Mareridtsdebut for Ernest Nuamah i Lyon

Ernest Nuamah vil formentlig forsøge at glemme sin debut for Lyon hurtigst muligt.



Ernest Nuamah blev søndag aften kastet for løverne efter sit skifte fra FC Nordsjælland til Molenbeek og derefter Lyon.

Ghaneseren startede på banen mod de forsvarende franske mestre Paris Saint-Germain, og det blev noget af en ilddåb for den vævre offensivspiller.

To gange Kylian Mbappé, Achraf Hakimi og Marco Asensio havde sørget for en pauseføring på 4-0 til PSG, og så var den kamp på mange måder lukket. Med et kvarter igen kunne Ernest Nuamah forlade banen med røde ører, da han blev udskiftet.

Udskiftningen af den tidligere FC Nordsjælland-stjerne faldt få minutter efter, at Lyon havde reduceret på et straffespark sat ind af Corentin Tolisso. Scoringen ændrede ikke på, at Lyon og Ernest Nuamah fik en ordentlig lussing på 1-4 på eget græs.

Ydmygelsen af PSG behagede heller ikke Lyons fans, der kaldte spillerne til samling foran den ene endetribune efter slutfløjt, og herfra blev der via en mikrofon talt med store bogstaver.

– Der var folk før jer, som bar Lyon-trøjen og gav alt for den. Undlad at besmitte og udtvære det, lød det fra klubbens fans ifølge journalisten Joel Bortey, der blandt andet skriver for The Athletic.

Øretæven i egen hule af PSG kommer i kølvandet på en i forvejen rædselsfuld sæsonstart, hvor man blot har hentet et enkelt point. Lyon er bundprop i Ligue 1, og det er bestemt ikke hverdagskost for den hæderkronede franske fodboldklub.

Før PSG satte sig på tronen af fransk fodbold, var Lyon den ubetingede magtfaktor i Ligue 1. Den slags glade dage er nu forbi, men ikke desto mindre forlanger klubbens fans en helt anden indstilling på den anden side af landsholdspausen.





Martin Jørgensen lander nyt job




LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle

Tror på millionkøb af FC København-spiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Braithwaite del af stor transferplan

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Bo Svensson svært utilfreds

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Snart kan det give rødt kort

Brian Riemer peger på tre årsager