I den forgangne uge fik fodbolddanmark sig en ny darling i form af landsholdsdebutanten Albert Grønbæk.
Den 23-årige offensivspiller startede på plænen i begge kampe og bjergtog publikum med to forrygende indsatser mod henholdsvis Schweiz og Serbien, der tilmed blev krydret med en scoring – og sikke et første mål!
For Superliga-fans er Albert Grønbæk dog ikke noget fremmed navn.
Han har nemlig en lang fortid i AGF, hvor han også trådte sine støvler i klubbens ungdomsakademier.
Fræk og flabet
Her blev han blandt andet trænet af Randers' nuværende assistent Fatah Abdirahman, der var ungdomstræner i Smilets By i en længere årrække.
Og han er ikke spor overrasket over, at Albert Grønbæk er brudt gennem lydmuren på det danske landshold, fortæller han til Tipsbladet.
– Jeg trænede ham for første gang, da han var andenårs U17. Jeg vandt faktisk U17-DM med ham på holdet. Jeg havde ham i U17 og U19 i AGF og i Superliga-truppen, da jeg røg derop. Så jeg har haft ham i tæt på fire år.
– Hvis jeg skal være helt ærlig, uden at det skal lyde arrogant, så har jeg altid haft fornemmelsen af, at der ventede ham en top karriere. Jeg synes han har noget, som mange ikke har. Hans dynamik, hans pres, hans kreativitet.
– Det overrasker mig ikke, at han leverer på landsholdet. Han er fræk og flabet på en gang. Han går uimponeret ind til tingene, fordi han har så stor tiltro til sig selv, siger Randers-træneren.
Artiklen fortsætter efter billedet…
"Han har kraftedeme lagt på"
Også som ungdomsspiller var Albert Grønbæk noget af en spirrevip, fortæller Fatah Abdirahman, der særlig fremhæver hans intense presspil.
– Det var mange af de ting, som han også viste som ungdomsspiller. Han har et helt exceptionelt talent i hans timing i at løbe dybt og hans pres. Hans prestempo er så intenst, at man vil blive overrasket. Albert er jo ikke en sprinter, men han har flair, og han er dynamisk.
– Der, hvor han skulle have lagt på, som jeg også synes han har, er, at han nogle gange bliver lidt for hektisk og smider dumme bolde væk, men han tager gode skridt.
– Der, hvor han overraskede mig allermest, var i en Europa-kamp mod Ajax, hvor han blev presset på det højeste niveau. Der tænkte jeg: Han har kraftedeme lagt på. Han har et kæmpestort potentiale.
Hvad kan han bidrage med på det her landshold fremover?
– Han er flabet. Det har vi også set i de her to kampe. Han tør sætte bolden på spil, og han kan sparke på mål. Han kan sætte hans medspiller op, og han er uforudsigelig. Personligt synes jeg, at det klæder landsholdet.
Albert Grønbæk har med stærke sæsoner i norsk fodbold længe været nævnt som en bejler til landsholdet, men har først nu, i en alder af 23 år, fået kaldet.
Og fravalget af offensivspilleren bunder i sidste ende i hans spillertype, mener Fatah Abdirahman.
– Det hele ligger i, om man vil have, at en kamp skal være åben eller lukket. Hvis den skal være åben, så er han helt fantastisk. Hvis den skal være lukket, hvor man ikke sætter bolden på spil, så er det måske ikke lige ham.
– Det ligger i, hvornår man skal sætte bolden på spil, og hvornår man skal spille simpelt. Det er der, hvor der har været noget at arbejde med for ham.
Når Grønbæk omsider har fået sin debut i den rødhvide trøje, skyldes det nok særligt, at han for nyligt foretog et stort millionskifte fra Bodø/Glimt til franske Rennes.
Og det var en helt rigtig beslutning for den dynamiske dansker, mener Randers-træneren.
– Jeg synes, det er fremragende. Han har taget gode, sunde skridt og modne beslutninger, der har hjulpet ham frem til der, hvor han er i dag, afslutter Fatah Abdirahman.
Grønbæk nåede at spille 86 kampe for AGF. Her blev det til otte mål og otte oplæg.
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TOPNYHED
Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Jess Thorup fyret
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
EKSKLUSIVT
Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
NYHEDER