Parma er i gang med en dødsdans i Serie A, men i øjeblikket er det en smuk en af slagsen. I weekenden spillede bundholdet, der er under administatration for dårlig økonomi, og som bliver tvangsnedrykket til enten Serie B eller D til sommer, 1-1 mod Inter, og onsdag aften blev det til en meriterende 1-0-sejr over Udinese.
Det opgør skulle oprindeligt være spillet i februar, men dengang blev kampen udsat, da Parma ikke havde penge til at betale for kampafviklingen i form af vagter og stewards på Stadio Tardini. Onsdag aften blev Silvestre Varela så matchvinder med sit mål mod Udinese, og Parma-cheftræner Roberto Donadoni er glad for at se sine spillere give alt i en svær situation.
– Resultatet får alle til at se større ud, men drengenes arbejdsindsats har været konstant. Mine spillere har altid vist, at de har ære i spillet. I øjeblikket har vi en bedre tro på tingene takket være administratorerne, og det hjælper os med at have fokus på fodbolden. Det er nu vores pligt over for os selv og fansene at fortsætte denne form til slutningen af sæsonen, siger Donadoni til Sky Sport Italia.
Parma har skiftet ejer flere gange i denne sæson, og til sommer skal klubben se, om en ny køber vil betale klubbens gæld. Hvis ikke bliver Parma tvangsnedrykket til Serie D, der er den fjerdebedste række i Italien, mens klubben ellers vil starte på en frisk i Serie B.
Tidligere har flere af klubbens profiler givet udtryk for, at de agter at blive i klubben efter nedrykningen.
LIVE
TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
MEDIE
Vil smadre transferrekord
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
OPTAKT
Skotland – Marokko
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
NYHEDER
VM-anfører får anke afvist i voldtægtssag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
MEDIE
Neestrup og co. vil have Barca-spiller
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
TRANSFER
