Ståle Solbakken har hentet en gammel kending ind omkring det norske landshold. Fremover skal Bård Wiggen nemlig være såkaldt “fagkoordinator”.
Det meddeler det norske fodboldforbund på sin hjemmeside.
Det er langt fra første gang, at de to skal arbejde. Ad to omgange arbejdede de således sammen i FC København, og fra 2008 til 2011 samt fra 2018 til 2020 var Bård Wiggen assistenttræner til Solbakken i københavnerklubben. Derudover arbejdede de sammen i FC Köln i 2011/12-sæsonen.
Nu genforenes de på det norske landshold, hvor 60-årige Wiggen skal arbejde på landsholdets forberedelser og have fokus på Norge “eget og modstandernes spil”. Og så skal han styrke sammenhængen mellem ungdomslandsholdene og seniorlandsholdet.
Foruden Bård Wiggen er også Bjørn Vidar Stenersen, der var fysisk træner i FCK fra 2014 til 2021, hentet ind på fuld tid. Han har før været tilknyttet på deltid, mens han også har haft en rolle i Tromsø.
– Selvom jeg er meget tilfreds med det nuværende støtteapparat, leder vi selvfølgelig efter, hvad der kan presse os til yderligere fremgang, så marginalerne går i vores favør under de vigtige Nations League- og kvalifikationskampe forude. Det bliver derfor rigtig godt at få Bård Wiggen og Bjørn Vidar på plads på fuld tid.
– Det er to personer med massiv erfaring, også internationalt, og som også kender mine tanker om spillet meget godt. De vil derfor kunne bidrage og presse os fra dag et, både omkring A-landsholdet og i eliteafdelingens faglige miljø generelt, siger Ståle Solbakken ifølge fodboldforbundets hjemmeside.
Norge har ikke kvalificeret sig til efterårets VM-slutrunde.
LIVE
LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
Smider Salah-bombe
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Afvist – Brøndby undrer sig
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
INTERVIEW
Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Patrick Dorgu er med
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
