Skal Kasper Schmeichel fortsætte som førstemålmand på landsholdet, eller skal Brian Riemer kigge mod yngre kræfter?
Det har været et tema efter Danmarks 5-2-nederlag til Portugal søndag aften, hvor Kasper Schmeichel har været kritiseret for sit målmandsspil ved flere af portugisernes scoringer, selvom den rutinerede keeper også reddede et straffespark fra Cristiano Ronaldo.
På Viaplay Sport News har ekspert Francis Dickoh givet sit syn på debatten om målmandspositionen på landsholdet, og om hvorvidt en anden end Schmeichel skal have chancen nu.
– Jeg synes, at det er et sindssygt relevant spørgsmål. Det synes jeg virkelig. For ansættelsen af Brian Riemer var det første spadestik i forhold til den her VM-kvalifikation, som forhåbentligt kulminerer det med en VM-slutrunde. De valg og de dispositioner, der skal træffes, det skal altså være med henblik på at udvikle det hold, der selvfølgelig forhåbentligt skal bære nationen langt til en VM-slutrunde.
– Derfor synes jeg altså, at spørgsmålet er meget relevant, om det er med en Kasper Schmeichel i målet, som jo er aldrende, men som stadig har et ganske fornuftigt niveau, eller om det er med en Mads Hermansen – og der er også andre dygtige målmænd, som er på vej. Det synes jeg er et godt spørgsmål. Personligt har jeg det sådan, at der altid er en tid til at skulle lave det her skifte. Og det kan godt være, at det er nu, fordi Mads Hermansen står på et rigtigt, rigtigt godt niveau, lyder det fra Francis Dickoh.
Viaplay-eksperten peger endvidere på, at Mads Hermansen potentielt risikerer at være tilbage i Championship i næste sæson, da Leicester ligger til nedrykning i Premier League, hvilket selvfølgelig kan ændre situationen en smule.
– Det må være en diskussion til en anden dag, men jeg synes, at det er relevant, og jeg synes også, at vi har afløserne klar til at kunne gå ind og tage stafetten videre fra Kasper Schmeichel, lyder det afslutningsvist fra Francis Dickoh.
Mads Hermansen kunne have fået sin debut i søndagens kamp mod Portugal, da Kasper Schmeichel blev skulderskadet, men Danmark havde ikke flere udskiftninger tilbage, og derfor var Schmeichel tvunget til at spille kampen færdig med store smerter.
Skal Kasper Schmeichel fortsætte som førstevalg?
0 Votes
LIVE
TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
NYHEDER
Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
Berørt Højbjerg: Vigtigst er, at det endte godt
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
NYHEDER
Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
NYHEDER
West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere