Talte med Kasper Hjulmand inden klubvalg

Den 34-årige midtbanespiller tog landstræneren med på råd, inden han valgte sin nye klub.



Efter at have stået uden klub har Lasse Schöne fredag skrevet under på en kontrakt med hollandske SC Heerenveen, hvor han nu skal spille resten af den indeværende sæson, og det skal han med et klart mål.

Den 34-årige midtbanespiller vil nemlig med til EM for Danmark til sommer.

Lasse Schöne har ellers ikke været udtaget til det danske landshold, mens Kasper Hjulmand har været landstræner, men det vil han altså ændre på. Han har også taget landstræneren med på råd i forbindelse med klubjagten, fortæller den nybagte Heerenveen-spiller ifølge VoetbalPrimeur.

– Der er et EM, som jeg gerne vil med til. Dette har været det bedste valg. Der var nogle andre muligheder, men det føltes godt og velkendt, siger Lasse Schöne på et pressemøde fredag.

– Jeg talte også med landstræneren. Han syntes, at jeg skulle tage til en klub, hvor jeg ville være i stand til at vise mine kvaliteter. De sidste seks måneder var noget andet, end jeg havde håbet, da jeg rejste for atten måneder. Heerenveen står for god fodbold, holdet er ungt og godt. Jeg synes, det passer mig meget godt

– Man skal spille regelmæssigt på et godt niveau for at være i stand til at opnå det (blive udtaget til EM). Det var i mine tanker. Jeg kunne have valgt andre eventyr, men at spille fodbold er vigtigst for mig.

Karrierestop udelukket
Kontrakten med SC Heerenveen gælder indtil sommeren, og efter EM vil Lasse Schöne være fyldt 35 år. Til trods for det regner han ikke med et karrierestop til sommer.    

– Jeg har det godt og fit, så jeg skal ikke stoppe efter EM. Så længe jeg stadig har det godt og stadig har lyst til det, vil jeg fortsætte. Jeg vil ikke stoppe før om lang tid, lyder det fra Schöne.

Lasse Schöne har tidligere været ungdomsspiller i SC Heerenveen, hvor han dog aldrig nåede at få debut. Til gengæld har midtbanegeneralen spillet for De Graafschap, NEC Nijmegen og Ajax i Holland. 

En anden landsholdsaktuel spiller, Mikkel Damsgaard, rygtes på vej videre fra sin klub – læs mere om det her







LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Her er AGF’s Champions League-modstander

Her er FCK’s modstander i Conference League

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er FCM’s Europa League-modstander

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

FCK-boss roser varm bomber

Hård straf: Sydsiden Øvre lukkes i to kampe

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Rangerer AGF over Lech Poznan

Denne klub drømmer om Højbjerg

Får afvist bud på dansk profil

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub

TransferLIVE: Koster 900 millioner

Brøndby henter keeper – her er planen

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

De lurer på Kjærgaard

Meget hård tilskuerstraf til FCK