Truer Kasper Schmeichel: Han skal frygte den her

Hvis ikke Kasper Schmeichel holder sig knivskarp i OGC Nice, så skal hans holdkammerat nok sørge for det.



Kasper Schmeichel skal vænne sig til en helt ny hverdag i fransk fodbold efter 11 år i Leicester City.

Det blev officielt for ganske nyligt, da OGC Nice præsenterede den danske landsholdsmålmand i Sydfrankrig. Han har fortsat sin debut til gode i buret, da polske Marcin Bulka stod i sæsonåbneren mod Toulouse.

Selvom han ikke fra første fløjt starter inde, så kommer danskeren ikke til at ligge på den lade side, da klubbens algeriske målræv Andy Delort nok skal sørge for at holde ham til ilden.

I en kæk bemærkning truer han Kasper Schmeichel, da danskeren fortæller, at han skal træne med fremadrettet.

– Fortæl ham, at han skal frygte den her, siger Delort, og peger på sin fod, til Dante, der giver beskeden videre til Kasper Schmeichel, i en video på klubbens sociale medier.

Det bliver kun til træning, at Kasper Schmeichel skal frygte Andy Delorts spark, da hans opgave bliver at sende kuglen i modstandernes net. Kasper Schmeichel sætter også flere ord på årsagen bag sit skifte til Nice.

– Når du kommer ud af din comfortzone, så vokser du som spiller og person, mener jeg. Jeg ville udfordre mig selv i en ny liga, mentalt, spillemæsigt, måde man tænker på og sproget. Alle de her ting. Det var en stor del af mine overvejelser, siger Kasper Schmeichel om skiftet i et stort tv-indslag på klubbens hjemmeside

Kasper Schmeichel kan få sin debut på søndag, når OGC Nice får besøg af Strasbourg i anden spillerunde af Ligue 1.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.





Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis




LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bombe på vej i Real Madrid?

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Kæmpekøb retur til FC København?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Brøndby tog vigtig overtidssejr



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’

Arsenal skal til Danmark

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Vil have dansk stjerne til Brøndby



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Positive forhandlinger med Nartey

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’