22-årig franskmand tæt på at blive ejer af engelsk traditionsklub

En af engelsk fodbolds falmede skønheder, Sunderland, får sandsynligvis ny ejer i form af 22-årig franskmand.



En 22-årig forretningsmand fra Frankrig har indgået aftale om at overtage en kontrollerende ejerandel i den engelske fodboldklub Sunderland.

Det oplyser klubben torsdag.

Hvis Den Engelske Fodboldliga (EFL) godkender aftalen, vil Kyril Louis-Dreyfus være ejer af Sunderland i begyndelsen af det nye år.

Klubben fra det nordøstlige England spiller i landets tredjebedste division, League One, men har en lang forhistorie i de to øverste rækker.

– Det skal ikke være nogen hemmelighed, at jeg i et stykke tid har ledt efter den rette person til at bringe Sunderland videre, og i løbet af det seneste år har der været masser af personer, som ønskede at overtage klubben, siger den nuværende hovedejer, Stewart Donald.

– Fra de første møder med Kyril, hans familie og rådgivere har jeg været meget imponeret over deres viden og forståelse, som er erhvervet over en lang periode som ejere af store fodboldklubber i Belgien og Frankrig, tilføjer han.

Kyril er søn af den russisk-fødte schweiziske milliardær Margarita Louis-Dreyfus, der er bestyrelsesformand for Louis Dreyfus Gruppen.

Hun afløste sin ægtefælle Robert som formand, efter at han døde i 2009. Han ejede tidligere den franske storklub Olympique Marseille.

– Vi afventer respektfuldt EFL’s godkendelse af denne transaktion, siger Kyril Louis-Dreyfus.

– Men ikke desto mindre vil det i denne fase være forkert af mig ikke at understrege, hvilken enorm ære det ville for mig at blive involveret i så historisk en klub.

Senest Sunderland kunne løfte et stort sejrstrofæ var i 1973, da holdet vandt FA Cuppen efter en finalesejr over storfavoritten Leeds.

Aktuelt er Sunderland nummer 11 i League One.

/ritzau/Reuters






Højlund trækker overskrifter – del af stor plan




LIVE

TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Manchester United afbryder forhandlingerne

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Benhård kritik af Danmark



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Vildt transferrygte skydes ned

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

De 10 største stjerner, der misser VM

Jess Thorup fyret

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Liverpool præsenterer succestræner

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig