Tid til ny målmand? ‘Sindssygt relevant spørgsmål’

Afløserne for Kasper Schmeichel på landsholdet er klar, lyder det fra Viaplay-ekspert Francis Dickoh.



Skal Kasper Schmeichel fortsætte som førstemålmand på landsholdet, eller skal Brian Riemer kigge mod yngre kræfter?

Det har været et tema efter Danmarks 5-2-nederlag til Portugal søndag aften, hvor Kasper Schmeichel har været kritiseret for sit målmandsspil ved flere af portugisernes scoringer, selvom den rutinerede keeper også reddede et straffespark fra Cristiano Ronaldo.

På Viaplay Sport News har ekspert Francis Dickoh givet sit syn på debatten om målmandspositionen på landsholdet, og om hvorvidt en anden end Schmeichel skal have chancen nu.

– Jeg synes, at det er et sindssygt relevant spørgsmål. Det synes jeg virkelig. For ansættelsen af Brian Riemer var det første spadestik i forhold til den her VM-kvalifikation, som forhåbentligt kulminerer det med en VM-slutrunde. De valg og de dispositioner, der skal træffes, det skal altså være med henblik på at udvikle det hold, der selvfølgelig forhåbentligt skal bære nationen langt til en VM-slutrunde.

– Derfor synes jeg altså, at spørgsmålet er meget relevant, om det er med en Kasper Schmeichel i målet, som jo er aldrende, men som stadig har et ganske fornuftigt niveau, eller om det er med en Mads Hermansen – og der er også andre dygtige målmænd, som er på vej. Det synes jeg er et godt spørgsmål. Personligt har jeg det sådan, at der altid er en tid til at skulle lave det her skifte. Og det kan godt være, at det er nu, fordi Mads Hermansen står på et rigtigt, rigtigt godt niveau, lyder det fra Francis Dickoh.

Viaplay-eksperten peger endvidere på, at Mads Hermansen potentielt risikerer at være tilbage i Championship i næste sæson, da Leicester ligger til nedrykning i Premier League, hvilket selvfølgelig kan ændre situationen en smule.

– Det må være en diskussion til en anden dag, men jeg synes, at det er relevant, og jeg synes også, at vi har afløserne klar til at kunne gå ind og tage stafetten videre fra Kasper Schmeichel, lyder det afslutningsvist fra Francis Dickoh.

Mads Hermansen kunne have fået sin debut i søndagens kamp mod Portugal, da Kasper Schmeichel blev skulderskadet, men Danmark havde ikke flere udskiftninger tilbage, og derfor var Schmeichel tvunget til at spille kampen færdig med store smerter.

Skal Kasper Schmeichel fortsætte som førstevalg?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes







LIVE

LIVE: Her er Bo Svenssons første FCK-trup

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Højlund stjæler overskrifter

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Spotpris – så billig er Højbjerg

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Roser Superliga-træners søn



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Hvad f….. sker der Tullberg?

– Han fik et lortetilbud fra OB

Jakob Poulsen med dyster melding

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup

FC København – Silkeborg IF

Vejle Boldklub – Randers FC

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

AaB i vildt comeback

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Transferpres på Albert Grønbæk

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

FC Midtjylland – Sønderjyske

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Det er han ekstremt god til

Færdig – nåede kun otte kampe

‘Hvem fanden ringer man til?’

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Brøndby med opløftende nyt om profil

Store spørgsmålstegn inden FCK

FCK bød på landsholdsmålmand

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’