Schmeichel om Hareide-fyring: Hvorfor ændre på noget, der ikke er gået i stykker

Den danske målmandslegende Peter Schmeichel forstår på ingen måde, hvorfor man vælger at udskifte trænerposten på landsholdet. Det lægger desuden bare et ekstra pres på Kasper Hjulmand, mener han



Åge Hareide har skabt store resultater med landsholdet, hvor han har blandt andet har ført Danmark til 1/8-finalen ved sidste års VM-slutrunde, og landsholdet er uden nederlag i mere end tre år.

Alligevel har DBU valgt at sige farvel til nordmanden næste sommer, og de har i stedet valgt den tidligere FC Nordsjælland-træner Kasper Hjulmand som Danmarks kommende landstræner. En beslutning, som har vakt undren hos mange.

Også hos landsholdslegenden Peter Schmeichel, som absolut ikke er enig i beslutningen. Han forstår ikke, hvorfor Åge Hareide ikke får lov til at fortsætte, når han har leveret resultater. Og se mener han, at det lægger et kolossalt pres på Kasper Hjulmand. Det fortæller han i et interview med Politiken.

– Hjulmand skal vinde, vinde, og hvis du har begrænset erfaring med international fodbold og en fast fodboldfilosofi, kan det blive svært at kombinere med at lave gode resultater. Jeg synes ikke, at der er grund til at ændre på noget, der ikke er gået i stykker, siger Peter Schmeichel og uddyber:

– Vi spillede fantastisk i Rusland, og Åge og Jon kan mobilisere en atmosfære og effektivitet, så vi kommer til EM. Kan du forestille dig, at Danmark bliver europamester og træneren fyret – sådan kan man vel sige, at det er?

Beslutningen er ikke desto mindre truffet, og Åge Hareide kæmper lige nu sammen med landsholdet for at slutte af på den bedst tænkelige måde – med en deltagelse ved næste års EM-slutrunde. Her står Danmark i en god position, da de sandsynligvis ‘blot’ skal bruge et enkelt point mod Irland på udebane i den sidste kvalifikationskamp, hvis de vel og mærke tager den forventede sejr over Gibraltar på fredag i næste uge.





LIVE

TransferLIVE: Real henter ombejlet angriber

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Franco Baresi er død



LIVE

Superliga-LIVE: Åben for køb af ekstra spillere

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser

Her er FC Københavns vej i Europa

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

‘En trøstepræmie af en turnering’

Svigtede FCM! Har han ikke lært noget fra sidst?

Er de også færdige i OB?

Tottenham-flop i stor transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF i Europa: De venter i næste runde

Her er FCK’s næste modstander i Europa

De vil have Jelert

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld

Vildt Superliga-rygte afvises



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Nærmer sig vild FCK-præstation

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

Her er FC Midtjyllands vej i Europa