Daramy, Mbappé og Lacazette på fransk podie

Mohamed Daramy brænder banen af i Ligue 1, hvor han har et helt særligt talent, når kampene skal afgøres.



I sommer drog Mohamed Daramy til franske Stade Reims efter et rædselsfuldt ophold i AFC Ajax.

Den beslutning har vist sig at være den helt rette for den vævre kantspiller, der har takket for tilliden med scoringer og assister, og han er også i spil til at få landsholdsminutter mod Schweiz og Færøerne i de to kommende testkampe.

Med andre ord kører det for 22-årige Mohamed Daramy, og det fortæller statistikkerne også. Han er således en af de spillere i den franske Ligue 1, hvis mål og assister sørger for flest point til sit hold. Det har Tipsbladet og Opta indhentet tal på.

Fire mål og fem assister har Mohamed Daramy leveret i denne sæson. Men det er altså hans pointgivende mål og assister, som i alt har kastet 12 point af sig, der giver ham en tredjeplads på listen. Kun Lyons Alexandre Lacazette og Kylian Mbappé med henholdsvis 13 og 18 point gennem deres målinvolveringer har gjort det bedre end danskeren.

239442

Eksempelvis scorede Mohamed Daramy til slutresultat 2-1 mod Le Havre i runde 23, og det er altså mål som dette, der sender ham op på tredjepladsen på listen.

Det vidner om, at når Daramy er involveret i et mål, så er det ofte, når kampen er tæt, og det er et talent, som er rigtig god at have på den internationale fodboldscene.

239442
Billedet viser, hvor Mohamed Daramys mål (de røde cirkler) og assister (de oranger cirkler) kommer fra på banen.

Et offensivt es
Men det er ikke kun i matchvinder-rollen, at Mohamed Daramy viser sig frem i Frankrig. Han er eksempelvis den spiller med femteflest vellykkede driblinger i Ligue 1.

52 succesfulde driblinger har den tidligere FCK-stjerne lavet, og dermed er han lykkedes med lige præcis halvdelen af sine driblinger. Over ham er stjerner som blandt andre Ousmane Dembélé fra PSG og Rayan Cherki fra Lyon.

239442

Han er desuden den Reims-spiller med flest boldberøringer i modstandernes straffesparksfelt med 94. Det giver en 13.-plads i et generelt tæt felt, hvor Kylian Mbappé dog ligger ret suverænt på førstepladsen med 200 berøringer i modstandernes boks. Nummer to, Moses Simon, har 126.

Kigger man alene på Stade Reims, så udmærker Mohamed Daramy sig som den næstmest chanceskabende spiller i åbent spil. 23 chancer har han kreeret, hvilket Junya Ito med sine imponerende 42 overgår.

Når det kommer til afslutninger er han også afsender på mange af dem i Stade Reims med sine 31. Det er fjerdeflest, hvor 11 af dem er indenfor rammen. Fire af dem er så gået i mål.

Mohamed Daramys Stade Reims indtager niendepladsen i Ligue 1. Foruden sine fire scoringer og fem assister i ligaen, er det også blevet til et mål og en assist i pokalturneringen.

Fotos: Opta.





Afsløring: Italiensk dialog – sværmer om dansker




LIVE

TransferLIVE: Ikke meldt ud – første mål i to år

Monstertransfer til FCM? Han græd i nat

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’

– Et kanon sted for ham



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Nørgaard kommenterer exitrygte

Vil væk fra Brøndby



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

Kræver fuldstændig vanvittig løn

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’

Storklub har taget kontakt

Medie: FC København nægter

‘FCK er nødt til at lytte’

Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne

Klar Brøndby-transfermelding: ‘Det passer ikke’

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

AaB-angriber på vej til Serie A

Choktransfer på vej? 

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Transferudmelding fra Vallys

Deler transfernyt om Andreas Maxsø

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

– Han er bare ren verdensklasse!

FC København-spiller til lægetjek i dag 

Afsløring: Oliver Sonne skifter til Sparta Prag

Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham

Afslører nye detaljer i FC København-transfer

Gammel Dame svinger håndtaske i Monaco

Neestrup kommenterer Frankfurt-historie

Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand

Græske fodboldfans omkommer i busulykke

Afviser stort bud på dansker

Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF

Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’

Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub

Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg