Andreas Bruus har været vant til at spille mod Superliga-stjerner som Anders Dreyer, Pep Biel og Viktor Claesson.
Men inden længe kommer den 23-årige dansker til at stå over for verdensstjerner som Neymar, Kylian Mbappé og Lionel Messi.
Den nu tidligere Brøndby-stjerne skiftede nemlig for nogle uger siden Vestegnen ud med Troyes.
Og han har lidt svært ved at tro, at han snart skal møde nogle af verdens bedste fodboldspillere i Ligue 1.
Det gør Andreas Bruus klart i et skriftligt svar til Tipsbladet.
– Det bliver fedt, men også næsten surrealistisk at gå direkte fra Superligaen til at stå overfor spillere som de tre, lyder det fra forsvarsspilleren, inden han fortsætter:
– Det er naturligvis et stort skridt fra Superligaen til en top fem-liga, og jeg glæder mig vildt til at skulle spille mod verdens bedste fodboldspiller i de seneste mange år, Lionel Messi, og de to andre, der er blandt de allerbedste hvert år. At måle sig med de største stjerner er jo det, alle vi spillere går og drømmer om.
Den tidligere Superliga-spiller har skrevet under på en kontrakt, som holder ham i Troyes frem til sommeren 2027.
Andreas Bruus tilføjer i sit svar, at han er glad for, hvordan afskeden med Brøndby IF blev.
– Det var en fed måde at forlade Brøndby på – med et godt salg for klubben og et godt skifte for mig. Jeg har haft hele min fodboldopvækst der og har været så glad for klubben, at det bare skulle være på den måde.
– Klubben vil gerne hjælpe sine spillere videre, når det er et godt skifte for båden klubben selv og for spilleren – og jeg er glad for, at Brøndby kunne tjene gode penge på mig. Det gør mig da også personligt stolt, at jeg bliver solgt direkte fra Brøndby til en af de bedste ligaer i verden.
Andreas Bruus fortæller videre, at han var glad for, at tilbuddet fra Troyes kom, da han har fulgt Ligue 1 tæt i en periode.
Derfor var han heller ikke i tvivl om sin beslutning, da den franske fodboldklub meldte sig på banen med en seriøs interesse.
– Der har da været interesse fra andre klubber i andre spændende ligaer, men jeg var egentlig ret vild for at komme til Troyes, da den mulighed opstod.
– Den helt store drøm var en top fem-liga, men det skulle også være det helt rigtige projekt, og da Troyes så kom med det, var jeg ikke i tvivl. Jeg ved, at jeg er et sted med et fedt projekt, hvor jeg kan videreudvikle mig, og hvor jeg tror på, at jeg kan hjælpe holdet opad i tabellen i forhold til sidste sæson.
Den hurtige fodboldspiller siger afsluttende, at han kun har positive ting at sige om sin begyndelse på eventyret i Frankrig.
– Det har været en superfed start. Nu har jeg fået gang i relationerne både på og udenfor banen. Jeg har spillet to gode kampe fra start og havde en assist, da vi slog Nancy forleden, så det fungerer fint på banen.
– Jeg er blevet vildt godt modtaget i klubben, hvor holdkammeraterne virkelig er en flok gode gutter. Jeg er allerede startet til fransktimer, og jeg glæder mig til at lære sproget hurtigst muligt. Der er kun pil op på alle områder.
Andreas Bruus og resten af Troyes-mandskabet åbner den nye sæson i Ligue 1 på søndag, når Montpellier venter på udebane klokken 15.00.
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
TOPNYHED
Medier fælder dom over Patrick Dorgu
HELT VILDT
58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
EKSKLUSIVT
Kæmpe forløsning for FC København
HELT VILDT
‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’
TOPNYHED
Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
AVIS
Mikkel Damsgaard et emne i storklub
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig
Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK
MEDIE
Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool
HELT VILDT
Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd
EKSKLUSIVT
‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’
TOPNYHED
Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
TOPNYHED
Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko
TOPNYHED
“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul
AVIS
Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE
LIGE NU
Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit
TOPNYHED
Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub
TRANSFER
Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering
LIGE NU
Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie
TOPNYHED
Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel
TOPNYHED
Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste trænere
NYHEDER
Set i København – de leder efter ny sportschef
EKSKLUSIVT
Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’
EKSKLUSIVT
Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf
HELT VILDT
Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet
Årets mest læste – I elsker transfers!
Roberto Carlos akutopereret i hjertet
TOPNYHED
Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker
TOPNYHED
Reagerer på opsigtsvækkende udmelding
DAGENS SPILFORSLAG
Hingste sparker Falke i Casablanca
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo
LIGE NU
Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien
TOPNYHED
FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON
Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres
Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største
EKSKLUSIVT
På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei
TRANSFER
Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil