Nu roser han langt om længe Kasper Schmeichel

Kasper Schmeichel har været udsat for massiv kritik og rygter om et skifte til januar. Nu roses han endelig efter weekendens sejr og clean sheets.



Kasper Schmeichels ophold i OGC Nice har været fyldt med bump på vejen.

Resultaterne har haltet, hvor Kasper Schmeichel mange gange er blevet gjort til syndebunke i den franske presse. I perioder har han været fravalgt til fordel for Marcin Bulka, mens cheftræner Lucien Favre også har udtalt, at han faktisk ønskede en anden keeper end danskeren.

Det har ikke ligefrem været nogen let start for Kasper Schmeichel i Frankrig, men nu begynder det at gå den rigtige vej for landsholdskeeperen. I weekenden sejrede OGC Nice over Brest, hvor danskeren noterede sig for et clean sheets.

Præstationen høstede efterfølgende ros af Lucien Favre, der ellers ikke har brugt meget tid på at hylde sin danske målmand, som blev hentet i sommer i Leicester.

– Jeg har noteret mig, at han har smilt mere de seneste dage. Når du har det bedre i din krop og dit hoved, så gør du det bedre på dit arbejde. Han gjorde det rigtig godt i dag [søndag, red.], siger Lucien Favre efter kampen til klubbens hjemmeside.

Indtil videre har Lucien Favre ikke haft meget at rose hverken Kasper Schmeichel eller sit Nice-mandskab for, da man har leveret et svingende efterår. Man indtager 9. pladsen i Ligue 1, mens man i en tæt gruppe spillede sig videre i Conference League.

Kasper Schmeichel, 35 år, har vogtet buret 17 gange for OGC Nice. Han har lukket 20 mål ind, mens hans clean sheet mod Brest var hans tredje efter sommerens skifte til den franske sydkyst.





1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Medie bringer Neestrup i spil til topklub



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Wolfsburg – Bayern

Peter Schmeichel lander stort job

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

– Det var en af de værste dage

Køber snart Brøndby-angriber

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Manchester City – Brentford

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub