• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Jonas Kongerslev Nygaard

Parma i storform trods internt kaos: Vi viser æren

Parma i storform trods internt kaos: Vi viser æren
Foto: Antonio Calanni/AP

Parmas cheftræner Roberto Donadoni er glad for at se sine spillere præstere i en svær situation, hvor klubben er under pres på økonomien.

Af Jonas Kongerslev Nygaard

Parma er i gang med en dødsdans i Serie A, men i øjeblikket er det en smuk en af slagsen. I weekenden spillede bundholdet, der er under administatration for dårlig økonomi, og som bliver tvangsnedrykket til enten Serie B eller D til sommer, 1-1 mod Inter, og onsdag aften blev det til en meriterende 1-0-sejr over Udinese.

Det opgør skulle oprindeligt være spillet i februar, men dengang blev kampen udsat, da Parma ikke havde penge til at betale for kampafviklingen i form af vagter og stewards på Stadio Tardini. Onsdag aften blev Silvestre Varela så matchvinder med sit mål mod Udinese, og Parma-cheftræner Roberto Donadoni er glad for at se sine spillere give alt i en svær situation.

Læs også: Parma-anfører vil have ny ejer: Vi skal gøre klubben attraktiv

- Resultatet får alle til at se større ud, men drengenes arbejdsindsats har været konstant. Mine spillere har altid vist, at de har ære i spillet. I øjeblikket har vi en bedre tro på tingene takket være administratorerne, og det hjælper os med at have fokus på fodbolden. Det er nu vores pligt over for os selv og fansene at fortsætte denne form til slutningen af sæsonen, siger Donadoni til Sky Sport Italia.

Parma har skiftet ejer flere gange i denne sæson, og til sommer skal klubben se, om en ny køber vil betale klubbens gæld. Hvis ikke bliver Parma tvangsnedrykket til Serie D, der er den fjerdebedste række i Italien, mens klubben ellers vil starte på en frisk i Serie B.

Læs også: Parma-profil om udsigt til Serie D: Jeg vil blive

Tidligere har flere af klubbens profiler givet udtryk for, at de agter at blive i klubben efter nedrykningen.

 

Superliga

Mere Superliga

Fokus