– Her bliver man fodboldspiller eller narkosmugler

Den tekniske direktør i Marseille, Marco Otero, mener kun, at der er to muligheder for en lovende fremtid i byen Marseille. Man kan enten blive professionel fodboldspiller eller narkosmugler.



Marco Otero er født og opvokset i Schweiz, et af verdens rigeste lande målt på BNP pr. indbygger, men nu er han teknisk direktør i Marseille, der ifølge ham er det fattigste sted i Frankrig. Derfor ser han kun to muligheder, hvis man som ungt menneske skal have en god fremtid i byen.

– Man glemmer, at vi er den fattigste by i Frankrig. Her er der kun to muligheder, hvis du vil have en rigtig god fremtid på kort sigt. Du kan enten blive professionel fodboldspiller eller narkosmugler. Og jeg taler ikke om dem, der står på hjørnet af gaden og sælger. 

En noget besynderlig udtalelse fra schweizeren, der i samme ombæring sammenligner Marseille med en god blanding af andre byer fra både nær og fjern.

– For mig at se, er Marseille en kombination af Buenos Aires, Rio de Janeiro, Napoli og måske også en lille smule af Valencia.

Ifølge Otero har de unge mennesker kun dollartegn i øjnene. Men penge er ikke lig med lykke, fastslår den tekniske direktør.

– Vi kan ikke få de unge mennesker til at forstå, at selvom man ikke bliver milliardær, kan man stadig have et rigtig godt liv.

Marco Otero tiltrådte sin rolle som teknisk direktør i Marseille i sommeren 2022, hvor han kom fra en rolle som akademimanager i Valencia, som er en af de byer han sammenligner Marseille med.





Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent




LIVE

TransferLIVE: Lurer på kæmpe Froholdt-handel

AGF i kontakt om norsk angriber 

Klar besked om AGF

Brøndby-boss teaser for transfer

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha



LIVE

Superliga-LIVE: Kommer med kæmpe AGF-nyhed

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”

Lyngby BK – AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

AGF i Europa: De venter i næste runde

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Franco Baresi er død

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser

Her er FC Københavns vej i Europa

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

Nærmer sig vild FCK-præstation

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Tottenham-flop i stor transfer

Er de også færdige i OB?