Den danske landstrænerpost står åben, og en af de trænere som jævnligt rygtes til jobbet er succestræneren Bo Henriksen.
Med god grund, for Bo Henriksen har haft enorm succes, først i Zürich og siden hos Mainz i Bundesligaen, og tidligere har Bo Henriksen ikke lagt skjul på drømmen om landstrænerjobbet.
Viaplay-eksperten Francis Dickoh ser ham ikke som et fuldstændig urealistisk bud på en ny landstræner. Det siger han i Viaplay-programmet Superliga Kickoff.
– Jeg kan godt se ham, fordi han begejstrer. Han får resultater. Han er på rigtig mange måder blevet en serievinder, og han gør det ved at få sin spillertrup med sig.
– Jeg kan godt lide, at han åbentlyst har sagt, at han har ambitioner om det. Måske bliver det lidt for meget med astrologi, men det der med at manifistere det højlydt kan også noget. Det ligger lidt væk fra den danske mentalitet det der med at sige, at man vil noget og opnå noget, og prøv at se resultaterne, jeg bakker det rent faktisk op, siger Dickoh.
Han kan sagtens se for sig, at Bo Henriksen spæner op og ned ad Parkens græstæppe og jubler over en scoring, men omvendt har han en tvivl om succesdanskerens evner, når det kommer til stykket.
– Spørgsmålet er bare, og det skal jeg være ærlig at sige… Er han dygtig nok? Det kan jeg være lidt i tvivl om. For det er ikke bare fra sæson til sæson. Den næste træner skal forhåbentlig sidde der i rigtig lang tid. Kan han levere til slutrunder? Det er lidt der, hvor jeg tror, man kan have sine spørgsmål.
– Men det er svært, for når man kigger på hans CV, har han bare leveret varen, slår Dickoh fast.
Bo Henriksen har mødt lidt mere modgang i denne sæson, hvor hans Mainz-hold blot står noteret for fem point efter fem Bundesligakampe.
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Offentliggøres i dag
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
INTERVIEW