Mareridtsdebut for Ernest Nuamah i Lyon

Ernest Nuamah vil formentlig forsøge at glemme sin debut for Lyon hurtigst muligt.



Ernest Nuamah blev søndag aften kastet for løverne efter sit skifte fra FC Nordsjælland til Molenbeek og derefter Lyon.

Ghaneseren startede på banen mod de forsvarende franske mestre Paris Saint-Germain, og det blev noget af en ilddåb for den vævre offensivspiller.

To gange Kylian Mbappé, Achraf Hakimi og Marco Asensio havde sørget for en pauseføring på 4-0 til PSG, og så var den kamp på mange måder lukket. Med et kvarter igen kunne Ernest Nuamah forlade banen med røde ører, da han blev udskiftet.

Udskiftningen af den tidligere FC Nordsjælland-stjerne faldt få minutter efter, at Lyon havde reduceret på et straffespark sat ind af Corentin Tolisso. Scoringen ændrede ikke på, at Lyon og Ernest Nuamah fik en ordentlig lussing på 1-4 på eget græs.

Ydmygelsen af PSG behagede heller ikke Lyons fans, der kaldte spillerne til samling foran den ene endetribune efter slutfløjt, og herfra blev der via en mikrofon talt med store bogstaver.

– Der var folk før jer, som bar Lyon-trøjen og gav alt for den. Undlad at besmitte og udtvære det, lød det fra klubbens fans ifølge journalisten Joel Bortey, der blandt andet skriver for The Athletic.

Øretæven i egen hule af PSG kommer i kølvandet på en i forvejen rædselsfuld sæsonstart, hvor man blot har hentet et enkelt point. Lyon er bundprop i Ligue 1, og det er bestemt ikke hverdagskost for den hæderkronede franske fodboldklub.

Før PSG satte sig på tronen af fransk fodbold, var Lyon den ubetingede magtfaktor i Ligue 1. Den slags glade dage er nu forbi, men ikke desto mindre forlanger klubbens fans en helt anden indstilling på den anden side af landsholdspausen.







LIVE

TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte

Skyder stor FCM-historie ned

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

‘Det er et angreb på FCK’

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Brøndby tæt på Superliga-profil

Superliga-klub jagter Jakob Bonde



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Nu er der nyt om Robert Skov

Medie: Stort bud på AGF-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er prisen på Aral Simsir

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

FC København i forhandlinger med svensk klub

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Kæmpebud på 16-årig

Canada – Marokko

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

– Schwartau-handel giver ingen mening

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Medie: De lurer på FCM-profil