Parma er i gang med en dødsdans i Serie A, men i øjeblikket er det en smuk en af slagsen. I weekenden spillede bundholdet, der er under administatration for dårlig økonomi, og som bliver tvangsnedrykket til enten Serie B eller D til sommer, 1-1 mod Inter, og onsdag aften blev det til en meriterende 1-0-sejr over Udinese.
Det opgør skulle oprindeligt være spillet i februar, men dengang blev kampen udsat, da Parma ikke havde penge til at betale for kampafviklingen i form af vagter og stewards på Stadio Tardini. Onsdag aften blev Silvestre Varela så matchvinder med sit mål mod Udinese, og Parma-cheftræner Roberto Donadoni er glad for at se sine spillere give alt i en svær situation.
– Resultatet får alle til at se større ud, men drengenes arbejdsindsats har været konstant. Mine spillere har altid vist, at de har ære i spillet. I øjeblikket har vi en bedre tro på tingene takket være administratorerne, og det hjælper os med at have fokus på fodbolden. Det er nu vores pligt over for os selv og fansene at fortsætte denne form til slutningen af sæsonen, siger Donadoni til Sky Sport Italia.
Parma har skiftet ejer flere gange i denne sæson, og til sommer skal klubben se, om en ny køber vil betale klubbens gæld. Hvis ikke bliver Parma tvangsnedrykket til Serie D, der er den fjerdebedste række i Italien, mens klubben ellers vil starte på en frisk i Serie B.
Tidligere har flere af klubbens profiler givet udtryk for, at de agter at blive i klubben efter nedrykningen.
LIVE
TransferLIVE: City-bud afvist – koster en milliard
Afslører dansk toptræners millionløn
AVIS
Han var i spil som Brøndby-træner
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Spanien skuffer fælt i VM-test mod Irak
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
NYHEDER
Afrikanere gør comeback mod Frankrig i VM-test
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
MEDIE
Jess Thorup fyret
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
