Talte med Kasper Hjulmand inden klubvalg

Den 34-årige midtbanespiller tog landstræneren med på råd, inden han valgte sin nye klub.



Efter at have stået uden klub har Lasse Schöne fredag skrevet under på en kontrakt med hollandske SC Heerenveen, hvor han nu skal spille resten af den indeværende sæson, og det skal han med et klart mål.

Den 34-årige midtbanespiller vil nemlig med til EM for Danmark til sommer.

Lasse Schöne har ellers ikke været udtaget til det danske landshold, mens Kasper Hjulmand har været landstræner, men det vil han altså ændre på. Han har også taget landstræneren med på råd i forbindelse med klubjagten, fortæller den nybagte Heerenveen-spiller ifølge VoetbalPrimeur.

– Der er et EM, som jeg gerne vil med til. Dette har været det bedste valg. Der var nogle andre muligheder, men det føltes godt og velkendt, siger Lasse Schöne på et pressemøde fredag.

– Jeg talte også med landstræneren. Han syntes, at jeg skulle tage til en klub, hvor jeg ville være i stand til at vise mine kvaliteter. De sidste seks måneder var noget andet, end jeg havde håbet, da jeg rejste for atten måneder. Heerenveen står for god fodbold, holdet er ungt og godt. Jeg synes, det passer mig meget godt

– Man skal spille regelmæssigt på et godt niveau for at være i stand til at opnå det (blive udtaget til EM). Det var i mine tanker. Jeg kunne have valgt andre eventyr, men at spille fodbold er vigtigst for mig.

Karrierestop udelukket
Kontrakten med SC Heerenveen gælder indtil sommeren, og efter EM vil Lasse Schöne være fyldt 35 år. Til trods for det regner han ikke med et karrierestop til sommer.    

– Jeg har det godt og fit, så jeg skal ikke stoppe efter EM. Så længe jeg stadig har det godt og stadig har lyst til det, vil jeg fortsætte. Jeg vil ikke stoppe før om lang tid, lyder det fra Schöne.

Lasse Schöne har tidligere været ungdomsspiller i SC Heerenveen, hvor han dog aldrig nåede at få debut. Til gengæld har midtbanegeneralen spillet for De Graafschap, NEC Nijmegen og Ajax i Holland. 

En anden landsholdsaktuel spiller, Mikkel Damsgaard, rygtes på vej videre fra sin klub – læs mere om det her





LIVE

TransferLIVE: Superliga-transfer bekræftet

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Scorer vanvittig løn i Premier League

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Brasiliansk boost før Norge

‘Den mest magtfulde nogensinde’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz

Skyder stor FCM-historie ned

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Brasilien – Norge

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Her er 1/8-finalerne ved VM

Dansker på blokken i ny storklub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Kup? Manchester United vilde med VM-stjerne

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Klapper i om stor Superliga-transfer

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

‘Det er et angreb på FCK’

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Stort FCK-talent er blevet solgt



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Mexico – England

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem