Oliver Sonne har ad to omgange været udtaget til Perus landshold uden at være kommet i aktion.
Alligevel har fans i Peru været ellevilde over tilgangen af Silkeborgs højreback. Det var de faktisk længe før, Oliver Sonne officielt fik papirarbejdet iorden. T-shirts, dukker og alt muligt andet habengut er blevet produceret af og med højrebacken i det sydamerikanske land.
Den megen kærlighed til Oliver Sonne går dog andre på. Sergio Peña, der spiller i Malmö FF og er landsholdskollega med Oliver Sonne mener, at kærligheden sendt i retning af danskeren er en hån mod landets øvrige landsholdsbacks.
– Jeg forsikrer dig, at hvis du spørger folk, hvordan Oliver spiller, så ved de det ikke. De elsker ham, selvom de ikke har set ham spille. Jeg synes ikke, det er forkert, men jeg synes alligevel, at de mangler respekt for de ting, som Aldo (Corzo) og Luis (Advincula) har lavet. Jeg mener sagtens, at man kan elske en spiller, men du kan ikke udvise mangel på respekt overfor de andre, siger han ifølge Oxígen i radioprogrammet Entre Ceja y Ceja.
Aldo Corzo har optrådt 50 gange for Peru og Luis Advincula har noteret sig for 115 landskampe. De er dog ved at nå karrierens efterår, og derfor skal landets fans naturligt finde en ny højreback at heppe på.
Oliver Sonne, 23 år, har indtil videre sin landsholdsdebut til gode, men han har ad to omgange været udtaget. Siden sidste sommer har han været fast mand i Silkeborgs højre forsvarsside, hvor han har taget nogle store skridt.
For nyligt kom det også frem, at han angiveligt er på listen i FC København. Højrebacken har ikke selv hørt noget fra de danske mestre, men han slår fast, at FC København er et spændende sted at spille fodbold.
LIVE
TransferLIVE: Smadrer transferrekord
DAGENS SPILFORSLAG
DIF erobrer Göteborg
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub
NYHEDER
Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen
TOPNYHED
Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Tuchel føler “den største smerte af alle”
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
Vallys afslører flere års hemmelig dialog
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson
HELT VILDT
“Det går over i historien”
Spanien har et ekstra øje på Messi
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Snød FC København for keeper
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
EKSKLUSIVT