Kasper Hjulmand har været nævnt som en kandidat til det ledige cheftrænerjob i Burnley, og Championship-klubben vil gøre klogt i at ansætte den danske landstræner.
Sådan lyder vurderingen i hvert fald fra den tidligere engelske landsholdsspiller Carlton Palmer.
– Meldingerne fra Burnley går på, at de er meget tæt på at ansætte Danmarks landstræner Danmark som deres næste cheftræner. Der har været mange rygter om, hvem der skal være Burnleys næste træner, og mange navne er blevet nævnt, blandt andet Ruud van Nistelrooy og Craig Bellamy. Men det lader til, at trænerjagten er ved at være forbi, siger Carlton Palmer til Football League World og fortsætter:
– Selvom han har været Danmarks landstræner siden 2020, så forventes det, at han vil træde tilbage fra den rolle, og at han kommer til at blive ansat som Burnleys næste cheftræner.
Ifølge Carlton Palmer viste Kasper Hjulmand gode takter under EM, hvor Danmark blandt andet spillede 1-1 mod England.
– Jeg synes, at Danmark var ret imponerende under EM 2024, og de var meget uheldige med at ryge ud. Man kunne se, at de var et meget disciplineret, velorganiseret og godt trænet hold. Så jeg tror, at han vil være en god ansættelse for Burnley, som vil forsøge at komme tilbage i Premier League hurtigst muligt, siger Carlton Palmer.
Burnley står i øjeblikket uden cheftræner, da Vincent Kompany er rykket til Bayern München. Championship-klubben ansatte for nyligt danske Henrik Jensen som assistenttræner.
Ifølge mediet Talksport er det lige nu den tidligere Fulham og Club Brugge-cheftræner Scott Parker, der er favorit til at blive Burnleys næste cheftræner.
LIVE
LIVE: Tidligere FCK-ansat fyret
Klar transferbesked til Christian Eriksen
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
INTERVIEW
Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER
AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
INTERVIEW