Parma er i gang med en dødsdans i Serie A, men i øjeblikket er det en smuk en af slagsen. I weekenden spillede bundholdet, der er under administatration for dårlig økonomi, og som bliver tvangsnedrykket til enten Serie B eller D til sommer, 1-1 mod Inter, og onsdag aften blev det til en meriterende 1-0-sejr over Udinese.
Det opgør skulle oprindeligt være spillet i februar, men dengang blev kampen udsat, da Parma ikke havde penge til at betale for kampafviklingen i form af vagter og stewards på Stadio Tardini. Onsdag aften blev Silvestre Varela så matchvinder med sit mål mod Udinese, og Parma-cheftræner Roberto Donadoni er glad for at se sine spillere give alt i en svær situation.
– Resultatet får alle til at se større ud, men drengenes arbejdsindsats har været konstant. Mine spillere har altid vist, at de har ære i spillet. I øjeblikket har vi en bedre tro på tingene takket være administratorerne, og det hjælper os med at have fokus på fodbolden. Det er nu vores pligt over for os selv og fansene at fortsætte denne form til slutningen af sæsonen, siger Donadoni til Sky Sport Italia.
Parma har skiftet ejer flere gange i denne sæson, og til sommer skal klubben se, om en ny køber vil betale klubbens gæld. Hvis ikke bliver Parma tvangsnedrykket til Serie D, der er den fjerdebedste række i Italien, mens klubben ellers vil starte på en frisk i Serie B.
Tidligere har flere af klubbens profiler givet udtryk for, at de agter at blive i klubben efter nedrykningen.
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
OPTAKT
Skotland – Brasilien
Dansk træner reagerer på VM-nederlag
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
HELT VILDT
Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Skylder FC København penge – straffes hårdt
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
FIFA-boss: Det handler ikke om penge!
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
AVIS
Juventus’ drømmetransfer er tidl. SL-profil
OPTAKT
Marokko – Haiti
MEDIE
Chokskifte på vej?
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
