Danmark er klar til VM i fodbold i Qatar.
På grund af de problematiske menneskerettighedsforhold i landet har der længe været diskussioner om, hvorvidt Danmark – og andre lande – burde boykotte slutrunden.
På et åbent samråd onsdag blev kulturminister Ane Halsboe-Jørgensen (S) adspurgt, om regeringen vil tage initiativ til at skabe en national idrætsstrategi, der skal være med til at klarlægge, hvordan Danmark og dansk sport fremover skal forholde sig til problemstillinger såsom deltagelse i VM i Qatar.
Det har flere aktører inden for topsport – blandt andre Dansk Boldspil-Union (DBU) – efterspurgt.
Ane Halsboe-Jørgensen mener, at idrætsorganisationerne skal føre pennen, når det gælder en idrætsstrategi. Men regeringen vil gerne bidrage, hvor den kan, og tage en diskussion om eksempelvis deltagelse i slutrunder i kontroversielle lande på politisk niveau.
Kulturministeren mener dog ikke, at nogle konkrete retningslinjer for fremtidig ageren er vejen frem.
– Det værste, der kan ske, er, at vi laver et eller andet fint stykke papir, som betyder, at næste gang, slutrunder ligger i tvivlsomme stater, så har vi bare et stykke papir. Så tager vi ikke debatten, siger Ane Halsboe-Jørgensen på samrådet.
– Vi er nødt til at tage den her debat, hver gang et tvivlsomt land får tildelt en slutrunde, ellers bliver prisen ikke dyr nok. Det skal have en omkostning at prøve at “sportwashe” (dække over problematikker, red.) sit regime, ved at vi politisk drøfter det, når det sker.
– Men det skal jo ikke være med vores landshold eller andre atleter som gidsler. Selvfølgelig skal de til VM, og så må vi andre føre udenrigspolitikken, og det skal vi så til gengæld nok gøre, siger ministeren på samrådet.
Hun har dog intet imod, at eksempelvis det danske landshold forholder sig til at skulle spille VM i Qatar.
– Det er forbilledligt, at vi har et landshold, der forholder sig til rammerne for deres slutrunde, og i det hele taget hvad sporten bliver brugt til, men det er ikke det samme, som at jeg synes, at vi politisk skal tage dem som gidsler i noget udenrigspolitik, siger Ane Halsboe-Jørgensen.
Det er endnu ikke fastlagt, hvorvidt kulturministeren næste år vil tage til VM i Qatar som repræsentant for den danske regering.
Ane Halsboe-Jørgensen mener ikke, at det er en blåstempling af Qatar eller forholdene i landet, hvis hun eller en anden ender med at tage afsted.
Amnesty Internation Danmark mener, at det er op til politikerne selv at beslutte, om de vil tage afsted, når slutrunden spilles.
– Hvis de vælger at deltage, så skal de sætte sig ind i, hvilken kontekst de kommer ned til. De skal have styr på, hvad det egentlig er, der er sket i forberedelserne til VM, siger Annette Stubkjær, der er politisk rådgiver i Amnesty International Danmark.
Hun siger, at politikerne skal stille kritiske spørgsmål og eksempelvis kræve, at de kommer ud og møder migrantarbejderne.
– De skal også tage stilling til, hvor mange større arrangementer, der er arrangeret af styret, som de vil deltage i, så de ikke er med til at blåstemple den “sportwashing”, som styret er i gang med at lave, siger hun.
/ritzau/
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
NYHEDER
Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
TOPNYHED
Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?
BIZART
Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen
NYHEDER
Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
TOPNYHED
Alexander Bah tog beslutning for Mourinho
Vild udvikling for FC Københavns chancer
Real Madrid taber
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
Neymar overvejer karrierestop
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
INTERVIEW
Cooper afslører: Han starter inde
NYHEDER
Neestrup afslører reprimande
OPTAKT
AGF – Viborg FF
Sådan starter FCK i livsvigtig kamp
INTERVIEW
Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
Barcelona generobrede førstepladsen
AGF vandt vanvittig Superliga-kamp
MEDIE
FCK i dialog med Zanka
NYHEDER
Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg
NYHEDER
– Det ser dystert ud!
Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers
Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’
NYHEDER
Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’
EKSKLUSIVT
Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til
Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’
TIPSBLADET SPECIAL
Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattigt i Silkeborg
