Kasper Hjulmand har været nævnt som en kandidat til det ledige cheftrænerjob i Burnley, og Championship-klubben vil gøre klogt i at ansætte den danske landstræner.
Sådan lyder vurderingen i hvert fald fra den tidligere engelske landsholdsspiller Carlton Palmer.
– Meldingerne fra Burnley går på, at de er meget tæt på at ansætte Danmarks landstræner Danmark som deres næste cheftræner. Der har været mange rygter om, hvem der skal være Burnleys næste træner, og mange navne er blevet nævnt, blandt andet Ruud van Nistelrooy og Craig Bellamy. Men det lader til, at trænerjagten er ved at være forbi, siger Carlton Palmer til Football League World og fortsætter:
– Selvom han har været Danmarks landstræner siden 2020, så forventes det, at han vil træde tilbage fra den rolle, og at han kommer til at blive ansat som Burnleys næste cheftræner.
Ifølge Carlton Palmer viste Kasper Hjulmand gode takter under EM, hvor Danmark blandt andet spillede 1-1 mod England.
– Jeg synes, at Danmark var ret imponerende under EM 2024, og de var meget uheldige med at ryge ud. Man kunne se, at de var et meget disciplineret, velorganiseret og godt trænet hold. Så jeg tror, at han vil være en god ansættelse for Burnley, som vil forsøge at komme tilbage i Premier League hurtigst muligt, siger Carlton Palmer.
Burnley står i øjeblikket uden cheftræner, da Vincent Kompany er rykket til Bayern München. Championship-klubben ansatte for nyligt danske Henrik Jensen som assistenttræner.
Ifølge mediet Talksport er det lige nu den tidligere Fulham og Club Brugge-cheftræner Scott Parker, der er favorit til at blive Burnleys næste cheftræner.
LIVE
VM-LIVE: Mbappé stjal showet i 3-1-sejr
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København vil have mere for Larsson
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
NYHEDER
Flyvende Mbappé sikrede fransk sejr
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
TOPNYHED
Klar transfermelding
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
OPTAKT
Østrig – Jordan
– Jeg får så ondt i maven over det
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Portugal – DR Congo
OPTAKT