TV 2 og Viaplay vil ikke udelukke prisstigninger

Hverken TV 2 eller Viaplay vil afvise, at erhvervelserne af Superliga-rettighederne vil medføre prisstigninger for brugerne deres streamingtjenester.



Fra sommeren 2024 overtager TV 2 rettighederne til Superligaen fra Discovery Networks, og dermed skal TV-stationen sammen med Viaplay blænde op for Danmarks bedste fodboldrække. 

Det betyder, at man skal have abonnementer til både TV 2 Play og Viaplay for at være sikker på at kunne se alle Superliga-kampe. Lige nu vil det svare til en månedlig udgift på 638 kroner – 189 kroner for TV 2 Play og 449 kroner for Viaplay.

Det kan imidlertid sagtens have ændret sig, når Superligaen ruller over skærmen om et lille års tid. Hverken TV 2 eller Viaplay vil afvise, at de dyrt indkøbte Superliga-rettigheder kan medføre prisstininger for forbrugerne.

– Det er svært at lægge sig fast på, om prisen vil stige, for vi er nødt til at tilpasse os markedet. Det er en intens konkurrence, og det presser prisen ned, og så er der stigende rettighedsomkostninger, som presser prisen op. Derudover findes der en prisfølsomhed hos kunderne, som holder priserne i et fornuftigt leje.

– Der skal vi hele tiden balancere. Jeg vil gerne hæve prisen med 20-30 procent, men hvis jeg mister 40 procent af kunderne, er det virkelig en dårlig forretning. Man skal bare huske, at hvis vi sætter prisen op, er det ikke for at styrke en forretning, men for at betale rettighederne.

– Jeg vil gerne slå fast, at der nu og her ikke er planer om, at prisen skal stige, men jeg vil heller ikke afvise, at det kan ske, siger Lars Bo Jeppesen, der er CEO hos Viaplay, til Tipsbladet.

En lignende melding kommer fra TV 2's sportsdirektør Frederik Lauesen.

Anne Engdal Stig Christensen, administerende direktør for TV 2, har for nyligt varslet fyringer på TV 2 grundet et udfordrende mediemarked. Samtidig har I lige investeret i en dyr rettighed. I kan vel nærmest ikke undgå at hæve prisen?

– Det er for tidligt at sige, men selvfølgelig indgår prisstigninger i overvejelserne, når man køber så stor en rettighed, som æder så stor en del af det budget, vi har til at lave sport for. Så det er noget, vi kigger på, men der er stadig et stykke tid til, og hvad vi end gør, skal vi gøre det i respekt for brugerne, fastslår Frederik Lauesen over for Tipsbladet.

Claus Thomsen, der er direktør for Divisionsforeningen, som står for at sælge Superliga-rettighederne, vil ikke blande sig i, hvordan TV 2 og Viaplay strikker forretningen sammen. Han nøjes med at glæde sig over, at Superligaen når ud til rigtig mange danskere. 

– Det er et grundvilkår, at vi ikke blander os, men man skal huske, at hvis man tager et kig ud over Europa, er Superligaen én af de mest tilgængelige øverste ligaer overhovedet. I Tyskland er det ikke over 10 millioner tyskere, der har adgang til hele Bundesligaen, så vi leverer en helt anden mulighed for at se mesterskabet blive afgjort, lyder det fra Claus Thomsen. 

TV 2 og Viaplay har sikret sig rettighederne for Superligaen fra 2024 frem til 2030. 





LIVE

TransferLIVE: Mesterhold overvejer Mika Biereth

Bombe – Fremad Amager fratrækkes point

Monstertransfer til FCM? Han græd i nat

Afsløring: Her er “prisen” på Stijn Spierings

– Det er ikke rigtig min beslutning

Tidligere FC København-angriber skifter klub

Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt

– FC København skal købe en stjerneangriber nu!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

De udviser konkret interesse for Brøndby-spiller

Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Afviser Youssoufa Moukoko-rygte

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

– Et kanon sted for ham

Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Stjerne i helt vildt angreb på Conte

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Ny FCK-stjerne? Intet tyder på det

Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser

Eksperter med hård kritik af Dolberg

West Ham forventer Hermansen-skifte

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’

Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere

Storklub har taget kontakt

Vil væk fra Brøndby

Kræver fuldstændig vanvittig løn



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

‘FCK er nødt til at lytte’

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Afsløring: Italiensk dialog – sværmer om dansker

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

Deler transfernyt om Andreas Maxsø

FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’

Nørgaard kommenterer exitrygte

Gammel Dame svinger håndtaske i Monaco

Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika

Neestrup kommenterer Frankfurt-historie

Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand

Græske fodboldfans omkommer i busulykke

Medie: FC København nægter

Afviser stort bud på dansker

Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF

Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’

Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub

Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg

FC København tæt på Eintracht Frankfurt-spiller

FC København er uden Andreas Cornelius