Yussuf Poulsen vil sent glemme søndag den 8. september 2024, hvor han scorede et imponerende saksesparsmål.
Herhjemme er scoringen blevet hyldet, men i udlandet er det også Yussuf Poulsen, der trækker både overskrifter og forsider.
I lande som Brasilien, Portugal, England, Frankrig og Tyskland bliver der fokuseret på Yussuf Poulsens scoring, og det foregår i nogle af landets største medier som Kicker, L'Equipe, der også har lavet en selvstændig historie på scoringen, A Bola og UOL.
Naturligvis fylder scoringen og Danmarks sejr også en del i Serbien, hvor landstræner, Dragan Stojković, anerkender, at Lars Knudsens tropper på mange parametre var overlegne.
– Hvis du sammenligner os, vil du se, at de har mere individuel kvalitet. Der må vi være ærlige og indrømme det. De har et komplet hold. Vi havde tre spillere, som var der, men så forsvandt de også ud af kampen. Vi var med i første halvleg, og så var der det uforglemmelige mål. Desværre var det imod os, siger han til b92 Sport.
Efter kampen var det også Yussuf Poulsens scoring, der fyldte en hel del i mixed zone. Selv sagde han følgende til Tipsbladet og den øvrige presse.
– Det er ikke så tit, at man får lov til at se et saksesparksmål. Men det er heller ikke så tit, at man får lov til at lave et. Der er mange spillere, der går igennem karrieren uden et saksesparksmål. Så selvfølgelig er det noget spektakulært, ikke kun for mig, men for alle.
Landsholdsprofilerne Pierre-Emile Højbjerg, Jonas Wind og Rasmus Nissen Kristensen blev også spurgt ind til scoringen efter kampen, og mange af dem var pænt overraskede over at se Yussuf Poulsen i anden sals højde saksesparke kuglen i kassen efter et indlæg fra Victor Kristiansen.
Ved at trykke HER kan du læse kvartettens reaktion på Yussuf Poulsens drømmescoring, som han formentlig skal retur til RB Leipzig og fortælle holdkammeraterne om.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
AVIS
Færdig i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
10. gang i træk
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
AVIS
Kultklub jagtede Brøndby-flop
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK
NYHEDER