Truer Kasper Schmeichel: Han skal frygte den her

Hvis ikke Kasper Schmeichel holder sig knivskarp i OGC Nice, så skal hans holdkammerat nok sørge for det.



Kasper Schmeichel skal vænne sig til en helt ny hverdag i fransk fodbold efter 11 år i Leicester City.

Det blev officielt for ganske nyligt, da OGC Nice præsenterede den danske landsholdsmålmand i Sydfrankrig. Han har fortsat sin debut til gode i buret, da polske Marcin Bulka stod i sæsonåbneren mod Toulouse.

Selvom han ikke fra første fløjt starter inde, så kommer danskeren ikke til at ligge på den lade side, da klubbens algeriske målræv Andy Delort nok skal sørge for at holde ham til ilden.

I en kæk bemærkning truer han Kasper Schmeichel, da danskeren fortæller, at han skal træne med fremadrettet.

– Fortæl ham, at han skal frygte den her, siger Delort, og peger på sin fod, til Dante, der giver beskeden videre til Kasper Schmeichel, i en video på klubbens sociale medier.

Det bliver kun til træning, at Kasper Schmeichel skal frygte Andy Delorts spark, da hans opgave bliver at sende kuglen i modstandernes net. Kasper Schmeichel sætter også flere ord på årsagen bag sit skifte til Nice.

– Når du kommer ud af din comfortzone, så vokser du som spiller og person, mener jeg. Jeg ville udfordre mig selv i en ny liga, mentalt, spillemæsigt, måde man tænker på og sproget. Alle de her ting. Det var en stor del af mine overvejelser, siger Kasper Schmeichel om skiftet i et stort tv-indslag på klubbens hjemmeside

Kasper Schmeichel kan få sin debut på søndag, når OGC Nice får besøg af Strasbourg i anden spillerunde af Ligue 1.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.





LIVE

LIVE: Brøndby melder udsolgt på en time

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Fortryder FC Barcelona-transfer

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Færdig: Nu er han rejst til København

Roy Keane slagter dansk stjerne

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Jess Thorup indlagt

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Daniel Carvajal færdig i Real Madrid

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Rundens hold i Superligaen – 32. runde

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Så er det officielt

Dansk stortalents værdi eksploderer

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hold nu kæft, hvor er han god!

Efter to måneders tørke: Højlund lyner