Forklarer Dolberg-tyveri med misundelse: Jeg handlede som en kujon

Lamine Diaby-Fadiga forklarer sig nu offentligt, efter han stjal Kasper Dolbergs ur. Han var ikke motiveret af urets værdi, men lod sin egen frustration og misundelse gå ud over danskeren.



Der er sat punktum for en bizar sag. OGC Nice har fyret den 18-årige angriber Lamine Diaby-Fadiga, efter han indrømmede, at han stjal Kasper Dolbergs uger for et par uger siden. Nu forklarer franskmanden sig også offentligt.

I et opslag på Instagram skriver han, at hans eget karriereforløb var årsagen til, at han tog sin holdkammerats ejendel. Han havde været skadet i lang tid og var også blevet udvist i en U19-kamp, og mens det gik dårligt for ham selv, kom Dolberg til Nice.

– Min situation fuld af modgang stod i kontrast til min holdkammerat Kaspers succes og aura, skriver Diaby-Fadiga, der ikke stjal uret på grund af dens værdi af en halv million kroner.

– Det gik ud over ham uden nogen som helst grund, måske lidt på grund af misundelse. I stedet for at kæmpe på banen for at skabe konkurrence handlede jeg som en kujon og på en fej måde over for ham. Min gerning var ikke motiveret af selve gevinsten, men af desperation, frustration og følelsen af at blive overset.

Lamine Diaby-Fadiga har både undskyldt over for Kasper Dolberg og betalt danskeren tilbage. Til gengæld gik Dolberg med til at droppe politianmeldelsen af sin nu tidligere holdkammerat.

Nice fortalte tidligere tirsdag, at klubben havde revet Diaby-Fadigas kontrakt over. Nu er han ifølge avisen L’Equipe på vej til Ligue 2-klubben Paris FC. Den tidligere franske U-landsholdsspiller fik ingen kampe for førsteholdet i Nice i denne sæson, men nåede seks i ligaen og én i Europa League i sidste sæson.







LIVE

TransferLIVE: I dialog om nyt trænerjob

Enig med FC Midtjylland-angriber

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt

Uefa kritiserer Fifa: ‘Det skader VM’

Scorer vanvittig løn i Premier League

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Jagter dansk erstatning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Portugal – Spanien

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

“Du er en fucking maskine!”

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

‘Den mest magtfulde nogensinde’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er 1/8-finalerne ved VM

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

USA – Belgien

‘Kaos’ – journalister råber ad stjerner