Vinicius-drøn sender Brasilien tæt på VM

Brasilien slog Colombia i den sydamerikanske VM-kvalifikationsturnering på mål af Vinicius Junior i 99. minut.



Meget skal gå galt, hvis ikke Brasilien er blandt deltagerne ved næste års VM-slutrunde, der spilles i USA, Canada og Mexico.

Natten til fredag dansk tid tog brasilianerne endnu et skridt mod VM med en hjemmesejr på 2-1 over Colombia.

Undervejs i den sydamerikanske kvalifikationsturnering har Brasilien tabt fire kampe og spillet tre uafgjorte, og det trak op til et nyt pointtab mod Colombia.

Men i kampens niende tillægsminut tog Vinicius Junior sagen i egen hånd og sikrede Brasilien den sjette sejr i kvalifikationen.

Fra cirka 30 meter tog han chancen og sendte bolden ind bag keeper Camilo Vargas i Colombia-målet.

Raphinha havde bragt Brasilien foran på et straffespark efter fem minutter, men Liverpool-angriberen Luis Diaz udlignede kort inden pausen.

Brasilien skabte de fleste og største chancer, og derfor var det fortjent, at holdet i sidste ende hev alle tre point hjem.

Der begynder at tegne sig et klart billede af, hvilke seks lande der kvalificerer sig direkte til VM fra Sydamerika.

Argentina fører gruppen med 25 point foran Brasilien med 21, og derefter følger Uruguay og Paraguay med hver 20 point. Ecuador og Colombia har begge 19 point.

På syvendepladsen, der giver en playoffkamp om en VM-billet, ligger Bolivia med 13 point. Venezuela er nærmeste konkurrent med 12 point, før gruppen rundes af med Peru og Chile, der har henholdsvis 10 og 9 point.

I de øvrige kampe natten til fredag dansk tid vandt Paraguay med 1-0 over Chile, mens Peru hjemme slog Bolivia med 3-1.

/ritzau/





Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub




LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. Randers-stjerne overfaldet

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Zinedine Zidane præsenteret

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

Transferjournalist med Nørgaard-melding



LIVE

TransferLIVE: FC Midtjylland henter Tamsir Danso

FCK misser landsholdsspiller

‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’

Har budt en milliard

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Bekræfter: Salah-transfer droppet



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent

Brøndby jagter ny Superliga-profil



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Ejerne skal vise, at de vil vinde mesterskabet’

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Han kan blive det næste store Superliga-salg!

Bayern München på plads til Superliga-brag

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Gaveregn over FC Midtjylland

Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten

Vil lokke superstjerne med monsterløn