U19-landstræner om Daramy: Spillerne skal spille det, de er klar til

Lars Knudsen, der er landstræner for Danmarks U19-landshold, har været imponeret over Daramys udvikling i det seneste stykke tid og mener, FCK-talentet er klar til U19-landsholdet.



Mandag blev diverse landsholdstrupper udtaget, og her blev FC København-talentet Mohamed Daramy for første gang udtaget til et dansk landshold, efter at han i januar blev dansk statsborger.

Den 18-årige angriber skal nemlig repræsentere det danske U19-landshold i to testkampe mod Tyskland i september. Daramy er ellers også ung nok til at kunne repræsentere U18-holdet, men han er klar til U19-landsholdet. 

Sådan lyder det fra U19-landstræner Lars Knudsen.

– Det er jo egentlig et hold, som består af spillere fra 2001, og Mohamed er fra 2002, så han kunne faktisk spille på et hold, der er yngre. Men vi har vurderet, at han er klar til at spille med dem, der er et år ældre.

Læs også:U21-landsholdet genoptager EM-mission mod Ukraine

– Han har jo tidligt skulle tage skridtet og vænne sig til at spille seniorfodbold på allerhøjest niveau – både herhjemme og international. De skridt har han taget flot og har været igennem en fin udvikling i et langt stykke tid, siger Lars Knudsen til tipsbladet.dk.

Selvom han er ung nok til at repræsentere Danmark på U18-landsholdet, ville det nok ikke have været overraskende, hvis Mohamed Daramy var gået direkte ind på U21-landsholdet. Tværtimod havde flere nok forventet det. I FC København står han nemlig allerede noteret for mere end 50 kampe – heriblandt en håndfuld i Europa League.

Men i DBU har man altså vurderet, at Daramy er klar til U19-landsholdet lige nu.

– For os handler det om, at de bedste spillere skal spille der, hvor de er klar til at spille. Ligeså vel som Kasper Hjulmand har udtaget Andreas Skov Olsen, som er U21-spiller, har Albert (Capellas, U21-landstræner, red.) udtaget Gustav Isaksen, som egentlig har alderen til at være med hos os. Så hvis der er spillere, der er klar til, skal de spille der. Vi kæmper ikke for at holde nogen på nogen bestemte hold. Det er et spørgsmål om, hvad spillerne er klar til, siger Lars Knudsen.

Læs også:Daniel Wass: Når jeg kommer hjem bliver det for Brøndby

Lars Knudsen lægger dog ikke skjul på, at det er en stor profil, de har fået med på holdet.

– Det er det helt sikkert, siger U19-landstræneren og tilføjer:

– Men hvis man ser på, hvem der ellers er med i truppen, er der mange navne, som er etablerede spillere i top seks-klubber i Danmark, og det siger selvfølgelig noget om kvaliteteten af vores talentmasse generelt i dansk fodbold og den konkurrencesituation, man er i, hvis man skal på U21-landsholdet, hvor en stor del spillere spiller i udlandet allerede.

Foruden Mohamed Daramy består U19-landsholdstruppen også af en håndfuld øvrige Superliga-talenter. Blandt andre Morten Frendrup og Anis Ben Slimane fra Brøndby IF er med, mens også Max Fenger fra OB er udtaget.

Læs også:Daramy fik statsborgerskab i sidste øjeblik: Nu er han udtaget til landsholdet






LIVE

LIVE: Her er Bo Svenssons første FCK-trup

Vejle Boldklub – Randers FC

Højlund stjæler overskrifter

Roser Superliga-træners søn

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Jakob Poulsen med dyster melding

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

– Han fik et lortetilbud fra OB



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

FC København – Silkeborg IF

AaB i vildt comeback



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Spotpris – så billig er Højbjerg



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

‘Hvem fanden ringer man til?’

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

FCK bød på landsholdsmålmand

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

FC Midtjylland – Sønderjyske

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Transferpres på Albert Grønbæk

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Det er han ekstremt god til

Færdig – nåede kun otte kampe

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Brøndby med opløftende nyt om profil

Store spørgsmålstegn inden FCK