Ståle Solbakken har hentet en gammel kending ind omkring det norske landshold. Fremover skal Bård Wiggen nemlig være såkaldt “fagkoordinator”.
Det meddeler det norske fodboldforbund på sin hjemmeside.
Det er langt fra første gang, at de to skal arbejde. Ad to omgange arbejdede de således sammen i FC København, og fra 2008 til 2011 samt fra 2018 til 2020 var Bård Wiggen assistenttræner til Solbakken i københavnerklubben. Derudover arbejdede de sammen i FC Köln i 2011/12-sæsonen.
Nu genforenes de på det norske landshold, hvor 60-årige Wiggen skal arbejde på landsholdets forberedelser og have fokus på Norge “eget og modstandernes spil”. Og så skal han styrke sammenhængen mellem ungdomslandsholdene og seniorlandsholdet.
Foruden Bård Wiggen er også Bjørn Vidar Stenersen, der var fysisk træner i FCK fra 2014 til 2021, hentet ind på fuld tid. Han har før været tilknyttet på deltid, mens han også har haft en rolle i Tromsø.
– Selvom jeg er meget tilfreds med det nuværende støtteapparat, leder vi selvfølgelig efter, hvad der kan presse os til yderligere fremgang, så marginalerne går i vores favør under de vigtige Nations League- og kvalifikationskampe forude. Det bliver derfor rigtig godt at få Bård Wiggen og Bjørn Vidar på plads på fuld tid.
– Det er to personer med massiv erfaring, også internationalt, og som også kender mine tanker om spillet meget godt. De vil derfor kunne bidrage og presse os fra dag et, både omkring A-landsholdet og i eliteafdelingens faglige miljø generelt, siger Ståle Solbakken ifølge fodboldforbundets hjemmeside.
Norge har ikke kvalificeret sig til efterårets VM-slutrunde.
LIVE
LIVE: Brøndby-profil kørt på hospitalet
MEDIE
AGF køber dansk profil
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
Millionregn over ‘PC’
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Klar transferbesked til Christian Eriksen
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
Tv-vært stopper på Viaplay
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
EKSKLUSIVT
