Schmeichel om Hareide-fyring: Hvorfor ændre på noget, der ikke er gået i stykker

Den danske målmandslegende Peter Schmeichel forstår på ingen måde, hvorfor man vælger at udskifte trænerposten på landsholdet. Det lægger desuden bare et ekstra pres på Kasper Hjulmand, mener han



Åge Hareide har skabt store resultater med landsholdet, hvor han har blandt andet har ført Danmark til 1/8-finalen ved sidste års VM-slutrunde, og landsholdet er uden nederlag i mere end tre år.

Alligevel har DBU valgt at sige farvel til nordmanden næste sommer, og de har i stedet valgt den tidligere FC Nordsjælland-træner Kasper Hjulmand som Danmarks kommende landstræner. En beslutning, som har vakt undren hos mange.

Også hos landsholdslegenden Peter Schmeichel, som absolut ikke er enig i beslutningen. Han forstår ikke, hvorfor Åge Hareide ikke får lov til at fortsætte, når han har leveret resultater. Og se mener han, at det lægger et kolossalt pres på Kasper Hjulmand. Det fortæller han i et interview med Politiken.

– Hjulmand skal vinde, vinde, og hvis du har begrænset erfaring med international fodbold og en fast fodboldfilosofi, kan det blive svært at kombinere med at lave gode resultater. Jeg synes ikke, at der er grund til at ændre på noget, der ikke er gået i stykker, siger Peter Schmeichel og uddyber:

– Vi spillede fantastisk i Rusland, og Åge og Jon kan mobilisere en atmosfære og effektivitet, så vi kommer til EM. Kan du forestille dig, at Danmark bliver europamester og træneren fyret – sådan kan man vel sige, at det er?

Beslutningen er ikke desto mindre truffet, og Åge Hareide kæmper lige nu sammen med landsholdet for at slutte af på den bedst tænkelige måde – med en deltagelse ved næste års EM-slutrunde. Her står Danmark i en god position, da de sandsynligvis ‘blot’ skal bruge et enkelt point mod Irland på udebane i den sidste kvalifikationskamp, hvis de vel og mærke tager den forventede sejr over Gibraltar på fredag i næste uge.







LIVE

TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Jagter dansk landsholdsspiller

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

‘Det vil være en skandale’

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

Her er Andreas Skov Olsens nye klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Superliga-retur?

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Har budt en milliard

Sætter klar målsætning

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Diant Ramaj skal videre

Tidligere FCK-spiller efterlyst internationalt

Han er ny landstræner for Italien



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Bekræfter: Salah-transfer droppet

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge