Parma i storform trods internt kaos: Vi viser æren

Parmas cheftræner Roberto Donadoni er glad for at se sine spillere præstere i en svær situation, hvor klubben er under pres på økonomien.



Parma er i gang med en dødsdans i Serie A, men i øjeblikket er det en smuk en af slagsen. I weekenden spillede bundholdet, der er under administatration for dårlig økonomi, og som bliver tvangsnedrykket til enten Serie B eller D til sommer, 1-1 mod Inter, og onsdag aften blev det til en meriterende 1-0-sejr over Udinese.

Det opgør skulle oprindeligt være spillet i februar, men dengang blev kampen udsat, da Parma ikke havde penge til at betale for kampafviklingen i form af vagter og stewards på Stadio Tardini. Onsdag aften blev Silvestre Varela så matchvinder med sit mål mod Udinese, og Parma-cheftræner Roberto Donadoni er glad for at se sine spillere give alt i en svær situation.

– Resultatet får alle til at se større ud, men drengenes arbejdsindsats har været konstant. Mine spillere har altid vist, at de har ære i spillet. I øjeblikket har vi en bedre tro på tingene takket være administratorerne, og det hjælper os med at have fokus på fodbolden. Det er nu vores pligt over for os selv og fansene at fortsætte denne form til slutningen af sæsonen, siger Donadoni til Sky Sport Italia.

Parma har skiftet ejer flere gange i denne sæson, og til sommer skal klubben se, om en ny køber vil betale klubbens gæld. Hvis ikke bliver Parma tvangsnedrykket til Serie D, der er den fjerdebedste række i Italien, mens klubben ellers vil starte på en frisk i Serie B.

Tidligere har flere af klubbens profiler givet udtryk for, at de agter at blive i klubben efter nedrykningen.

 






Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’




Robertson__ LIVE

LIVE: Tottenham tæt på Robertson

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent

Massefyring i AC Milan

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Fem bud på Brøndbys nye træner

Hårdt angreb på DBU-boss

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Serie A-klubber jagter Randers-profil

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker