Trods kritik: Selvfølgelig skal landsholdet til VM

Det danske landshold skal ikke tages som gidsel i en udenrigspolitisk debat, mener Ane Halsboe-Jørgensen (S).



Danmark er klar til VM i fodbold i Qatar.

På grund af de problematiske menneskerettighedsforhold i landet har der længe været diskussioner om, hvorvidt Danmark – og andre lande – burde boykotte slutrunden.

På et åbent samråd onsdag blev kulturminister Ane Halsboe-Jørgensen (S) adspurgt, om regeringen vil tage initiativ til at skabe en national idrætsstrategi, der skal være med til at klarlægge, hvordan Danmark og dansk sport fremover skal forholde sig til problemstillinger såsom deltagelse i VM i Qatar.

Det har flere aktører inden for topsport – blandt andre Dansk Boldspil-Union (DBU) – efterspurgt.

Ane Halsboe-Jørgensen mener, at idrætsorganisationerne skal føre pennen, når det gælder en idrætsstrategi. Men regeringen vil gerne bidrage, hvor den kan, og tage en diskussion om eksempelvis deltagelse i slutrunder i kontroversielle lande på politisk niveau.

Kulturministeren mener dog ikke, at nogle konkrete retningslinjer for fremtidig ageren er vejen frem.

– Det værste, der kan ske, er, at vi laver et eller andet fint stykke papir, som betyder, at næste gang, slutrunder ligger i tvivlsomme stater, så har vi bare et stykke papir. Så tager vi ikke debatten, siger Ane Halsboe-Jørgensen på samrådet.

– Vi er nødt til at tage den her debat, hver gang et tvivlsomt land får tildelt en slutrunde, ellers bliver prisen ikke dyr nok. Det skal have en omkostning at prøve at “sportwashe” (dække over problematikker, red.) sit regime, ved at vi politisk drøfter det, når det sker.

– Men det skal jo ikke være med vores landshold eller andre atleter som gidsler. Selvfølgelig skal de til VM, og så må vi andre føre udenrigspolitikken, og det skal vi så til gengæld nok gøre, siger ministeren på samrådet.

Hun har dog intet imod, at eksempelvis det danske landshold forholder sig til at skulle spille VM i Qatar.

– Det er forbilledligt, at vi har et landshold, der forholder sig til rammerne for deres slutrunde, og i det hele taget hvad sporten bliver brugt til, men det er ikke det samme, som at jeg synes, at vi politisk skal tage dem som gidsler i noget udenrigspolitik, siger Ane Halsboe-Jørgensen.

Det er endnu ikke fastlagt, hvorvidt kulturministeren næste år vil tage til VM i Qatar som repræsentant for den danske regering.

Ane Halsboe-Jørgensen mener ikke, at det er en blåstempling af Qatar eller forholdene i landet, hvis hun eller en anden ender med at tage afsted.

Amnesty Internation Danmark mener, at det er op til politikerne selv at beslutte, om de vil tage afsted, når slutrunden spilles.

– Hvis de vælger at deltage, så skal de sætte sig ind i, hvilken kontekst de kommer ned til. De skal have styr på, hvad det egentlig er, der er sket i forberedelserne til VM, siger Annette Stubkjær, der er politisk rådgiver i Amnesty International Danmark.

Hun siger, at politikerne skal stille kritiske spørgsmål og eksempelvis kræve, at de kommer ud og møder migrantarbejderne.

– De skal også tage stilling til, hvor mange større arrangementer, der er arrangeret af styret, som de vil deltage i, så de ikke er med til at blåstemple den “sportwashing”, som styret er i gang med at lave, siger hun.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Ny profil til Brøndby? Cooper teaser

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Thomas Frank og co. skuffer på ny

Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Storklub jagter FCK-emne

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Klubber holder øje med AaB-profil

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

To danske klubber jagter formstærk angriber

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Viaplay deler stor nyhed

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Rekordtransfer?

Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre

Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale

Kontramelding om transfer

FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’

Åbner for ny rolle i FC København

Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Varsler store ændringer i Superliga-klub

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’

Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer

Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget

Afsløring: Randers køber ny angriber

Reds spiser Cherries på Sydkysten

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub