U19-landstræner om Daramy: Spillerne skal spille det, de er klar til

Lars Knudsen, der er landstræner for Danmarks U19-landshold, har været imponeret over Daramys udvikling i det seneste stykke tid og mener, FCK-talentet er klar til U19-landsholdet.



Mandag blev diverse landsholdstrupper udtaget, og her blev FC København-talentet Mohamed Daramy for første gang udtaget til et dansk landshold, efter at han i januar blev dansk statsborger.

Den 18-årige angriber skal nemlig repræsentere det danske U19-landshold i to testkampe mod Tyskland i september. Daramy er ellers også ung nok til at kunne repræsentere U18-holdet, men han er klar til U19-landsholdet. 

Sådan lyder det fra U19-landstræner Lars Knudsen.

– Det er jo egentlig et hold, som består af spillere fra 2001, og Mohamed er fra 2002, så han kunne faktisk spille på et hold, der er yngre. Men vi har vurderet, at han er klar til at spille med dem, der er et år ældre.

Læs også:U21-landsholdet genoptager EM-mission mod Ukraine

– Han har jo tidligt skulle tage skridtet og vænne sig til at spille seniorfodbold på allerhøjest niveau – både herhjemme og international. De skridt har han taget flot og har været igennem en fin udvikling i et langt stykke tid, siger Lars Knudsen til tipsbladet.dk.

Selvom han er ung nok til at repræsentere Danmark på U18-landsholdet, ville det nok ikke have været overraskende, hvis Mohamed Daramy var gået direkte ind på U21-landsholdet. Tværtimod havde flere nok forventet det. I FC København står han nemlig allerede noteret for mere end 50 kampe – heriblandt en håndfuld i Europa League.

Men i DBU har man altså vurderet, at Daramy er klar til U19-landsholdet lige nu.

– For os handler det om, at de bedste spillere skal spille der, hvor de er klar til at spille. Ligeså vel som Kasper Hjulmand har udtaget Andreas Skov Olsen, som er U21-spiller, har Albert (Capellas, U21-landstræner, red.) udtaget Gustav Isaksen, som egentlig har alderen til at være med hos os. Så hvis der er spillere, der er klar til, skal de spille der. Vi kæmper ikke for at holde nogen på nogen bestemte hold. Det er et spørgsmål om, hvad spillerne er klar til, siger Lars Knudsen.

Læs også:Daniel Wass: Når jeg kommer hjem bliver det for Brøndby

Lars Knudsen lægger dog ikke skjul på, at det er en stor profil, de har fået med på holdet.

– Det er det helt sikkert, siger U19-landstræneren og tilføjer:

– Men hvis man ser på, hvem der ellers er med i truppen, er der mange navne, som er etablerede spillere i top seks-klubber i Danmark, og det siger selvfølgelig noget om kvaliteteten af vores talentmasse generelt i dansk fodbold og den konkurrencesituation, man er i, hvis man skal på U21-landsholdet, hvor en stor del spillere spiller i udlandet allerede.

Foruden Mohamed Daramy består U19-landsholdstruppen også af en håndfuld øvrige Superliga-talenter. Blandt andre Morten Frendrup og Anis Ben Slimane fra Brøndby IF er med, mens også Max Fenger fra OB er udtaget.

Læs også:Daramy fik statsborgerskab i sidste øjeblik: Nu er han udtaget til landsholdet






LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

José Mourinho vil have dansk stjerne

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

UEFA med vild ændring

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Tiden er ved at rinde ud

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Snart sker det

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Guardiola stopper – han skal erstatte ham