Forklarer Dolberg-tyveri med misundelse: Jeg handlede som en kujon

Lamine Diaby-Fadiga forklarer sig nu offentligt, efter han stjal Kasper Dolbergs ur. Han var ikke motiveret af urets værdi, men lod sin egen frustration og misundelse gå ud over danskeren.



Der er sat punktum for en bizar sag. OGC Nice har fyret den 18-årige angriber Lamine Diaby-Fadiga, efter han indrømmede, at han stjal Kasper Dolbergs uger for et par uger siden. Nu forklarer franskmanden sig også offentligt.

I et opslag på Instagram skriver han, at hans eget karriereforløb var årsagen til, at han tog sin holdkammerats ejendel. Han havde været skadet i lang tid og var også blevet udvist i en U19-kamp, og mens det gik dårligt for ham selv, kom Dolberg til Nice.

– Min situation fuld af modgang stod i kontrast til min holdkammerat Kaspers succes og aura, skriver Diaby-Fadiga, der ikke stjal uret på grund af dens værdi af en halv million kroner.

– Det gik ud over ham uden nogen som helst grund, måske lidt på grund af misundelse. I stedet for at kæmpe på banen for at skabe konkurrence handlede jeg som en kujon og på en fej måde over for ham. Min gerning var ikke motiveret af selve gevinsten, men af desperation, frustration og følelsen af at blive overset.

Lamine Diaby-Fadiga har både undskyldt over for Kasper Dolberg og betalt danskeren tilbage. Til gengæld gik Dolberg med til at droppe politianmeldelsen af sin nu tidligere holdkammerat.

Nice fortalte tidligere tirsdag, at klubben havde revet Diaby-Fadigas kontrakt over. Nu er han ifølge avisen L’Equipe på vej til Ligue 2-klubben Paris FC. Den tidligere franske U-landsholdsspiller fik ingen kampe for førsteholdet i Nice i denne sæson, men nåede seks i ligaen og én i Europa League i sidste sæson.





LIVE

LIVE: Kasper Schmeichel deler nyt

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

FCK lurer på landsholdsspiller

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Emre Mor færdig

Miraklernes tid er ikke forbi

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Et markant problem for Silkeborg

Manchester United – Liverpool

Melder Lindstrøm helt færdig

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Fønsskov løfter sløret: ‘Han tog lige ordet’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Det ser sort ud for B.93

Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Martin Jørgensen lander nyt job

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’