Nu roser han langt om længe Kasper Schmeichel

Kasper Schmeichel har været udsat for massiv kritik og rygter om et skifte til januar. Nu roses han endelig efter weekendens sejr og clean sheets.



Kasper Schmeichels ophold i OGC Nice har været fyldt med bump på vejen.

Resultaterne har haltet, hvor Kasper Schmeichel mange gange er blevet gjort til syndebunke i den franske presse. I perioder har han været fravalgt til fordel for Marcin Bulka, mens cheftræner Lucien Favre også har udtalt, at han faktisk ønskede en anden keeper end danskeren.

Det har ikke ligefrem været nogen let start for Kasper Schmeichel i Frankrig, men nu begynder det at gå den rigtige vej for landsholdskeeperen. I weekenden sejrede OGC Nice over Brest, hvor danskeren noterede sig for et clean sheets.

Præstationen høstede efterfølgende ros af Lucien Favre, der ellers ikke har brugt meget tid på at hylde sin danske målmand, som blev hentet i sommer i Leicester.

– Jeg har noteret mig, at han har smilt mere de seneste dage. Når du har det bedre i din krop og dit hoved, så gør du det bedre på dit arbejde. Han gjorde det rigtig godt i dag [søndag, red.], siger Lucien Favre efter kampen til klubbens hjemmeside.

Indtil videre har Lucien Favre ikke haft meget at rose hverken Kasper Schmeichel eller sit Nice-mandskab for, da man har leveret et svingende efterår. Man indtager 9. pladsen i Ligue 1, mens man i en tæt gruppe spillede sig videre i Conference League.

Kasper Schmeichel, 35 år, har vogtet buret 17 gange for OGC Nice. Han har lukket 20 mål ind, mens hans clean sheet mod Brest var hans tredje efter sommerens skifte til den franske sydkyst.





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Færdig i Real Madrid

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

10. gang i træk

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

AGF – Sønderjyske

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Storklub i dialog med Mohamed Salah

FCK lurer på landsholdsspiller



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Chok i Wolfsburg

Et markant problem for Silkeborg

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

OB – Silkeborg IF

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen

Randers FC – Vejle Boldklub

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Manchester United – Liverpool

Det ser sort ud for B.93



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd