Forklarer Dolberg-tyveri med misundelse: Jeg handlede som en kujon

Lamine Diaby-Fadiga forklarer sig nu offentligt, efter han stjal Kasper Dolbergs ur. Han var ikke motiveret af urets værdi, men lod sin egen frustration og misundelse gå ud over danskeren.



Der er sat punktum for en bizar sag. OGC Nice har fyret den 18-årige angriber Lamine Diaby-Fadiga, efter han indrømmede, at han stjal Kasper Dolbergs uger for et par uger siden. Nu forklarer franskmanden sig også offentligt.

I et opslag på Instagram skriver han, at hans eget karriereforløb var årsagen til, at han tog sin holdkammerats ejendel. Han havde været skadet i lang tid og var også blevet udvist i en U19-kamp, og mens det gik dårligt for ham selv, kom Dolberg til Nice.

– Min situation fuld af modgang stod i kontrast til min holdkammerat Kaspers succes og aura, skriver Diaby-Fadiga, der ikke stjal uret på grund af dens værdi af en halv million kroner.

– Det gik ud over ham uden nogen som helst grund, måske lidt på grund af misundelse. I stedet for at kæmpe på banen for at skabe konkurrence handlede jeg som en kujon og på en fej måde over for ham. Min gerning var ikke motiveret af selve gevinsten, men af desperation, frustration og følelsen af at blive overset.

Lamine Diaby-Fadiga har både undskyldt over for Kasper Dolberg og betalt danskeren tilbage. Til gengæld gik Dolberg med til at droppe politianmeldelsen af sin nu tidligere holdkammerat.

Nice fortalte tidligere tirsdag, at klubben havde revet Diaby-Fadigas kontrakt over. Nu er han ifølge avisen L’Equipe på vej til Ligue 2-klubben Paris FC. Den tidligere franske U-landsholdsspiller fik ingen kampe for førsteholdet i Nice i denne sæson, men nåede seks i ligaen og én i Europa League i sidste sæson.





FCM var interesseret – nu er han på vej hjem




LIVE

LIVE: Medie: Flere storklubber jagter O’Riley

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

José Mourinho vil have dansk stjerne

Sats på disse ni spillere, FCK!

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Felix Beijmo er færdig i AGF

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Afsløring: De er færdige i Randers

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Dansk profil færdig i tysk klub, men

AGF jagter hollandsk talent

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Tiden er ved at rinde ud

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Thomas Delaney teaser



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Vil hente FC Midtjylland-profil