Kasper Hjulmand har været nævnt som en kandidat til det ledige cheftrænerjob i Burnley, og Championship-klubben vil gøre klogt i at ansætte den danske landstræner.
Sådan lyder vurderingen i hvert fald fra den tidligere engelske landsholdsspiller Carlton Palmer.
– Meldingerne fra Burnley går på, at de er meget tæt på at ansætte Danmarks landstræner Danmark som deres næste cheftræner. Der har været mange rygter om, hvem der skal være Burnleys næste træner, og mange navne er blevet nævnt, blandt andet Ruud van Nistelrooy og Craig Bellamy. Men det lader til, at trænerjagten er ved at være forbi, siger Carlton Palmer til Football League World og fortsætter:
– Selvom han har været Danmarks landstræner siden 2020, så forventes det, at han vil træde tilbage fra den rolle, og at han kommer til at blive ansat som Burnleys næste cheftræner.
Ifølge Carlton Palmer viste Kasper Hjulmand gode takter under EM, hvor Danmark blandt andet spillede 1-1 mod England.
– Jeg synes, at Danmark var ret imponerende under EM 2024, og de var meget uheldige med at ryge ud. Man kunne se, at de var et meget disciplineret, velorganiseret og godt trænet hold. Så jeg tror, at han vil være en god ansættelse for Burnley, som vil forsøge at komme tilbage i Premier League hurtigst muligt, siger Carlton Palmer.
Burnley står i øjeblikket uden cheftræner, da Vincent Kompany er rykket til Bayern München. Championship-klubben ansatte for nyligt danske Henrik Jensen som assistenttræner.
Ifølge mediet Talksport er det lige nu den tidligere Fulham og Club Brugge-cheftræner Scott Parker, der er favorit til at blive Burnleys næste cheftræner.
LIVE
VM-LIVE: VM-træner fyres 28 dage efter forlængelse
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
EKSKLUSIVT
FCK tjener millioner på ung stopper
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
CUSTOM
Mexico – England
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
OPTAKT
Brasilien – Norge
FCK-direktør får job i West Ham
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
OPTAKT
Canada – Marokko
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
OPTAKT
Paraguay – Frankrig
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
MEDIE