I den forgangne uge fik fodbolddanmark sig en ny darling i form af landsholdsdebutanten Albert Grønbæk.
Den 23-årige offensivspiller startede på plænen i begge kampe og bjergtog publikum med to forrygende indsatser mod henholdsvis Schweiz og Serbien, der tilmed blev krydret med en scoring – og sikke et første mål!
For Superliga-fans er Albert Grønbæk dog ikke noget fremmed navn.
Han har nemlig en lang fortid i AGF, hvor han også trådte sine støvler i klubbens ungdomsakademier.
Fræk og flabet
Her blev han blandt andet trænet af Randers' nuværende assistent Fatah Abdirahman, der var ungdomstræner i Smilets By i en længere årrække.
Og han er ikke spor overrasket over, at Albert Grønbæk er brudt gennem lydmuren på det danske landshold, fortæller han til Tipsbladet.
– Jeg trænede ham for første gang, da han var andenårs U17. Jeg vandt faktisk U17-DM med ham på holdet. Jeg havde ham i U17 og U19 i AGF og i Superliga-truppen, da jeg røg derop. Så jeg har haft ham i tæt på fire år.
– Hvis jeg skal være helt ærlig, uden at det skal lyde arrogant, så har jeg altid haft fornemmelsen af, at der ventede ham en top karriere. Jeg synes han har noget, som mange ikke har. Hans dynamik, hans pres, hans kreativitet.
– Det overrasker mig ikke, at han leverer på landsholdet. Han er fræk og flabet på en gang. Han går uimponeret ind til tingene, fordi han har så stor tiltro til sig selv, siger Randers-træneren.
Artiklen fortsætter efter billedet…
"Han har kraftedeme lagt på"
Også som ungdomsspiller var Albert Grønbæk noget af en spirrevip, fortæller Fatah Abdirahman, der særlig fremhæver hans intense presspil.
– Det var mange af de ting, som han også viste som ungdomsspiller. Han har et helt exceptionelt talent i hans timing i at løbe dybt og hans pres. Hans prestempo er så intenst, at man vil blive overrasket. Albert er jo ikke en sprinter, men han har flair, og han er dynamisk.
– Der, hvor han skulle have lagt på, som jeg også synes han har, er, at han nogle gange bliver lidt for hektisk og smider dumme bolde væk, men han tager gode skridt.
– Der, hvor han overraskede mig allermest, var i en Europa-kamp mod Ajax, hvor han blev presset på det højeste niveau. Der tænkte jeg: Han har kraftedeme lagt på. Han har et kæmpestort potentiale.
Hvad kan han bidrage med på det her landshold fremover?
– Han er flabet. Det har vi også set i de her to kampe. Han tør sætte bolden på spil, og han kan sparke på mål. Han kan sætte hans medspiller op, og han er uforudsigelig. Personligt synes jeg, at det klæder landsholdet.
Albert Grønbæk har med stærke sæsoner i norsk fodbold længe været nævnt som en bejler til landsholdet, men har først nu, i en alder af 23 år, fået kaldet.
Og fravalget af offensivspilleren bunder i sidste ende i hans spillertype, mener Fatah Abdirahman.
– Det hele ligger i, om man vil have, at en kamp skal være åben eller lukket. Hvis den skal være åben, så er han helt fantastisk. Hvis den skal være lukket, hvor man ikke sætter bolden på spil, så er det måske ikke lige ham.
– Det ligger i, hvornår man skal sætte bolden på spil, og hvornår man skal spille simpelt. Det er der, hvor der har været noget at arbejde med for ham.
Når Grønbæk omsider har fået sin debut i den rødhvide trøje, skyldes det nok særligt, at han for nyligt foretog et stort millionskifte fra Bodø/Glimt til franske Rennes.
Og det var en helt rigtig beslutning for den dynamiske dansker, mener Randers-træneren.
– Jeg synes, det er fremragende. Han har taget gode, sunde skridt og modne beslutninger, der har hjulpet ham frem til der, hvor han er i dag, afslutter Fatah Abdirahman.
Grønbæk nåede at spille 86 kampe for AGF. Her blev det til otte mål og otte oplæg.
LIVE
TransferLIVE: Iskold besked til Real Madrid
Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
Brasiliansk VM-mavepuster
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
MEDIE
Monsterbud på vej
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
MEDIE