Yussuf Poulsen går verden rundt

Yussuf Poulsens imponerende saksesparksmål mod Serbien bliver bemærket i udlandet.



Yussuf Poulsen vil sent glemme søndag den 8. september 2024, hvor han scorede et imponerende saksesparsmål.

Herhjemme er scoringen blevet hyldet, men i udlandet er det også Yussuf Poulsen, der trækker både overskrifter og forsider.

I lande som Brasilien, Portugal, England, Frankrig og Tyskland bliver der fokuseret på Yussuf Poulsens scoring, og det foregår i nogle af landets største medier som Kicker, L'Equipe, der også har lavet en selvstændig historie på scoringen, A Bola og UOL.

Naturligvis fylder scoringen og Danmarks sejr også en del i Serbien, hvor landstræner, Dragan Stojković, anerkender, at Lars Knudsens tropper på mange parametre var overlegne.

– Hvis du sammenligner os, vil du se, at de har mere individuel kvalitet. Der må vi være ærlige og indrømme det. De har et komplet hold. Vi havde tre spillere, som var der, men så forsvandt de også ud af kampen. Vi var med i første halvleg, og så var der det uforglemmelige mål. Desværre var det imod os, siger han til b92 Sport.

Efter kampen var det også Yussuf Poulsens scoring, der fyldte en hel del i mixed zone. Selv sagde han følgende til Tipsbladet og den øvrige presse.

– Det er ikke så tit, at man får lov til at se et saksesparksmål. Men det er heller ikke så tit, at man får lov til at lave et. Der er mange spillere, der går igennem karrieren uden et saksesparksmål. Så selvfølgelig er det noget spektakulært, ikke kun for mig, men for alle.

Landsholdsprofilerne Pierre-Emile Højbjerg, Jonas Wind og Rasmus Nissen Kristensen blev også spurgt ind til scoringen efter kampen, og mange af dem var pænt overraskede over at se Yussuf Poulsen i anden sals højde saksesparke kuglen i kassen efter et indlæg fra Victor Kristiansen.

Ved at trykke HER kan du læse kvartettens reaktion på Yussuf Poulsens drømmescoring, som han formentlig skal retur til RB Leipzig og fortælle holdkammeraterne om.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.







LIVE

LIVE: FCM siger farvel til to profiler

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Kryptisk Moukoko vækker opsigt

FC Midtjylland – Brøndby IF



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Lewandowski forlader FC Barcelona

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Så er det officielt

Transferbombe i Real Madrid?

AGF – Viborg FF



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

OB – Vejle Boldklub

Salah sender særlig besked

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

FC København – Randers FC

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

FC Fredericia – Silkeborg IF

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Froholdt med vild hæder i Portugal

Fortsætter vild målform

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads