Speciel følelse for Bidstrup: Decideret lortekamp

Efter en decideret dårlig uge i Salzburg ser Mads Bidstrup frem til at fokusere på noget helt andet i denne uge, hvor den fremadstormende midtbanespiller for første gang er en del af A-landsholdet.



ALGORFA (Tipsbladet): Det var ikke helt nemt for Mads Bidstrup at falde i søvn, da han søndag lagde hovedet på hovedpuden. 

Midtbanespilleren kunne kigge tilbage på et knusende 5-0-nederlag til mesterskabsrivalerne fra Sturm Graz, mens han samtidig kunne kigge frem imod sin første landsholdslejr. 

– Jeg sov faktisk ikke så godt, fordi jeg tænkte over nederlaget i går, men også fordi jeg glædede mig, lød det fra Mads Bidstrup, da Salzburg-spilleren mandag mødte pressen i Algorfa i det sydlige Spanien.

Et par dage inden nederlaget til Sturm Graz tabte Salzburg også med 4-0 til Brest i Champions League, og derfor har Mads Bidstrup ikke rigtigt haft lejlighed til at fejre sin landsholdsudtagelse. 

– Man fejrer den faktisk ikke så meget, med tanke på den uge, vi lige har haft nede i Salzburg. Det var lidt en tung en i tirsdags, og den var også tung i går (søndag, red.). Det er dejligt at komme lidt væk fra det og kunne få hovedet lidt på køl og se nogle andre ting, lød det fra Mads Bidstrup.

Danske Mika Biereth scorede hattrick i søndagens østrigske topkamp, og Mads Bidstrup erkender gerne, at Salzburg ikke var i stand til at stoppe Sturm Graz-angriberen. 

– Nej, han gjorde det sgu meget godt. Vi var bare bagefter på alle parametre, længere er den egentlig ikke. Vi var simpelthen bare for dårlige. Vi manglede energi, duelstyrke og mod på bolden. Det var en decideret lortekamp, som man siger, lød det fra Mads Bidstrup. 

Mads har udviklet sig flot over lang tid. Noget af det, Mads er rigtig dygtig til, er spillet med bolden. Han har en stor intensitet i spillet med bolden og er en dygtig presspiller, som dækker store områder.

Lars Knudsen
Landstræner, Danmark

Generelt har tiden i Salzburg dog været en god oplevelse, mener den tidligere FC Nordsjælland- og Brentford-spiller. 

– Det har været rigtigt godt, synes jeg. Jeg tog et bevidst valg om at tage et sted hen, hvor jeg vidste, at spillestilen passede rimeligt godt til det, som jeg kan som fodboldspiller. Jeg gik rimeligt hurtigt ind og blev fast mand dernede, så det har været et rigtigt godt skifte for mig, og det er et sted, som er et virkeligt godt springbræt og generelt en god fodboldklub.

Tilbage i august kunne Tipsbladet fortælle, at Feyenoord var i dialog om at hente Mads Bidstrup, men midtbanespilleren har igen fuldt fokus på Salzburg. 

– Jeg hørte godt om det, og blev også præsenteret for det. Men det var meget sent i vinduet, så det var meget kort. Vores sæson var gået i gang, så det handlede om at fokusere hurtigt på Salzburg igen, og det har jeg egentlig også tænkt mig at gøre igen indtil januar eller til sommer, lød det fra Mads Bidstrup. 

Selve beskeden om landsholdsudtagelsen kom lidt ud af det blå for Mads Bidstrup, der blev indkaldt som erstatning for den skadede Morten Frendrup. 

– Lars (Knudsen, red.) ringede til mig, jeg tror det var i torsdags. Jeg lå faktisk og sov, da han ringede til mig, så jeg måtte lige ringe tilbage til ham og få beskeden. Det var jo bare fantastisk at få den besked, og jeg har egentlig bare gået og glædet mig lige siden.

Midtbanespilleren havde faktisk ikke landstrænerens nummer, men fik herefter en SMS fra Lars Knudsen. 

– Jeg fik så en besked, hvor han skrev: ‘Det er Lars, ringer du ikke lige?’ Så kunne jeg godt regne den lidt ud, lød det med et stort smil fra Mads Bidstrup. 

Ros fra landstræneren
Også Lars Knudsen stillede mandag op til interview, og her blev den vikarierende landstræner spurgt om sin beslutning om at udtage Mads Bidstrup til A-landsholdet for første gang. 

– Mads har udviklet sig flot over lang tid. Noget af det, Mads er rigtig dygtig til, er spillet med bolden. Han har en stor intensitet i spillet med bolden og er en dygtig presspiller, som dækker store områder. Og det er nogle af de kompetencer, som vi har foretrukket ved at tage Mads med, lød det fra Lars Knudsen. 

Lars Knudsen vil ikke nødvendigvis sige, at udtagelsen af Mads Bidstrup kan forklares med, at midtbanespilleren passer ideelt ind i den spillestil, Knudsen går efter. 

– Nej, jeg tror ikke nødvendigvis, at man kan sætte det så enkelt op. Jeg tror, at man skal se det i en større kontekst, i forhold til hvordan han passer ind i truppen, hvad det er for nogle kampe, vi skal spille, og hvordan Mads har præsteret på det seneste. Jeg tror, at det er den kontekst, man skal se det i. Selvfølgelig kan Mads bidrage med nogle af de ting, vi gerne vil have på landsholdet, det er klart, lød det fra landstræneren. 

Det er på lørdag klokken 20.45, at Mads Bidstrup potentielt kan få landsholdsdebut, når Danmark møder Spanien i Murcia. 





Vild Diant Ramaj-historie


Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

– Han er fuldstændig vanvittig

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Aldrig nogensinde FCK

I chok over Nicolai Poulsen

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

Har snakket med Jelert – det er “bullshit”

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Mohamed Salah har sagt undskyld

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Antonsens drøm slukket

FC København nærmer sig Ilyas Houira

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Albert Grønbæk skifter agent

Hollandsk klub jagter Fredericia-profil

United vil gå all in på Premier League-stjerne

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

– Når jeg var alene, græd jeg

Ole Palmå færdig i Brøndby IF

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Dansk stjerne pønser på klubskifte

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag

Overraskende nyt om Lukas Engel

Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl

FCK straffes – Sektion 12 lukkes

Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’

DBU hylder Hareide

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag

Braga brager derudad

Højlund i hovedrolle

Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide

Åge Hareide er død