Oliver Sonne har ad to omgange været udtaget til Perus landshold uden at være kommet i aktion.
Alligevel har fans i Peru været ellevilde over tilgangen af Silkeborgs højreback. Det var de faktisk længe før, Oliver Sonne officielt fik papirarbejdet iorden. T-shirts, dukker og alt muligt andet habengut er blevet produceret af og med højrebacken i det sydamerikanske land.
Den megen kærlighed til Oliver Sonne går dog andre på. Sergio Peña, der spiller i Malmö FF og er landsholdskollega med Oliver Sonne mener, at kærligheden sendt i retning af danskeren er en hån mod landets øvrige landsholdsbacks.
– Jeg forsikrer dig, at hvis du spørger folk, hvordan Oliver spiller, så ved de det ikke. De elsker ham, selvom de ikke har set ham spille. Jeg synes ikke, det er forkert, men jeg synes alligevel, at de mangler respekt for de ting, som Aldo (Corzo) og Luis (Advincula) har lavet. Jeg mener sagtens, at man kan elske en spiller, men du kan ikke udvise mangel på respekt overfor de andre, siger han ifølge Oxígen i radioprogrammet Entre Ceja y Ceja.
Aldo Corzo har optrådt 50 gange for Peru og Luis Advincula har noteret sig for 115 landskampe. De er dog ved at nå karrierens efterår, og derfor skal landets fans naturligt finde en ny højreback at heppe på.
Oliver Sonne, 23 år, har indtil videre sin landsholdsdebut til gode, men han har ad to omgange været udtaget. Siden sidste sommer har han været fast mand i Silkeborgs højre forsvarsside, hvor han har taget nogle store skridt.
For nyligt kom det også frem, at han angiveligt er på listen i FC København. Højrebacken har ikke selv hørt noget fra de danske mestre, men han slår fast, at FC København er et spændende sted at spille fodbold.
LIVE
LIVE: Indkalder pressen
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
INTERVIEW
Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
Færdig som cheftræner i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
FANKLUBBEN
Fantastisk – han kan blive det næste store salg!
OPTAKT