Paris Saint Germain-præsident Nasser Al Khelaïfi har igennem sin tid i spidsen for den franske hovedstadsklub stået bag store indkøb som blandt andet Neymar og Kylian Mbappe, som hører til som de dyreste nogensinde.
Dernæst leverede han sidste sommer at hente Lionel Messi til PSG. Men nu peger han mod, at han helst vil have et hold af lokale spillere. Det fortæller han i et interview med Le Parisien.
– Vi er her for det lange løb. Vi kommer til at have de bedste træningsfaciliteter i verden. Mit mål er, at vi i de kommende par år kun har parisiske spillere på vores hold, siger han og fortsætter:
– Der er enormt meget talent i vores region, og de bedste spillere i regionen fortjener at spille for PSG. Det vil tage noget tid, men det er et mål. For 11 år siden sagde jeg, at jeg ville have fremtidens Messi. I dag siger jeg, at jeg vil have fremtidens Mbappe, som også kommer fra Paris, lyder det fra Khelaifi.
Han peger endvidere på, at det ikke er let, men at de har det, som de skal bruge, så det kan lade sig gøre.
Derudover kommer han også ind på, at man ikke har valgt at gå efter at få Zinedine Zidane som deres næste cheftræner, og PSG-præsidenten fra Qatar slår i den forbindelse også fast, at han end ikke har haft kontakt til den tidligere Real Madrid-cheftræner.
Apropos Real Madrid fik han også stukket lidt til, da han nævnte, at de havde tilbudt mere til Mbappe end de selv gjorde, men at angriberen altså valgte at forlænge og blive i Paris-klubben. Det blev endelig afvist fra Nasser Al Khelaifis side, at Mbappe har indflydelse på trænervalg og spillere.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Færdig i FC Midtjylland
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
MEDIE
Surt show – dumpet!
TRANSFER
Dansker i rekordtransfer
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
LIVE
Superliga-LIVE: FCN skriver med Mikail Schumacher
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
Peter Graulund med hård Superliga-dom
TRANSFER
Superliga-retur?
MEDIE
Jagter dansk landsholdsspiller
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
DBU vil granske FIFA-plan
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
MEDIE
Har budt en milliard
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TOPNYHED
