Philip Zinckernagel trækker ikke de største overskrifter herhjemme, men den danske fløjspiller har gang i en glimrende sæson i Belgien.
Han er en profil i Jupiler League, hvor han har nettet syv gange i 21 kampe for Standard Liege.
Alligevel kunne han igen konstatere, at hans navn var fraværende på det danske landshold, da Kasper Hjulmand udtog sine spillere til den seneste landsholdssamling. Det var noget, som skuffede ham, siger han ifølge Sudinfo Sports.
– Man kan ikke sige, at jeg forventede, at jeg ville blive udtaget, for når man ikke er blevet udtaget før, hvorfor så forvente det? Jeg var skuffet, fordi jeg denne gang følte, at jeg fortjente at blive udtaget.
– Men træneren besluttede sig for noget andet. Jeg har været med i periferien længe, men der er stor konkurrence på min position, siger Philip Zinckernagel.
Han kunne i stedet se Anders Dreyer, der ligesom Zinckernagel spiller i belgisk fodbold, blive udtaget. Dog uden at få spilletid.
Blandt andet derfor vurderer Zinckernagel også, at den manglende udtagelse af ham skyldes, at han ikke spiller i en stærk nok liga.
– For mig er det ikke et spørgsmål om ligaen, selv om den belgiske liga efter min mening er undervurderet. Niveauet er ret højt, og det er ikke en hindring for mine chancer på landsholdet, påpeger Philip Zinckernagel.
Philip Zinckernagel er udlejet til Standard Liege fra Olympiakos for resten af sæsonen, men meget peger på, at han ikke skal tilbage og spille i Grækenland. Der har også været rygter om et skifte til italiensk fodbold tidligere på året.
LIVE
VM-LIVE: England skifter ud i truppen
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
TOPNYHED
Klar transfermelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
OPTAKT
Usbekistan – Colombia
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
OPTAKT
Frankrig – Senegal
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Historisk påsætning undrer dommerekspert
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
Deadline overskredet: FC København melder ud
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
Tidl. DBU-boss: Uefa-penge havner i gale hænder
OPTAKT
Irak – Norge
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
OPTAKT
Argentina – Algeriet
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
OPTAKT
Østrig – Jordan
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Donald Trump ventes at bryde VM-tradition
NYHEDER
