Tvivler på Bo Henriksen: Er han dygtig nok?

Francis Dickoh er ikke sikker på, at Bo Henriksen har det, der skal til for at blive dansk landstræner.



Den danske landstrænerpost står åben, og en af de trænere som jævnligt rygtes til jobbet er succestræneren Bo Henriksen. 

Med god grund, for Bo Henriksen har haft enorm succes, først i Zürich og siden hos Mainz i Bundesligaen, og tidligere har Bo Henriksen ikke lagt skjul på drømmen om landstrænerjobbet.

Viaplay-eksperten Francis Dickoh ser ham ikke som et fuldstændig urealistisk bud på en ny landstræner. Det siger han i Viaplay-programmet Superliga Kickoff.

– Jeg kan godt se ham, fordi han begejstrer. Han får resultater. Han er på rigtig mange måder blevet en serievinder, og han gør det ved at få sin spillertrup med sig.

– Jeg kan godt lide, at han åbentlyst har sagt, at han har ambitioner om det. Måske bliver det lidt for meget med astrologi, men det der med at manifistere det højlydt kan også noget. Det ligger lidt væk fra den danske mentalitet det der med at sige, at man vil noget og opnå noget, og prøv at se resultaterne, jeg bakker det rent faktisk op, siger Dickoh.

Han kan sagtens se for sig, at Bo Henriksen spæner op og ned ad Parkens græstæppe og jubler over en scoring, men omvendt har han en tvivl om succesdanskerens evner, når det kommer til stykket.

– Spørgsmålet er bare, og det skal jeg være ærlig at sige… Er han dygtig nok? Det kan jeg være lidt i tvivl om. For det er ikke bare fra sæson til sæson. Den næste træner skal forhåbentlig sidde der i rigtig lang tid. Kan han levere til slutrunder? Det er lidt der, hvor jeg tror, man kan have sine spørgsmål.

– Men det er svært, for når man kigger på hans CV, har han bare leveret varen, slår Dickoh fast.

Bo Henriksen har mødt lidt mere modgang i denne sæson, hvor hans Mainz-hold blot står noteret for fem point efter fem Bundesligakampe. 







Optakt til mandagens Superliga-bundbrag mellem Silkeborg og Vejle LIVE

LIVE: SIF må undvære profil

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Offentliggøres i dag

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Leverkusen – Bayern

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Andreas Christensen afviser tilbud

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Den største genistreg i Superligaen?

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation