Mandag blev diverse landsholdstrupper udtaget, og her blev FC København-talentet Mohamed Daramy for første gang udtaget til et dansk landshold, efter at han i januar blev dansk statsborger.
Den 18-årige angriber skal nemlig repræsentere det danske U19-landshold i to testkampe mod Tyskland i september. Daramy er ellers også ung nok til at kunne repræsentere U18-holdet, men han er klar til U19-landsholdet.
Sådan lyder det fra U19-landstræner Lars Knudsen.
– Det er jo egentlig et hold, som består af spillere fra 2001, og Mohamed er fra 2002, så han kunne faktisk spille på et hold, der er yngre. Men vi har vurderet, at han er klar til at spille med dem, der er et år ældre.
Læs også:U21-landsholdet genoptager EM-mission mod Ukraine
– Han har jo tidligt skulle tage skridtet og vænne sig til at spille seniorfodbold på allerhøjest niveau – både herhjemme og international. De skridt har han taget flot og har været igennem en fin udvikling i et langt stykke tid, siger Lars Knudsen til tipsbladet.dk.
Selvom han er ung nok til at repræsentere Danmark på U18-landsholdet, ville det nok ikke have været overraskende, hvis Mohamed Daramy var gået direkte ind på U21-landsholdet. Tværtimod havde flere nok forventet det. I FC København står han nemlig allerede noteret for mere end 50 kampe – heriblandt en håndfuld i Europa League.
Men i DBU har man altså vurderet, at Daramy er klar til U19-landsholdet lige nu.
– For os handler det om, at de bedste spillere skal spille der, hvor de er klar til at spille. Ligeså vel som Kasper Hjulmand har udtaget Andreas Skov Olsen, som er U21-spiller, har Albert (Capellas, U21-landstræner, red.) udtaget Gustav Isaksen, som egentlig har alderen til at være med hos os. Så hvis der er spillere, der er klar til, skal de spille der. Vi kæmper ikke for at holde nogen på nogen bestemte hold. Det er et spørgsmål om, hvad spillerne er klar til, siger Lars Knudsen.
Læs også:Daniel Wass: Når jeg kommer hjem bliver det for Brøndby
Lars Knudsen lægger dog ikke skjul på, at det er en stor profil, de har fået med på holdet.
– Det er det helt sikkert, siger U19-landstræneren og tilføjer:
– Men hvis man ser på, hvem der ellers er med i truppen, er der mange navne, som er etablerede spillere i top seks-klubber i Danmark, og det siger selvfølgelig noget om kvaliteteten af vores talentmasse generelt i dansk fodbold og den konkurrencesituation, man er i, hvis man skal på U21-landsholdet, hvor en stor del spillere spiller i udlandet allerede.
Foruden Mohamed Daramy består U19-landsholdstruppen også af en håndfuld øvrige Superliga-talenter. Blandt andre Morten Frendrup og Anis Ben Slimane fra Brøndby IF er med, mens også Max Fenger fra OB er udtaget.
Læs også:Daramy fik statsborgerskab i sidste øjeblik: Nu er han udtaget til landsholdet
LIVE
TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos
TRANSFER
Lurer på dyr Real Madrid-stjerne
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
NYHEDER
Spanien skuffer fælt i VM-test mod Irak
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
NYHEDER
Afrikanere gør comeback mod Frankrig i VM-test
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
EKSKLUSIVT
