Skal Hjulmand bænke Schmeichel?

TV 2-fodboldekspert Mads Junker mener, det er alt for tidligt at tale om en udskiftning på målmandspositionen for Kasper Hjulmand.



I øjeblikket ser det sort ud for den danske landsholdsmålmand Kasper Schmeichel. Nice-målmanden har mistet sin plads mellem stængerne til polske Marcin Bulka, og den tidligere

Leicester-keeper har ikke været en del af truppen i de seneste tre Ligue 1-opgør.

Tipsbladet har talt med TV 2-fodboldekspert Mads Junker, som følger landsholdet tæt. Han mener, der er grund til bekymring, men tror næppe, at Schmeichel mister sin plads som førstemålmand på landsholdet.

– Det ser ikke så godt ud for ham, og det er bekymrende, når vores klare førstevalg i målet ikke spiller. Det er også en ny situation for ham, han har jo været førstevalg i mange, mange år. Det negative er, at han er på bænken, men det positive er, at transfervinduet er åbent, så det bliver spændende at se, om han rykker på det, eller om han bliver og tager kampen op.

– Lige nu ville det være for tidligt at skifte ham ud, når man har spillet med ham i så mange år – et helt hold er spillet ind omkring ham. Men hvis det fortsætter i løbet af efteråret, bliver det for alvor bekymrende, fordi man naturligvis har brug for kamptræning.

– Jeg ville være ekstremt overrasket, hvis Kasper ikke er førstevalg til den næste samling. Jeg er sikker på, at Hjulmand er mere fortrøstningsfuld ved at have Kasper mellem stængerne, fordi han ved, hvad det handler om og har været der så længe. Også hvis det nu skulle brænde på i kvalifikationen, er han vigtig.

Ifølge Junker er pladsen mellem stængerne en speciel position, hvor man ikke bare lige skifter ud, som man måske gør det på andre positioner.

– Det er en anderledes position, og det handler meget om relationer. Kasper har længe spillet med Simon Kjær, Andreas Christensen og så videre, så det gør måske ikke helt så meget, at han ikke har spillet for klubben, men som på alle andre positioner skal du stadig være skarp og have kamptræning.

Hvor længe kan Hjulmand forsvare at bruge Schmeichel, hvis han ikke spiller?

– Jeg tror mere, det bliver et tema, når vi kommer til oktober og november, fordi det er trods alt så kort tid, at han ikke har spillet.

Har Schmeichel fortsat niveauet til at spille for de største klubber?

– Jeg synes absolut, han har niveau til top fem-ligaerne – særligt i England har han et godt navn. Jeg ville ikke blive overrasket, hvis han ryger til en stor klub- måske på en lejeaftale. Hans privatsituation spiller også en rolle. Hvis hans familie har det godt, hvor de er, kan det være, han bliver til januar og ser om situationen ændrer sig.

Ser du ham i FC København?

– Hvis han skulle hjem til Danmark, ville det være oplagt med FCK, fordi de højst sandsynligt skal spille Champions League. Det kunne også være et lejemål i en halv- eller hel sæson. Det er et realistisk bud.

Schmeichel står noteret for 46 kampe i Nice-trøjen.

Kasper Hjulmand udtager landsholdstruppen til de kommende to landskampe mod San Marino og Finland tirsdag klokken 13.



Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber 

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Her er syv Superliga-spillere, der skal oppe sig

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

Kæmpe forløsning for FC København

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker

Set i København – de leder efter ny sportschef

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding

Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo

Årets mest læste – I elsker transfers!

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

Hingste sparker Falke i Casablanca

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’