Den danske landstrænerpost står åben, og en af de trænere som jævnligt rygtes til jobbet er succestræneren Bo Henriksen.
Med god grund, for Bo Henriksen har haft enorm succes, først i Zürich og siden hos Mainz i Bundesligaen, og tidligere har Bo Henriksen ikke lagt skjul på drømmen om landstrænerjobbet.
Viaplay-eksperten Francis Dickoh ser ham ikke som et fuldstændig urealistisk bud på en ny landstræner. Det siger han i Viaplay-programmet Superliga Kickoff.
– Jeg kan godt se ham, fordi han begejstrer. Han får resultater. Han er på rigtig mange måder blevet en serievinder, og han gør det ved at få sin spillertrup med sig.
– Jeg kan godt lide, at han åbentlyst har sagt, at han har ambitioner om det. Måske bliver det lidt for meget med astrologi, men det der med at manifistere det højlydt kan også noget. Det ligger lidt væk fra den danske mentalitet det der med at sige, at man vil noget og opnå noget, og prøv at se resultaterne, jeg bakker det rent faktisk op, siger Dickoh.
Han kan sagtens se for sig, at Bo Henriksen spæner op og ned ad Parkens græstæppe og jubler over en scoring, men omvendt har han en tvivl om succesdanskerens evner, når det kommer til stykket.
– Spørgsmålet er bare, og det skal jeg være ærlig at sige… Er han dygtig nok? Det kan jeg være lidt i tvivl om. For det er ikke bare fra sæson til sæson. Den næste træner skal forhåbentlig sidde der i rigtig lang tid. Kan han levere til slutrunder? Det er lidt der, hvor jeg tror, man kan have sine spørgsmål.
– Men det er svært, for når man kigger på hans CV, har han bare leveret varen, slår Dickoh fast.
Bo Henriksen har mødt lidt mere modgang i denne sæson, hvor hans Mainz-hold blot står noteret for fem point efter fem Bundesligakampe.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
AVIS
Færdig i Real Madrid
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
10. gang i træk
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
INTERVIEW
To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
TIPSBLADET SPECIAL
Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
INTERVIEW