En, to, tre.
Blot 20 minutter skulle danske Mika Biereth bruge, efter han havde sat sit første mål ind mod Nantes lørdag aften.
Angriberen scorede et hattrick i sejren på 7-1, og nu står den 22-årige frontløber, som AS Monaco købte i januar i Strum Graz, noteret for imponerende syv mål i bare fem ligakampe.
Endnu mere markant er det, at det var hans andet hattrick i Monaco-trøjen, og man må i den grad sige, at de franske medier også har fået øjnene op for Mika Biereth.
Tipsbladet har kigget på reaktionerne, og de er ikke overraskende meget positive.
Mediet Get French Football News giver karakter til alle spillere, og Mika Biereth blevet kåret til kampens spiller:
– Den tidligere Arsenal-spiller har haft en utrolig udvikling, siden han skiftede til Sturm Graz. Dette er allerede hans andet hattrick på Stade Louis II (Monacos stadion, red.) – sikke en måde at introducere sig selv til fansene! Han var ikke meget involveret i opbygningsspillet og var rolig i perioder – specielt i første halvleg – men han er en ægte fox in the box, og han det viste han ved at dukke op det rigtige sted to gange, ligesom han sparkede et straffespark sikkert i nettet, skriver mediet.
Også den store avis L’Equipe kårer Mika Biereth til kampens spiller og skriver om danskeren:
– Anført af en storspillerende Mika Biereth, der scorede hattrick, kom Monaco godt tilbage efter nederlaget til Benfica i onsdags i Champions League og vandt 7-1 over Nantes.
Mediet Onzemondial skriver også om danskerens store aften.
– Mika Biereth, husk dette navn! Efter han ankom i vinter fra Sturm Graz, har den danske angriber allerede markedet sig med et hattrick i opgøret mod Auxerre efter et første mål mod Rennes. Han var med fra start mod Nantes, og den 22-årige angriber gjorde det igen mod Nantes, der aldrig formåede at stoppe ham.
Lokalmediet var-matin peger blandt andet på, at danskeren blev udskiftet efter sit hattrick, så han kunne få et stort bifald af AS Monaco-fansene.
– Biereth scorede også sit andet mål, da han udnyttede et gunstigt kontraangreb til at score med ydersiden af foden – som tradition med nummer 9 på ryggen i feltet. Han fik også sit hattrick, den tidligere Arsenal-spiller, da han omsatte et straffespark, efter Pallois havde trådt på hans fod. Han kunne have scoret et fjerde efter et indlæg fra Diatta, men han sparkede over mål. Adi Hüttler (Monaco-træner) skiftede ham ud med Coulibaly, så han kunne få en velfortjent bifald fra tilskuerne, skriver mediet.
Du kan selv se Mika Biereths mål i videoen øverst til denne artikel.
Angriberen har aldrig været udtaget til det danske landshold, men han må efterhånden være i betragtning.
LIVE
LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
MEDIE
Offentliggøres i dag
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
AGF har holdt fri inden FCM-brag
NYHEDER