Philip Zinckernagel trækker ikke de største overskrifter herhjemme, men den danske fløjspiller har gang i en glimrende sæson i Belgien.
Han er en profil i Jupiler League, hvor han har nettet syv gange i 21 kampe for Standard Liege.
Alligevel kunne han igen konstatere, at hans navn var fraværende på det danske landshold, da Kasper Hjulmand udtog sine spillere til den seneste landsholdssamling. Det var noget, som skuffede ham, siger han ifølge Sudinfo Sports.
– Man kan ikke sige, at jeg forventede, at jeg ville blive udtaget, for når man ikke er blevet udtaget før, hvorfor så forvente det? Jeg var skuffet, fordi jeg denne gang følte, at jeg fortjente at blive udtaget.
– Men træneren besluttede sig for noget andet. Jeg har været med i periferien længe, men der er stor konkurrence på min position, siger Philip Zinckernagel.
Han kunne i stedet se Anders Dreyer, der ligesom Zinckernagel spiller i belgisk fodbold, blive udtaget. Dog uden at få spilletid.
Blandt andet derfor vurderer Zinckernagel også, at den manglende udtagelse af ham skyldes, at han ikke spiller i en stærk nok liga.
– For mig er det ikke et spørgsmål om ligaen, selv om den belgiske liga efter min mening er undervurderet. Niveauet er ret højt, og det er ikke en hindring for mine chancer på landsholdet, påpeger Philip Zinckernagel.
Philip Zinckernagel er udlejet til Standard Liege fra Olympiakos for resten af sæsonen, men meget peger på, at han ikke skal tilbage og spille i Grækenland. Der har også været rygter om et skifte til italiensk fodbold tidligere på året.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Færdig: Nu er han rejst til København
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
Lewandowski forlader FC Barcelona
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
Så er det officielt
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
Salah sender særlig besked
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
