Philip Zinckernagel trækker ikke de største overskrifter herhjemme, men den danske fløjspiller har gang i en glimrende sæson i Belgien.
Han er en profil i Jupiler League, hvor han har nettet syv gange i 21 kampe for Standard Liege.
Alligevel kunne han igen konstatere, at hans navn var fraværende på det danske landshold, da Kasper Hjulmand udtog sine spillere til den seneste landsholdssamling. Det var noget, som skuffede ham, siger han ifølge Sudinfo Sports.
– Man kan ikke sige, at jeg forventede, at jeg ville blive udtaget, for når man ikke er blevet udtaget før, hvorfor så forvente det? Jeg var skuffet, fordi jeg denne gang følte, at jeg fortjente at blive udtaget.
– Men træneren besluttede sig for noget andet. Jeg har været med i periferien længe, men der er stor konkurrence på min position, siger Philip Zinckernagel.
Han kunne i stedet se Anders Dreyer, der ligesom Zinckernagel spiller i belgisk fodbold, blive udtaget. Dog uden at få spilletid.
Blandt andet derfor vurderer Zinckernagel også, at den manglende udtagelse af ham skyldes, at han ikke spiller i en stærk nok liga.
– For mig er det ikke et spørgsmål om ligaen, selv om den belgiske liga efter min mening er undervurderet. Niveauet er ret højt, og det er ikke en hindring for mine chancer på landsholdet, påpeger Philip Zinckernagel.
Philip Zinckernagel er udlejet til Standard Liege fra Olympiakos for resten af sæsonen, men meget peger på, at han ikke skal tilbage og spille i Grækenland. Der har også været rygter om et skifte til italiensk fodbold tidligere på året.
LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Brøndby tog vigtig overtidssejr
Kæmpekøb retur til FC København?
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
AVIS
Positive forhandlinger med Nartey
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
