Danmark er klar til VM i fodbold i Qatar.
På grund af de problematiske menneskerettighedsforhold i landet har der længe været diskussioner om, hvorvidt Danmark – og andre lande – burde boykotte slutrunden.
På et åbent samråd onsdag blev kulturminister Ane Halsboe-Jørgensen (S) adspurgt, om regeringen vil tage initiativ til at skabe en national idrætsstrategi, der skal være med til at klarlægge, hvordan Danmark og dansk sport fremover skal forholde sig til problemstillinger såsom deltagelse i VM i Qatar.
Det har flere aktører inden for topsport – blandt andre Dansk Boldspil-Union (DBU) – efterspurgt.
Ane Halsboe-Jørgensen mener, at idrætsorganisationerne skal føre pennen, når det gælder en idrætsstrategi. Men regeringen vil gerne bidrage, hvor den kan, og tage en diskussion om eksempelvis deltagelse i slutrunder i kontroversielle lande på politisk niveau.
Kulturministeren mener dog ikke, at nogle konkrete retningslinjer for fremtidig ageren er vejen frem.
– Det værste, der kan ske, er, at vi laver et eller andet fint stykke papir, som betyder, at næste gang, slutrunder ligger i tvivlsomme stater, så har vi bare et stykke papir. Så tager vi ikke debatten, siger Ane Halsboe-Jørgensen på samrådet.
– Vi er nødt til at tage den her debat, hver gang et tvivlsomt land får tildelt en slutrunde, ellers bliver prisen ikke dyr nok. Det skal have en omkostning at prøve at “sportwashe” (dække over problematikker, red.) sit regime, ved at vi politisk drøfter det, når det sker.
– Men det skal jo ikke være med vores landshold eller andre atleter som gidsler. Selvfølgelig skal de til VM, og så må vi andre føre udenrigspolitikken, og det skal vi så til gengæld nok gøre, siger ministeren på samrådet.
Hun har dog intet imod, at eksempelvis det danske landshold forholder sig til at skulle spille VM i Qatar.
– Det er forbilledligt, at vi har et landshold, der forholder sig til rammerne for deres slutrunde, og i det hele taget hvad sporten bliver brugt til, men det er ikke det samme, som at jeg synes, at vi politisk skal tage dem som gidsler i noget udenrigspolitik, siger Ane Halsboe-Jørgensen.
Det er endnu ikke fastlagt, hvorvidt kulturministeren næste år vil tage til VM i Qatar som repræsentant for den danske regering.
Ane Halsboe-Jørgensen mener ikke, at det er en blåstempling af Qatar eller forholdene i landet, hvis hun eller en anden ender med at tage afsted.
Amnesty Internation Danmark mener, at det er op til politikerne selv at beslutte, om de vil tage afsted, når slutrunden spilles.
– Hvis de vælger at deltage, så skal de sætte sig ind i, hvilken kontekst de kommer ned til. De skal have styr på, hvad det egentlig er, der er sket i forberedelserne til VM, siger Annette Stubkjær, der er politisk rådgiver i Amnesty International Danmark.
Hun siger, at politikerne skal stille kritiske spørgsmål og eksempelvis kræve, at de kommer ud og møder migrantarbejderne.
– De skal også tage stilling til, hvor mange større arrangementer, der er arrangeret af styret, som de vil deltage i, så de ikke er med til at blåstemple den “sportwashing”, som styret er i gang med at lave, siger hun.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Skrækskade til dansk bomber
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
Rundens Hold i Superligaen – 26. runde
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
TIPSBLADETS DOM
Den bedste handel i Superligaen!
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
INTERVIEW
Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’
Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
DAGENS SPILFORSLAG
Salah scorer på Anfield
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
Afviser mesterskabssnak
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
NYHEDER
Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’
FC København med overtidssejr over Randers
TIPSBLADETS DOM
Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
FCM sejrede over Brøndby i ond kamp
