Medier måber over Mika Biereth: Husk det navn!

Den danske angriber scorede et nyt hattrick for AS Monaco, og han får store roser id e franske medier.



En, to, tre.

Blot 20 minutter skulle danske Mika Biereth bruge, efter han havde sat sit første mål ind mod Nantes lørdag aften.

Angriberen scorede et hattrick i sejren på 7-1, og nu står den 22-årige frontløber, som AS Monaco købte i januar i Strum Graz, noteret for imponerende syv mål i bare fem ligakampe.

Endnu mere markant er det, at det var hans andet hattrick i Monaco-trøjen, og man må i den grad sige, at de franske medier også har fået øjnene op for Mika Biereth.

Tipsbladet har kigget på reaktionerne, og de er ikke overraskende meget positive.

Mediet Get French Football News giver karakter til alle spillere, og Mika Biereth blevet kåret til kampens spiller:

– Den tidligere Arsenal-spiller har haft en utrolig udvikling, siden han skiftede til Sturm Graz. Dette er allerede hans andet hattrick på Stade Louis II (Monacos stadion, red.) – sikke en måde at introducere sig selv til fansene! Han var ikke meget involveret i opbygningsspillet og var rolig i perioder – specielt i første halvleg – men han er en ægte fox in the box, og han det viste han ved at dukke op det rigtige sted to gange, ligesom han sparkede et straffespark sikkert i nettet, skriver mediet.

Også den store avis L’Equipe kårer Mika Biereth til kampens spiller og skriver om danskeren:

– Anført af en storspillerende Mika Biereth, der scorede hattrick, kom Monaco godt tilbage efter nederlaget til Benfica i onsdags i Champions League og vandt 7-1 over Nantes.

Mediet Onzemondial skriver også om danskerens store aften.

– Mika Biereth, husk dette navn! Efter han ankom i vinter fra Sturm Graz, har den danske angriber allerede markedet sig med et hattrick i opgøret mod Auxerre efter et første mål mod Rennes. Han var med fra start mod Nantes, og den 22-årige angriber gjorde det igen mod Nantes, der aldrig formåede at stoppe ham.

Lokalmediet var-matin peger blandt andet på, at danskeren blev udskiftet efter sit hattrick, så han kunne få et stort bifald af AS Monaco-fansene.

– Biereth scorede også sit andet mål, da han udnyttede et gunstigt kontraangreb til at score med ydersiden af foden – som tradition med nummer 9 på ryggen i feltet. Han fik også sit hattrick, den tidligere Arsenal-spiller, da han omsatte et straffespark, efter Pallois havde trådt på hans fod. Han kunne have scoret et fjerde efter et indlæg fra Diatta, men han sparkede over mål. Adi Hüttler (Monaco-træner) skiftede ham ud med Coulibaly, så han kunne få en velfortjent bifald fra tilskuerne, skriver mediet.

Du kan selv se Mika Biereths mål i videoen øverst til denne artikel.

Angriberen har aldrig været udtaget til det danske landshold, men han må efterhånden være i betragtning.



Liverpool ydmyget

Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen

Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud

Bo Svensson favorit til stort job 

Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Kongesæson – de køber Pep Biel

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Kæmpe nedtur for AaB

FC København – Brøndby IF

Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’

Superliga-legende stråler som 41-årig

Her er Kamil Wilczek i dag

Randers FC – OB

I svime over German Onugkha

Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’

Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson

Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Viborg FF – Vejle Boldklub

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

– Agger og Kahlenberg var specielt

Starter foran Max Verstappen i Las Vegas

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen? 

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

– Den her sidder dybt i sjælen

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM

Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Pogba kan få comeback

Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde

Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

Eintracht tæmmer Gedebukke

– Jeg vil være den bedste

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord

AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele

‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?

Lyngby går alene i front

AGF tilbage på førstepladsen

Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’

Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?