– Her bliver man fodboldspiller eller narkosmugler

Den tekniske direktør i Marseille, Marco Otero, mener kun, at der er to muligheder for en lovende fremtid i byen Marseille. Man kan enten blive professionel fodboldspiller eller narkosmugler.



Marco Otero er født og opvokset i Schweiz, et af verdens rigeste lande målt på BNP pr. indbygger, men nu er han teknisk direktør i Marseille, der ifølge ham er det fattigste sted i Frankrig. Derfor ser han kun to muligheder, hvis man som ungt menneske skal have en god fremtid i byen.

– Man glemmer, at vi er den fattigste by i Frankrig. Her er der kun to muligheder, hvis du vil have en rigtig god fremtid på kort sigt. Du kan enten blive professionel fodboldspiller eller narkosmugler. Og jeg taler ikke om dem, der står på hjørnet af gaden og sælger. 

En noget besynderlig udtalelse fra schweizeren, der i samme ombæring sammenligner Marseille med en god blanding af andre byer fra både nær og fjern.

– For mig at se, er Marseille en kombination af Buenos Aires, Rio de Janeiro, Napoli og måske også en lille smule af Valencia.

Ifølge Otero har de unge mennesker kun dollartegn i øjnene. Men penge er ikke lig med lykke, fastslår den tekniske direktør.

– Vi kan ikke få de unge mennesker til at forstå, at selvom man ikke bliver milliardær, kan man stadig have et rigtig godt liv.

Marco Otero tiltrådte sin rolle som teknisk direktør i Marseille i sommeren 2022, hvor han kom fra en rolle som akademimanager i Valencia, som er en af de byer han sammenligner Marseille med.





Brøndby tæt på Superliga-profil




LIVE

TransferLIVE: Brøndby henter ny målmand

‘Det er et angreb på FCK’

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Her er prisen på Aral Simsir



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Officielt: Nu er Nagelsmann færdig

Nu er der nyt om Robert Skov

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

– Schwartau-handel giver ingen mening

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Laudrup stopper på TV 2

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Australien – Egypten



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Superliga-boss håber på transfer inden for en uge

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud