– Her bliver man fodboldspiller eller narkosmugler

Den tekniske direktør i Marseille, Marco Otero, mener kun, at der er to muligheder for en lovende fremtid i byen Marseille. Man kan enten blive professionel fodboldspiller eller narkosmugler.



Marco Otero er født og opvokset i Schweiz, et af verdens rigeste lande målt på BNP pr. indbygger, men nu er han teknisk direktør i Marseille, der ifølge ham er det fattigste sted i Frankrig. Derfor ser han kun to muligheder, hvis man som ungt menneske skal have en god fremtid i byen.

– Man glemmer, at vi er den fattigste by i Frankrig. Her er der kun to muligheder, hvis du vil have en rigtig god fremtid på kort sigt. Du kan enten blive professionel fodboldspiller eller narkosmugler. Og jeg taler ikke om dem, der står på hjørnet af gaden og sælger. 

En noget besynderlig udtalelse fra schweizeren, der i samme ombæring sammenligner Marseille med en god blanding af andre byer fra både nær og fjern.

– For mig at se, er Marseille en kombination af Buenos Aires, Rio de Janeiro, Napoli og måske også en lille smule af Valencia.

Ifølge Otero har de unge mennesker kun dollartegn i øjnene. Men penge er ikke lig med lykke, fastslår den tekniske direktør.

– Vi kan ikke få de unge mennesker til at forstå, at selvom man ikke bliver milliardær, kan man stadig have et rigtig godt liv.

Marco Otero tiltrådte sin rolle som teknisk direktør i Marseille i sommeren 2022, hvor han kom fra en rolle som akademimanager i Valencia, som er en af de byer han sammenligner Marseille med.





Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!




LIVE

LIVE: Brøndby-profil kørt på hospitalet

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Millionregn over ‘PC’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Afsløring: DBU-boss stopper



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Tv-vært stopper på Viaplay

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

I dialog om Albert Grønbæk

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Wayne Rooney vild med dansk angriber

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’