– Her bliver man fodboldspiller eller narkosmugler

Den tekniske direktør i Marseille, Marco Otero, mener kun, at der er to muligheder for en lovende fremtid i byen Marseille. Man kan enten blive professionel fodboldspiller eller narkosmugler.



Marco Otero er født og opvokset i Schweiz, et af verdens rigeste lande målt på BNP pr. indbygger, men nu er han teknisk direktør i Marseille, der ifølge ham er det fattigste sted i Frankrig. Derfor ser han kun to muligheder, hvis man som ungt menneske skal have en god fremtid i byen.

– Man glemmer, at vi er den fattigste by i Frankrig. Her er der kun to muligheder, hvis du vil have en rigtig god fremtid på kort sigt. Du kan enten blive professionel fodboldspiller eller narkosmugler. Og jeg taler ikke om dem, der står på hjørnet af gaden og sælger. 

En noget besynderlig udtalelse fra schweizeren, der i samme ombæring sammenligner Marseille med en god blanding af andre byer fra både nær og fjern.

– For mig at se, er Marseille en kombination af Buenos Aires, Rio de Janeiro, Napoli og måske også en lille smule af Valencia.

Ifølge Otero har de unge mennesker kun dollartegn i øjnene. Men penge er ikke lig med lykke, fastslår den tekniske direktør.

– Vi kan ikke få de unge mennesker til at forstå, at selvom man ikke bliver milliardær, kan man stadig have et rigtig godt liv.

Marco Otero tiltrådte sin rolle som teknisk direktør i Marseille i sommeren 2022, hvor han kom fra en rolle som akademimanager i Valencia, som er en af de byer han sammenligner Marseille med.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Martin Jørgensen lander nyt job

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Horsens kommer tættere på oprykning

Delaney afslører dialog

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Raser over Brian Riemer-interview

Tottenham jagter choktransfer

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

FCM stanger lang karantæne ud til fan