Fra sommeren 2024 overtager TV 2 rettighederne til Superligaen fra Discovery Networks, og dermed skal TV-stationen sammen med Viaplay blænde op for Danmarks bedste fodboldrække.
Det betyder, at man skal have abonnementer til både TV 2 Play og Viaplay for at være sikker på at kunne se alle Superliga-kampe. Lige nu vil det svare til en månedlig udgift på 638 kroner – 189 kroner for TV 2 Play og 449 kroner for Viaplay.
Det kan imidlertid sagtens have ændret sig, når Superligaen ruller over skærmen om et lille års tid. Hverken TV 2 eller Viaplay vil afvise, at de dyrt indkøbte Superliga-rettigheder kan medføre prisstininger for forbrugerne.
– Det er svært at lægge sig fast på, om prisen vil stige, for vi er nødt til at tilpasse os markedet. Det er en intens konkurrence, og det presser prisen ned, og så er der stigende rettighedsomkostninger, som presser prisen op. Derudover findes der en prisfølsomhed hos kunderne, som holder priserne i et fornuftigt leje.
– Der skal vi hele tiden balancere. Jeg vil gerne hæve prisen med 20-30 procent, men hvis jeg mister 40 procent af kunderne, er det virkelig en dårlig forretning. Man skal bare huske, at hvis vi sætter prisen op, er det ikke for at styrke en forretning, men for at betale rettighederne.
– Jeg vil gerne slå fast, at der nu og her ikke er planer om, at prisen skal stige, men jeg vil heller ikke afvise, at det kan ske, siger Lars Bo Jeppesen, der er CEO hos Viaplay, til Tipsbladet.
En lignende melding kommer fra TV 2's sportsdirektør Frederik Lauesen.
Anne Engdal Stig Christensen, administerende direktør for TV 2, har for nyligt varslet fyringer på TV 2 grundet et udfordrende mediemarked. Samtidig har I lige investeret i en dyr rettighed. I kan vel nærmest ikke undgå at hæve prisen?
– Det er for tidligt at sige, men selvfølgelig indgår prisstigninger i overvejelserne, når man køber så stor en rettighed, som æder så stor en del af det budget, vi har til at lave sport for. Så det er noget, vi kigger på, men der er stadig et stykke tid til, og hvad vi end gør, skal vi gøre det i respekt for brugerne, fastslår Frederik Lauesen over for Tipsbladet.
Claus Thomsen, der er direktør for Divisionsforeningen, som står for at sælge Superliga-rettighederne, vil ikke blande sig i, hvordan TV 2 og Viaplay strikker forretningen sammen. Han nøjes med at glæde sig over, at Superligaen når ud til rigtig mange danskere.
– Det er et grundvilkår, at vi ikke blander os, men man skal huske, at hvis man tager et kig ud over Europa, er Superligaen én af de mest tilgængelige øverste ligaer overhovedet. I Tyskland er det ikke over 10 millioner tyskere, der har adgang til hele Bundesligaen, så vi leverer en helt anden mulighed for at se mesterskabet blive afgjort, lyder det fra Claus Thomsen.
TV 2 og Viaplay har sikret sig rettighederne for Superligaen fra 2024 frem til 2030.
LIVE
TransferLIVE: FCK udlejer Chiakha
EKSKLUSIVT
Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
TOPNYHED
Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings
MEDIE
Landet – på vej til lægetjek i Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
EKSKLUSIVT
Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!
TOPNYHED
Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys
MEDIE
Choktransfer – dansker scorer rekordløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’
TOPNYHED
FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’
MEDIE
Chokskifte?
MEDIE
Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte
HELT VILDT
Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
TRANSFER
FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub
KARAKTERER
Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer
TOPNYHED
Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK
NYHEDER
Ruben Amorim gjorde det aldrig
Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Malmö-fansene protesterer mod FC København
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
TOPNYHED
Dyr dansk bomber til Everton?
NYHEDER
Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?
TOPNYHED
Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst
NYHEDER
Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’
TOPNYHED
– Alt andet ville være latterligt af “CV”
INTERVIEW
Spøjs spiller på besøg i Danmark
TOPNYHED
Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’
HELT VILDT
FBI Boston fælder dansk rigmand
TOPNYHED
Mere aktivitet på vej i FC København
Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde
DAGENS SPILFORSLAG
Smal parisersejr i Bourgogne
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle
TIPSBLADETS DOM
Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!
MEDIE
Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub
NYHEDER
FC Midtjylland dummer sig i Norge
LIGE NU
Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK
TRANSFER
Stor profil skifter til FC København
MEDIE
Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic
Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne
MEDIE