Tid til ny målmand? ‘Sindssygt relevant spørgsmål’

Afløserne for Kasper Schmeichel på landsholdet er klar, lyder det fra Viaplay-ekspert Francis Dickoh.



Skal Kasper Schmeichel fortsætte som førstemålmand på landsholdet, eller skal Brian Riemer kigge mod yngre kræfter?

Det har været et tema efter Danmarks 5-2-nederlag til Portugal søndag aften, hvor Kasper Schmeichel har været kritiseret for sit målmandsspil ved flere af portugisernes scoringer, selvom den rutinerede keeper også reddede et straffespark fra Cristiano Ronaldo.

På Viaplay Sport News har ekspert Francis Dickoh givet sit syn på debatten om målmandspositionen på landsholdet, og om hvorvidt en anden end Schmeichel skal have chancen nu.

– Jeg synes, at det er et sindssygt relevant spørgsmål. Det synes jeg virkelig. For ansættelsen af Brian Riemer var det første spadestik i forhold til den her VM-kvalifikation, som forhåbentligt kulminerer det med en VM-slutrunde. De valg og de dispositioner, der skal træffes, det skal altså være med henblik på at udvikle det hold, der selvfølgelig forhåbentligt skal bære nationen langt til en VM-slutrunde.

– Derfor synes jeg altså, at spørgsmålet er meget relevant, om det er med en Kasper Schmeichel i målet, som jo er aldrende, men som stadig har et ganske fornuftigt niveau, eller om det er med en Mads Hermansen – og der er også andre dygtige målmænd, som er på vej. Det synes jeg er et godt spørgsmål. Personligt har jeg det sådan, at der altid er en tid til at skulle lave det her skifte. Og det kan godt være, at det er nu, fordi Mads Hermansen står på et rigtigt, rigtigt godt niveau, lyder det fra Francis Dickoh.

Viaplay-eksperten peger endvidere på, at Mads Hermansen potentielt risikerer at være tilbage i Championship i næste sæson, da Leicester ligger til nedrykning i Premier League, hvilket selvfølgelig kan ændre situationen en smule.

– Det må være en diskussion til en anden dag, men jeg synes, at det er relevant, og jeg synes også, at vi har afløserne klar til at kunne gå ind og tage stafetten videre fra Kasper Schmeichel, lyder det afslutningsvist fra Francis Dickoh.

Mads Hermansen kunne have fået sin debut i søndagens kamp mod Portugal, da Kasper Schmeichel blev skulderskadet, men Danmark havde ikke flere udskiftninger tilbage, og derfor var Schmeichel tvunget til at spille kampen færdig med store smerter.

Skal Kasper Schmeichel fortsætte som førstevalg?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes







LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Peter Schmeichel lander stort job

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Frygter Christian Eriksen-problem

Liverpool – Chelsea

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Skæbnedag venter Yuito Suzuki



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Dansk træner vinder stor pris

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Tv-vært stopper på Viaplay