I øjeblikket ser det sort ud for den danske landsholdsmålmand Kasper Schmeichel. Nice-målmanden har mistet sin plads mellem stængerne til polske Marcin Bulka, og den tidligere
Leicester-keeper har ikke været en del af truppen i de seneste tre Ligue 1-opgør.
Tipsbladet har talt med TV 2-fodboldekspert Mads Junker, som følger landsholdet tæt. Han mener, der er grund til bekymring, men tror næppe, at Schmeichel mister sin plads som førstemålmand på landsholdet.
– Det ser ikke så godt ud for ham, og det er bekymrende, når vores klare førstevalg i målet ikke spiller. Det er også en ny situation for ham, han har jo været førstevalg i mange, mange år. Det negative er, at han er på bænken, men det positive er, at transfervinduet er åbent, så det bliver spændende at se, om han rykker på det, eller om han bliver og tager kampen op.
– Lige nu ville det være for tidligt at skifte ham ud, når man har spillet med ham i så mange år – et helt hold er spillet ind omkring ham. Men hvis det fortsætter i løbet af efteråret, bliver det for alvor bekymrende, fordi man naturligvis har brug for kamptræning.
– Jeg ville være ekstremt overrasket, hvis Kasper ikke er førstevalg til den næste samling. Jeg er sikker på, at Hjulmand er mere fortrøstningsfuld ved at have Kasper mellem stængerne, fordi han ved, hvad det handler om og har været der så længe. Også hvis det nu skulle brænde på i kvalifikationen, er han vigtig.
Ifølge Junker er pladsen mellem stængerne en speciel position, hvor man ikke bare lige skifter ud, som man måske gør det på andre positioner.
– Det er en anderledes position, og det handler meget om relationer. Kasper har længe spillet med Simon Kjær, Andreas Christensen og så videre, så det gør måske ikke helt så meget, at han ikke har spillet for klubben, men som på alle andre positioner skal du stadig være skarp og have kamptræning.
Hvor længe kan Hjulmand forsvare at bruge Schmeichel, hvis han ikke spiller?
– Jeg tror mere, det bliver et tema, når vi kommer til oktober og november, fordi det er trods alt så kort tid, at han ikke har spillet.
Har Schmeichel fortsat niveauet til at spille for de største klubber?
– Jeg synes absolut, han har niveau til top fem-ligaerne – særligt i England har han et godt navn. Jeg ville ikke blive overrasket, hvis han ryger til en stor klub- måske på en lejeaftale. Hans privatsituation spiller også en rolle. Hvis hans familie har det godt, hvor de er, kan det være, han bliver til januar og ser om situationen ændrer sig.
Ser du ham i FC København?
– Hvis han skulle hjem til Danmark, ville det være oplagt med FCK, fordi de højst sandsynligt skal spille Champions League. Det kunne også være et lejemål i en halv- eller hel sæson. Det er et realistisk bud.
Schmeichel står noteret for 46 kampe i Nice-trøjen.
Kasper Hjulmand udtager landsholdstruppen til de kommende to landskampe mod San Marino og Finland tirsdag klokken 13.
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
OPTAKT
FC København – Randers FC
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
HELT VILDT
Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt
INTERVIEW
Store transferspørgsmål – skal stjerner sælges?
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
MEDIE
FC Midtjylland en af de største ‘tabere’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
AVIS
Han bliver Man Utd-træner på én betingelse
TOPNYHED
I spil til kæmpe job? “Ellers er der noget galt”
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
Dolberg til debat: Han tager ingen steder
TRANSFER
Henter kæmpe Superliga-flop
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
OPTAKT
Vejle Boldklub – AGF
‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK
BIZART
VM-deltagelsen er i alvorlig fare
HELT VILDT
I chok: ‘Tragikomisk’
OPTAKT
Sønderjyske – OB
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
Her ser du sidste runde i Superliga-grundspillet
Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham
AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK
LIVE: Sidste runde i Superligaens grundspil
Björn Wesström overrasker – scorer nyt job
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
Farzam: Hans bundniveau var skræmmende
EKSKLUSIVT
Gyser: Så store er FCK’s chancer for top seks
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
Nye regler udvider VAR og skal mindske tidsspild
AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
HELT VILDT
Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’
MEDIE
Barcelona køber Rashford – her er prisen
EKSKLUSIVT
Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel
Lamine Yamal med karrierens første
Tilbage efter regelbrud
Kontant Lerager: Det er tid til at vågne op
Bayern München besejrer Dortmund i drama
HELT VILDT
Vilde Mikkel Damsgaard i hopla
Hjulmands Leverkusen dummer sig igen
Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing
OPTAKT
Arsenal – Chelsea
TOPNYHED
Jubler over transfer: God dialog med FC København
NYHEDER
Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu
DAGENS SPILFORSLAG
Leeds kan lege med mod Man City
MEDIE
