Tid til ny målmand? ‘Sindssygt relevant spørgsmål’

Afløserne for Kasper Schmeichel på landsholdet er klar, lyder det fra Viaplay-ekspert Francis Dickoh.



Skal Kasper Schmeichel fortsætte som førstemålmand på landsholdet, eller skal Brian Riemer kigge mod yngre kræfter?

Det har været et tema efter Danmarks 5-2-nederlag til Portugal søndag aften, hvor Kasper Schmeichel har været kritiseret for sit målmandsspil ved flere af portugisernes scoringer, selvom den rutinerede keeper også reddede et straffespark fra Cristiano Ronaldo.

På Viaplay Sport News har ekspert Francis Dickoh givet sit syn på debatten om målmandspositionen på landsholdet, og om hvorvidt en anden end Schmeichel skal have chancen nu.

– Jeg synes, at det er et sindssygt relevant spørgsmål. Det synes jeg virkelig. For ansættelsen af Brian Riemer var det første spadestik i forhold til den her VM-kvalifikation, som forhåbentligt kulminerer det med en VM-slutrunde. De valg og de dispositioner, der skal træffes, det skal altså være med henblik på at udvikle det hold, der selvfølgelig forhåbentligt skal bære nationen langt til en VM-slutrunde.

– Derfor synes jeg altså, at spørgsmålet er meget relevant, om det er med en Kasper Schmeichel i målet, som jo er aldrende, men som stadig har et ganske fornuftigt niveau, eller om det er med en Mads Hermansen – og der er også andre dygtige målmænd, som er på vej. Det synes jeg er et godt spørgsmål. Personligt har jeg det sådan, at der altid er en tid til at skulle lave det her skifte. Og det kan godt være, at det er nu, fordi Mads Hermansen står på et rigtigt, rigtigt godt niveau, lyder det fra Francis Dickoh.

Viaplay-eksperten peger endvidere på, at Mads Hermansen potentielt risikerer at være tilbage i Championship i næste sæson, da Leicester ligger til nedrykning i Premier League, hvilket selvfølgelig kan ændre situationen en smule.

– Det må være en diskussion til en anden dag, men jeg synes, at det er relevant, og jeg synes også, at vi har afløserne klar til at kunne gå ind og tage stafetten videre fra Kasper Schmeichel, lyder det afslutningsvist fra Francis Dickoh.

Mads Hermansen kunne have fået sin debut i søndagens kamp mod Portugal, da Kasper Schmeichel blev skulderskadet, men Danmark havde ikke flere udskiftninger tilbage, og derfor var Schmeichel tvunget til at spille kampen færdig med store smerter.

Skal Kasper Schmeichel fortsætte som førstevalg?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes







LIVE

LIVE: Indkalder pressen

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Her er FC Københavns vej i Europa

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

FC København kan få Jens Stage-millioner

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Dommerekspert: Glem det, FCK!

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Kommer med frækt bud på dansk mester

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Liverpool – Brentford

Fulham – Newcastle

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’

Bayern München lurer på choktransfer