Oliver Sonne har ad to omgange været udtaget til Perus landshold uden at være kommet i aktion.
Alligevel har fans i Peru været ellevilde over tilgangen af Silkeborgs højreback. Det var de faktisk længe før, Oliver Sonne officielt fik papirarbejdet iorden. T-shirts, dukker og alt muligt andet habengut er blevet produceret af og med højrebacken i det sydamerikanske land.
Den megen kærlighed til Oliver Sonne går dog andre på. Sergio Peña, der spiller i Malmö FF og er landsholdskollega med Oliver Sonne mener, at kærligheden sendt i retning af danskeren er en hån mod landets øvrige landsholdsbacks.
– Jeg forsikrer dig, at hvis du spørger folk, hvordan Oliver spiller, så ved de det ikke. De elsker ham, selvom de ikke har set ham spille. Jeg synes ikke, det er forkert, men jeg synes alligevel, at de mangler respekt for de ting, som Aldo (Corzo) og Luis (Advincula) har lavet. Jeg mener sagtens, at man kan elske en spiller, men du kan ikke udvise mangel på respekt overfor de andre, siger han ifølge Oxígen i radioprogrammet Entre Ceja y Ceja.
Aldo Corzo har optrådt 50 gange for Peru og Luis Advincula har noteret sig for 115 landskampe. De er dog ved at nå karrierens efterår, og derfor skal landets fans naturligt finde en ny højreback at heppe på.
Oliver Sonne, 23 år, har indtil videre sin landsholdsdebut til gode, men han har ad to omgange været udtaget. Siden sidste sommer har han været fast mand i Silkeborgs højre forsvarsside, hvor han har taget nogle store skridt.
For nyligt kom det også frem, at han angiveligt er på listen i FC København. Højrebacken har ikke selv hørt noget fra de danske mestre, men han slår fast, at FC København er et spændende sted at spille fodbold.
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
NYHEDER
Napoli-chok på vej
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
Fortryder FC Barcelona-transfer
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
NYHEDER
Godt nyt for Jess Thorup
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
Færdig: Nu er han rejst til København
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
OPTAKT