Der er sat punktum for en bizar sag. OGC Nice har fyret den 18-årige angriber Lamine Diaby-Fadiga, efter han indrømmede, at han stjal Kasper Dolbergs uger for et par uger siden. Nu forklarer franskmanden sig også offentligt.
I et opslag på Instagram skriver han, at hans eget karriereforløb var årsagen til, at han tog sin holdkammerats ejendel. Han havde været skadet i lang tid og var også blevet udvist i en U19-kamp, og mens det gik dårligt for ham selv, kom Dolberg til Nice.
– Min situation fuld af modgang stod i kontrast til min holdkammerat Kaspers succes og aura, skriver Diaby-Fadiga, der ikke stjal uret på grund af dens værdi af en halv million kroner.
– Det gik ud over ham uden nogen som helst grund, måske lidt på grund af misundelse. I stedet for at kæmpe på banen for at skabe konkurrence handlede jeg som en kujon og på en fej måde over for ham. Min gerning var ikke motiveret af selve gevinsten, men af desperation, frustration og følelsen af at blive overset.
Lamine Diaby-Fadiga har både undskyldt over for Kasper Dolberg og betalt danskeren tilbage. Til gengæld gik Dolberg med til at droppe politianmeldelsen af sin nu tidligere holdkammerat.
Nice fortalte tidligere tirsdag, at klubben havde revet Diaby-Fadigas kontrakt over. Nu er han ifølge avisen L’Equipe på vej til Ligue 2-klubben Paris FC. Den tidligere franske U-landsholdsspiller fik ingen kampe for førsteholdet i Nice i denne sæson, men nåede seks i ligaen og én i Europa League i sidste sæson.
LIVE
LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Afvist – Brøndby undrer sig
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Patrick Dorgu er med
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
NYHEDER
Målmandschok i Berlin – Rønnow ude for sæsonen
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
Smider Salah-bombe
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TIPSBLADETS DOM
