Talte med Kasper Hjulmand inden klubvalg

Den 34-årige midtbanespiller tog landstræneren med på råd, inden han valgte sin nye klub.



Efter at have stået uden klub har Lasse Schöne fredag skrevet under på en kontrakt med hollandske SC Heerenveen, hvor han nu skal spille resten af den indeværende sæson, og det skal han med et klart mål.

Den 34-årige midtbanespiller vil nemlig med til EM for Danmark til sommer.

Lasse Schöne har ellers ikke været udtaget til det danske landshold, mens Kasper Hjulmand har været landstræner, men det vil han altså ændre på. Han har også taget landstræneren med på råd i forbindelse med klubjagten, fortæller den nybagte Heerenveen-spiller ifølge VoetbalPrimeur.

– Der er et EM, som jeg gerne vil med til. Dette har været det bedste valg. Der var nogle andre muligheder, men det føltes godt og velkendt, siger Lasse Schöne på et pressemøde fredag.

– Jeg talte også med landstræneren. Han syntes, at jeg skulle tage til en klub, hvor jeg ville være i stand til at vise mine kvaliteter. De sidste seks måneder var noget andet, end jeg havde håbet, da jeg rejste for atten måneder. Heerenveen står for god fodbold, holdet er ungt og godt. Jeg synes, det passer mig meget godt

– Man skal spille regelmæssigt på et godt niveau for at være i stand til at opnå det (blive udtaget til EM). Det var i mine tanker. Jeg kunne have valgt andre eventyr, men at spille fodbold er vigtigst for mig.

Karrierestop udelukket
Kontrakten med SC Heerenveen gælder indtil sommeren, og efter EM vil Lasse Schöne være fyldt 35 år. Til trods for det regner han ikke med et karrierestop til sommer.    

– Jeg har det godt og fit, så jeg skal ikke stoppe efter EM. Så længe jeg stadig har det godt og stadig har lyst til det, vil jeg fortsætte. Jeg vil ikke stoppe før om lang tid, lyder det fra Schöne.

Lasse Schöne har tidligere været ungdomsspiller i SC Heerenveen, hvor han dog aldrig nåede at få debut. Til gengæld har midtbanegeneralen spillet for De Graafschap, NEC Nijmegen og Ajax i Holland. 

En anden landsholdsaktuel spiller, Mikkel Damsgaard, rygtes på vej videre fra sin klub – læs mere om det her





– Derfor fyrer vi Thomasberg




LIVE

TransferLIVE: Forlader Danmark

Conrad Harder får argentinsk chef

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

FCK går på rov i Viborg

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Her kan du se Argentina mod Østrig

FC Københavns talenter gør rent bord



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Lurer på Superliga-stjerne

Her kan du se Norge mod Senegal



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Et skridt tættere Englands største stadion

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

England – Ghana

Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

Storklubber kæmper om danskers underskrift

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Norge – Senegal

Lyngby Boldklub sælger profil



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Derfor trækker stor dansk transfer ud

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent