Philip Zinckernagel trækker ikke de største overskrifter herhjemme, men den danske fløjspiller har gang i en glimrende sæson i Belgien.
Han er en profil i Jupiler League, hvor han har nettet syv gange i 21 kampe for Standard Liege.
Alligevel kunne han igen konstatere, at hans navn var fraværende på det danske landshold, da Kasper Hjulmand udtog sine spillere til den seneste landsholdssamling. Det var noget, som skuffede ham, siger han ifølge Sudinfo Sports.
– Man kan ikke sige, at jeg forventede, at jeg ville blive udtaget, for når man ikke er blevet udtaget før, hvorfor så forvente det? Jeg var skuffet, fordi jeg denne gang følte, at jeg fortjente at blive udtaget.
– Men træneren besluttede sig for noget andet. Jeg har været med i periferien længe, men der er stor konkurrence på min position, siger Philip Zinckernagel.
Han kunne i stedet se Anders Dreyer, der ligesom Zinckernagel spiller i belgisk fodbold, blive udtaget. Dog uden at få spilletid.
Blandt andet derfor vurderer Zinckernagel også, at den manglende udtagelse af ham skyldes, at han ikke spiller i en stærk nok liga.
– For mig er det ikke et spørgsmål om ligaen, selv om den belgiske liga efter min mening er undervurderet. Niveauet er ret højt, og det er ikke en hindring for mine chancer på landsholdet, påpeger Philip Zinckernagel.
Philip Zinckernagel er udlejet til Standard Liege fra Olympiakos for resten af sæsonen, men meget peger på, at han ikke skal tilbage og spille i Grækenland. Der har også været rygter om et skifte til italiensk fodbold tidligere på året.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
OPTAKT
Frankrig – Sverige
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Holland – Marokko
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
NYHEDER
Stort drama: Brasilien er videre!
TOPNYHED
