Andreas Bruus har været vant til at spille mod Superliga-stjerner som Anders Dreyer, Pep Biel og Viktor Claesson.
Men inden længe kommer den 23-årige dansker til at stå over for verdensstjerner som Neymar, Kylian Mbappé og Lionel Messi.
Den nu tidligere Brøndby-stjerne skiftede nemlig for nogle uger siden Vestegnen ud med Troyes.
Og han har lidt svært ved at tro, at han snart skal møde nogle af verdens bedste fodboldspillere i Ligue 1.
Det gør Andreas Bruus klart i et skriftligt svar til Tipsbladet.
– Det bliver fedt, men også næsten surrealistisk at gå direkte fra Superligaen til at stå overfor spillere som de tre, lyder det fra forsvarsspilleren, inden han fortsætter:
– Det er naturligvis et stort skridt fra Superligaen til en top fem-liga, og jeg glæder mig vildt til at skulle spille mod verdens bedste fodboldspiller i de seneste mange år, Lionel Messi, og de to andre, der er blandt de allerbedste hvert år. At måle sig med de største stjerner er jo det, alle vi spillere går og drømmer om.
Den tidligere Superliga-spiller har skrevet under på en kontrakt, som holder ham i Troyes frem til sommeren 2027.
Andreas Bruus tilføjer i sit svar, at han er glad for, hvordan afskeden med Brøndby IF blev.
– Det var en fed måde at forlade Brøndby på – med et godt salg for klubben og et godt skifte for mig. Jeg har haft hele min fodboldopvækst der og har været så glad for klubben, at det bare skulle være på den måde.
– Klubben vil gerne hjælpe sine spillere videre, når det er et godt skifte for båden klubben selv og for spilleren – og jeg er glad for, at Brøndby kunne tjene gode penge på mig. Det gør mig da også personligt stolt, at jeg bliver solgt direkte fra Brøndby til en af de bedste ligaer i verden.
Andreas Bruus fortæller videre, at han var glad for, at tilbuddet fra Troyes kom, da han har fulgt Ligue 1 tæt i en periode.
Derfor var han heller ikke i tvivl om sin beslutning, da den franske fodboldklub meldte sig på banen med en seriøs interesse.
– Der har da været interesse fra andre klubber i andre spændende ligaer, men jeg var egentlig ret vild for at komme til Troyes, da den mulighed opstod.
– Den helt store drøm var en top fem-liga, men det skulle også være det helt rigtige projekt, og da Troyes så kom med det, var jeg ikke i tvivl. Jeg ved, at jeg er et sted med et fedt projekt, hvor jeg kan videreudvikle mig, og hvor jeg tror på, at jeg kan hjælpe holdet opad i tabellen i forhold til sidste sæson.
Den hurtige fodboldspiller siger afsluttende, at han kun har positive ting at sige om sin begyndelse på eventyret i Frankrig.
– Det har været en superfed start. Nu har jeg fået gang i relationerne både på og udenfor banen. Jeg har spillet to gode kampe fra start og havde en assist, da vi slog Nancy forleden, så det fungerer fint på banen.
– Jeg er blevet vildt godt modtaget i klubben, hvor holdkammeraterne virkelig er en flok gode gutter. Jeg er allerede startet til fransktimer, og jeg glæder mig til at lære sproget hurtigst muligt. Der er kun pil op på alle områder.
Andreas Bruus og resten af Troyes-mandskabet åbner den nye sæson i Ligue 1 på søndag, når Montpellier venter på udebane klokken 15.00.
LIVE
LIVE: Deler nyt om skadet stjerne
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
STORT INTERVIEW
Afslører vild transfer-historie
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
TOPNYHED
“Ingen er uerstattelige”
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’
Her kan du se 22. runde i den danske 1. division
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
CUSTOM
Brighton – Liverpool
Benhård Brian Riemer-melding
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
MEDIE
FCK-stjerne roses i hjemlandet
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal
INTERVIEW
Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig
TOPNYHED
Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
‘Det er dramatisk!’
INTERVIEW
‘Han kan producere helt vanvittige tal’
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler
DAGENS SPILFORSLAG
Langgaber mellem Blå og Blå
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
EKSKLUSIVT
Gode venner fra PSV genforenet i Danmark
Så blev det officielt
INTERVIEW
Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg har afvist Hammarby
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes færdig i Norwich
INTERVIEW