Skal Hjulmand bænke Schmeichel?

TV 2-fodboldekspert Mads Junker mener, det er alt for tidligt at tale om en udskiftning på målmandspositionen for Kasper Hjulmand.



I øjeblikket ser det sort ud for den danske landsholdsmålmand Kasper Schmeichel. Nice-målmanden har mistet sin plads mellem stængerne til polske Marcin Bulka, og den tidligere

Leicester-keeper har ikke været en del af truppen i de seneste tre Ligue 1-opgør.

Tipsbladet har talt med TV 2-fodboldekspert Mads Junker, som følger landsholdet tæt. Han mener, der er grund til bekymring, men tror næppe, at Schmeichel mister sin plads som førstemålmand på landsholdet.

– Det ser ikke så godt ud for ham, og det er bekymrende, når vores klare førstevalg i målet ikke spiller. Det er også en ny situation for ham, han har jo været førstevalg i mange, mange år. Det negative er, at han er på bænken, men det positive er, at transfervinduet er åbent, så det bliver spændende at se, om han rykker på det, eller om han bliver og tager kampen op.

– Lige nu ville det være for tidligt at skifte ham ud, når man har spillet med ham i så mange år – et helt hold er spillet ind omkring ham. Men hvis det fortsætter i løbet af efteråret, bliver det for alvor bekymrende, fordi man naturligvis har brug for kamptræning.

– Jeg ville være ekstremt overrasket, hvis Kasper ikke er førstevalg til den næste samling. Jeg er sikker på, at Hjulmand er mere fortrøstningsfuld ved at have Kasper mellem stængerne, fordi han ved, hvad det handler om og har været der så længe. Også hvis det nu skulle brænde på i kvalifikationen, er han vigtig.

Ifølge Junker er pladsen mellem stængerne en speciel position, hvor man ikke bare lige skifter ud, som man måske gør det på andre positioner.

– Det er en anderledes position, og det handler meget om relationer. Kasper har længe spillet med Simon Kjær, Andreas Christensen og så videre, så det gør måske ikke helt så meget, at han ikke har spillet for klubben, men som på alle andre positioner skal du stadig være skarp og have kamptræning.

Hvor længe kan Hjulmand forsvare at bruge Schmeichel, hvis han ikke spiller?

– Jeg tror mere, det bliver et tema, når vi kommer til oktober og november, fordi det er trods alt så kort tid, at han ikke har spillet.

Har Schmeichel fortsat niveauet til at spille for de største klubber?

– Jeg synes absolut, han har niveau til top fem-ligaerne – særligt i England har han et godt navn. Jeg ville ikke blive overrasket, hvis han ryger til en stor klub- måske på en lejeaftale. Hans privatsituation spiller også en rolle. Hvis hans familie har det godt, hvor de er, kan det være, han bliver til januar og ser om situationen ændrer sig.

Ser du ham i FC København?

– Hvis han skulle hjem til Danmark, ville det være oplagt med FCK, fordi de højst sandsynligt skal spille Champions League. Det kunne også være et lejemål i en halv- eller hel sæson. Det er et realistisk bud.

Schmeichel står noteret for 46 kampe i Nice-trøjen.

Kasper Hjulmand udtager landsholdstruppen til de kommende to landskampe mod San Marino og Finland tirsdag klokken 13.







TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre

I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

Neestrup: Derfor henter vi Zanka

Deler godt Brøndby-nyt

Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer 

Historisk transfer i dansk klub: En af de største



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Ekspert med dyster FCK-dom

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’

Flere ændringer på vej i FC København  

Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?

Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’

Rundens hold i Superligaen – 21. runde



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

‘Den største klubpræstation gennem tiderne’

Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt

Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

I tvivl – er Steve Cooper den rette?

Oprykker henter FCK-emne

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?

‘Tæt på et rædselskabinet’

Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’

Tidligere Superliga-stjerne brillerer

Giver VM-garanti

– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket

PSG-stjerne tiltalt for voldtægt

Real Madrid – Benfica

Argentinske klubber strejker

United tager kæmpe skridt mod Champions League

Tjekke tryner grækere i Leverkusen