• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Ligue 1 Mikkel Fuhr Nielsen

Mareridtsdebut for Ernest Nuamah i Lyon

Foto: Getty Images

Ernest Nuamah vil formentlig forsøge at glemme sin debut for Lyon hurtigst muligt.

Af Mikkel Fuhr Nielsen

Ernest Nuamah blev søndag aften kastet for løverne efter sit skifte fra FC Nordsjælland til Molenbeek og derefter Lyon.

Ghaneseren startede på banen mod de forsvarende franske mestre Paris Saint-Germain, og det blev noget af en ilddåb for den vævre offensivspiller.

To gange Kylian Mbappé, Achraf Hakimi og Marco Asensio havde sørget for en pauseføring på 4-0 til PSG, og så var den kamp på mange måder lukket. Med et kvarter igen kunne Ernest Nuamah forlade banen med røde ører, da han blev udskiftet.

Udskiftningen af den tidligere FC Nordsjælland-stjerne faldt få minutter efter, at Lyon havde reduceret på et straffespark sat ind af Corentin Tolisso. Scoringen ændrede ikke på, at Lyon og Ernest Nuamah fik en ordentlig lussing på 1-4 på eget græs.

Ydmygelsen af PSG behagede heller ikke Lyons fans, der kaldte spillerne til samling foran den ene endetribune efter slutfløjt, og herfra blev der via en mikrofon talt med store bogstaver.

- Der var folk før jer, som bar Lyon-trøjen og gav alt for den. Undlad at besmitte og udtvære det, lød det fra klubbens fans ifølge journalisten Joel Bortey, der blandt andet skriver for The Athletic.

Øretæven i egen hule af PSG kommer i kølvandet på en i forvejen rædselsfuld sæsonstart, hvor man blot har hentet et enkelt point. Lyon er bundprop i Ligue 1, og det er bestemt ikke hverdagskost for den hæderkronede franske fodboldklub.

Før PSG satte sig på tronen af fransk fodbold, var Lyon den ubetingede magtfaktor i Ligue 1. Den slags glade dage er nu forbi, men ikke desto mindre forlanger klubbens fans en helt anden indstilling på den anden side af landsholdspausen.