Fra sommeren 2024 overtager TV 2 rettighederne til Superligaen fra Discovery Networks, og dermed skal TV-stationen sammen med Viaplay blænde op for Danmarks bedste fodboldrække.
Det betyder, at man skal have abonnementer til både TV 2 Play og Viaplay for at være sikker på at kunne se alle Superliga-kampe. Lige nu vil det svare til en månedlig udgift på 638 kroner – 189 kroner for TV 2 Play og 449 kroner for Viaplay.
Det kan imidlertid sagtens have ændret sig, når Superligaen ruller over skærmen om et lille års tid. Hverken TV 2 eller Viaplay vil afvise, at de dyrt indkøbte Superliga-rettigheder kan medføre prisstininger for forbrugerne.
– Det er svært at lægge sig fast på, om prisen vil stige, for vi er nødt til at tilpasse os markedet. Det er en intens konkurrence, og det presser prisen ned, og så er der stigende rettighedsomkostninger, som presser prisen op. Derudover findes der en prisfølsomhed hos kunderne, som holder priserne i et fornuftigt leje.
– Der skal vi hele tiden balancere. Jeg vil gerne hæve prisen med 20-30 procent, men hvis jeg mister 40 procent af kunderne, er det virkelig en dårlig forretning. Man skal bare huske, at hvis vi sætter prisen op, er det ikke for at styrke en forretning, men for at betale rettighederne.
– Jeg vil gerne slå fast, at der nu og her ikke er planer om, at prisen skal stige, men jeg vil heller ikke afvise, at det kan ske, siger Lars Bo Jeppesen, der er CEO hos Viaplay, til Tipsbladet.
En lignende melding kommer fra TV 2's sportsdirektør Frederik Lauesen.
Anne Engdal Stig Christensen, administerende direktør for TV 2, har for nyligt varslet fyringer på TV 2 grundet et udfordrende mediemarked. Samtidig har I lige investeret i en dyr rettighed. I kan vel nærmest ikke undgå at hæve prisen?
– Det er for tidligt at sige, men selvfølgelig indgår prisstigninger i overvejelserne, når man køber så stor en rettighed, som æder så stor en del af det budget, vi har til at lave sport for. Så det er noget, vi kigger på, men der er stadig et stykke tid til, og hvad vi end gør, skal vi gøre det i respekt for brugerne, fastslår Frederik Lauesen over for Tipsbladet.
Claus Thomsen, der er direktør for Divisionsforeningen, som står for at sælge Superliga-rettighederne, vil ikke blande sig i, hvordan TV 2 og Viaplay strikker forretningen sammen. Han nøjes med at glæde sig over, at Superligaen når ud til rigtig mange danskere.
– Det er et grundvilkår, at vi ikke blander os, men man skal huske, at hvis man tager et kig ud over Europa, er Superligaen én af de mest tilgængelige øverste ligaer overhovedet. I Tyskland er det ikke over 10 millioner tyskere, der har adgang til hele Bundesligaen, så vi leverer en helt anden mulighed for at se mesterskabet blive afgjort, lyder det fra Claus Thomsen.
TV 2 og Viaplay har sikret sig rettighederne for Superligaen fra 2024 frem til 2030.
LIVE
VM-LIVE: Pause – tæt på engelsk exit
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
LIVE
TransferLIVE: Vanvittig præsentation i storklub
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
Forstår intet af Bisseck-beslutning
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TRANSFER
Chelsea henter back til 375 mio.
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
USA – Bosnien-Hercegovina
England – DR Congo
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TRANSFER