Vinicius-drøn sender Brasilien tæt på VM

Brasilien slog Colombia i den sydamerikanske VM-kvalifikationsturnering på mål af Vinicius Junior i 99. minut.



Meget skal gå galt, hvis ikke Brasilien er blandt deltagerne ved næste års VM-slutrunde, der spilles i USA, Canada og Mexico.

Natten til fredag dansk tid tog brasilianerne endnu et skridt mod VM med en hjemmesejr på 2-1 over Colombia.

Undervejs i den sydamerikanske kvalifikationsturnering har Brasilien tabt fire kampe og spillet tre uafgjorte, og det trak op til et nyt pointtab mod Colombia.

Men i kampens niende tillægsminut tog Vinicius Junior sagen i egen hånd og sikrede Brasilien den sjette sejr i kvalifikationen.

Fra cirka 30 meter tog han chancen og sendte bolden ind bag keeper Camilo Vargas i Colombia-målet.

Raphinha havde bragt Brasilien foran på et straffespark efter fem minutter, men Liverpool-angriberen Luis Diaz udlignede kort inden pausen.

Brasilien skabte de fleste og største chancer, og derfor var det fortjent, at holdet i sidste ende hev alle tre point hjem.

Der begynder at tegne sig et klart billede af, hvilke seks lande der kvalificerer sig direkte til VM fra Sydamerika.

Argentina fører gruppen med 25 point foran Brasilien med 21, og derefter følger Uruguay og Paraguay med hver 20 point. Ecuador og Colombia har begge 19 point.

På syvendepladsen, der giver en playoffkamp om en VM-billet, ligger Bolivia med 13 point. Venezuela er nærmeste konkurrent med 12 point, før gruppen rundes af med Peru og Chile, der har henholdsvis 10 og 9 point.

I de øvrige kampe natten til fredag dansk tid vandt Paraguay med 1-0 over Chile, mens Peru hjemme slog Bolivia med 3-1.

/ritzau/





Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’




LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

Jens Stage-transfer meldes kollapset

Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre



LIVE

TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse

Jubler over store FC København-nyheder

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen

Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard

En sort plet på hans eftermæle

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Mohamed Salah skriver under med denne klub

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Færdig i dansk klub efter 2 dage

FCM-transfer i fare

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning

LIVE: AGF klarede presset!

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Afsløring: FC København afviser millionbud