I øjeblikket ser det sort ud for den danske landsholdsmålmand Kasper Schmeichel. Nice-målmanden har mistet sin plads mellem stængerne til polske Marcin Bulka, og den tidligere
Leicester-keeper har ikke været en del af truppen i de seneste tre Ligue 1-opgør.
Tipsbladet har talt med TV 2-fodboldekspert Mads Junker, som følger landsholdet tæt. Han mener, der er grund til bekymring, men tror næppe, at Schmeichel mister sin plads som førstemålmand på landsholdet.
– Det ser ikke så godt ud for ham, og det er bekymrende, når vores klare førstevalg i målet ikke spiller. Det er også en ny situation for ham, han har jo været førstevalg i mange, mange år. Det negative er, at han er på bænken, men det positive er, at transfervinduet er åbent, så det bliver spændende at se, om han rykker på det, eller om han bliver og tager kampen op.
– Lige nu ville det være for tidligt at skifte ham ud, når man har spillet med ham i så mange år – et helt hold er spillet ind omkring ham. Men hvis det fortsætter i løbet af efteråret, bliver det for alvor bekymrende, fordi man naturligvis har brug for kamptræning.
– Jeg ville være ekstremt overrasket, hvis Kasper ikke er førstevalg til den næste samling. Jeg er sikker på, at Hjulmand er mere fortrøstningsfuld ved at have Kasper mellem stængerne, fordi han ved, hvad det handler om og har været der så længe. Også hvis det nu skulle brænde på i kvalifikationen, er han vigtig.
Ifølge Junker er pladsen mellem stængerne en speciel position, hvor man ikke bare lige skifter ud, som man måske gør det på andre positioner.
– Det er en anderledes position, og det handler meget om relationer. Kasper har længe spillet med Simon Kjær, Andreas Christensen og så videre, så det gør måske ikke helt så meget, at han ikke har spillet for klubben, men som på alle andre positioner skal du stadig være skarp og have kamptræning.
Hvor længe kan Hjulmand forsvare at bruge Schmeichel, hvis han ikke spiller?
– Jeg tror mere, det bliver et tema, når vi kommer til oktober og november, fordi det er trods alt så kort tid, at han ikke har spillet.
Har Schmeichel fortsat niveauet til at spille for de største klubber?
– Jeg synes absolut, han har niveau til top fem-ligaerne – særligt i England har han et godt navn. Jeg ville ikke blive overrasket, hvis han ryger til en stor klub- måske på en lejeaftale. Hans privatsituation spiller også en rolle. Hvis hans familie har det godt, hvor de er, kan det være, han bliver til januar og ser om situationen ændrer sig.
Ser du ham i FC København?
– Hvis han skulle hjem til Danmark, ville det være oplagt med FCK, fordi de højst sandsynligt skal spille Champions League. Det kunne også være et lejemål i en halv- eller hel sæson. Det er et realistisk bud.
Schmeichel står noteret for 46 kampe i Nice-trøjen.
Kasper Hjulmand udtager landsholdstruppen til de kommende to landskampe mod San Marino og Finland tirsdag klokken 13.
LIVE
LIVE: Nyt om Patrick Dorgu
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
Fyrer landstræner to måneder før VM
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
Her spiller Lasse Schöne i dag
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
NYHEDER
Det er aldrig sket før
OB siger farvel til seks spillere
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
– Han vinder Ballon d’Or!
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
Nu klager FC Barcelona igen
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nu bliver det for barnligt
Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
INTERVIEW
