Åge Hareide har skabt store resultater med landsholdet, hvor han har blandt andet har ført Danmark til 1/8-finalen ved sidste års VM-slutrunde, og landsholdet er uden nederlag i mere end tre år.
Alligevel har DBU valgt at sige farvel til nordmanden næste sommer, og de har i stedet valgt den tidligere FC Nordsjælland-træner Kasper Hjulmand som Danmarks kommende landstræner. En beslutning, som har vakt undren hos mange.
Også hos landsholdslegenden Peter Schmeichel, som absolut ikke er enig i beslutningen. Han forstår ikke, hvorfor Åge Hareide ikke får lov til at fortsætte, når han har leveret resultater. Og se mener han, at det lægger et kolossalt pres på Kasper Hjulmand. Det fortæller han i et interview med Politiken.
– Hjulmand skal vinde, vinde, og hvis du har begrænset erfaring med international fodbold og en fast fodboldfilosofi, kan det blive svært at kombinere med at lave gode resultater. Jeg synes ikke, at der er grund til at ændre på noget, der ikke er gået i stykker, siger Peter Schmeichel og uddyber:
– Vi spillede fantastisk i Rusland, og Åge og Jon kan mobilisere en atmosfære og effektivitet, så vi kommer til EM. Kan du forestille dig, at Danmark bliver europamester og træneren fyret – sådan kan man vel sige, at det er?
Beslutningen er ikke desto mindre truffet, og Åge Hareide kæmper lige nu sammen med landsholdet for at slutte af på den bedst tænkelige måde – med en deltagelse ved næste års EM-slutrunde. Her står Danmark i en god position, da de sandsynligvis ‘blot’ skal bruge et enkelt point mod Irland på udebane i den sidste kvalifikationskamp, hvis de vel og mærke tager den forventede sejr over Gibraltar på fredag i næste uge.
LIVE
TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
MEDIE
Jagter dansk landsholdsspiller
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
TOPNYHED
‘Det vil være en skandale’
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Peter Graulund med hård Superliga-dom
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
TRANSFER
Superliga-retur?
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
MEDIE
Har budt en milliard
TOPNYHED
Sætter klar målsætning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
MEDIE
Diant Ramaj skal videre
TOPNYHED
Tidligere FCK-spiller efterlyst internationalt
NYHEDER
Han er ny landstræner for Italien
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
TRANSFER
Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent
EKSKLUSIVT
