Skal Hjulmand bænke Schmeichel?

TV 2-fodboldekspert Mads Junker mener, det er alt for tidligt at tale om en udskiftning på målmandspositionen for Kasper Hjulmand.



I øjeblikket ser det sort ud for den danske landsholdsmålmand Kasper Schmeichel. Nice-målmanden har mistet sin plads mellem stængerne til polske Marcin Bulka, og den tidligere

Leicester-keeper har ikke været en del af truppen i de seneste tre Ligue 1-opgør.

Tipsbladet har talt med TV 2-fodboldekspert Mads Junker, som følger landsholdet tæt. Han mener, der er grund til bekymring, men tror næppe, at Schmeichel mister sin plads som førstemålmand på landsholdet.

– Det ser ikke så godt ud for ham, og det er bekymrende, når vores klare førstevalg i målet ikke spiller. Det er også en ny situation for ham, han har jo været førstevalg i mange, mange år. Det negative er, at han er på bænken, men det positive er, at transfervinduet er åbent, så det bliver spændende at se, om han rykker på det, eller om han bliver og tager kampen op.

– Lige nu ville det være for tidligt at skifte ham ud, når man har spillet med ham i så mange år – et helt hold er spillet ind omkring ham. Men hvis det fortsætter i løbet af efteråret, bliver det for alvor bekymrende, fordi man naturligvis har brug for kamptræning.

– Jeg ville være ekstremt overrasket, hvis Kasper ikke er førstevalg til den næste samling. Jeg er sikker på, at Hjulmand er mere fortrøstningsfuld ved at have Kasper mellem stængerne, fordi han ved, hvad det handler om og har været der så længe. Også hvis det nu skulle brænde på i kvalifikationen, er han vigtig.

Ifølge Junker er pladsen mellem stængerne en speciel position, hvor man ikke bare lige skifter ud, som man måske gør det på andre positioner.

– Det er en anderledes position, og det handler meget om relationer. Kasper har længe spillet med Simon Kjær, Andreas Christensen og så videre, så det gør måske ikke helt så meget, at han ikke har spillet for klubben, men som på alle andre positioner skal du stadig være skarp og have kamptræning.

Hvor længe kan Hjulmand forsvare at bruge Schmeichel, hvis han ikke spiller?

– Jeg tror mere, det bliver et tema, når vi kommer til oktober og november, fordi det er trods alt så kort tid, at han ikke har spillet.

Har Schmeichel fortsat niveauet til at spille for de største klubber?

– Jeg synes absolut, han har niveau til top fem-ligaerne – særligt i England har han et godt navn. Jeg ville ikke blive overrasket, hvis han ryger til en stor klub- måske på en lejeaftale. Hans privatsituation spiller også en rolle. Hvis hans familie har det godt, hvor de er, kan det være, han bliver til januar og ser om situationen ændrer sig.

Ser du ham i FC København?

– Hvis han skulle hjem til Danmark, ville det være oplagt med FCK, fordi de højst sandsynligt skal spille Champions League. Det kunne også være et lejemål i en halv- eller hel sæson. Det er et realistisk bud.

Schmeichel står noteret for 46 kampe i Nice-trøjen.

Kasper Hjulmand udtager landsholdstruppen til de kommende to landskampe mod San Marino og Finland tirsdag klokken 13.





TOPNYHED

Han er også færdig i FC København

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Melder ud om Kasper Hjulmand

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Klar på chokskifte

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

Sendt hjem fra FC København-træning



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Vild stime før Danmark-brag

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

De nye Wieghorst og Hjulmand?

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Stor profil glad for Brøndby

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Randers var tæt på – nu er han et monster

Ser I med, Brøndby?

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Medie: Det peger i den retning for Garananga

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

‘Vil du være multimillionær?’

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Joakim Mæhle åbner op

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

Det skal blive bedre, Isaksen!

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

Ungarn slagter slovenere