Tipsbladet på Brøndby Stadion:
Gustav Isaksen kunne have sendt sig selv i drømmeland, men misbrugte på skamligste vis kort efter at være blevet smidt på banen til sin debut for det danske landshold mod Færøerne.
Alligevel var det ikke til at tørre smilet af den tidligere FC Midtjylland-spiller, da Tipsbladet og den øvrige presse fangede ham efter sin landsholdsdebut.
– Min præstation var fin. Jeg gjorde, hvad jeg kunne og prøvede at skabe en masse. Jeg ville gerne have scoret, fordi jeg havde et par muligheder. Det er det eneste, jeg ville have ændret i aften, siger Gustav Isaksen og tilføjer om den store chance.
– Jeg bliver måske lidt overrasket over at den kommer, og så får jeg ikke lige holdt den nede, men det var en god mulighed.
Men misbrugt chance eller ej, så har landsholdsdebutanten haft en rigtig god uge med landsholdet, selvom han var lidt nervøs i dagene op til.
– Det har været en fed uge. Jeg synes, at det har været sjovt at være med, og jeg er også glad for at vi vinder.
– Når man kommer med for første gang, er man lidt spændt og nervøs på, hvordan man bliver taget imod, og hvordan de er, dem man ikke har mødt før. Men de er bare de fedeste fyre, og vi har et sindssygt godt sammenhold. Det har I nok hørt før, men det har jeg også oplevet på egen krop nu.
Vil med til EM
Når først man har fundet ud af, hvor kagedåsen er, vil man også have flere kager. Det gælder også for Gustav Isaksen, der ikke har tænkt sig at kampen mod Færøerne var hans sidste landskamp.
– Jeg er glad for at få lov til at spille en halv time i dag. Det var kæmpe stort, og det viser jo, at han har en vis tillid til mig, så jeg håber at der kommer flere oplevelser i fremtiden.
Hvis Isaksen kunne kigge frem i tiden, kunne han alligevel forestille sig, at han vil huske tilbage på lige netop denne aften med et smil om læben.
– Det var kæmpe stort at tage den trøje. Det var super fedt, og det går nok først rigtig op for én om noget tid. Men jeg er helt sikker på, at det er en dag, jeg vil kigge tilbage på med glæde.
Men mere vil vel også have mere?
– 100 %. Min største motivation lige nu er at komme med til EM, afslutter Gustav Isaksen over for Tipsbladet og den øvrige presse.
Gustav Isaksen står noteret for to mål og to assists på 24 kampe i Serie A for Lazio
LIVE
TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
NYHEDER
Kryptisk besked til Mileta Rajovic
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
Skandaløse scener: Han er en skændsel!
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
NYHEDER
Fodboldlegenden Kevin Keegan er død
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
Han er VM’s bedste spiller
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
Fin lodtrækning for FCK
TRANSFER
Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked
EKSKLUSIVT
Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Svensson om sommervinduet: ‘Det er ikke optimalt’
OPTAKT
Viborg FF – OB
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
INTERVIEW