Vinicius-drøn sender Brasilien tæt på VM

Brasilien slog Colombia i den sydamerikanske VM-kvalifikationsturnering på mål af Vinicius Junior i 99. minut.



Meget skal gå galt, hvis ikke Brasilien er blandt deltagerne ved næste års VM-slutrunde, der spilles i USA, Canada og Mexico.

Natten til fredag dansk tid tog brasilianerne endnu et skridt mod VM med en hjemmesejr på 2-1 over Colombia.

Undervejs i den sydamerikanske kvalifikationsturnering har Brasilien tabt fire kampe og spillet tre uafgjorte, og det trak op til et nyt pointtab mod Colombia.

Men i kampens niende tillægsminut tog Vinicius Junior sagen i egen hånd og sikrede Brasilien den sjette sejr i kvalifikationen.

Fra cirka 30 meter tog han chancen og sendte bolden ind bag keeper Camilo Vargas i Colombia-målet.

Raphinha havde bragt Brasilien foran på et straffespark efter fem minutter, men Liverpool-angriberen Luis Diaz udlignede kort inden pausen.

Brasilien skabte de fleste og største chancer, og derfor var det fortjent, at holdet i sidste ende hev alle tre point hjem.

Der begynder at tegne sig et klart billede af, hvilke seks lande der kvalificerer sig direkte til VM fra Sydamerika.

Argentina fører gruppen med 25 point foran Brasilien med 21, og derefter følger Uruguay og Paraguay med hver 20 point. Ecuador og Colombia har begge 19 point.

På syvendepladsen, der giver en playoffkamp om en VM-billet, ligger Bolivia med 13 point. Venezuela er nærmeste konkurrent med 12 point, før gruppen rundes af med Peru og Chile, der har henholdsvis 10 og 9 point.

I de øvrige kampe natten til fredag dansk tid vandt Paraguay med 1-0 over Chile, mens Peru hjemme slog Bolivia med 3-1.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Mbappé stjal showet i 3-1-sejr

Køber Mads Bidstrup til spotpris

De lurer på Kjærgaard

FCK-boss roser varm bomber

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson

Flyvende Mbappé sikrede fransk sejr

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Klar transfermelding

Østrig – Jordan

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Denne klub drømmer om Højbjerg

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

– Jeg får så ondt i maven over det

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

Portugal – DR Congo



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale