• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Ligue 1 Victor Risager

Vanvittige scener: Fans kræver træner fyret

Foto: Getty Images

Der var vanvittige scener i fransk fodbold fredag aften, hvor spillerne måtte gå i omklædningsrummet, og kampstart blev udskudt en time.

Af Victor Risager

Der var vanvittige scener i fransk fodbold fredag, hvor AS Saint-Etienne mødte Angers.

Saint-Etienne er nemlig på sidstepladsen i Ligue 1, og det har fået bægeret til at flyde over hos en del fans hos den franske klub. Torsdag satte nogle ultra-grupper så et banner op ved klubbens tærningsanlæg med en tekst til klubbens cheftræner, Claude Puel.

- Puel: Vi giver dig 24 timer til at gå af, lød det ifølge L’Equipe.

Men fredag aften var Claude Puel, der har en fortid hos Southampton og Leicester i Premier League, nok engang på sidelinjen som cheftræner for Saint-Etienne. Og det gjorde tilsyneladende fans rasende.

Ifølge flere medier præsenterede fansene et banner med teksten “Vi har hørt på nok snak, du får os til at knække” rettet mod Claude Puel. Efterfølgende blev der kastet et hav af romerlys, røgbomber og lignende på banen.

Dommeren hev efterfølgende spillerne i omklædningsrummet og udskød kampen med godt en time - fra 21.00 til 22.00.

Kampen blev i sidste ende afviklet, men det blev ingen succesoplevelse for traditionsklubben AS Saint-Etienne. Det sluttede uafgjort, og de er fortsat på en sidsteplads i den franske liga, mens Claude Puel altså stadig er holdets cheftræner.

Se videoklip og billeder af fredagens drama her:

 

-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020