Vinicius-drøn sender Brasilien tæt på VM

Brasilien slog Colombia i den sydamerikanske VM-kvalifikationsturnering på mål af Vinicius Junior i 99. minut.



Meget skal gå galt, hvis ikke Brasilien er blandt deltagerne ved næste års VM-slutrunde, der spilles i USA, Canada og Mexico.

Natten til fredag dansk tid tog brasilianerne endnu et skridt mod VM med en hjemmesejr på 2-1 over Colombia.

Undervejs i den sydamerikanske kvalifikationsturnering har Brasilien tabt fire kampe og spillet tre uafgjorte, og det trak op til et nyt pointtab mod Colombia.

Men i kampens niende tillægsminut tog Vinicius Junior sagen i egen hånd og sikrede Brasilien den sjette sejr i kvalifikationen.

Fra cirka 30 meter tog han chancen og sendte bolden ind bag keeper Camilo Vargas i Colombia-målet.

Raphinha havde bragt Brasilien foran på et straffespark efter fem minutter, men Liverpool-angriberen Luis Diaz udlignede kort inden pausen.

Brasilien skabte de fleste og største chancer, og derfor var det fortjent, at holdet i sidste ende hev alle tre point hjem.

Der begynder at tegne sig et klart billede af, hvilke seks lande der kvalificerer sig direkte til VM fra Sydamerika.

Argentina fører gruppen med 25 point foran Brasilien med 21, og derefter følger Uruguay og Paraguay med hver 20 point. Ecuador og Colombia har begge 19 point.

På syvendepladsen, der giver en playoffkamp om en VM-billet, ligger Bolivia med 13 point. Venezuela er nærmeste konkurrent med 12 point, før gruppen rundes af med Peru og Chile, der har henholdsvis 10 og 9 point.

I de øvrige kampe natten til fredag dansk tid vandt Paraguay med 1-0 over Chile, mens Peru hjemme slog Bolivia med 3-1.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

De jagter Henrik Meister

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Afslører dansk toptræners millionløn



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Iran kritiserer USA for visumbehandling før VM

Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM

Arsenal-dansker vender hjem

Melder ud om fremtiden efter nedrykning



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Afslører: Dolberg sat til salg

Monsterbud på vej

Medier sender ham hjem til AGF

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

Medie: FC København jagter Michael Parker

Tysk VM-chok

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’

Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Han var i spil som Brøndby-træner



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Der er al mulig grund til bekymring