Tvivler på Bo Henriksen: Er han dygtig nok?

Francis Dickoh er ikke sikker på, at Bo Henriksen har det, der skal til for at blive dansk landstræner.



Den danske landstrænerpost står åben, og en af de trænere som jævnligt rygtes til jobbet er succestræneren Bo Henriksen. 

Med god grund, for Bo Henriksen har haft enorm succes, først i Zürich og siden hos Mainz i Bundesligaen, og tidligere har Bo Henriksen ikke lagt skjul på drømmen om landstrænerjobbet.

Viaplay-eksperten Francis Dickoh ser ham ikke som et fuldstændig urealistisk bud på en ny landstræner. Det siger han i Viaplay-programmet Superliga Kickoff.

– Jeg kan godt se ham, fordi han begejstrer. Han får resultater. Han er på rigtig mange måder blevet en serievinder, og han gør det ved at få sin spillertrup med sig.

– Jeg kan godt lide, at han åbentlyst har sagt, at han har ambitioner om det. Måske bliver det lidt for meget med astrologi, men det der med at manifistere det højlydt kan også noget. Det ligger lidt væk fra den danske mentalitet det der med at sige, at man vil noget og opnå noget, og prøv at se resultaterne, jeg bakker det rent faktisk op, siger Dickoh.

Han kan sagtens se for sig, at Bo Henriksen spæner op og ned ad Parkens græstæppe og jubler over en scoring, men omvendt har han en tvivl om succesdanskerens evner, når det kommer til stykket.

– Spørgsmålet er bare, og det skal jeg være ærlig at sige… Er han dygtig nok? Det kan jeg være lidt i tvivl om. For det er ikke bare fra sæson til sæson. Den næste træner skal forhåbentlig sidde der i rigtig lang tid. Kan han levere til slutrunder? Det er lidt der, hvor jeg tror, man kan have sine spørgsmål.

– Men det er svært, for når man kigger på hans CV, har han bare leveret varen, slår Dickoh fast.

Bo Henriksen har mødt lidt mere modgang i denne sæson, hvor hans Mainz-hold blot står noteret for fem point efter fem Bundesligakampe. 





Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Real Madrid melder ud: Han er ramt af hovedskade

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Køber snart Brøndby-angriber

Peter Schmeichel lander stort job

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

– Det var en af de værste dage

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!