Parma er i gang med en dødsdans i Serie A, men i øjeblikket er det en smuk en af slagsen. I weekenden spillede bundholdet, der er under administatration for dårlig økonomi, og som bliver tvangsnedrykket til enten Serie B eller D til sommer, 1-1 mod Inter, og onsdag aften blev det til en meriterende 1-0-sejr over Udinese.
Det opgør skulle oprindeligt være spillet i februar, men dengang blev kampen udsat, da Parma ikke havde penge til at betale for kampafviklingen i form af vagter og stewards på Stadio Tardini. Onsdag aften blev Silvestre Varela så matchvinder med sit mål mod Udinese, og Parma-cheftræner Roberto Donadoni er glad for at se sine spillere give alt i en svær situation.
– Resultatet får alle til at se større ud, men drengenes arbejdsindsats har været konstant. Mine spillere har altid vist, at de har ære i spillet. I øjeblikket har vi en bedre tro på tingene takket være administratorerne, og det hjælper os med at have fokus på fodbolden. Det er nu vores pligt over for os selv og fansene at fortsætte denne form til slutningen af sæsonen, siger Donadoni til Sky Sport Italia.
Parma har skiftet ejer flere gange i denne sæson, og til sommer skal klubben se, om en ny køber vil betale klubbens gæld. Hvis ikke bliver Parma tvangsnedrykket til Serie D, der er den fjerdebedste række i Italien, mens klubben ellers vil starte på en frisk i Serie B.
Tidligere har flere af klubbens profiler givet udtryk for, at de agter at blive i klubben efter nedrykningen.
LIVE
VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
MEDIE
På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
Holland udspiller Sverige i VM-storsejr
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
