HELSINGØR (Tipsbladet): Det er egentlig utroligt.
Andreas Skov Olsen er en af de danske spillere, som rejser til EM-slutrunden i en knivskarp forfatning med selvtilliden i orden. 50 klubkampe for Club Brugge i den forgangne sæson vidner om en spiller, som tit har været til rådighed. Kigger man så på hans 26 scoringer og otte oplæg, så er han faktisk den mest målfarlige spiller i den danske trup.
Men billedet har været fuldkommen anderledes på det danske landshold i denne sæson, for her har Andreas Skov Olsen nærmest måtte melde afbud hver eneste gang. Tre samlinger i træk for at være helt præcis, hvilket har mudret en ellers ret pletfri sæson.
– Det har været pisseirriterende. Det har været småskavanker, som ikke har taget lang tid, men lang tid nok til ikke at kunne blive klar til de kampe.
– Jeg har spillet utrolig mange kampe, så det har været irriterende ikke at kunne være med til de forberedelser og de kampe frem mod et EM, men jeg er bare glad for, at jeg er her nu, siger han med et lettet udtryk til Tipsbladet.
Sætter det nogle tanker i gang, om det er en eller anden forbandelse?
– Det forstår jeg godt, hvis man tænker. Jeg må da også indrømme, at jeg i marts tænkte, at nu skal det ikke være, og alligevel endte det med at være. Jeg er bare glad for, at det ikke er sket nu, siger han, inden han straks prøver at antijinxe:
– 7-9-13!

Andreas Skov Olsen så hele kampen mod Sverige fra bænken, men han var blandt de startende spillere i sejren over Norge. Om han også er at finde i startopstillingen mod Slovenien i Danmarks første kamp må tiden vise. Sikkert er det, at han er fyldt med en revanchetørst ovenpå en skuffende VM-slutrunde i Qatar, hvor Skov Olsen sammen med resten af landsholdet aldrig fik det til at fungere.
– Vi har meget at skulle bevise, for det var ikke os dernede. Det var ikke sådan, vi vil spille fodbold. Det er vigtigt for os nu at vise vores udtryk, og hvor gode vi er sammen. Vi skal ned og give den gas, ikke tænke for meget og bare spille. Det er der, vi er bedst.
Har håneretten
Andreas Skov Olsen føler sig godt tilpas i sin lænestol på Hotel Marienlyst. På banen er han en elegant spiller, hvis venstreben kan være dødbringende. Lige nu er han fuldstændig afslappet og smilende.
Han har da også meget at smile af. Han er stødt til landsholdslejren med et friskt mesterskab i bagagen. Hans Club Brügge blev nemlig belgiske mestre foran danskerklubben RSC Anderlecht, hvor flere af Skov Olsens landsholdskammerater gør sig i hverdagen.
– Det (mesterskabet, red.) var vigtigt for mig. De er fire drenge, og jeg er en Brügge-dreng, så hvis de havde vundet den, havde det nok ikke været så sjovt. Det var dejligt og vigtigt for os at vinde over dem. Vi er rivaler dernede, så det var sjovt, men de har taget det rigtig fint, påpeger han.
Det er Anderlecht-danskerne Kasper Schmeichel, Thomas Delaney, Kasper Dolberg og Anders Dreyer, som har taget det “fint”, men han skal nok ikke påpege sæsonafslutningen for mange gange…
Ved ikke om han skal væk endnu
Lige nu er Andreas Skov Olsen fortsat på kontrakt i Club Brügge, men han er en spiller, som oftest rygtes væk. Hans mange mål for klubben gør i hvert fald ikke hans kurs mindre.
Man kan derfor forestille sig, at han er en spiller, som klubber sender scouts til EM for at tage et nærmere kig på, men selv tager han sådan et slags udstillingsvindue ganske roligt.
– Det er det for alle. Mange har fået et godt skifte efter en slutrunde, men det er ikke sådan, at jeg tænker, det kræver, at jeg skal spille et godt EM, hvis jeg skal væk fra Brügge.
– Jeg håber bare, at jeg kan vise mig frem, og så må vi se, hvad det indebærer efter, om jeg skal væk eller ej. Det ved jeg ikke endnu, siger han.
På grund af mange skader har Andreas Skov Olsen blot spillet fem landskampe efter VM-slutrunden i Qatar i slutningen af 2022.
LIVE
TransferLIVE: Skifte afsløret dagen efter FCK-brag
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
TOPNYHED
Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst
HELT VILDT
Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes
TOPNYHED
Dyr dansk bomber til Everton?
EKSKLUSIVT
– Det er meget svært for Nørgaard
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
NYHEDER
Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’
FC København tjente millioner tirsdag aften
NYHEDER
Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber
TIPSBLADET SPECIAL
Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby
HELT VILDT
Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner
NYHEDER
Forventer mudderkrig mod FCM
TOPNYHED
Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller
TOPNYHED
Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK
Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy
NYHEDER
Straffes efter hård aktion mod Gidsel
AVIS
Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren
TOPNYHED
Brøndby-transfer glippet
TOPNYHED
Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey
NYHEDER
Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede
NYHEDER
Store ord om Roony Bardghji
MEDIE
Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
EKSKLUSIVT
Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’
TOPNYHED
Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål
TOPNYHED
Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’
MEDIE
Landet – på vej til lægetjek i Brøndby
EKSKLUSIVT
OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk
EKSKLUSIVT
Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
NYHEDER
Elver kørt direkte på hospitalet under kamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg
DAGENS SPILFORSLAG
Tricky Trees tryller i Portugal
Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg
NYHEDER
TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’
Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje
Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’
NYHEDER
Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’
Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid
NYHEDER
På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’
Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg
Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen
DAGENS SPILFORSLAG
