Parma i storform trods internt kaos: Vi viser æren

Parmas cheftræner Roberto Donadoni er glad for at se sine spillere præstere i en svær situation, hvor klubben er under pres på økonomien.



Parma er i gang med en dødsdans i Serie A, men i øjeblikket er det en smuk en af slagsen. I weekenden spillede bundholdet, der er under administatration for dårlig økonomi, og som bliver tvangsnedrykket til enten Serie B eller D til sommer, 1-1 mod Inter, og onsdag aften blev det til en meriterende 1-0-sejr over Udinese.

Det opgør skulle oprindeligt være spillet i februar, men dengang blev kampen udsat, da Parma ikke havde penge til at betale for kampafviklingen i form af vagter og stewards på Stadio Tardini. Onsdag aften blev Silvestre Varela så matchvinder med sit mål mod Udinese, og Parma-cheftræner Roberto Donadoni er glad for at se sine spillere give alt i en svær situation.

– Resultatet får alle til at se større ud, men drengenes arbejdsindsats har været konstant. Mine spillere har altid vist, at de har ære i spillet. I øjeblikket har vi en bedre tro på tingene takket være administratorerne, og det hjælper os med at have fokus på fodbolden. Det er nu vores pligt over for os selv og fansene at fortsætte denne form til slutningen af sæsonen, siger Donadoni til Sky Sport Italia.

Parma har skiftet ejer flere gange i denne sæson, og til sommer skal klubben se, om en ny køber vil betale klubbens gæld. Hvis ikke bliver Parma tvangsnedrykket til Serie D, der er den fjerdebedste række i Italien, mens klubben ellers vil starte på en frisk i Serie B.

Tidligere har flere af klubbens profiler givet udtryk for, at de agter at blive i klubben efter nedrykningen.

 







LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Nu melder Christian Eriksen ud

Sat til salg – så dyr er han

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Klar melding fra Thomas Gravesen

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Jonas Wind til danskerklub?

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Danske klubber scorer millioner på VM

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Danskerne har stor tiltro til Norge

DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

De vil købe Munashe Garananga i FCK

‘AC’-forlængelse på plads, men…

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

DBU med dugfrisk status på Christian Eriksen



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

De jagter Henrik Meister

Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud