– Her bliver man fodboldspiller eller narkosmugler

Den tekniske direktør i Marseille, Marco Otero, mener kun, at der er to muligheder for en lovende fremtid i byen Marseille. Man kan enten blive professionel fodboldspiller eller narkosmugler.



Marco Otero er født og opvokset i Schweiz, et af verdens rigeste lande målt på BNP pr. indbygger, men nu er han teknisk direktør i Marseille, der ifølge ham er det fattigste sted i Frankrig. Derfor ser han kun to muligheder, hvis man som ungt menneske skal have en god fremtid i byen.

– Man glemmer, at vi er den fattigste by i Frankrig. Her er der kun to muligheder, hvis du vil have en rigtig god fremtid på kort sigt. Du kan enten blive professionel fodboldspiller eller narkosmugler. Og jeg taler ikke om dem, der står på hjørnet af gaden og sælger. 

En noget besynderlig udtalelse fra schweizeren, der i samme ombæring sammenligner Marseille med en god blanding af andre byer fra både nær og fjern.

– For mig at se, er Marseille en kombination af Buenos Aires, Rio de Janeiro, Napoli og måske også en lille smule af Valencia.

Ifølge Otero har de unge mennesker kun dollartegn i øjnene. Men penge er ikke lig med lykke, fastslår den tekniske direktør.

– Vi kan ikke få de unge mennesker til at forstå, at selvom man ikke bliver milliardær, kan man stadig have et rigtig godt liv.

Marco Otero tiltrådte sin rolle som teknisk direktør i Marseille i sommeren 2022, hvor han kom fra en rolle som akademimanager i Valencia, som er en af de byer han sammenligner Marseille med.





Superliga-LIVE: Otte spillere er ude for AGF




LIVE

TransferLIVE: Andreas Maxsø til Brøndby?

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Ingen klausul i FC København-aftale

Eriksen spottet – nu er der nyt

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen



LIVE

Superliga-LIVE: Otte spillere er ude for AGF

FC Midtjylland – AC Horsens

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Lyngby BK – AGF

Silkeborg IF – FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord

FC Nordsjælland – Randers FC

Klar besked om AGF

AGF i kontakt om norsk angriber 

‘Det ville være en katastrofe af rang’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Transfer på vej: AGF vil score millioner

DBU-formand: Tilliden til Infantino er væk

Sporting ringede – Helenius tog i biografen



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Her er FCK’s næste modstander i Europa

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby