset erfaring med international fodbold og en fast fodboldfilosofi, kan det blive svært at kombinere med at lave gode resultater. Jeg synes ikke, at der er grund til at ændre på noget, der ikke er gået i stykker, siger Peter Schmeichel og uddyber:

– Vi spillede fantastisk i Rusland, og Åge og Jon kan mobilisere en atmosfære og effektivitet, så vi kommer til EM. Kan du forestille dig, at Danmark bliver europamester og træneren fyret – sådan kan man vel sige, at det er?

Beslutningen er ikke desto mindre truffet, og Åge Hareide kæmper lige nu sammen med landsholdet for at slutte af på den bedst tænkelige måde – med en deltagelse ved næste års EM-slutrunde. Her står Danmark i en god position, da de sandsynligvis ‘blot’ skal bruge et enkelt point mod Irland på udebane i den sidste kvalifikationskamp, hvis de vel og mærke tager den forventede sejr over Gibraltar på fredag i næste uge.





Canut: ‘Det er noget, jeg aldrig vil glemme’




LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

‘Det er det vildeste, jeg nogensinde har oplevet’

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Jacob Neestrup er enig med ny klub



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Fem bud på Brøndbys nye træner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Forhandler med storklub

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

FC København kan få Jens Stage-millioner

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Her er FC Københavns vej i Europa

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til