Mareridtsdebut for Ernest Nuamah i Lyon

Ernest Nuamah vil formentlig forsøge at glemme sin debut for Lyon hurtigst muligt.



Ernest Nuamah blev søndag aften kastet for løverne efter sit skifte fra FC Nordsjælland til Molenbeek og derefter Lyon.

Ghaneseren startede på banen mod de forsvarende franske mestre Paris Saint-Germain, og det blev noget af en ilddåb for den vævre offensivspiller.

To gange Kylian Mbappé, Achraf Hakimi og Marco Asensio havde sørget for en pauseføring på 4-0 til PSG, og så var den kamp på mange måder lukket. Med et kvarter igen kunne Ernest Nuamah forlade banen med røde ører, da han blev udskiftet.

Udskiftningen af den tidligere FC Nordsjælland-stjerne faldt få minutter efter, at Lyon havde reduceret på et straffespark sat ind af Corentin Tolisso. Scoringen ændrede ikke på, at Lyon og Ernest Nuamah fik en ordentlig lussing på 1-4 på eget græs.

Ydmygelsen af PSG behagede heller ikke Lyons fans, der kaldte spillerne til samling foran den ene endetribune efter slutfløjt, og herfra blev der via en mikrofon talt med store bogstaver.

– Der var folk før jer, som bar Lyon-trøjen og gav alt for den. Undlad at besmitte og udtvære det, lød det fra klubbens fans ifølge journalisten Joel Bortey, der blandt andet skriver for The Athletic.

Øretæven i egen hule af PSG kommer i kølvandet på en i forvejen rædselsfuld sæsonstart, hvor man blot har hentet et enkelt point. Lyon er bundprop i Ligue 1, og det er bestemt ikke hverdagskost for den hæderkronede franske fodboldklub.

Før PSG satte sig på tronen af fransk fodbold, var Lyon den ubetingede magtfaktor i Ligue 1. Den slags glade dage er nu forbi, men ikke desto mindre forlanger klubbens fans en helt anden indstilling på den anden side af landsholdspausen.





Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’




LIVE

LIVE: Millioner på vej til FC Midtjylland?

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Jacob Neestrup er enig med ny klub

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Fem bud på Brøndbys nye træner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Forhandler med storklub

Færdig i Brøndby – bliver U20-landstræner

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Canut: ‘Det er noget, jeg aldrig vil glemme’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

‘Det er det vildeste, jeg nogensinde har oplevet’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

FC København kan få Jens Stage-millioner

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle