Ærgerlig debutant: Ville have ændret én ting

Gustav Isaksen fik tirsdag aften landsholdsdebut mod Færøerne, og nu kigger han frem mod sommerens EM-slutrunde, som han håber at blive en del af.



Tipsbladet på Brøndby Stadion: 

Gustav Isaksen kunne have sendt sig selv i drømmeland, men misbrugte på skamligste vis kort efter at være blevet smidt på banen til sin debut for det danske landshold mod Færøerne. 

Alligevel var det ikke til at tørre smilet af den tidligere FC Midtjylland-spiller, da Tipsbladet og den øvrige presse fangede ham efter sin landsholdsdebut. 

– Min præstation var fin. Jeg gjorde, hvad jeg kunne og prøvede at skabe en masse. Jeg ville gerne have scoret, fordi jeg havde et par muligheder. Det er det eneste, jeg ville have ændret i aften, siger Gustav Isaksen og tilføjer om den store chance.

– Jeg bliver måske lidt overrasket over at den kommer, og så får jeg ikke lige holdt den nede, men det var en god mulighed. 

Men misbrugt chance eller ej, så har landsholdsdebutanten haft en rigtig god uge med landsholdet, selvom han var lidt nervøs i dagene op til. 

– Det har været en fed uge. Jeg synes, at det har været sjovt at være med, og jeg er også glad for at vi vinder.

– Når man kommer med for første gang, er man lidt spændt og nervøs på, hvordan man bliver taget imod, og hvordan de er, dem man ikke har mødt før. Men de er bare de fedeste fyre, og vi har et sindssygt godt sammenhold. Det har I nok hørt før, men det har jeg også oplevet på egen krop nu. 

Vil med til EM
Når først man har fundet ud af, hvor kagedåsen er, vil man også have flere kager. Det gælder også for Gustav Isaksen, der ikke har tænkt sig at kampen mod Færøerne var hans sidste landskamp. 

– Jeg er glad for at få lov til at spille en halv time i dag. Det var kæmpe stort, og det viser jo, at han har en vis tillid til mig, så jeg håber at der kommer flere oplevelser i fremtiden. 

Hvis Isaksen kunne kigge frem i tiden, kunne han alligevel forestille sig, at han vil huske tilbage på lige netop denne aften med et smil om læben. 

– Det var kæmpe stort at tage den trøje. Det var super fedt, og det går nok først rigtig op for én om noget tid. Men jeg er helt sikker på, at det er en dag, jeg vil kigge tilbage på med glæde. 

Men mere vil vel også have mere?

– 100 %. Min største motivation lige nu er at komme med til EM, afslutter Gustav Isaksen over for Tipsbladet og den øvrige presse. 

Gustav Isaksen står noteret for to mål og to assists på 24 kampe i Serie A for Lazio



Mål fra både Faraoner & Elefanter

Andreas Christensen skriver snart under

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Går langt ned i løn

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Superliga-klub tæt på salg til Japan

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

Brentford har gjort det igen

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

Raser over Rasmus Højlund-episode

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Bach Bak i svime over Uhre

Steve Cooper med stor ros af Tonni Adamsen

‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’

Duo kan forlade Brøndby: ‘De er ikke tilfredse’

Afsløring: FCK har spurgt på Kenay Myrie

Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

– Lange forhandlinger med FC København

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

FC Midtjylland henter Enzo Beck

Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub

Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Se her, FCK: Blandt de bedste U20-backs

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Se her, Brøndby: På ét punkt skiller Dennis sig ud

Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Bekræfter: FC København får svar meget snart

Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Storklub vil have Filip Jörgensen

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham

Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne

Vildt snevejr: Bundesliga-kamp aflyses

Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold

City betaler 560 millioner for ny stjerne

Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub

Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring

Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife

Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af