I øjeblikket ser det sort ud for den danske landsholdsmålmand Kasper Schmeichel. Nice-målmanden har mistet sin plads mellem stængerne til polske Marcin Bulka, og den tidligere
Leicester-keeper har ikke været en del af truppen i de seneste tre Ligue 1-opgør.
Tipsbladet har talt med TV 2-fodboldekspert Mads Junker, som følger landsholdet tæt. Han mener, der er grund til bekymring, men tror næppe, at Schmeichel mister sin plads som førstemålmand på landsholdet.
– Det ser ikke så godt ud for ham, og det er bekymrende, når vores klare førstevalg i målet ikke spiller. Det er også en ny situation for ham, han har jo været førstevalg i mange, mange år. Det negative er, at han er på bænken, men det positive er, at transfervinduet er åbent, så det bliver spændende at se, om han rykker på det, eller om han bliver og tager kampen op.
– Lige nu ville det være for tidligt at skifte ham ud, når man har spillet med ham i så mange år – et helt hold er spillet ind omkring ham. Men hvis det fortsætter i løbet af efteråret, bliver det for alvor bekymrende, fordi man naturligvis har brug for kamptræning.
– Jeg ville være ekstremt overrasket, hvis Kasper ikke er førstevalg til den næste samling. Jeg er sikker på, at Hjulmand er mere fortrøstningsfuld ved at have Kasper mellem stængerne, fordi han ved, hvad det handler om og har været der så længe. Også hvis det nu skulle brænde på i kvalifikationen, er han vigtig.
Ifølge Junker er pladsen mellem stængerne en speciel position, hvor man ikke bare lige skifter ud, som man måske gør det på andre positioner.
– Det er en anderledes position, og det handler meget om relationer. Kasper har længe spillet med Simon Kjær, Andreas Christensen og så videre, så det gør måske ikke helt så meget, at han ikke har spillet for klubben, men som på alle andre positioner skal du stadig være skarp og have kamptræning.
Hvor længe kan Hjulmand forsvare at bruge Schmeichel, hvis han ikke spiller?
– Jeg tror mere, det bliver et tema, når vi kommer til oktober og november, fordi det er trods alt så kort tid, at han ikke har spillet.
Har Schmeichel fortsat niveauet til at spille for de største klubber?
– Jeg synes absolut, han har niveau til top fem-ligaerne – særligt i England har han et godt navn. Jeg ville ikke blive overrasket, hvis han ryger til en stor klub- måske på en lejeaftale. Hans privatsituation spiller også en rolle. Hvis hans familie har det godt, hvor de er, kan det være, han bliver til januar og ser om situationen ændrer sig.
Ser du ham i FC København?
– Hvis han skulle hjem til Danmark, ville det være oplagt med FCK, fordi de højst sandsynligt skal spille Champions League. Det kunne også være et lejemål i en halv- eller hel sæson. Det er et realistisk bud.
Schmeichel står noteret for 46 kampe i Nice-trøjen.
Kasper Hjulmand udtager landsholdstruppen til de kommende to landskampe mod San Marino og Finland tirsdag klokken 13.
LIVE
LIVE: FCM-stjerne skadet: ‘Svært øjeblik’
Klar tale: Han bør fyres nu
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
Alexander Lind blæst bagover
Vender han retur? Lasse Schöne åben
INTERVIEW
Stiktosset – her er Delaneys svar
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
NYHEDER
– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
EKSKLUSIVT
– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
FC Midtjylland misser gylden chance
INTERVIEW
– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen
FC København-krisen fortsætter
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
HELT VILDT
Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år
Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag
Barcelona tager smal sejr
FC Nordsjælland vinder i egen hule
