Spaniens fodboldlandshold tog tirsdag sejren i Nations League gruppe 4 i øverste niveau og gjorde det på eftertrykkelig vis i den direkte gruppefinale mod Tyskland.
På hjemmebane i Sevilla vandt spanierne med hele 6-0 over Tyskland i en kamp med klasseforskel på de to fodboldstormagter.
Der var tale om en ydmygelse, der gav mindelser om VM-semifinalen i 2014, hvor Tyskland selv vandt med 7-1 over Brasilien.
Den tyske indsats var til tider pinlig, og landstræner Joachim Löws jobsituation vil formentlig blive diskuteret flittigt i den fodboldstolte nation i den kommende tid. Ikke mindst set i lyset af det tidlige exit ved VM i 2018.
Med sejren vandt Spanien gruppen med 11 point foran Tyskland med 9 med Ukraine og Schweiz på de næste pladser. De sidstnævntes kamp tirsdag blev aflyst på grund af coronaudbrud i den ukrainske trup.
Tyskerne sad på førstepladsen før kampen, og dermed skulle spanierne frem og jagte sejren. Det kunne ses fra start. Allerede efter en håndfuld minutter var Sergio Ramos nærgående med et frispark, som Manuel Neuer reddede helt nede ved den ene stolpe.
Neuer spillede sin landskamp nummer 96, og dermed er han nu rekordholder som målmanden med flest landskampe for Tyskland. Den havde Sepp Maier tidligere med 95 optrædener.
Og det skulle blive en travl aften for Neuer, hvis forsvar gang på gang blev overspillet.
Efter godt et kvarter kunne Neuer intet stille op, da Álvaro Morata hårdt pandede 1-0-målet ind.
Lidt mere end en halv time var spillet, da den 20-årige Manchester City-angriber, Ferran Torres, fordoblede. Han fulgte op med et præcist, hårdt spark på riposten, efter at Daniel Olmo havde ramt overliggeren.
I mellemtiden havde Neuer haft flere gode redninger, og Morata fik på en marginal offsidekendelse annulleret et mål.
Alligevel blev det 3-0 inden pausen, da Rodri headede en hjørnesparksbold i nettet.
Tyskerne var nærmest i opløsning, og det var bemærkelsesværdigt, hvor let spanierne kom til store chancer. Som i det 55. minut, hvor Ferran Torres kunne score for anden gang efter en kontra i spansk overtal.
Det blev Ferran Torres’ helt store gennembrud på landsholdet. 20 minutter før tid fuldendte han sit hattrick, da han med et velplaceret skud fra kanten af feltet gjorde det til 5-0.
To minutter før tid blev det tyske forsvar igen splittet ad, og Mikel Oyarzabal, der havde erstattet Torres, kunne lukke målfesten ved at trille bolden i et nærmest tomt tysk mål til vanvittige 6-0.
Spanien er nu klar til finalestævnet næste år, hvor fire nationer skal kæmpe om Nations League-titlen. Her deltager også Frankrig, og onsdag kæmper Belgien og Danmark om en plads.
Fra gruppe 1 kæmper Italien, Holland og Polen om pladsen blandt de fire bedste.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
Roser Superliga-klub: Godt set!
MEDIE
AGF køber ham
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
NYHEDER
Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp
OPTAKT
Belgien – Egypten
NYHEDER
Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
OPTAKT
Tyskland – Curacao
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Optakt: USA – Paraguay
TOPNYHED
