Fra sommeren 2024 overtager TV 2 rettighederne til Superligaen fra Discovery Networks, og dermed skal TV-stationen sammen med Viaplay blænde op for Danmarks bedste fodboldrække.
Det betyder, at man skal have abonnementer til både TV 2 Play og Viaplay for at være sikker på at kunne se alle Superliga-kampe. Lige nu vil det svare til en månedlig udgift på 638 kroner – 189 kroner for TV 2 Play og 449 kroner for Viaplay.
Det kan imidlertid sagtens have ændret sig, når Superligaen ruller over skærmen om et lille års tid. Hverken TV 2 eller Viaplay vil afvise, at de dyrt indkøbte Superliga-rettigheder kan medføre prisstininger for forbrugerne.
– Det er svært at lægge sig fast på, om prisen vil stige, for vi er nødt til at tilpasse os markedet. Det er en intens konkurrence, og det presser prisen ned, og så er der stigende rettighedsomkostninger, som presser prisen op. Derudover findes der en prisfølsomhed hos kunderne, som holder priserne i et fornuftigt leje.
– Der skal vi hele tiden balancere. Jeg vil gerne hæve prisen med 20-30 procent, men hvis jeg mister 40 procent af kunderne, er det virkelig en dårlig forretning. Man skal bare huske, at hvis vi sætter prisen op, er det ikke for at styrke en forretning, men for at betale rettighederne.
– Jeg vil gerne slå fast, at der nu og her ikke er planer om, at prisen skal stige, men jeg vil heller ikke afvise, at det kan ske, siger Lars Bo Jeppesen, der er CEO hos Viaplay, til Tipsbladet.
En lignende melding kommer fra TV 2's sportsdirektør Frederik Lauesen.
Anne Engdal Stig Christensen, administerende direktør for TV 2, har for nyligt varslet fyringer på TV 2 grundet et udfordrende mediemarked. Samtidig har I lige investeret i en dyr rettighed. I kan vel nærmest ikke undgå at hæve prisen?
– Det er for tidligt at sige, men selvfølgelig indgår prisstigninger i overvejelserne, når man køber så stor en rettighed, som æder så stor en del af det budget, vi har til at lave sport for. Så det er noget, vi kigger på, men der er stadig et stykke tid til, og hvad vi end gør, skal vi gøre det i respekt for brugerne, fastslår Frederik Lauesen over for Tipsbladet.
Claus Thomsen, der er direktør for Divisionsforeningen, som står for at sælge Superliga-rettighederne, vil ikke blande sig i, hvordan TV 2 og Viaplay strikker forretningen sammen. Han nøjes med at glæde sig over, at Superligaen når ud til rigtig mange danskere.
– Det er et grundvilkår, at vi ikke blander os, men man skal huske, at hvis man tager et kig ud over Europa, er Superligaen én af de mest tilgængelige øverste ligaer overhovedet. I Tyskland er det ikke over 10 millioner tyskere, der har adgang til hele Bundesligaen, så vi leverer en helt anden mulighed for at se mesterskabet blive afgjort, lyder det fra Claus Thomsen.
TV 2 og Viaplay har sikret sig rettighederne for Superligaen fra 2024 frem til 2030.
LIVE
LIVE: Legende tror, Manchester City vinder
NYHEDER
Kæmpe Silkeborg-kollaps
NYHEDER
Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Riemer reagerer på stor landsholdschok
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
Fyrer landstræner to måneder før VM
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
OPTAKT
FC Nordsjælland – Viborg FF
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
OB – Randers FC
Fik blackout på Brøndby Stadion
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
Her spiller Lasse Schöne i dag
NYHEDER
Det er aldrig sket før
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Fredericia
12.000 i Parken: DBU accepterer underskud
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Farum
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
Fifa kritiserer transportpriser under
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
TIPSBLADETS DOM