Ærgerlig debutant: Ville have ændret én ting

Gustav Isaksen fik tirsdag aften landsholdsdebut mod Færøerne, og nu kigger han frem mod sommerens EM-slutrunde, som han håber at blive en del af.



Tipsbladet på Brøndby Stadion: 

Gustav Isaksen kunne have sendt sig selv i drømmeland, men misbrugte på skamligste vis kort efter at være blevet smidt på banen til sin debut for det danske landshold mod Færøerne. 

Alligevel var det ikke til at tørre smilet af den tidligere FC Midtjylland-spiller, da Tipsbladet og den øvrige presse fangede ham efter sin landsholdsdebut. 

– Min præstation var fin. Jeg gjorde, hvad jeg kunne og prøvede at skabe en masse. Jeg ville gerne have scoret, fordi jeg havde et par muligheder. Det er det eneste, jeg ville have ændret i aften, siger Gustav Isaksen og tilføjer om den store chance.

– Jeg bliver måske lidt overrasket over at den kommer, og så får jeg ikke lige holdt den nede, men det var en god mulighed. 

Men misbrugt chance eller ej, så har landsholdsdebutanten haft en rigtig god uge med landsholdet, selvom han var lidt nervøs i dagene op til. 

– Det har været en fed uge. Jeg synes, at det har været sjovt at være med, og jeg er også glad for at vi vinder.

– Når man kommer med for første gang, er man lidt spændt og nervøs på, hvordan man bliver taget imod, og hvordan de er, dem man ikke har mødt før. Men de er bare de fedeste fyre, og vi har et sindssygt godt sammenhold. Det har I nok hørt før, men det har jeg også oplevet på egen krop nu. 

Vil med til EM
Når først man har fundet ud af, hvor kagedåsen er, vil man også have flere kager. Det gælder også for Gustav Isaksen, der ikke har tænkt sig at kampen mod Færøerne var hans sidste landskamp. 

– Jeg er glad for at få lov til at spille en halv time i dag. Det var kæmpe stort, og det viser jo, at han har en vis tillid til mig, så jeg håber at der kommer flere oplevelser i fremtiden. 

Hvis Isaksen kunne kigge frem i tiden, kunne han alligevel forestille sig, at han vil huske tilbage på lige netop denne aften med et smil om læben. 

– Det var kæmpe stort at tage den trøje. Det var super fedt, og det går nok først rigtig op for én om noget tid. Men jeg er helt sikker på, at det er en dag, jeg vil kigge tilbage på med glæde. 

Men mere vil vel også have mere?

– 100 %. Min største motivation lige nu er at komme med til EM, afslutter Gustav Isaksen over for Tipsbladet og den øvrige presse. 

Gustav Isaksen står noteret for to mål og to assists på 24 kampe i Serie A for Lazio





Skidt nyt for Frederik Rønnow?



LIVE

TransferLIVE: Her ankommer Christian Gytkjær


Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

Rio Ferdinand om Thomas Frank: Med al respekt…

Mileta Rajovic smadrer transferrekord 


TOPNYHED

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben


Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

Klar opfordring til Eriksen: Det ville være modigt



EKSKLUSIVT

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris


Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne

Viktor Gyökeres-handel tæt på kollaps

Kæmpetransfer – kun overgået af Højlund

Jonas Vingegaard deler vildt nyt

Drømmeskifte til FCK: ‘Men dette er jeg ked af’


TOPNYHED

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne


Bo Henriksen tæt på dansk profil

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Vild med FCK-flop: Alle burde frygte ham

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

Politiet har ingen alarm før FCK-kamp lørdag

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK

Bekræfter interesse



Vallys er åben for BIF-forlængelse

Uha, FC København: Taber til Hillerød

Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’

FC København-keeper får nummer 42, men…

Det bliver den altafgørende dag for Roony Bardghji


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Her er Mileta Rajovic’ nye klub

Flere klubber byder på Midtjylland-emne

Afsløring: AaB køber Maarup på toårig kontrakt

Afsløring: Bertram Kvist har fundet ny klub

FC København henter stortalent i Malmö FF

Afsløring: Vejle Boldklub forhandler med Marseille

Færdig i Brøndby IF: Nu prøvetræner han i Sverige



Afsløring: Ajax sælger Christian Rasmussen

Prisen styrtdykker

HSV-boss: Han er her om et par dage

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Afsløring: Hillerød køber landsholdsspiller

Arsenal køber Christian Nørgaard

Afsløring: Rekorddyr Rajovic får fire år i Legia

Xabi Alonsos plan gik hurtigt i vasken

Bekræfter forhandlinger om dansk profil

EM-vært kan straffe finsk sisu

Vil af med dansk keeper

Danmarksmester i at spotte andres talenter



Tæt på målfarlig dansker: Jeg tror på det

Skuffet Vingegaard: ‘Jeg havde en dårlig dag’

De henter Christian Gytkjær