Skal Hjulmand bænke Schmeichel?

TV 2-fodboldekspert Mads Junker mener, det er alt for tidligt at tale om en udskiftning på målmandspositionen for Kasper Hjulmand.



I øjeblikket ser det sort ud for den danske landsholdsmålmand Kasper Schmeichel. Nice-målmanden har mistet sin plads mellem stængerne til polske Marcin Bulka, og den tidligere

Leicester-keeper har ikke været en del af truppen i de seneste tre Ligue 1-opgør.

Tipsbladet har talt med TV 2-fodboldekspert Mads Junker, som følger landsholdet tæt. Han mener, der er grund til bekymring, men tror næppe, at Schmeichel mister sin plads som førstemålmand på landsholdet.

– Det ser ikke så godt ud for ham, og det er bekymrende, når vores klare førstevalg i målet ikke spiller. Det er også en ny situation for ham, han har jo været førstevalg i mange, mange år. Det negative er, at han er på bænken, men det positive er, at transfervinduet er åbent, så det bliver spændende at se, om han rykker på det, eller om han bliver og tager kampen op.

– Lige nu ville det være for tidligt at skifte ham ud, når man har spillet med ham i så mange år – et helt hold er spillet ind omkring ham. Men hvis det fortsætter i løbet af efteråret, bliver det for alvor bekymrende, fordi man naturligvis har brug for kamptræning.

– Jeg ville være ekstremt overrasket, hvis Kasper ikke er førstevalg til den næste samling. Jeg er sikker på, at Hjulmand er mere fortrøstningsfuld ved at have Kasper mellem stængerne, fordi han ved, hvad det handler om og har været der så længe. Også hvis det nu skulle brænde på i kvalifikationen, er han vigtig.

Ifølge Junker er pladsen mellem stængerne en speciel position, hvor man ikke bare lige skifter ud, som man måske gør det på andre positioner.

– Det er en anderledes position, og det handler meget om relationer. Kasper har længe spillet med Simon Kjær, Andreas Christensen og så videre, så det gør måske ikke helt så meget, at han ikke har spillet for klubben, men som på alle andre positioner skal du stadig være skarp og have kamptræning.

Hvor længe kan Hjulmand forsvare at bruge Schmeichel, hvis han ikke spiller?

– Jeg tror mere, det bliver et tema, når vi kommer til oktober og november, fordi det er trods alt så kort tid, at han ikke har spillet.

Har Schmeichel fortsat niveauet til at spille for de største klubber?

– Jeg synes absolut, han har niveau til top fem-ligaerne – særligt i England har han et godt navn. Jeg ville ikke blive overrasket, hvis han ryger til en stor klub- måske på en lejeaftale. Hans privatsituation spiller også en rolle. Hvis hans familie har det godt, hvor de er, kan det være, han bliver til januar og ser om situationen ændrer sig.

Ser du ham i FC København?

– Hvis han skulle hjem til Danmark, ville det være oplagt med FCK, fordi de højst sandsynligt skal spille Champions League. Det kunne også være et lejemål i en halv- eller hel sæson. Det er et realistisk bud.

Schmeichel står noteret for 46 kampe i Nice-trøjen.

Kasper Hjulmand udtager landsholdstruppen til de kommende to landskampe mod San Marino og Finland tirsdag klokken 13.





Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet




LIVE

LIVE: Nu er der nyt om Rønnow

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Farzam: En gave for FC København

Vild bonus til ny Wolfsburg-boss

Ekspert i svime over FC Midtjylland

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

FC Fredericia – Randers FC

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Supercomputer spår FCM-nedtur

Tæt på at sende millioner til FC København

Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!

Brøndby i transfer-kovending?

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Drømmestart for FCM-floppet Marrony

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

Real Madrid – Elche



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’

– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg

Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’

Fem bud på David Nielsens afløser

Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’

Chelsea – Newcastle

Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen

Marseille æder impotent modstander

FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League

Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!

Trump: Iran bør blive væk fra VM

Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest