Kasper Hjulmand har været nævnt som en kandidat til det ledige cheftrænerjob i Burnley, og Championship-klubben vil gøre klogt i at ansætte den danske landstræner.
Sådan lyder vurderingen i hvert fald fra den tidligere engelske landsholdsspiller Carlton Palmer.
– Meldingerne fra Burnley går på, at de er meget tæt på at ansætte Danmarks landstræner Danmark som deres næste cheftræner. Der har været mange rygter om, hvem der skal være Burnleys næste træner, og mange navne er blevet nævnt, blandt andet Ruud van Nistelrooy og Craig Bellamy. Men det lader til, at trænerjagten er ved at være forbi, siger Carlton Palmer til Football League World og fortsætter:
– Selvom han har været Danmarks landstræner siden 2020, så forventes det, at han vil træde tilbage fra den rolle, og at han kommer til at blive ansat som Burnleys næste cheftræner.
Ifølge Carlton Palmer viste Kasper Hjulmand gode takter under EM, hvor Danmark blandt andet spillede 1-1 mod England.
– Jeg synes, at Danmark var ret imponerende under EM 2024, og de var meget uheldige med at ryge ud. Man kunne se, at de var et meget disciplineret, velorganiseret og godt trænet hold. Så jeg tror, at han vil være en god ansættelse for Burnley, som vil forsøge at komme tilbage i Premier League hurtigst muligt, siger Carlton Palmer.
Burnley står i øjeblikket uden cheftræner, da Vincent Kompany er rykket til Bayern München. Championship-klubben ansatte for nyligt danske Henrik Jensen som assistenttræner.
Ifølge mediet Talksport er det lige nu den tidligere Fulham og Club Brugge-cheftræner Scott Parker, der er favorit til at blive Burnleys næste cheftræner.
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
MEDIE
AGF køber dansk profil
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
Millionregn over ‘PC’
Klar transferbesked til Christian Eriksen
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
Tv-vært stopper på Viaplay
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
TOPNYHED