Mareridtsdebut for Ernest Nuamah i Lyon

Ernest Nuamah vil formentlig forsøge at glemme sin debut for Lyon hurtigst muligt.



Ernest Nuamah blev søndag aften kastet for løverne efter sit skifte fra FC Nordsjælland til Molenbeek og derefter Lyon.

Ghaneseren startede på banen mod de forsvarende franske mestre Paris Saint-Germain, og det blev noget af en ilddåb for den vævre offensivspiller.

To gange Kylian Mbappé, Achraf Hakimi og Marco Asensio havde sørget for en pauseføring på 4-0 til PSG, og så var den kamp på mange måder lukket. Med et kvarter igen kunne Ernest Nuamah forlade banen med røde ører, da han blev udskiftet.

Udskiftningen af den tidligere FC Nordsjælland-stjerne faldt få minutter efter, at Lyon havde reduceret på et straffespark sat ind af Corentin Tolisso. Scoringen ændrede ikke på, at Lyon og Ernest Nuamah fik en ordentlig lussing på 1-4 på eget græs.

Ydmygelsen af PSG behagede heller ikke Lyons fans, der kaldte spillerne til samling foran den ene endetribune efter slutfløjt, og herfra blev der via en mikrofon talt med store bogstaver.

– Der var folk før jer, som bar Lyon-trøjen og gav alt for den. Undlad at besmitte og udtvære det, lød det fra klubbens fans ifølge journalisten Joel Bortey, der blandt andet skriver for The Athletic.

Øretæven i egen hule af PSG kommer i kølvandet på en i forvejen rædselsfuld sæsonstart, hvor man blot har hentet et enkelt point. Lyon er bundprop i Ligue 1, og det er bestemt ikke hverdagskost for den hæderkronede franske fodboldklub.

Før PSG satte sig på tronen af fransk fodbold, var Lyon den ubetingede magtfaktor i Ligue 1. Den slags glade dage er nu forbi, men ikke desto mindre forlanger klubbens fans en helt anden indstilling på den anden side af landsholdspausen.





Han bliver ny cheftræner i Silkeborg




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub henter talent

Succestræner forlader Premier League-klub

Nu melder Christian Eriksen ud

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

‘Det er slut’

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Optakt: Mexico – Sydafrika

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

OB jagter tidligere Superliga-profil



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Supercomputer: De vinder VM

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Storklub har kontaktet Brøndby

Afslører: Storklub missede Højlund

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Han bliver cheftræner i Brøndby

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Thomas Nørgaard: Derfor tager jeg til Brøndby

Bud på 1,12 milliard afvist